749
هفته هفتم بارداری
نوشته : 1393/01/10 193

شاید تا به حال رازداری کرده باشید و به کسی نگفته باشید که باردارید اما در هر صورت در تقویم بارداری هفته به هفته شما در هفته هفتم بارداری قرار دارید. حالا دیگر می‌دانید زمان تقریبی زایمانتان کی است اما همچنان تا خودتان نگویید کسی نمی‌تواند حدس بزند باردارید و این می‌تواند به شما حس عجیبی بدهد اما بهتر است خودتان نسبت به آنچه باید در هفته هفتم بارداری بدانید و رعایت کنید آگاه باشید.

وضعیت جنین در هفته هفتم بارداری 

جنین شما در هفته هفتم بارداری هنوز یک دم کوچک دارد (که در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته‌های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است که با رشد جنین شما، کوچک‌تر می‌شود.
اکنون جنین شما تقریبا به‌اندازه یک تمشک است و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست‌وپا که حالا دیگر قابل‌تشخیص هستند، وجود دارد. در سر جنین که خیلی بزرگ‌تر از بدن اوست، هر دو نیمکره مغز در حال رشد هستند. در هفته هفتم بارداری دندان‌ها و فضای داخلی دهان جنین در حال شکل‌گیری است و گوش‌های او نیز به رشد خود ادامه می‌دهند. پلک‌های جنین، چشم‌هایش را می‌پوشانند و نوک بینی او آرام‌آرام خود را نشان می‌دهد! ضخامت پوست او به نازکی یک برگ کاغذ است و رگ‌های او را به‌وضوح می‌توان دید. جنین در 7 هفتگی، آپاندیس و لوزالمعده هم دارد که در نهایت با تولید هورمون انسولین به هضم غذا کمک خواهد کرد. کبد جنین شما مشغول تولید گلبول‌های قرمز خون است و یک حلقه از روده‌های در حال رشد جنین شما در جهت بند ناف او شکل می‌گیرد. بند ناف او، اکنون رگ‌های خونی واضحی دارد که عمل تبادل اکسیژن و مواد غذایی با بدن را بر عهده دارد. حرکت، از علائم هفته هفتم بارداری نیست و شما هنوز هم نمی‌توانید حرکت کردن جنین را حس کنید، اما او مثل یک لوبیای کوچک در حال جست‌وخیز است و در داخل خانه آبی خود، حرکت می‌کند.

وضعیت جنین در هفته هفتم بارداری


 

وضعیت مادر در هفته هفتم بارداری

رحم شما در پنج هفته گذشته دوبرابر شده است و خوردن غذا به دلیل داشتن ویار صبحگاهی برایتان سخت است. همچنین ممکن است در مقایسه با حالت معمولی بسیار بیشتر به توالت نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوران حاملگی به‌شدت افزایش می‌یابد، درنتیجه حجم بسیار زیادتری از مایعات از کلیه‌ها عبور می‌کند که در نهایت به جمع شدن ادرار بیشتر در مثانه منجر می‌شود. در ادامه دوران حاملگی، باید تهوع‌ها کمتر شوند، هرچند ممکن است نیاز شما به توالت همچنان به قوت خود باقی باشد.

در هفته هفتم بارداری چی بخوریم؟ 


اگر برای شما مهم است که در هفته هفتم بارداری چه بخورید بدانید بهترین گزینه در این دوره، سبزیجات هستند. سبزیجات می‌توانند مقدار زیادی از ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های A و C و مواد معدنی و فیبر را فراهم کنند. مشکل یبوست هم با مصرف سبزی‌ها از بین می‌رود.
بهتر است در این دوران از مواد حاوی ویتامین ث بیشتر استفاده کنید. کلم، حبوبات، سیب‌زمینی، اسفناج، دانه‌های سبز و گوجه‌فرنگی غنی از ویتامین C هستند و به جذب آهن موجود در غذاها کمک می‌کنند.
مواد حاوی ویتامین A در دوران بارداری تراتوژن است و ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری‌های ژنتیکی شود. به همین دلیل بهتر است سبزیجات ناسازگار در دوران بارداری را که حاوی ویتامین A فراوان هستند، بشناسید.
در هفته هفتم بارداری شما احتمالا دچار تهوع بارداری هستید. بنابراین از خوردن مایعات و نوشابه‌های ولرم خودداری کنید و به‌جای آن‌ها از نوشیدنی‌های بسیار گرم یا بسیار سرد استفاده کنید.
از خوردن غذاهای پرچربی و سرخ‌شده مانند آبگوشت چرب، آش و کره به مقدار زیاد خودداری کنید ولی مایعات فراوان، سالاد، نان برشته یا تست یا بیسکویت و مربا و ژله برای شما مفید است.
 

علائم مهم هفته هفتم بارداری 

  • تهوع صبحگاهی: به دلیل حالت تهوع صبحگاهی (که ممکن است ظهر و شب هم رخ بدهد)، ممکن است نگه‌داشتن غذا در معده غیرممکن باشد. این حالت‌های تهوع تا حدودی به علت وجود هورمون‌های دوران حاملگی در بدن شما ایجاد می‌شوند. یک بسته بیسکویت یا داروهایی که پزشکتان تجویز کرده را در کنار تخت خواب خود بگذارید و قبل از بیرون آمدن از بستر، چند تا از آن‌ها را بخورید تا از بروز حالت تهوع جلوگیری کنید.
  • تغییرات خلق و خو: از علائم هفته هفتم بارداری تغییر خلق و روحیات است. خنده، گریه، ترس و خشم از رفتارهای متغیری است که خانم‌ها در دوران بارداری به‌شدت و ضعف زیادی تجربه می‌کنند. رفتارهای متغیر و ناآرام در این دوره به عملکرد هورمون‌های بدنتان بازمی‌گردد. نگرانی‌هایی مانند مسائل مالی، سلامت کودک، نحوه زایمان شمارا دچار ترس و وحشت کرده است. وقتی احساس عصبانیت یا ناراحتی می‌کنید، یک‌نفس عمیق با بینی بکشید و تا 5 بشمارید و سپس نفستان را آرام‌آرام از دهان بیرون دهید. فکر کنید هنگام تنفس عمیق موجی از آب گرم از روی شما عبور می‌کند و با خود نگرانی‌های شما را می‌برد.
  • آکنه: یکی از علائمی که احتمال دارد در این هفته با آن درگیر شوید ایجاد آکنه در بدن است که علت آن تغییرات هورمونی است. بهتر است با پزشک مشورت کنید تا نگرانی برایتان ایجاد نکند.
  • خستگی: خستگی علامت شایع این هفته‌هاست که مربوط به افزایش هورمون پروژسترون است. یکی از راه‌های مبارزه با این خستگی خوردن وعده‌های کوچک اما متناوب است. خوردن شش وعده غذایی کوچک قند خون را در حالت طبیعی نگه خواهد داشت و سطح انرژی شما را بالا خواهد برد.
  • سوزش سرمعده: اگر بعد از خوردن غذا احساس سوزش سر معده می‌کنید برای جلوگیری از این اتفاق از خوردن غذاهای تند و چرب و نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید. اگر همراه غذا مایعات زیادی مصرف کنید این سوزش بیشتر خواهد شد.

از آدم‌های مریض دوری کنید 

در هفته هفتم بارداری و البته هفته‌های آتی تلاش کنید در تماس با افراد سرماخورده یا بیمارانی که بیماری واگیردار دارند، نباشید. برخی بیماری‌ها مانند سرخجه و پاروویروس ممکن است از این طریق منتقل شود هرچند که شما زودتر باید واکسن سرخجه را بزنید تا از این احتمال جلوگیری کنید. همچنین در حین حاملگی مراقب نیش حشرات باشید زیرا ممکن است عفونت و در نهایت سقط جنین ایجاد کند. واکسن سرخجه 3ماه قبل از بارداری تجویز می‌شود و با تزریق آن باید تا 3 ماه جلوگیری انجام شود به هیچ وجه در بارداری تزریق انجام نمی‌شود.

خونریزی لثه در هفته هفتم بارداری 

لثه‌های شما ممکن است هنگام مسواک زدن شروع به خونریزی کند حتی اگر پیش از این چنین تجربه‌ای را نداشته باشید. حتی این احتمال وجود دارد که دندان‌هایتان نیز خونریزی کنند. شما در این ماه‌ها در معرض بیماری لثه قرار دارید دلیل آن اسیدی شدن بزاق دهان به علت تغییرات هورمونی در بارداری است به همین دلیل لثه‌های می‌توانند به راحتی متورم شده و خونریزی کنند. برای جلوگیری از این اتفاق باید مراقب دندان‌هایتان باشید و از خمیردندان‌ها و مسواک‌های نرم و حساس استفاده کنید.

لیست کارهای مهم در هفته هفتم بارداری 

  • اگر تصمیم‌گرفته‌اید به کار خود ادامه دهید و مرخصی بارداری را بگذارید برای بعد از زایمان، از هفته هفتم بارداری به بعد باید بیشتر رعایت کنید.
  • وقتی برای مدت طولانی پشت میز می‌نشینید، حداقل هرچند ساعت یک‌بار مثانه‌تان را خالی کنید و هر یک ساعت یک‌بار بلند شوید و خود را کش‌وقوس دهید تا به این صورت دردهای کمری، رگ‌های واریسی و لخته‌های خونی را کاهش دهید.
  • در محیط کار همواره از صندلی‌های دسته‌دار و قابل تنظیم و طبی و از تشک طبی برای پشتتان استفاده کنید و زیر پایتان، زیرپایی قرار دهید.
  • اگر باید مدت طولانی بایستید، هر 15 دقیقه یک‌بار بنشینید و به‌جای ایستادن در یک مکان یک پای خود را روی جعبه یا چهارپایه بگذارید تا فشار به پشتتان کم شود و همیشه کفش پاشنه‌کوتاه یا بدون پاشنه بپوشید.

همسرتان را هم با خودتان نزد پزشک ببرید 

شما خودتان را برای اولین ملاقات با پزشک آماده می‌کنید و بهتر است که همسرتان نیز در اولین ملاقات همراه شما باشد تا در جریان مراقبت‌های دوران بارداری و نیز زمان زایمان و تمام کارهایی که باید در این دوران انجام شود، قرار گیرد. بیشتر خانم‌های باردار دوست دارند در ملاقات‌هایی که با پزشک دارند، همسرشان نیز همراهشان باشد.

از شکمتان عکس بگیرید 

یک عکس از شکم خود بگیرید! در هفته هفتم، پیش از اینکه اثر حاملگی در شکم شما نمایان شود و شکمتان به اصطلاح جلو بیاید، از یک نفر بخواهید که از شما عکس بگیرد. سپس هرماه، تا هنگام تولد نوزادتان، یک عکس از شکم خود بگیرید. دنبال کردن مراحل حاملگی کار جالبی خواهد بود و شما بعدا این یادگاری‌ها را دوست خواهید داشت. خیلی جالب خواهد بود اگر در همه عکس‌ها، لباس یکسان بپوشید، در محل یکسانی بایستید و فیگور یکسانی بگیرید. عکس‌های نیمرخ برای این کار بهتر است؛ همچنین عکس‌های سیاه‌وسفید نیز ممکن است زیبا باشند.

بویایی، یکی از عوامل ویار 

بخشی از ناسازگاری به مواد غذایی ممکن است مربوط به افزایش قدرت و حس بویایی شما باشد. هورمون‌های بارداری حس بویایی شما را به شدت بالا می‌برند. اگر غذا بو داشته باشد مانند مرغی که چاشنی سیر به آن اضافه شده ممکن است شما کلا بی خیال این غذا شوید.
از سوی دیگر استفاده از چاشنی‌هایی مانند نمک در غذاهایی مانند خیارشور، چیپس سیب زمینی می‌تواند اشتهای زنان باردار را برانگیزد.

سونوگرافی هفته هفتم بارداری 

سونوگرافی در هفته هفتم بارداری معمولا در این هفته انجام نمی‌شود و معمولا اولین سونوگرافی بین هفته 8 تا 10 حاملگی انجام می‌شود. با همه اینها قطعا ذهنتان کنجکاو این است که آیا شما یک قلو باردارید یا نه! علائمی از بارداری دو قلویی اغلب در هفته هفتم حاملگی بروز می‌کند که از جمله آنها وجود دو ساک حاملگی است و در صورت آزمایش خون در بارداری دوقلویی سطح هورمون HCG بالاتر از بارداری تک قلویی است. به همین دلیل خیلی از مادران اصرار دارند در این هفته سونوگرافی انجام دهند.

وزن ایده آل در هفته هفتم بارداری 

هنوز به نظر نمی‌رسد که شما جنینی در شکم دارید اما ممکن است وزن اضافه کنید. نگران نباشید! این مشکلی ایجاد نمی‌کند. در حقیقت زنان با شاخص توده بدنی سالم 18.5 تا 25 احتمالا 12 تا 18 کیلوگرم در طول بارداری وزن اضافه خواهند کرد.
دل درد در طول سه ماهه اول بارداری طبیعی است اما اگر با درد شانه یا گردن یا همراه با انقباضات، سرگیجه و تهوع باشد بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

توصیه‌های مذهبی هفته هفتم بارداری 

هر هفته گوشت با قدری شیر و سیب شیرین بخورید. هرروز بر 2 عدد عناب سوره توحید بخوانید و ناشتا بخورید. تسبیحات حضرت زهرا را بعد از هر نماز و شب‌ها قبل از خواب بخوانید.
دوران بارداری، دوران بسیار حساسی است. تمامی افکار، روحیات و اندیشه‌های شما خواسته و ناخواسته بر روی جنین اثر می‌گذارد. پیامبر خدا در همین رابطه فرموده‌اند: «سعادتمند کسی است که از شکم مادرش به سعادت رسیده و بدبخت کسی است که از شکم مادرش به بدبختی رسیده است.
 

ارسال نظر شما

login captcha
e13
e13
12 ساعت پیش

سلام.۲۴ شهریور رفتم سنو چون لخته خون میرفتم.گفتن مرگ جنین. جنین رشد نداره و دیده نمیشه.دکتر شیاف امپولمو قطع کرده.حالا هم خون ریزی دارم هم لخته خون.گفتن باید جنین بیوفته.سوالم اینه که جنین چند روز بعد میوفته.نیاز به امپول سقط یا کورتاژ هست.فقط یازده روز از شیاف استفاده کردم و یک بار از امپول.ایا جنین سفت شده خارج نمیشه.از کورتاژ خیلی میترسم.تحرکمو زیاد کردم ولی جنین خارج نمیشه.نگرانم که شاید زندست خارج نمیشه.میشه راهنماییم کنید

@e13

سلام با توجه به اینکه خون ریزی دارید احتمال اینکه جنین خود به خود سقط شود وجود دارد باید صبر کنید بعد از اتمام خون ریزی سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

سلام وقتتون بخیر 

من از هفته ی پنج لکه بینی داشتم که با شیاف برطرف شد 

ولی دستشویی که میرم خودمو خشک میکنم یه چی مثل ترشح غلیظ و کشدار میچسبه به دستمال 

که میکشمش کش میاد بعضی وقتا شیری و بعضی وقتا هم قهوه ای میشه بدونم چ مشکلیه 

سونو م رفتم هفته ۶ همه چی نرمال بود الان هفته هفتم

@آزیلی

سلام دوست عزیز نگران نباشید بهتر است استراحت کافی داشته باشید اگر ترشحات قهوه ای رنگ ویا قرمز رنگ ادامه دار بود و قطع نشد باید تحت نظر پزشک  شیاف پروژسترون استفاده کنید موفق باشید. 

e13
e13
4 روز پیش

سلام توهفته هفتم بارداریم ۲۱شهریور رفتم سونوجنین دیده شده ولی دور ساک بارداری لخته خون دیده شده.هم شیاف میزارم هم امپول میزنم.ولی خونریزیم بند نمیاد.امروز بعد از ظهر لخته خون ازم خارج شده.خوبه یا بده این موضوع. میشه راهنمایی کنید


@e13

سلام 

دوست عزیز شما اشاره ای به مقدار هماتوم پشت جفت نکرده اید در هرصورت باید استراحت مطلق داشته باشید واز داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج خود استفاده نمایید تا خون ریزی شما تبدیل به لکه بینی شده وبه تدریج قطع شود موفق باشید 

e13
e13
6 روز پیش

سلام. با اینکه شب شیاف پرژسترون استفاده میکنم از دیروز ظهر دیگه لکه قهوه ای نمیبینم خونریزی دارم. باید چکار کنم؟

۲۵ شهریورم سونو دارم

@e13

سلام دوست عزیز  باید تحت نظر پزشک مجدد سونوگرافی انجام بدهید تا بتوان نظر قطعی را داد موفق باشید 

e13
e13
1 هفته پیش

سلام.اولین روز اخرین قاعدگیم۲۱ تیر بوده. ولی۱۳ شهریور که سونو دادم گفته پنج هفته نیم هستم. جنین دیده نشده فقط ساک باردادی دیده شده. به نظرتون اشتباه محاسبه نکرده؟

از ۱۳ شهریور هم لکه بینی قهوه‌ای رنگ.گاهی اوقات خون میبینم. ولی بیشتر قهوه ای هست. دکتر بهم شیاف پرژسترون داده هر شب استفاده میکنم. فقط در حال استراحتم.دلیل لکه بینیم میتونه از رانندگیم باشه؟

خیلی نگرانم

@e13

سلام دوست عزیز با توجه به سونوگرافی انجام شده تخمک گذاری دیرتر صورت گرفته است خیر سن بارداری شما  اشتباه محاسبه نشده است نباید رانندگی کنید باید استراحت بیشتری داشته باشید ۲ هفته دیگر مجدد سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید 

سلام خسته نباشید،خانم امیدوار
 دوتاسزارین داشتم الان بچه سوم را باردارم زایمانم بابچه دومم میشه ۲۱ماه میتونم طبیعی زایمان کنم زایمان های قبلی سزارین انتخابی بوده.

@eshgamdokhmalam

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه دو تا زایمان سزارین داشته اید و فاصله زایمان دوم شما با زایمان سوم کمتر از دو سال می‌باشد انجام زایمان طبیعی برای شما ریسک خواهد داشت و هر پزشکی ریسک آن را نمی‌پذیرد بهتر است زایمان سوم شما نیز سزارین باشد موفق باشید 

باسلام

من اولین روز از آخرین پریودیم ۱۶تیر بوده ۲۷ مرداد رفتم پیش دکتر بعلت درد زیر شکم سن بارداریم رو که حساب کرد گفت هفت هفته وسه روز هستی و باتوجه به این سن دنبال ضربان قلب میگشت آیا سن بارداریمو درست حساب کرده است؟؟

@مامان٭گل

سلام دوست عزیز سن بارداری شما در تاریخ ۲۷ مردادماه ۶ هفته بوده وبرای شما اشتباه محاسبه شده است به همین علت ضربان قلب جنین رویت نشده بوده که با توجه به سن بارداری شما طبیعی بوده که رویت نشود بهتر است در این هفته سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

چغوک
چغوک
3 هفته پیش

سلام خسته نباشید...من آخرین پریودیم ۲۳ تیر بود . ۲۸ مرداد آزمایش دادم مثبت شدم نمیدونم هفته چندم بارداری هستم میشه کمکم کنین؟

@چغوک

سلام دوست عزیز با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی شما سن بارداریتان امروز  ۶ هفته و ۳ روز می باشد موفق باشید. 

سلام من تاریخ اول از اخرین پریودیم ۸ تیر ماه بعد ۲۰ مرداد آزمایش دادم مثبت شد حالا من نمیدونم چند هفته ام بعد چه موقعه سونوگرافی انجام بدم یه درد زیر شکمی کمی هم دارم خیلی اذیت میدم البته سه سال پیشم حاملگی خارج رحم داشتم که سقط شد ممنون میشم راهنماییم کنید 

@minosaa

سلام دوست عزیز سن بارداری شما ۷ هفته و ۲ روز می باشد می توانید این هفته سونوگرافی انجام بدهید این دردهای پریودی که گهگاهی به سراغ شما می آید طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

سلام  من دهم مرداد تست بارداریم مثبت بود بتا هم 200 

از همون روز لکه بینی پیدا کردم سونو روز دوازدهم مرداد انجام دادم .

اولین روز از آخرین روز پریودیم ۵ تیرماه بود 

سونو  معادل چهار هفته رو زده 

دکتر میگه یک هفته کم هست 

ولی گفت شیاف استفاده نکن که اگه بچه میخواد سقط شه اذیت نشی

الان دو هفته استراحتم تا شنبه برم سونو ولی لکه بینیم قطع نشده

بنظر شما نظر دکتر برا استفاده از شیاف درست بوده ؟میشه اقدامی بکنم که من اطلاع ندارم لطفا راهنماییم کنید من بارداری اولمه

@raha817

سلام دوست عزیز بهتر است اول سونوگرافی را انجام بدهید اگر مشکل خاصی نبود آن وقت می توانید از شیاف پروژسترون تحت نظر  پزشک استفاده کنید  موفق باشید.