951
هفته هفتم بارداری
نوشته : 1393/01/10 218

شاید تا به حال رازداری کرده باشید و به کسی نگفته باشید که باردارید اما در هر صورت در تقویم بارداری هفته به هفته شما در هفته هفتم بارداری قرار دارید. حالا دیگر می‌دانید زمان تقریبی زایمانتان کی است اما همچنان تا خودتان نگویید کسی نمی‌تواند حدس بزند باردارید و این می‌تواند به شما حس عجیبی بدهد اما بهتر است خودتان نسبت به آنچه باید در هفته هفتم بارداری بدانید و رعایت کنید آگاه باشید.

وضعیت جنین در هفته هفتم بارداری 

جنین شما در هفته هفتم بارداری هنوز یک دم کوچک دارد (که در واقع استخوان دنبالچه است) و در هفته‌های بعدی از بین خواهد رفت. اما این دم، تنها قسمتی است که با رشد جنین شما، کوچک‌تر می‌شود.
اکنون جنین شما تقریبا به‌اندازه یک تمشک است و مفصل آرنج و همچنین انگشتان دست‌وپا که حالا دیگر قابل‌تشخیص هستند، وجود دارد. در سر جنین که خیلی بزرگ‌تر از بدن اوست، هر دو نیمکره مغز در حال رشد هستند. در هفته هفتم بارداری دندان‌ها و فضای داخلی دهان جنین در حال شکل‌گیری است و گوش‌های او نیز به رشد خود ادامه می‌دهند. پلک‌های جنین، چشم‌هایش را می‌پوشانند و نوک بینی او آرام‌آرام خود را نشان می‌دهد! ضخامت پوست او به نازکی یک برگ کاغذ است و رگ‌های او را به‌وضوح می‌توان دید. جنین در 7 هفتگی، آپاندیس و لوزالمعده هم دارد که در نهایت با تولید هورمون انسولین به هضم غذا کمک خواهد کرد. کبد جنین شما مشغول تولید گلبول‌های قرمز خون است و یک حلقه از روده‌های در حال رشد جنین شما در جهت بند ناف او شکل می‌گیرد. بند ناف او، اکنون رگ‌های خونی واضحی دارد که عمل تبادل اکسیژن و مواد غذایی با بدن را بر عهده دارد. حرکت، از علائم هفته هفتم بارداری نیست و شما هنوز هم نمی‌توانید حرکت کردن جنین را حس کنید، اما او مثل یک لوبیای کوچک در حال جست‌وخیز است و در داخل خانه آبی خود، حرکت می‌کند.

وضعیت جنین در هفته هفتم بارداری


 

وضعیت مادر در هفته هفتم بارداری

رحم شما در پنج هفته گذشته دوبرابر شده است و خوردن غذا به دلیل داشتن ویار صبحگاهی برایتان سخت است. همچنین ممکن است در مقایسه با حالت معمولی بسیار بیشتر به توالت نیاز داشته باشید. حجم خون شما در دوران حاملگی به‌شدت افزایش می‌یابد، درنتیجه حجم بسیار زیادتری از مایعات از کلیه‌ها عبور می‌کند که در نهایت به جمع شدن ادرار بیشتر در مثانه منجر می‌شود. در ادامه دوران حاملگی، باید تهوع‌ها کمتر شوند، هرچند ممکن است نیاز شما به توالت همچنان به قوت خود باقی باشد.

در هفته هفتم بارداری چی بخوریم؟ 


اگر برای شما مهم است که در هفته هفتم بارداری چه بخورید بدانید بهترین گزینه در این دوره، سبزیجات هستند. سبزیجات می‌توانند مقدار زیادی از ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های A و C و مواد معدنی و فیبر را فراهم کنند. مشکل یبوست بارداری هم با مصرف سبزی‌ها از بین می‌رود.
بهتر است در این دوران از مواد حاوی ویتامین ث بیشتر استفاده کنید. کلم، حبوبات، سیب‌زمینی، اسفناج، دانه‌های سبز و گوجه‌فرنگی غنی از ویتامین C هستند و به جذب آهن موجود در غذاها کمک می‌کنند.
مواد حاوی ویتامین A در دوران بارداری تراتوژن است و ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری‌های ژنتیکی شود. به همین دلیل بهتر است سبزیجات ناسازگار در دوران بارداری را که حاوی ویتامین A فراوان هستند، بشناسید.
در هفته هفتم بارداری شما احتمالا دچار تهوع بارداری هستید. بنابراین از خوردن مایعات و نوشابه‌های ولرم خودداری کنید و به‌جای آن‌ها از نوشیدنی‌های بسیار گرم یا بسیار سرد استفاده کنید.
از خوردن غذاهای پرچربی و سرخ‌شده مانند آبگوشت چرب، آش و کره به مقدار زیاد خودداری کنید ولی مایعات فراوان، سالاد، نان برشته یا تست یا بیسکویت و مربا و ژله برای شما مفید است.
 

علائم مهم هفته هفتم بارداری 

  • تهوع صبحگاهی: به دلیل حالت تهوع صبحگاهی (که ممکن است ظهر و شب هم رخ بدهد)، ممکن است نگه‌داشتن غذا در معده غیرممکن باشد. این حالت‌های تهوع تا حدودی به علت وجود هورمون‌های دوران حاملگی در بدن شما ایجاد می‌شوند. یک بسته بیسکویت یا داروهایی که پزشکتان تجویز کرده را در کنار تخت خواب خود بگذارید و قبل از بیرون آمدن از بستر، چند تا از آن‌ها را بخورید تا از بروز حالت تهوع جلوگیری کنید.
  • تغییرات خلق و خو: از علائم هفته هفتم بارداری تغییر خلق و روحیات است. خنده، گریه، ترس و خشم از رفتارهای متغیری است که خانم‌ها در دوران بارداری به‌شدت و ضعف زیادی تجربه می‌کنند. رفتارهای متغیر و ناآرام در این دوره به عملکرد هورمون‌های بدنتان بازمی‌گردد. نگرانی‌هایی مانند مسائل مالی، سلامت کودک، نحوه زایمان شمارا دچار ترس و وحشت کرده است. وقتی احساس عصبانیت یا ناراحتی می‌کنید، یک‌نفس عمیق با بینی بکشید و تا 5 بشمارید و سپس نفستان را آرام‌آرام از دهان بیرون دهید. فکر کنید هنگام تنفس عمیق موجی از آب گرم از روی شما عبور می‌کند و با خود نگرانی‌های شما را می‌برد.
  • آکنه: یکی از علائمی که احتمال دارد در این هفته با آن درگیر شوید ایجاد آکنه در بدن است که علت آن تغییرات هورمونی است. بهتر است با پزشک مشورت کنید تا نگرانی برایتان ایجاد نکند.
  • خستگی: خستگی علامت شایع این هفته‌هاست که مربوط به افزایش هورمون پروژسترون است. یکی از راه‌های مبارزه با این خستگی خوردن وعده‌های کوچک اما متناوب است. خوردن شش وعده غذایی کوچک قند خون را در حالت طبیعی نگه خواهد داشت و سطح انرژی شما را بالا خواهد برد.
  • سوزش سرمعده: اگر بعد از خوردن غذا احساس سوزش سر معده می‌کنید برای جلوگیری از این اتفاق از خوردن غذاهای تند و چرب و نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید. اگر همراه غذا مایعات زیادی مصرف کنید این سوزش بیشتر خواهد شد.
 
 

   
از آدم‌های مریض دوری کنید 

در هفته هفتم بارداری و البته هفته‌های آتی تلاش کنید در تماس با افراد سرماخورده یا بیمارانی که بیماری واگیردار دارند، نباشید. برخی بیماری‌ها مانند سرخجه و پاروویروس ممکن است از این طریق منتقل شود هرچند که شما زودتر باید واکسن سرخجه را بزنید تا از این احتمال جلوگیری کنید. همچنین در حین حاملگی مراقب نیش حشرات باشید زیرا ممکن است عفونت و در نهایت سقط جنین ایجاد کند. واکسن سرخجه 3ماه قبل از بارداری تجویز می‌شود و با تزریق آن باید تا 3 ماه جلوگیری انجام شود به هیچ وجه در بارداری تزریق انجام نمی‌شود.

خونریزی لثه در هفته هفتم بارداری 

لثه‌های شما ممکن است هنگام مسواک زدن شروع به خونریزی کند حتی اگر پیش از این چنین تجربه‌ای را نداشته باشید. حتی این احتمال وجود دارد که دندان‌هایتان نیز خونریزی کنند. شما در این ماه‌ها در معرض بیماری لثه قرار دارید دلیل آن اسیدی شدن بزاق دهان به علت تغییرات هورمونی در بارداری است به همین دلیل لثه‌های می‌توانند به راحتی متورم شده و خونریزی کنند. برای جلوگیری از این اتفاق باید مراقب دندان‌هایتان باشید و از خمیردندان‌ها و مسواک‌های نرم و حساس استفاده کنید.

لیست کارهای مهم در هفته هفتم بارداری 

  • اگر تصمیم‌گرفته‌اید به کار خود ادامه دهید و مرخصی بارداری را بگذارید برای بعد از زایمان، از هفته هفتم بارداری به بعد باید بیشتر رعایت کنید.
  • وقتی برای مدت طولانی پشت میز می‌نشینید، حداقل هرچند ساعت یک‌بار مثانه‌تان را خالی کنید و هر یک ساعت یک‌بار بلند شوید و خود را کش‌وقوس دهید تا به این صورت دردهای کمری، رگ‌های واریسی و لخته‌های خونی را کاهش دهید.
  • در دوران بارداری هنگام کار همواره از صندلی‌های دسته‌دار و قابل تنظیم و طبی و از تشک طبی برای پشتتان استفاده کنید و زیر پایتان، زیرپایی قرار دهید.
  • اگر باید مدت طولانی بایستید، هر 15 دقیقه یک‌بار بنشینید و به‌جای ایستادن در یک مکان یک پای خود را روی جعبه یا چهارپایه بگذارید تا فشار به پشتتان کم شود و همیشه کفش پاشنه‌کوتاه یا بدون پاشنه بپوشید.

همسرتان را هم با خودتان نزد پزشک ببرید 

شما خودتان را برای اولین ملاقات با پزشک آماده می‌کنید و بهتر است که همسرتان نیز در اولین ملاقات همراه شما باشد تا در جریان مراقبت‌های دوران بارداری و نیز زمان زایمان و تمام کارهایی که باید در این دوران انجام شود، قرار گیرد. بیشتر خانم‌های باردار دوست دارند در ملاقات‌هایی که با پزشک دارند، همسرشان نیز همراهشان باشد.

از شکمتان عکس بگیرید 

یک عکس از شکم خود بگیرید! در هفته هفتم، پیش از اینکه اثر حاملگی در شکم شما نمایان شود و شکمتان به اصطلاح جلو بیاید، از یک نفر بخواهید که از شما عکس بگیرد. سپس هرماه، تا هنگام تولد نوزادتان، یک عکس از شکم خود بگیرید. دنبال کردن مراحل حاملگی کار جالبی خواهد بود و شما بعدا این یادگاری‌ها را دوست خواهید داشت. خیلی جالب خواهد بود اگر در همه عکس‌ها، لباس یکسان بپوشید، در محل یکسانی بایستید و فیگور یکسانی بگیرید. عکس‌های نیمرخ برای این کار بهتر است؛ همچنین عکس‌های سیاه‌وسفید نیز ممکن است زیبا باشند.

بویایی، یکی از عوامل ویار 

بخشی از ناسازگاری به مواد غذایی ممکن است مربوط به افزایش قدرت و حس بویایی شما باشد. هورمون‌های بارداری حس بویایی شما را به شدت بالا می‌برند. اگر غذا بو داشته باشد مانند مرغی که چاشنی سیر به آن اضافه شده ممکن است شما کلا بی خیال این غذا شوید.
از سوی دیگر استفاده از چاشنی‌هایی مانند نمک در غذاهایی مانند خیارشور، چیپس سیب زمینی می‌تواند اشتهای زنان باردار را برانگیزد.

سونوگرافی هفته هفتم بارداری 

سونوگرافی در هفته هفتم بارداری معمولا در این هفته انجام نمی‌شود و معمولا اولین سونوگرافی بین هفته 8 تا 10 حاملگی انجام می‌شود. با همه اینها قطعا ذهنتان کنجکاو این است که آیا شما یک قلو باردارید یا نه! علائمی از بارداری دو قلویی اغلب در هفته هفتم حاملگی بروز می‌کند که از جمله آنها وجود دو ساک حاملگی است و در صورت آزمایش خون در بارداری دوقلویی سطح هورمون HCG بالاتر از بارداری تک قلویی است. به همین دلیل خیلی از مادران اصرار دارند در این هفته سونوگرافی انجام دهند.

وزن ایده آل در هفته هفتم بارداری 

هنوز به نظر نمی‌رسد که شما جنینی در شکم دارید اما ممکن است وزن اضافه کنید. نگران نباشید! این مشکلی ایجاد نمی‌کند. در حقیقت زنان با شاخص توده بدنی سالم 18.5 تا 25 احتمالا 12 تا 18 کیلوگرم در طول بارداری وزن اضافه خواهند کرد.
دل درد در طول سه ماهه اول بارداری طبیعی است اما اگر با درد شانه یا گردن یا همراه با انقباضات، سرگیجه و تهوع باشد بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

توصیه‌های مذهبی هفته هفتم بارداری 

هر هفته گوشت با قدری شیر و سیب شیرین بخورید. هرروز بر 2 عدد عناب سوره توحید بخوانید و ناشتا بخورید. تسبیحات حضرت زهرا را بعد از هر نماز و شب‌ها قبل از خواب بخوانید.
دوران بارداری، دوران بسیار حساسی است. تمامی افکار، روحیات و اندیشه‌های شما خواسته و ناخواسته بر روی جنین اثر می‌گذارد. پیامبر خدا در همین رابطه فرموده‌اند: «سعادتمند کسی است که از شکم مادرش به سعادت رسیده و بدبخت کسی است که از شکم مادرش به بدبختی رسیده است.


با همکاری:
دکتر نازنین صفایی، متخصص زنان و زایمان
زهرا علوی، مشاور مامایی و زنان

ارسال نظر شما

login captcha

ما از رحم باردار یک کیسه بارداری در حفره رحم که در واکنش کافی واکنش دیده می‌شود، متوسط قطر کیسه 10 میلی متر 40 روز است). (تقریبا زرده تخم مرغ تجسم داده شده است، اما قطب جنین هنوز قابل تشخیص نیست. پیگیری بعد از یک هفته ممکن است سودمند باشد. این مطالعه برای بیومتری جنین و غیر آنومالی نیست.

این جواب سونوگرافی چهار روز پیشمه

دکتر گفت 9 روز بعدش برم سونوگرافی

ایا امکان تشکیل قلب و جنین وجود داره؟

@fatemeh25

با توجه به شرح حال شما باید طبق دستور پزشک معالج خود ۱۰ روز دیگر مجدد سونوگرافی انجام بدهید تا وضعیت جنین مشخص شود موفق باشید. 

سلام من ۶ هفته هستش دکتر برام آخر ماه سونو نوشته خواستم بدونم هفته دیگه برم قلب تشکیل شده؟ خیلی نگرانم که یه وقت حاملگی پوچ یا چیزی باشه اصلا لکه بینی ندارم حالمم خوبه

@tahereh23a

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما جای نگرانی وجود ندارد بهتر است بین هفته ۷ تا ۸ بارداری برای رویت ضربان قلب جنین سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

سلام من هفته هفتم بارداری هستم و سه روزه که آخر ادرارم مقداره خیلی کمی خون قهوه ای میبینم که دایمی نیست وگاهی دیده میشه میخواستم ببینم آیا خطرناکه و ممکنه جنین دچار مشکل شده؟ دکتر واسم واسه چند روزه دیگه سونو نوشته و اولین سونویی هست که میخوام انجام بدم

@عسل1268

سلام دوست عزیز  اگر با داشتن استراحت لکه بینی شما قطع نشد باید سونوگرافی انجام بدهید تا علت مشکل شما بررسی شود موفق باشید. 

soheilaa
soheilaa
3 هفته پیش

عالی بود 

من در اول هفته هفتم بارداری هستم و از هفته قبل لكه بينی و كمی خونريزی داشتم سونوگرافی هم رفتم دكتر جنين رو هم ديدن و بعد از اون آزمايش تيتر دادم كه عدد ١٤٢٨ بود دكتر گفتن مشكلی نيست و بهم شياف و قرص ضد سقط دادن و از اول بارداريم استراحت دارم اما نگرانم كه برای جنينم اتفاقی بيوفته چون هنوز لكه بينيم قطع نشده و بايد تا هفته ديگه صبر كنم واسه سونو قلب اگه ميشه راهنمايی كنيد ممنونم.

@mozhi202020

نگران نباشید با توجه به شرح حال شما بهتر است استراحت بیشتری داشته باشید و از داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج خود استفاده کنید به مرور لکه بینی شما قطع خواهد شد موفق باشید 

@سمیرا_امیدوار

ممنون از پاسخ شما اما انگار قسمت نبود و ني نيمو از دست دادم 

من اول هفته هفتم هستم و هفته قبل به علت خونريزي و لكه بيني رفتم پيش دكتر و آزمايش تيتر دادم و عدد ١٤٠٠ بود دكتر بهم شياف دادن و قرص ضد سقط اما بعد از ازمايش هم خونريزي داشتم  كه خونريزيم ادامه نداره و هر روز لكه بيني قهوه اي دارم دكتر گفتن مشكلي نيست بايد يك هفته ديگه صبر كنم برا تشكيل شدن قلب جنين اما نگرانم كه مشكلي پيش بياد از اول بارداري هم استراحت مطلق دارم اگه ميشه راهنمايي كنيد ممنون. 

سلام من هفته هفتم بارداری هستم دوروزه رگه خونی تو ترشحاتم میبینم خیلی کم علتش چیه؟

@زهراخانومی۲۳

سلام دوست عزیز بهتر است استراحت کافی داشته باشید اگر علی رغم داشتن استراحت لکه بینی شما ادامه دار بود باید به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما سونوگرافی درخواست شود موفق باشید. 

سلام ...خسته نباشید... من تازه یکی دو روزه که وارد هفته هفتم شدم ... دفعه اول که رفتم دکتر گفتن چهار هفته هستی و ساک بچه هست ...الان اگه بخوام برم سونو صدای قلبش شنیده میشه ؟ ممنون 

@sshekari

سلام دوست عزیز بله می توانید سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

سلام من آغاز هفته پنج بودم ( طبق نظر سونو) که دکتر به من شیاف پروژسترون داد به تعداد 15 عدد و به من گفت دو هفته دیگه سونو برم، یعنی آخر این هفته، من میخوام هشت هفتگی که پر شد انشالله بعد برم سونو،که همه چی رویت شه و باز به من نگن برو یه هفته بعد بیا سونو! اول اینکه اینکارم مشکلی نداره که تا تکمیل هفته هشت صبر کن بعد برم ؟ ضمنا از شیافهام چندتایی مونده که این هفته تموم میشه، آیا میتونم خودم برم برای یه هفته دیگه شیاف بخرم و استفاده کنم؟ نظر شما چیه؟ 

@فاطمه_جججونی

سلام دوست عزیز اگر لکه بینی ندارید خیر نیازی به مصرف مجدد شیاف پروژسترون نیست بهتر است برای رویت ضربان قلب جنین پایان ۷ هفتگی سونوگرافی انجام بدهید یعنی ۳ هفته بعد از آخرین سونوی ۵ هفتگی موفق باشید. 

سلام من رفتم سونو 7هفته و 1 روزم بود بجز کیسه 25 میل چیزی رویت نشد کیسه زرد در سونو 2 هفته قبلش بود تو این سونو نبود لکه بینی ندارم و حالت های بارداری رو هنوز دارم و اینکه سونو احتمال بارداری پوچ داده الان 8 هفتمه چند روز دیگه سونو دارم باوجود علائم بارداری و اینکه من تاریخ آخرین قاعدگی اصلا یادم نبود و تقریبی دادم و لکه بینی اصلا نداشتم ممکنه جنین باشه و بارداری پوچ نباشه؟

@marrjaan73

سلام دوست عزیز باید ۱۰ روز دیگر  تحت نظر پزشک سونوگرافی انجام بدهید تا بتوان نظر قطعی را داد موفق باشید