888
هفته بیست و نهم بارداری
نوشته : 1393/01/11 56

از آنجا که در هفته بیست و نهم بارداری فضا برای زندگی جنین کم شده، ضربه ها و سیخونکهای بیشتری را تجربه خواهید کرد. چون فرزندتان قویتر شده و با هیجان به تمام تحریکها پاسخ میدهد، حرکات، صداها، نور و آن شیرینی که نیم ساعت پیش خوردید. الان فرصت خوبی برای شمارش لگدهای کوچولویتان است. علاوه بر این بهتر است از برخی دیگر اتفاقات هفته بیست و نهم بارداری مطلع شوید.

وضعیت جنین در هفته بیست و نهم بارداری 

وزن جنین در هفته 29 بارداری حدود 1100 گرم و اندازه او کمی بیشتر از 38 سانتی‌متر است، درست شبیه کدو تنبل باریک. ماهیچه‌ها و ریه او به رشد خود ادامه می‌دهند و سر او بزرگ‌تر می‌شود تا با مغز در حال رشد او (که در حال ساختن میلیاردها سلول عصبی است) هماهنگ شود.
با این سرعت بالای رشد نباید تعجب کرد که نیازهای غذایی کودک شما در این سه‌ماهه به حداکثر مقدار خود می‌رسند. برای اینکه نیازهای غذایی خود و کودکتان را به‌خوبی تامین کنید، به مقادیر زیادی پروتئین، ویتامین C، اسیدفولیک، آهن و کلسیم نیاز دارید.
اسکلت جنین 29 هفته‌ای، در حال محکم شدن است و به همین دلیل بدن او هرروز به حدود 200 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد.
شنوایی جنین در هفته بیست و نهم بارداری به قدری کامل شده که با شنیدن صداهای بلند از جا میپرد. او به زودی میتواند سرش را به طرف صدا برگرداند تا آن را بهتر بشنود.
ذخیره چربی در زیر پوست صورتی رنگ و دوست داشتنی او شروع شده و چاله هایی روی زانو و آرنجش مشاهده میشود. اگر دختر باشد وزنش هنگام تولد از نوزاد پسر معمولی کمتر خواهد بود. اگر دو یا سومین بارداری خود را سپری میکنید میتوانید انتظار داشته باشید این بار کودک نسبت به دفعات قبل سنگین تر باشد.
ممکن است جنین در هفته بیست و نهم بارداری سرش به طرف زانوهایش خم شده باشد. همچنین او حالا به قدری بزرگ شده که ضربه هایش را بیشتر احساس میکنید. میتوانید با همسرتان بازی «حدس بزن اینجا کجاست» را انجام دهید و برای مثال محل زانو و پاشنه او را از یکدیگر تمیز دهید.

قد:. 38.6 سانتی متر
وزن: 1153 گرم

وضعیت مادر در هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری، شما باید بتوانید حرکات جنین خود را به‌خوبی حس کنید. به ضرباتی که جنینتان با آرنج یا پایش می‌زند توجه کنید و اگر احساس کردید که فعالیتش کم شده است به پزشک خود خبر دهید. پزشک ممکن است از شما بخواهد تا تعداد حرکات جنین یا ضرباتی را که به بدن شما وارد می‌کند بشمارید، تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد. ممکن است به برخی از عارضه‌های قدیمی، مثل سوزش معده و یبوست دوباره دچار شوید. هورمون پروژسترون که در دوران حاملگی ترشح می‌شود عضلات بدن شما را سست و آزاد می‌کند که شامل عضلات معده و روده نیز می‌شود. شل شدن عضلات به‌اضافه ازدحامی که در شکم شماست سرعت هضم غذا را کاهش می‌دهد، به خصوص بعد از صرف یک وعده‌غذای سنگین ممکن است در معده و روده شما گاز یا نفخ تولید کند.

علائم مهم هفته بیست و نهم بارداری

تعداد کمی از خانم‌های حامله از هفته بیست‌ونه بارداری به بعد ممکن است به عارضه "افت فشارخون خوابیده" مبتلا شوند. این حالت ناشی ازکاهش فشارخون است و هنگامی‌که این خانم‌ها به پشت دراز می‌کشند ضربان قلب و فشارخون آن‌ها تغییر می‌کند حتی ممکن است به سرگیجه دچار شوند و با تغییر وضعیت سرگیجه آن‌ها از بین می‌رود.
همچنین ممکن است هنگامی‌که به‌سرعت تغییر وضعیت می‌دهید دچار سرگیجه شوید. برای اجتناب از این عارضه هنگامی‌که می‌خواهید از حالت درازکش به حالت نشسته و سپس به حالت ایستاده تغییر وضعیت دهید این کار را به‌آرامی انجام دهید.
حمل جنین همراه با افزایش وزن خودتان و راه رفتنهای شبانه برای خواباندن بچه باعث میشود در طول روز بیش از پیش احساس خستگی کنید. با حفظ حداکثر آرامش خود در شب و استراحت بیشتر در طول روز به مبارزه با خستگی روزانه بروید و به ویژه اگر بیرون از خانه کار میکنید از سلامت خود و جنین محافظت کنید.

در هفته بیست و نهم بارداری چی بخوریم؟ 

انقباض ناگهانی عضلات پا که معمولا در شب اتفاق می‌افتد می‌تواند از نشانه‌های کمبود کلسیم باشد. در برنامه تغذیه در هفته 29 بارداری برای خود حتما دریافت کلسیم را در نظر بگیرید.
در مراحل پیشرفته‌تر نیز کاهش کلسیم بدن می‌تواند موجب به هم خوردن سیستم انعقاد طبیعی خون و خونریزی زیاد به علت زخم یا ضربه شود.
حتی در صورت مصرف کافی شیر و لبنیات نیز نمی‌توان اطمینان داشت که کلسیم کافی به بدن رسیده است زیرا باید ویتامین D کافی نیز در بدن وجود داشته باشد تا موجب افزایش جذب کلسیم شود.
اگر روزانه به مدت 10 دقیقه پوست خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید می‌توانید مطمئن باشید که ویتامین D به مقدار کافی به بدنتان رسیده است.
البته اشعه آفتابی که برای ساخت ویتامین D در بدن موردنیاز است می‌تواند از روی لباس با رنگ روشن نیز با درجات کمتر جذب شود و تولید ویتامین D نماید.

سونوگرافی هفته بیست و نهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری استخوانهای جنین سختتر شده و عضلاتش تقویت میشود در حقیقت شما از لگد زدن و تکانهای محکمش متوجه میشود که هر هفته قویتر می‌شود. استخوانها در سونوگرافی هفته بیست و نهم مشخص میشود هرچند شما نتوانید آنها را به وضوح ببینید. جنین در این هفته حرکات تنفسی خود را تمرین میکند هرچند رگهای او هنوز هم نیاز به زمان بیشتری برای رشد دارند.

لیست کارهای مهم در هفته 29 بارداری

 • اگر دلتان میخواهد یک جشن سیسمونی ترتیب دهید.
 • غذاهای با فیبر بالا را به رژیم غذایی روزانه تان بیفزایید تا مانع از یبوست و هموروئید شوید.
 • متاسفانه در این سه ماهه، بیشتر از قبل در معرض عفونت مجرای ادراری هستید، پس اگر هنگام دفع ادرار سوزش دارید، در اولین فرصت ممکن با پزشکتان صحبت کنید.

جنینی که سر و ته قرار می‌گیرد

ممکن است در یکی از معاینات پیش از زایمان پزشکتان به شما بگوید کودک شما در وضعیت بریج قرار گرفته یعنی سر او به جای آنکه پایین رم باشد در قسمت بالای رحم و پاهایش در قسمت پایین رحم قرار گرفته است. البته این موضوع نباید باعث نگرانی شما شود. بسیاری از کودکان تا قبل از هفته سی و ششم چند بار پشتک میزنند و سر و ته میشوند. بنابراین موقعیت جنین تا قبل از زمان زایمان در حالت عادی قرار خواهد گرفت. چنانچه موقعیت او تا هفته سی و هفتم تغییر نکرد، با پزشک خود درباره راه حلهای موجود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد ورزشهای خاصی را برای تغییر موقعیت جنین انجام دهید.

بواسیر در هفته بیست و نهم بارداری

بواسیر مشکل دیگری است که می‌توانید آن را ناشی از رشد رحم (و همچنین یبوست) بدانید. بواسیر که به رگ‌های خونی متورم در ناحیه مقعدی گفته می‌شود در دوران حاملگی بسیار شایع است و معمولا پس از زایمان به‌سرعت از بین می‌رود.
اگر این عارضه همراه با خارش یا درد باشد، می‌توانید در یک لگن یا وان کوچک از آب گرم (که کفل‌ها و مقعد را بپوشاند) بنشینید و یا از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد در محل عارضه استفاده کنید.
همچنین از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید. از مصرف هرگونه مواد دارویی بدون تجویز پزشک خودداری کنید و هرگونه خونریزی مقعدی را سریعا به او اطلاع دهید.
برای جلوگیری از بروز یبوست از غذاهای فیبردار استفاده کنید، مقادیر زیاد آب بنوشید و یک تمرین ورزشی منظم داشته باشید.

تعادل خود را حفظ کنید

تعادل داشتن یکی از مشکلاتی است که باید انتظار آن را داشته باشید. رحم شما اکنون به قدری بزرگ شده است که نمیتوانید انگشتان پاهای خود را به خوبی ببینید. بنابراین وقتی بلند می‌شوید و می ایستید نمیتوانید خرده ریزهای روی فرش را به خوبی ببینید.
حاملگی همچنین باعث تغییر گرانیگاه شما میشود. پیش از حاملگی وزن شما در کل جامد و استوانه ای و بالای پاهایتان بود اما حالا مقدار به نسبت قابل توجهی از آن رو به روی شماست. این تغییر گرانیگاه باعث به هم خوردن تعادل شما میشود. و این عدم تعادل با افزایش حجم شکم بیشتر میشود. به علاوه ترشح هورمونها نیز باعث سنگینتر شدن دستها پاها و کف پاها میشود و از طرف دیگر رباطها نیز کشیده و نرم میشوند تا شما را برای به دنیا آوردن کودک آماده کنند. این فرایند ممکن است باعث احساس سوزش و خارش در انگشتان و از سوی دیگر افزایش مایعات بدن نیز منجر به متورم شدن دستها و مچ ها میشود. اما این مشکل تنها به دوره حامگلی محدود میشود و پس از تولد کودک برطرف خواهد شد.

غلبه بر ترس زایمان

تولد رویدادی فراتر از یک فرایند بیولوژیکی طبیعی و در اصل امری عاشقانه و خلاقانه است که در طی این نقل و انتقال عمیق روح جدیدی به عرصه زندگی وارد میشود. حتی اگر در گذشته هم زایمان کرده اید کمی ترس و نگرانی بسیار طبیعی است.
بیش از 10 درصد خانمها قبل از زایمان دچار خیالات منفی و ترسهای شدید نسبت به درد و زایمان می‌شوند. چنانچه جز این دسته هستید باید انتظار تنشها و اضطرابهای زیادی را داشته باشید که نشانه هایی مانند تپش قلب، سرگیجه کوتاه شدن نفسها و هجوم کابوسها را به دنبال خواهد داشت
البته وجود اندکی استرس برایتان مفید است زیرا باعث ترشح اندورفین به جریان خون و افزایش هوشیاری شما در مواجهه با چالشها میشود. اما وقتی بیش از حد وحشت زده شده باشید ماهیچه ها منقبض و هورمونهای استرس به داخل جریان خون سرازیر میشوند و ضربان قلب نیز افزایش می یابد.
بهترین راه برای این که بتوانید از عهده به دنیا آوردن کودک برآیید این است که یاد بگیرید از آن نترسید بله برخی از زایمانها با ناراحتی ها یا حتی جراحتهایی همراه است اما راههای متعددی نیز برای مدیریت درد و برطرف کردن آن وجود دارد که شما نیز مانند همه خانمهای باردار دیگر میتوانید از آن بهره ببرید.

وضعیت بریج جنین در هفته بیست و نهم بارداری

شاید در یکی از جلسات معاینه پزشکتان به شما بگوید که جنین شما در وضعیت بریج قرار دارد. بریج به این معناست که جنین کاملا صاف نشسته است و پاهایش را در قسمت تحتانی رحم جمع کرده است و در عوض سر به‌جای آنکه به‌طور طبیعی رو به پایین باشد، رو به بالاست.

اجازه ندهید که این موضوع باعث ناراحتی شما شود. خیلی از جنین‌ها تا قبل از زمان زایمان و هفته سی و ششم در شکم می‌چرخند و رو به بالا پشتک و وارو می‌زنند.
اگر در حال حاضر جنین در وضعیت بریج قرار دارد شما می‌توانید این وضعیت را در شکم خود احساس کنید، البته این وضعیت با سونوگرافی بهتر مشخص می‌شود.
اگر جنین در وضعیت بریج قرار دارد، بهترین کار این است که منتظر باشید و ببینید که آیا جنین به‌موقع می‌چرخد یا نه. اگر جنین تا قبل از هفته سی و هفتم نچرخید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. شما به ورزش‌ها و ماساژهای خاصی احتیاج دارید تا جنین را جابه‌جا کند و چرخانده شود. زیرا در وضعیت بریج احتمال آسیب به جنینتان بیشتر است، خصوصا اگر زایمان زودرس داشته باشید.

بخارپز کردن غذا در هفته بیست و نهم بارداری 
 • از سرخ کردن غذاها بپرهیزید و تا حد امکان آن‌ها را به شکل بخارپز و کبابی استفاده کنید زیرا تفت دادن غذاها علاوه بر از بین بردن مواد غذایی مفید موجب بالا رفتن میزان چربی خون نیز می‌شود.
 • از شیرین‌کننده‌های مصنوعی مثل ساخارین که در بسیاری از قنادی‌ها و در طبخ شیرینی مورداستفاده قرار می‌گیرند عوارض فراوانی دارند و مصرف آن‌ها در دوران بارداری ممکن است به سرطان نوزاد در آینده منجر شود.
 • مواد غذایی حاوی افزودنی‌های غیرمجاز مثل بعضی مواد رنگی یا طعم‌دهنده‌های مصنوعی علاوه‌بر داشتن عوارض برای شما ممکن است برای جنین در حال تکامل نیز مضر باشد، بنابراین سعی کنید تا حد امکان از این مواد غذایی استفاده نکنید.
این نکات را رعایت کنید:

در هفته‌های اول پس از زایمان خرید کردن برای شما غیرممکن خواهد بود. موارد زیر ازجمله چیزهایی هستند که در آن زمان به‌شدت به آن‌ها نیاز خواهید داشت. پس همین حالا آن‌ها را تهیه کنید.

 • پوشک بچه: یک نوزاد به‌طور متوسط به 12 پوشک در روز نیاز دارد.
 • لوازم بهداشتی بچه از قبیل ناخن‌گیر بچه، تب‌گیر (ترجیحا از نوعی که هم استفاده از آن راحت باشد و هم قابل‌اعتماد) سرنگ حبابی و یک پستانک.
 • شوینده‌های لباس مخصوص کودکان
 • نوار بهداشتی برای خودتان (شما تا چند هفته پس از تولد خونریزی خواهید داشت).
 • دستمال‌کاغذی، دستمال حوله‌ای و ظرف یک‌بارمصرف برای اینکه بتوانید بعد از صرف غذا به‌سرعت همه‌جا را تمیز کنید.

توصیه‌های مذهبی هفته بیست و نهم بارداری

از ماه هفتم به بعد پس از نماز صبح سوره "انعام" را بر بادام بخوانید و آن را بخورید، این کار را تا 40 روز ادامه دهید.
خواندن اذان و اقامه و نماز شب را فراموش نکنید. بیست‌ونه هفتگی بارداری یعنی ماه هفتم ماه اعصاب است زیرا در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می‌کنند و اتصال‌های عصبی پیچیده‌تری به وجود می‌آیند.
خوردن انار را فراموش نکنید چون میل کردن انار در روزهای جمعه و قبل از صبحانه بسیار توصیه‌شده است و نقل است که هر کس یک عدد انار بخورد دل او را نورانی کند و وسوسه‌های شیطان را تا 40 روز دور می‌کند.

ارسال نظر شما

login captcha
00786
00786
4 روز پیش

سلام خانم دکتر من زایمان اولم ۳۵ هفته بود به علت نشتی کیسه اب که سزارین شدم و طفلک مشکل تنفسی داشت ریه اش تشکیل نشده بود خوب. و این بارداری ام تو هفته ۲۹ ام و بارداریه طبیعی رو شکر خدا طی کردم تا کنون الان میتونم برای جلوگیری از تکرار نشدن اون مشکل قبلی آمپول بتا متازون بزنم؟ که ریه های جنینم تشکیل بشه و مشکل نداشته باشه.یا نیازی نیست؟ البته اینم بگم قند ۲۴ ساعته و ۲ ساعته ام خداروشکر خوب بود مشکلی نداشت.ممنون از پاسخ گویی تون.

@00786

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه مشکل خاصی ندارید خیر نیازی به تزریق آمپول بتامتازون نیست باید استراحت نسبی داشته باشید و تحت نظر پزشک باشید موفق باشید 

سلام و وقت بخیر

من ۲۹ و ۴ روز باردارم جنین در حال بریچ هست و معمولا تکونهای زیادی داره. من همش نگران هستم چون گاهی با این تکانها درد در قسمت راست نافم حس میکنم من با آی وی اف باردار شدم و تحت نظر دکتر هستم ولی باز دلشوره دارم .

با تشکر از راهنمایی شما 

@gandomeleila

سلام دوست عزیز نگران نباشید این مسئله کاملا طبیعی است و مشکل جدی شما ندارید بهتر است  استرس نداشته  باشید موفق باشید 

سلام،وقتتون بخیر

من هفته ۲۹ بارداری هستم، وقتی می خوابم تمام استخوانهام درد می گیره، حتی استخوانهای زیر شکمم. خیلی دردناکه

لطفا راهنماییم کنید

@۶۴eli

سلام دوست عزیز اگر فقط موقع خواب این مشکل را دارید باید پوزیشن خود را به آرامی عوض کنید و حالتی قرار بگیرید که کمتر به استخوان های شما فشار وارد شود می توانید بالش کوچک  لای استخوان های قسمت ساق پا  خود بگذارید موفق باشید. 

سلام من چن هفته پیش سنو انجام دادم میشه اینو برام معنی کنید

Placenta=Left previa

ممنونم

@_22raman

سلام دوست عزیز جفت شما کمی پایین است و بهتر است استراحت نسبی داشته باشید موفق باشید. 

سلام من ۲۹هفته وچهار روزم بالای شکمم خیلی میسوزه انگار سوخته پوست شکمم گزگز میکنه میشه بگین علتش چیه؟؟

ممنونم

@_22raman

سلام دوست عزیز علت آن کشیدگی پوست در اثر بزرگ شدن رحم می باشد باید پوست خود را چرب کنید موفق باشید. 

سلام خسته نباشید.من خیلی گرفتگی درناحیه پادارم. پای سمت چپم که یک مدت اصلا نمیتونستم تکون بدم بنظرتون دلیلش چیه؟؟ممنون از کمکتون

@fatisadeghi

سلام دوست عزیز  ممکن است علت مشکل شما افزایش وزن و فشاری است که به اعصاب این ناحیه وارد می شود بهتر است استراحت کافی داشته باشید و عضلاتی که درد می کند را با روغن زیتون ماساژ دهید وگرم نگه دارید  در مرحله آخر اگر شدت درد زیاد بود باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید موفق باشید. 

سلام خانم دکتر عزیز، من هفته ۲۹ هستم توی هفته ۲۸ آزمایشاتم رو انجام دادم پلاکت خونم روی ۱۱۹ بود به نظرتون پایینه؟واینکه رفتم سونو انجام دادم اندازه دور سر جنینم با بدنش بهم گفتن دو هفته اختلاف داره؟ ممکنه به خاطر پایین بودن پلاکتم باشه؟آیا رشد میکنه؟؟

@pap

سلام دوست عزیز نگران نباشید در سه ماهه دوم و سوم بارداری به علت افزایش خون رسانی مادر به جنین کاهش پلاکت خون مادر طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد  این اختلاف  اندازه دور سر جنین در سونوگرافی معمولا وجود دارد و این مسئله بستگی به اسکلت بندی و ژنتیک جنین دارد و ربطی به پلاکت خون ندارد موفق باشید 

سلام

من هفته ٢٩تموم شده

دوقلو باردارم،از اسهال ويروسى كه گرفته بودم بواسيرم زد بيرون با اينكه اسهالم خوب شده زايده بيرون مونده و هنگام دستشويى كردن درد دارم

دكترم گفت پكاد بزنم ولى تاثيرى نداره و من همش درد دارم

چى كار كنم؟

@shaghii

سلام دوست عزیز باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید طوری که روزی یک تا دوبار اجابت مزاج داشته باشید می توانید تحت نظر پزشک متخصص جراح عمومی از شیاف آنتی هموروئید استفاده کنید موفق باشید. 

سلام خسته نباشيد منم تو هفته ٢٩هستم از صبح در شديدی توی معدم هستش طوری كه اين درد نفسمو ميگيره و الانم درد افتاده تو كمرم خيلی درد وحشتناكيه از علائم زايمان نباشه تكونای بچه هم مثل هميشه است.

@ghazale_heydari

سلام دوست عزیز بهتر است استراحت بیشتری داشته باشید و وعده های غذایی خود را زیاد و حجم غذا را کم کنید زیرا با بزرگ شدن جنین و افزایش سایز رحم فشار به معده وارد می شود می‌توانید از دم نوش نعناء استفاده کنید اگر لکه بینی و یا خون ریزی و یا انقباضات رحمی و درد شدید ندارید جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

سلام من تازه وارد هفته ۲۹ شدم. چند وقتی هست که ناحیه شرمگاهیم موقع حرکت پا درد میگیره به پزشک عمومی گفتم ولی جوابشون این بود که به علت رشد رحم هست و مشکلی نیست. نظر شما در این مورد چیه؟

سپاس

@رز۹۷

سلام دوست عزیز  منظور شما از حرکت پا واضح نیست اگر منظورتان در مواقع  پیاده روی است باید استراحت بیشتری داشته باشید ودر مرحله آخر در صورت داشتن دردهای شدید دائمی بهتر است سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

@سمیرا امیدوار

منظورم موقع نشست و برخاست و موقع خواب که از این پهلو به اون پهلو میشم.