693
هفته هفتم بارداری
نوشته : 1393/01/10 173

شاید تا به حال رازداری کرده باشید و به کسی نگفته باشید که باردارید اما در هر صورت در تقویم بارداری هفته به هفته شما در هفته هفتم بارداری قرار دارید. حالا دیگر می‌دانید زمان تقریبی زایمانتان کی است اما همچنان تا خودتان نگویید کسی نمی‌تواند حدس بزند باردارید و این می‌تواند به شما حس عجیبی بدهد اما بهتر است خودتان نسبت به آنچه باید در هفته هفتم بارداری بدانید و رعایت کنید آگاه باشید.

وضعیت جنین در هفته هفتم بارداری 

جنین شما در هفته هفتم بارداری هنوز یک دم کوچک دارد (که در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته‌های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است که با رشد جنین شما، کوچک‌تر می‌شود.
اکنون جنین شما تقریبا به‌اندازه یک تمشک است و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست‌وپا که حالا دیگر قابل‌تشخیص هستند، وجود دارد. در سر جنین که خیلی بزرگ‌تر از بدن اوست، هر دو نیمکره مغز در حال رشد هستند. در هفته هفتم بارداری دندان‌ها و فضای داخلی دهان جنین در حال شکل‌گیری است و گوش‌های او نیز به رشد خود ادامه می‌دهند. پلک‌های جنین، چشم‌هایش را می‌پوشانند و نوک بینی او آرام‌آرام خود را نشان می‌دهد! ضخامت پوست او به نازکی یک برگ کاغذ است و رگ‌های او را به‌وضوح می‌توان دید. جنین در 7 هفتگی، آپاندیس و لوزالمعده هم دارد که در نهایت با تولید هورمون انسولین به هضم غذا کمک خواهد کرد. کبد جنین شما مشغول تولید گلبول‌های قرمز خون است و یک حلقه از روده‌های در حال رشد جنین شما در جهت بند ناف او شکل می‌گیرد. بند ناف او، اکنون رگ‌های خونی واضحی دارد که عمل تبادل اکسیژن و مواد غذایی با بدن را بر عهده دارد. حرکت، از علائم هفته هفتم بارداری نیست و شما هنوز هم نمی‌توانید حرکت کردن جنین را حس کنید، اما او مثل یک لوبیای کوچک در حال جست‌وخیز است و در داخل خانه آبی خود، حرکت می‌کند.

وضعیت جنین در هفته هفتم بارداری


قد: 2.54 سانتی‌متر
وزن: 0.5 گرم


وضعیت مادر در هفته هفتم بارداری

رحم شما در پنج هفته گذشته دوبرابر شده است و خوردن غذا به دلیل داشتن ویار صبحگاهی برایتان سخت است. همچنین ممکن است در مقایسه با حالت معمولی بسیار بیشتر به توالت نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوران حاملگی به‌شدت افزایش می‌یابد، درنتیجه حجم بسیار زیادتری از مایعات از کلیه‌ها عبور می‌کند که در نهایت به جمع شدن ادرار بیشتر در مثانه منجر می‌شود. در ادامه دوران حاملگی، باید تهوع‌ها کمتر شوند، هرچند ممکن است نیاز شما به توالت همچنان به قوت خود باقی باشد.

در هفته هفتم بارداری چی بخوریم؟ 


اگر برای شما مهم است که در هفته هفتم بارداری چه بخورید بدانید بهترین گزینه در این دوره، سبزیجات هستند. سبزیجات می‌توانند مقدار زیادی از ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های A و C و مواد معدنی و فیبر را فراهم کنند. مشکل یبوست هم با مصرف سبزی‌ها از بین می‌رود.
بهتر است در این دوران از مواد حاوی ویتامین ث بیشتر استفاده کنید. کلم، حبوبات، سیب‌زمینی، اسفناج، دانه‌های سبز و گوجه‌فرنگی غنی از ویتامین C هستند و به جذب آهن موجود در غذاها کمک می‌کنند.
مواد حاوی ویتامین A در دوران بارداری تراتوژن است و ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری‌های ژنتیکی شود. به همین دلیل بهتر است سبزیجات ناسازگار در دوران بارداری را که حاوی ویتامین A فراوان هستند، بشناسید.
در هفته هفتم بارداری شما احتمالا دچار تهوع بارداری هستید. بنابراین از خوردن مایعات و نوشابه‌های ولرم خودداری کنید و به‌جای آن‌ها از نوشیدنی‌های بسیار گرم یا بسیار سرد استفاده کنید.
از خوردن غذاهای پرچربی و سرخ‌شده مانند آبگوشت چرب، آش و کره به مقدار زیاد خودداری کنید ولی مایعات فراوان، سالاد، نان برشته یا تست یا بیسکویت و مربا و ژله برای شما مفید است.

علائم مهم هفته هفتم بارداری 

  • تهوع صبحگاهی: به دلیل حالت تهوع صبحگاهی (که ممکن است ظهر و شب هم رخ بدهد)، ممکن است نگه‌داشتن غذا در معده غیرممکن باشد. این حالت‌های تهوع تا حدودی به علت وجود هورمون‌های دوران حاملگی در بدن شما ایجاد می‌شوند. یک بسته بیسکویت یا داروهایی که پزشکتان تجویز کرده را در کنار تخت خواب خود بگذارید و قبل از بیرون آمدن از بستر، چند تا از آن‌ها را بخورید تا از بروز حالت تهوع جلوگیری کنید.
  • تغییرات خلق و خو: از علائم هفته هفتم بارداری تغییر خلق و روحیات است. خنده، گریه، ترس و خشم از رفتارهای متغیری است که خانم‌ها در دوران بارداری به‌شدت و ضعف زیادی تجربه می‌کنند. رفتارهای متغیر و ناآرام در این دوره به عملکرد هورمون‌های بدنتان بازمی‌گردد. نگرانی‌هایی مانند مسائل مالی، سلامت کودک، نحوه زایمان شمارا دچار ترس و وحشت کرده است. وقتی احساس عصبانیت یا ناراحتی می‌کنید، یک‌نفس عمیق با بینی بکشید و تا 5 بشمارید و سپس نفستان را آرام‌آرام از دهان بیرون دهید. فکر کنید هنگام تنفس عمیق موجی از آب گرم از روی شما عبور می‌کند و با خود نگرانی‌های شما را می‌برد.
  • آکنه: یکی از علائمی که احتمال دارد در این هفته با آن درگیر شوید ایجاد آکنه در بدن است که علت آن تغییرات هورمونی است. بهتر است با پزشک مشورت کنید تا نگرانی برایتان ایجاد نکند.
  • خستگی: خستگی علامت شایع این هفته‌هاست که مربوط به افزایش هورمون پروژسترون است. یکی از راه‌های مبارزه با این خستگی خوردن وعده‌های کوچک اما متناوب است. خوردن شش وعده غذایی کوچک قند خون را در حالت طبیعی نگه خواهد داشت و سطح انرژی شما را بالا خواهد برد.
  • سوزش سرمعده: اگر بعد از خوردن غذا احساس سوزش سر معده می‌کنید برای جلوگیری از این اتفاق از خوردن غذاهای تند و چرب و نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید. اگر همراه غذا مایعات زیادی مصرف کنید این سوزش بیشتر خواهد شد.

از آدم‌های مریض دوری کنید 

در هفته هفتم بارداری و البته هفته‌های آتی تلاش کنید در تماس با افراد سرماخورده یا بیمارانی که بیماری واگیردار دارند، نباشید. برخی بیماری‌ها مانند سرخجه و پاروویروس ممکن است از این طریق منتقل شود هرچند که شما زودتر باید واکسن سرخجه را بزنید تا از این احتمال جلوگیری کنید. همچنین در حین حاملگی مراقب نیش حشرات باشید زیرا ممکن است عفونت و در نهایت سقط جنین ایجاد کند. واکسن سرخجه 3ماه قبل از بارداری تجویز می‌شود و با تزریق آن باید تا 3 ماه جلوگیری انجام شود به هیچ وجه در بارداری تزریق انجام نمی‌شود.

خونریزی لثه در هفته هفتم بارداری 

لثه‌های شما ممکن است هنگام مسواک زدن شروع به خونریزی کند حتی اگر پیش از این چنین تجربه‌ای را نداشته باشید. حتی این احتمال وجود دارد که دندان‌هایتان نیز خونریزی کنند. شما در این ماه‌ها در معرض بیماری لثه قرار دارید دلیل آن اسیدی شدن بزاق دهان به علت تغییرات هورمونی در بارداری است به همین دلیل لثه‌های می‌توانند به راحتی متورم شده و خونریزی کنند. برای جلوگیری از این اتفاق باید مراقب دندان‌هایتان باشید و از خمیردندان‌ها و مسواک‌های نرم و حساس استفاده کنید.

لیست کارهای مهم در هفته هفتم بارداری 

  • اگر تصمیم‌گرفته‌اید به کار خود ادامه دهید و مرخصی بارداری را بگذارید برای بعد از زایمان، از هفته هفتم بارداری به بعد باید بیشتر رعایت کنید.
  • وقتی برای مدت طولانی پشت میز می‌نشینید، حداقل هرچند ساعت یک‌بار مثانه‌تان را خالی کنید و هر یک ساعت یک‌بار بلند شوید و خود را کش‌وقوس دهید تا به این صورت دردهای کمری، رگ‌های واریسی و لخته‌های خونی را کاهش دهید.
  • در محیط کار همواره از صندلی‌های دسته‌دار و قابل تنظیم و طبی و از تشک طبی برای پشتتان استفاده کنید و زیر پایتان، زیرپایی قرار دهید.
  • اگر باید مدت طولانی بایستید، هر 15 دقیقه یک‌بار بنشینید و به‌جای ایستادن در یک مکان یک پای خود را روی جعبه یا چهارپایه بگذارید تا فشار به پشتتان کم شود و همیشه کفش پاشنه‌کوتاه یا بدون پاشنه بپوشید.

همسرتان را هم با خودتان نزد پزشک ببرید 

شما خودتان را برای اولین ملاقات با پزشک آماده می‌کنید و بهتر است که همسرتان نیز در اولین ملاقات همراه شما باشد تا در جریان مراقبت‌های دوران بارداری و نیز زمان زایمان و تمام کارهایی که باید در این دوران انجام شود، قرار گیرد. بیشتر خانم‌های باردار دوست دارند در ملاقات‌هایی که با پزشک دارند، همسرشان نیز همراهشان باشد.

از شکمتان عکس بگیرید 

یک عکس از شکم خود بگیرید! در هفته هفتم، پیش از اینکه اثر حاملگی در شکم شما نمایان شود و شکمتان به اصطلاح جلو بیاید، از یک نفر بخواهید که از شما عکس بگیرد. سپس هرماه، تا هنگام تولد نوزادتان، یک عکس از شکم خود بگیرید. دنبال کردن مراحل حاملگی کار جالبی خواهد بود و شما بعدا این یادگاری‌ها را دوست خواهید داشت. خیلی جالب خواهد بود اگر در همه عکس‌ها، لباس یکسان بپوشید، در محل یکسانی بایستید و فیگور یکسانی بگیرید. عکس‌های نیمرخ برای این کار بهتر است؛ همچنین عکس‌های سیاه‌وسفید نیز ممکن است زیبا باشند.

بویایی، یکی از عوامل ویار 

بخشی از ناسازگاری به مواد غذایی ممکن است مربوط به افزایش قدرت و حس بویایی شما باشد. هورمون‌های بارداری حس بویایی شما را به شدت بالا می‌برند. اگر غذا بو داشته باشد مانند مرغی که چاشنی سیر به آن اضافه شده ممکن است شما کلا بی خیال این غذا شوید.
از سوی دیگر استفاده از چاشنی‌هایی مانند نمک در غذاهایی مانند خیارشور، چیپس سیب زمینی می‌تواند اشتهای زنان باردار را برانگیزد.

سونوگرافی هفته هفتم بارداری 

سونوگرافی در هفته هفتم بارداری معمولا در این هفته انجام نمی‌شود و معمولا اولین سونوگرافی بین هفته 8 تا 10 حاملگی انجام می‌شود. با همه اینها قطعا ذهنتان کنجکاو این است که آیا شما یک قلو باردارید یا نه! علائمی از بارداری دو قلویی اغلب در هفته هفتم حاملگی بروز می‌کند که از جمله آنها وجود دو ساک حاملگی است و در صورت آزمایش خون در بارداری دوقلویی سطح هورمون HCG بالاتر از بارداری تک قلویی است. به همین دلیل خیلی از مادران اصرار دارند در این هفته سونوگرافی انجام دهند.

وزن ایده آل در هفته هفتم بارداری 

هنوز به نظر نمی‌رسد که شما جنینی در شکم دارید اما ممکن است وزن اضافه کنید. نگران نباشید! این مشکلی ایجاد نمی‌کند. در حقیقت زنان با شاخص توده بدنی سالم 18.5 تا 25 احتمالا 12 تا 18 کیلوگرم در طول بارداری وزن اضافه خواهند کرد.
دل درد در طول سه ماهه اول بارداری طبیعی است اما اگر با درد شانه یا گردن یا همراه با انقباضات، سرگیجه و تهوع باشد بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

توصیه‌های مذهبی هفته هفتم بارداری 

هر هفته گوشت با قدری شیر و سیب شیرین بخورید. هرروز بر 2 عدد عناب سوره توحید بخوانید و ناشتا بخورید. تسبیحات حضرت زهرا را بعد از هر نماز و شب‌ها قبل از خواب بخوانید.
دوران بارداری، دوران بسیار حساسی است. تمامی افکار، روحیات و اندیشه‌های شما خواسته و ناخواسته بر روی جنین اثر می‌گذارد. پیامبر خدا در همین رابطه فرموده‌اند: «سعادتمند کسی است که از شکم مادرش به سعادت رسیده و بدبخت کسی است که از شکم مادرش به بدبختی رسیده است.
 

ارسال نظر شما

login captcha
elinjp
elinjp
3 روز پیش

با سلام. آخرین تاریخ پریود من ۲۷ خرداد بوده ولی توی سونویی که سه روز پیش رفتم گفت ۶ هفته ای. من نمیدونم سن بارداری برحسب چی محاسبه میشه؟

من قبلا دو بار سقط داشتم که آخری ۴ ماه پیش بود. الانم با اینکه یودوفولیک و آسپرین و شیاف پروژسترون مصرف میکنم و در استراحت مطلق هستم ولی خونریزی دارم. تو سونو گفت که یه توده خونی کنار رحمم هست و ضربان قلب جنین مشاهده نمیشود.

حالا باید چیکار کنم؟ من الان چند هفته مه؟ ممکنه دوباره سقط بشه؟ شیاف خارجی هم پیدا نمیشه میشه ایرانی شو مصرف کنم یا خیلی فرق دارن؟

@elinjp

سلام دوست عزیز در خانم هایی که پریود منظمی دارند سن دقیق بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی محاسبه می شود با توجه به شرح حال شما بهتر است ۱۰ روز دیگر مجدد سونوگرافی انجام بدهید می توانید از شیاف پروژسترون ایرانی استفاده کنید منعی ندارد با توجه به وضعیت شما بهتر است آمپول نیز علاوه بر شیاف استفاده کنید تا خون ریزی شما قطع شود واز نظر غلظت خون هم باید بررسی شوید موفق باشید.  

sahar7379
sahar7379
2 هفته پیش

سلام من ۷ هفتمه ولی اصلا ترشحی ندارم این عادیه؟

@sahar7379

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر مشکلی نیست همه خانم های باردار علائم یکسانی ندارند واین مسئله جزء علائم خطر در دوران بارداری نیست موفق باشید. 

zibaee
zibaee
2 هفته پیش

سلام من 6هفته و شش روزمه از همون اول بارداریم گاهی اوقات دل درد و کمر درد میگیرم دکترم گفت که تهدید به سقطی و شیاف بهم داده هر شب استفاده می کنم خیلی نگرانم علت دردم چی میتونه باشه؟ در ضمن استراحت هم دارم میخاستم بدونم تا چه حد باشه استراحت؟ ممنون

@zibaee

سلام دوست عزیز دردهای پریودی که گهگاهی به سراغ شما می آید طبیعی است و علت آن تغییرات هورمونی و بزرگ شدن رحم در دوران بارداری می باشد اگر لکه بینی و یا خون ریزی ندارید جای نگرانی وجود ندارد می توانید کار های روزانه خود را داخل منزل انجام بدهید از بلند کردن وسایل سنگین و پیاده روی طولانی مدت پرهیز داشته باشید  موفق باشید. 

avajoooon
avajoooon
2 هفته پیش

سلام من 25 خرداد اولین روز آخرین پریودم بود. کی باید برم سونو واسه اطمینان از تشکیل قلب جنین؟ممنون

@avajoooon

سلام دوست عزیز با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی شما بهتر است یک هفته دیگر سونوگرافی برای رویت ضربان قلب جنین سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

laser
laser
3 هفته پیش

سلام 

من هفته هفتم بارداری هستم و از اواسط هفته ششم بعد از ادرار لکه های قهوه ای میبینم آیا خطرناکه؟ خیلی نگرانم

@laser

سلام دوست عزیز باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما بررسی شود تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز شود موفق باشید. 

sara1996
sara1996
3 هفته پیش

سلام.من حدود دوهفته پیش برای سونوگرافی مراجعه کردم.دکتر گفت حدود ۶ هفته و سه روزم هست ولی جنین ضربان نداشت. دوهفته بعد یعنی امروز دوباره واسه سونو و برسی قلب جنین پیش دکتر دیگه ای رفتم ولی بازم ضربان قلب مشاهده نشد. این یکی دکتر سنین جنین رو هفت هفته تشخیص داد. در حالی که سنین جنین طبق سونوی قبلی باید حدود ۹ هفته می بود. نمیدونم چیکار کنم. این یعنی چی؟ واقعا ناراحتم.لطفا بهم بگید باید چیکار کنم؟اینم بگم ترشحات گاها سفید و گاها بی رنگ دارم.

@sara1996

سلام دوست عزیز رنگ ترشحات واژن شما طبیعی است با توجه به شرح حال شما باید ۱۰ روز دیگر مجدد سونوگرافی انجام بدهید تا نظر قطعی داده شود موفق باشید. 

sara1996
sara1996
3 هفته پیش
@سمیرا امیدوار

سلام و درود. من آخرین پریودیم ۲۷ اردیبهشت بود ۲۱ تیر فکرکنم آزمایش بتا دادم مثبت بود. بعدش رفتم سونو، دکتر  ضربان قلب جنین رو تشخیص نداد. سن جنین رو هم گفت شش هفته و سه روزه.

من دو هفته ی دیگه برای سونو اقدام کردم. این یکی دکتر هم ضربان قلب جنین رو ندید. الانم تو جواب سونوگرافی نوشته سن جنین بر اساسLMPکمتر میباشد.(هفت هفته).واکنش دسیوال ضعیف مشاهده میشود.ضربان قلب مشاهده نشده یافته های فوق مطرح کننده ی early Iufd میباشد.

طول سرویکس۳۵mmبود.

من چیکار باید کنم؟معنی جواب سونوم چیه؟ده روز دیگه دوباره برای سونو مراجعه کنم؟علائم سقطم ندارم.منو راهنمایی کنید لطفا.ممنون.

سلام من ابتدای هفته هفتم هستم آخر اين هفته بايد برم برای انجام سونوی تشكيل قلب اما همش استرس دارم كه نكنه قلبش تشكيل نشده باشه؟بارداری پوچ علايمی هم داره؟

@آزي ☺️

سلام دوست عزیز عدد بتای خون شما غیر طبیعی خواهد بود و ممکن است دچار لکه بینی و یا خون ریزی شوید موفق باشید. 

سلام

هفته هفتم بارداری هستم،به شدت سطح انرژیم پایین میاد،نه کمبود وزن دارم نه کمبود ویتامین، تغذیه مم خوبه، دلیلش چیه که تا این حدبیحال میشم؟ طوری که همش دراز کشیدم،دو سه روزه اینجوری شدم.حالت تهوع هم ندارم

@کوشانم

سلام دوست عزیز به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری به خصوص در  ۳ ماهه اول بارداری خانم های باردار  دچار بی حالی و حالت خستگی دارند که این مسئله طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

سلام من بارداری دوم هستم و طبق نظر دکترم که از تاریخ قاعدگی گفت ۷ هفته ای برو سونو، امروز رفتم سونو

ولی سونو گفت ۶ هفته ای و فقط ساک مشخص بود، گفت ۱۰ روز دیگه بیا، خیلی نگران شدم، بتا آز ۱۷۵۰ بوده، امکان داره تشکیل نشه؟؟؟!!!! 

@آنیتاجونی

سلام دوست عزیز نگران نباشید با توجه به سونوگرافی انجام شده  احتمال اینکه تخمک گذاری شما دیر تر صورت گرفته باشد ودر نتیجه لقاح دیرتر صورت گرفته باشد وجود دارد این مسئله طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد بهتر است دو هفته دیگر سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

سلام خسته نباشید من میکرو کردم ۲ تا جنین گذاشتن 

 هفته قبل رفتم سونو گفتند ۶ هفته ۲ روزه هستند 

ساک تشکیل شده و قلب هم دارد 

ولی این که دو تا جنین هستند چیزی نگفت گفت فعلا یکیه 

میشه هفته بعد که میرم دو تا باشه یا همون یکیه ؟

@malihe64

سلام دوست عزیز اگر شما دوقلو باردار بودید قطعا داخل سونوگرافی مشخص می شد بنابراین شما یک جنین دارید موفق باشید