1242
هفته بیست و نهم بارداری
نوشته : 1393/01/11 74

از آنجا که در هفته بیست و نهم بارداری فضا برای زندگی جنین کم شده، ضربه ها و سیخونکهای بیشتری را تجربه خواهید کرد. چون فرزندتان قویتر شده و با هیجان به تمام تحریکها پاسخ میدهد، حرکات، صداها، نور و آن شیرینی که نیم ساعت پیش خوردید. الان فرصت خوبی برای شمارش لگدهای کوچولویتان است. علاوه بر این بهتر است از برخی دیگر اتفاقات هفته بیست و نهم بارداری مطلع شوید.

وضعیت جنین در هفته بیست و نهم بارداری 

وزن جنین در هفته 29 بارداری حدود 1100 گرم و اندازه او کمی بیشتر از 38 سانتی‌متر است، درست شبیه کدو تنبل باریک. ماهیچه‌ها و ریه او به رشد خود ادامه می‌دهند و سر او بزرگ‌تر می‌شود تا با مغز در حال رشد او (که در حال ساختن میلیاردها سلول عصبی است) هماهنگ شود.
با این سرعت بالای رشد نباید تعجب کرد که نیازهای غذایی کودک شما در این سه‌ماهه به حداکثر مقدار خود می‌رسند. برای اینکه نیازهای غذایی خود و کودکتان را به‌خوبی تامین کنید، به مقادیر زیادی پروتئین، ویتامین C، اسیدفولیک، آهن و کلسیم نیاز دارید.
اسکلت جنین 29 هفته‌ای، در حال محکم شدن است و به همین دلیل بدن او هرروز به حدود 200 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارد.
شنوایی جنین در هفته بیست و نهم بارداری به قدری کامل شده که با شنیدن صداهای بلند از جا میپرد. او به زودی میتواند سرش را به طرف صدا برگرداند تا آن را بهتر بشنود.
ذخیره چربی در زیر پوست صورتی رنگ و دوست داشتنی او شروع شده و چاله هایی روی زانو و آرنجش مشاهده میشود. اگر دختر باشد وزنش هنگام تولد از نوزاد پسر معمولی کمتر خواهد بود. اگر دو یا سومین بارداری خود را سپری میکنید میتوانید انتظار داشته باشید این بار کودک نسبت به دفعات قبل سنگین تر باشد.
ممکن است جنین در هفته بیست و نهم بارداری سرش به طرف زانوهایش خم شده باشد. همچنین او حالا به قدری بزرگ شده که ضربه هایش را بیشتر احساس میکنید. میتوانید با همسرتان بازی «حدس بزن اینجا کجاست» را انجام دهید و برای مثال محل زانو و پاشنه او را از یکدیگر تمیز دهید.

قد:. 38.6 سانتی متر
وزن: 1153 گرم

وضعیت مادر در هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری، شما باید بتوانید حرکات جنین خود را به‌خوبی حس کنید. به ضرباتی که جنینتان با آرنج یا پایش می‌زند توجه کنید و اگر احساس کردید که فعالیتش کم شده است به پزشک خود خبر دهید. پزشک ممکن است از شما بخواهد تا تعداد حرکات جنین یا ضرباتی را که به بدن شما وارد می‌کند بشمارید، تا مطمئن شود که مشکلی وجود ندارد. ممکن است به برخی از عارضه‌های قدیمی، مثل سوزش معده و یبوست دوباره دچار شوید. هورمون پروژسترون که در دوران حاملگی ترشح می‌شود عضلات بدن شما را سست و آزاد می‌کند که شامل عضلات معده و روده نیز می‌شود. شل شدن عضلات به‌اضافه ازدحامی که در شکم شماست سرعت هضم غذا را کاهش می‌دهد، به خصوص بعد از صرف یک وعده‌غذای سنگین ممکن است در معده و روده شما گاز یا نفخ تولید کند.

علائم مهم هفته بیست و نهم بارداری

تعداد کمی از خانم‌های حامله از هفته بیست‌ونه بارداری به بعد ممکن است به عارضه "افت فشارخون خوابیده" مبتلا شوند. این حالت ناشی ازکاهش فشارخون است و هنگامی‌که این خانم‌ها به پشت دراز می‌کشند ضربان قلب و فشارخون آن‌ها تغییر می‌کند حتی ممکن است به سرگیجه دچار شوند و با تغییر وضعیت سرگیجه آن‌ها از بین می‌رود.
همچنین ممکن است هنگامی‌که به‌سرعت تغییر وضعیت می‌دهید دچار سرگیجه شوید. برای اجتناب از این عارضه هنگامی‌که می‌خواهید از حالت درازکش به حالت نشسته و سپس به حالت ایستاده تغییر وضعیت دهید این کار را به‌آرامی انجام دهید.
حمل جنین همراه با افزایش وزن خودتان و راه رفتنهای شبانه برای خواباندن بچه باعث میشود در طول روز بیش از پیش احساس خستگی کنید. با حفظ حداکثر آرامش خود در شب و استراحت بیشتر در طول روز به مبارزه با خستگی روزانه بروید و به ویژه اگر بیرون از خانه کار میکنید از سلامت خود و جنین محافظت کنید.

ویدیو هفته بیست و ششم تا سی ام بارداری 

 


در هفته بیست و نهم بارداری چی بخوریم؟ 

انقباض ناگهانی عضلات پا که معمولا در شب اتفاق می‌افتد می‌تواند از نشانه‌های کمبود کلسیم باشد. در برنامه تغذیه در هفته 29 بارداری برای خود حتما دریافت کلسیم را در نظر بگیرید.
در مراحل پیشرفته‌تر نیز کاهش کلسیم بدن می‌تواند موجب به هم خوردن سیستم انعقاد طبیعی خون و خونریزی زیاد به علت زخم یا ضربه شود.
حتی در صورت مصرف کافی شیر و لبنیات نیز نمی‌توان اطمینان داشت که کلسیم کافی به بدن رسیده است زیرا باید ویتامین D کافی نیز در بدن وجود داشته باشد تا موجب افزایش جذب کلسیم شود.
اگر روزانه به مدت 10 دقیقه پوست خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید می‌توانید مطمئن باشید که ویتامین D به مقدار کافی به بدنتان رسیده است.
البته اشعه آفتابی که برای ساخت ویتامین D در بدن موردنیاز است می‌تواند از روی لباس با رنگ روشن نیز با درجات کمتر جذب شود و تولید ویتامین D نماید.

سونوگرافی هفته بیست و نهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری استخوانهای جنین سختتر شده و عضلاتش تقویت میشود در حقیقت شما از لگد زدن و تکانهای محکمش متوجه میشود که هر هفته قویتر می‌شود. استخوانها در سونوگرافی هفته بیست و نهم مشخص میشود هرچند شما نتوانید آنها را به وضوح ببینید. جنین در این هفته حرکات تنفسی خود را تمرین میکند هرچند رگهای او هنوز هم نیاز به زمان بیشتری برای رشد دارند.

لیست کارهای مهم در هفته 29 بارداری

 • اگر دلتان میخواهد یک جشن سیسمونی ترتیب دهید.
 • غذاهای با فیبر بالا را به رژیم غذایی روزانه تان بیفزایید تا مانع از یبوست و هموروئید شوید.
 • متاسفانه در این سه ماهه، بیشتر از قبل در معرض عفونت مجرای ادراری هستید، پس اگر هنگام دفع ادرار سوزش دارید، در اولین فرصت ممکن با پزشکتان صحبت کنید.

در هفته‌های اول پس از زایمان خرید کردن برای شما غیرممکن خواهد بود. موارد زیر ازجمله چیزهایی هستند که در آن زمان به‌شدت به آن‌ها نیاز خواهید داشت. پس همین حالا آن‌ها را تهیه کنید.

 • پوشک بچه: یک نوزاد به‌طور متوسط به 12 پوشک در روز نیاز دارد.
 • لوازم بهداشتی بچه از قبیل ناخن‌گیر بچه، تب‌گیر (ترجیحا از نوعی که هم استفاده از آن راحت باشد و هم قابل‌اعتماد) سرنگ حبابی و یک پستانک.
 • شوینده‌های لباس مخصوص کودکان
 • نوار بهداشتی برای خودتان (شما تا چند هفته پس از تولد خونریزی خواهید داشت).
 • دستمال‌کاغذی، دستمال حوله‌ای و ظرف یک‌بارمصرف برای اینکه بتوانید بعد از صرف غذا به‌سرعت همه‌جا را تمیز کنید.


جنینی که سر و ته قرار می‌گیرد

ممکن است در یکی از معاینات پیش از زایمان پزشکتان به شما بگوید کودک شما در وضعیت بریج قرار گرفته یعنی سر او به جای آنکه پایین رم باشد در قسمت بالای رحم و پاهایش در قسمت پایین رحم قرار گرفته است. البته این موضوع نباید باعث نگرانی شما شود. بسیاری از کودکان تا قبل از هفته سی و ششم چند بار پشتک میزنند و سر و ته میشوند. بنابراین موقعیت جنین تا قبل از زمان زایمان در حالت عادی قرار خواهد گرفت. چنانچه موقعیت او تا هفته سی و هفتم تغییر نکرد، با پزشک خود درباره راه حلهای موجود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد ورزشهای خاصی را برای تغییر موقعیت جنین انجام دهید.

بواسیر در هفته بیست و نهم بارداری

بواسیر مشکل دیگری است که می‌توانید آن را ناشی از رشد رحم (و همچنین یبوست) بدانید. بواسیر که به رگ‌های خونی متورم در ناحیه مقعدی گفته می‌شود در دوران حاملگی بسیار شایع است و معمولا پس از زایمان به‌سرعت از بین می‌رود.
اگر این عارضه همراه با خارش یا درد باشد، می‌توانید در یک لگن یا وان کوچک از آب گرم (که کفل‌ها و مقعد را بپوشاند) بنشینید و یا از کیسه آب گرم یا کمپرس سرد در محل عارضه استفاده کنید.
همچنین از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی اجتناب کنید. از مصرف هرگونه مواد دارویی بدون تجویز پزشک خودداری کنید و هرگونه خونریزی مقعدی را سریعا به او اطلاع دهید.
برای جلوگیری از بروز یبوست از غذاهای فیبردار استفاده کنید، مقادیر زیاد آب بنوشید و یک تمرین ورزشی منظم داشته باشید.

تعادل خود را حفظ کنید

تعادل داشتن یکی از مشکلاتی است که باید انتظار آن را داشته باشید. رحم شما اکنون به قدری بزرگ شده است که نمیتوانید انگشتان پاهای خود را به خوبی ببینید. بنابراین وقتی بلند می‌شوید و می ایستید نمیتوانید خرده ریزهای روی فرش را به خوبی ببینید.
حاملگی همچنین باعث تغییر گرانیگاه شما میشود. پیش از حاملگی وزن شما در کل جامد و استوانه ای و بالای پاهایتان بود اما حالا مقدار به نسبت قابل توجهی از آن رو به روی شماست. این تغییر گرانیگاه باعث به هم خوردن تعادل شما میشود. و این عدم تعادل با افزایش حجم شکم بیشتر میشود. به علاوه ترشح هورمونها نیز باعث سنگینتر شدن دستها پاها و کف پاها میشود و از طرف دیگر رباطها نیز کشیده و نرم میشوند تا شما را برای به دنیا آوردن کودک آماده کنند. این فرایند ممکن است باعث احساس سوزش و خارش در انگشتان و از سوی دیگر افزایش مایعات بدن نیز منجر به متورم شدن دستها و مچ ها میشود. اما این مشکل تنها به دوره حامگلی محدود میشود و پس از تولد کودک برطرف خواهد شد.

غلبه بر ترس زایمان

تولد رویدادی فراتر از یک فرایند بیولوژیکی طبیعی و در اصل امری عاشقانه و خلاقانه است که در طی این نقل و انتقال عمیق روح جدیدی به عرصه زندگی وارد میشود. حتی اگر در گذشته هم زایمان کرده اید کمی ترس و نگرانی بسیار طبیعی است.
بیش از 10 درصد خانمها قبل از زایمان دچار خیالات منفی و ترسهای شدید نسبت به درد و زایمان می‌شوند. چنانچه جز این دسته هستید باید انتظار تنشها و اضطرابهای زیادی را داشته باشید که نشانه هایی مانند تپش قلب، سرگیجه کوتاه شدن نفسها و هجوم کابوسها را به دنبال خواهد داشت
البته وجود اندکی استرس برایتان مفید است زیرا باعث ترشح اندورفین به جریان خون و افزایش هوشیاری شما در مواجهه با چالشها میشود. اما وقتی بیش از حد وحشت زده شده باشید ماهیچه ها منقبض و هورمونهای استرس به داخل جریان خون سرازیر میشوند و ضربان قلب نیز افزایش می یابد.
بهترین راه برای این که بتوانید از عهده به دنیا آوردن کودک برآیید این است که یاد بگیرید از آن نترسید بله برخی از زایمانها با ناراحتی ها یا حتی جراحتهایی همراه است اما راههای متعددی نیز برای مدیریت درد و برطرف کردن آن وجود دارد که شما نیز مانند همه خانمهای باردار دیگر میتوانید از آن بهره ببرید.

وضعیت بریج جنین در هفته بیست و نهم بارداری

شاید در یکی از جلسات معاینه پزشکتان به شما بگوید که جنین شما در وضعیت بریج قرار دارد. بریج به این معناست که جنین کاملا صاف نشسته است و پاهایش را در قسمت تحتانی رحم جمع کرده است و در عوض سر به‌جای آنکه به‌طور طبیعی رو به پایین باشد، رو به بالاست.

اجازه ندهید که این موضوع باعث ناراحتی شما شود. خیلی از جنین‌ها تا قبل از زمان زایمان و هفته سی و ششم در شکم می‌چرخند و رو به بالا پشتک و وارو می‌زنند.
اگر در حال حاضر جنین در وضعیت بریج قرار دارد شما می‌توانید این وضعیت را در شکم خود احساس کنید، البته این وضعیت با سونوگرافی بهتر مشخص می‌شود.
اگر جنین در وضعیت بریج قرار دارد، بهترین کار این است که منتظر باشید و ببینید که آیا جنین به‌موقع می‌چرخد یا نه. اگر جنین تا قبل از هفته سی و هفتم نچرخید، حتما با پزشک خود مشورت کنید. شما به ورزش‌ها و ماساژهای خاصی احتیاج دارید تا جنین را جابه‌جا کند و چرخانده شود. زیرا در وضعیت بریج احتمال آسیب به جنینتان بیشتر است، خصوصا اگر زایمان زودرس داشته باشید.

بخارپز کردن غذا در هفته بیست و نهم بارداری 
 • از سرخ کردن غذاها بپرهیزید و تا حد امکان آن‌ها را به شکل بخارپز و کبابی استفاده کنید زیرا تفت دادن غذاها علاوه بر از بین بردن مواد غذایی مفید موجب بالا رفتن میزان چربی خون نیز می‌شود.
 • از شیرین‌کننده‌های مصنوعی مثل ساخارین که در بسیاری از قنادی‌ها و در طبخ شیرینی مورداستفاده قرار می‌گیرند عوارض فراوانی دارند و مصرف آن‌ها در دوران بارداری ممکن است به سرطان نوزاد در آینده منجر شود.
 • مواد غذایی حاوی افزودنی‌های غیرمجاز مثل بعضی مواد رنگی یا طعم‌دهنده‌های مصنوعی علاوه‌بر داشتن عوارض برای شما ممکن است برای جنین در حال تکامل نیز مضر باشد، بنابراین سعی کنید تا حد امکان از این مواد غذایی استفاده نکنید.

توصیه‌های مذهبی هفته بیست و نهم بارداری

از ماه هفتم به بعد پس از نماز صبح سوره "انعام" را بر بادام بخوانید و آن را بخورید، این کار را تا 40 روز ادامه دهید.
خواندن اذان و اقامه و نماز شب را فراموش نکنید. بیست‌ونه هفتگی بارداری یعنی ماه هفتم ماه اعصاب است زیرا در این ماه مراکز عصبی مختلفی رشد می‌کنند و اتصال‌های عصبی پیچیده‌تری به وجود می‌آیند.
خوردن انار را فراموش نکنید چون میل کردن انار در روزهای جمعه و قبل از صبحانه بسیار توصیه‌شده است و نقل است که هر کس یک عدد انار بخورد دل او را نورانی کند و وسوسه‌های شیطان را تا 40 روز دور می‌کند.

ارسال نظر شما

login captcha

باسلام در هفته ۲۹ بارداری هستم از دیروز حرکات جنینم خیلی کم شده امروز هم از صبح که بیدار شدم اصلا حرکت نداره با وجود اینکه ی لیوان چای نبات خوردم لطفا بهم بگین چکار کنم خیلی ناراحتم و استرس دارم

@aa_mm

سلام دوست عزیز بعد از صرف غذا به پهلوی چپ دراز بکشید در یک ساعت حداقل ۴ حرکت باید احساس کنید در غیر این صورت باید پیگیری کنید موفق باشید. 

سلام

من هفته ی ٢٩ هستم. آزمايش كه دادم كلسترولم خيلی نزديك به high risk بود. ولي قند و تری گليسريدم خوب بود. 

در ضمن ١٢ كيلو هم تا الان چاق شدم. 

اين كلسترول برای جنين خطرناكه؟ و  اينكه چيكار كنم كه پايين بياد؟

@raha_b91

سلام دوست عزیز باید از خوردن غذاهای چرب و سرخ کردنی پرهیز کنید مصرف چای سبز به صورت هفته ای دو بار در کاهش چربی خون موثر است موفق باشید 

سلام. من تا هفته ١٢ بارداری يدوفوليك خودم و بعد از اون دكترم فقط سوپراكل و فيفول داده و اصلا هيچ ويتامينی مثل د و گروه ب و امگا سه رو بهم نداد
الان ٢٩ هفته شدم با اصرار خودم فمبيون ٢ رو داده كه هفته ای دو روز فقط بخورم
البته بگم ها هر سری رفتم سونو رشد جنين خوب بوده و يه هفته ای جلوتر بوده و همين طور وزن خودمم خوب رفته جلو و تا الان ٨ كيلو افزايش داشتم
قند و فشار و .. هم نداشتم تا حالا
نگرانم كه نكنه ويتامين كم خورده باشم و بچه باهوش و .. نشه؟!!!

@ryan_mom

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما خیر جای نگرانی وجود ندارد و با داشتن رژیم غذایی مقوی ومغذی  تمام ویتامین های مورد نیاز به بدن جنین می رسد و مصرف زیاد این مکمل ها نیز توصیه نمی شود اگر کمبود ویتامین دی در آزمایش داشته باشید حتما پزشک برای شما ویتامین دی تجویز می نماید حتما کمبود ویتامین نداشته اید موفق باشید 

سلام. تو آزمایش تحمل گلوکز قند ناشتام ۱۰۱ بود. میخواستم ببینم خیلی خطرناکه 

و این که پرکاری تیرویید هم دارم و تحت نظر متخصص غدد هستم. عدد تیروییدم معمولا ۰.۲۴ هست اما دکتر دارویی بهم نمیده. رو رشد جنین تاثیر نمیزاره این عدد؟

@somiiiiiiii

سلام دوست عزیز  اگر با آزمایش ،هورمون  تیروئید  شما  تحت کنترل است و اگر عدد آن از این مقدار پایین تر نیاید  مشکل جدی وجود ندارد بنابراین جای نگرانی وجود ندارد معمولا خانم های باردار در هنگام آزمایش ناشتا ۱۲ ساعت ناشتا نیستند به همین علت تست تحمل گلوکز برای ما ارجح تر است اگر تست تحمل گلوکز شما مشکلی نداشته باشد جای نگرانی وجود ندارد 

سلام وقتتون بخیر

من هفته 28 بارداریم تازه تموم شده و متاسفانه بدلیل اینکه آب دور جنین زیاد هست و گفتن ای اف آی 25 سانت هست و فشار زیادی رو شکممه

از حدود یک هفته قبل آبریزش داشتم که این هفته فواصلش کمتر هم شده. (آمپول بخاطر رشد سریع ریه جنین هم زدم.) همینطور بدتر از همه 2 سانت هم دهانه باز شده 😐

حالا با اینهمه چیزای بد و ناامیدکننده فقط میخوام بدونم تا چند وقت دیگه این وضع پیش میره چند درصد ممکنه بچه م سالم بدنیا بیاد؟ و خلاصه میخوام برای بدترین حالت ممکن خودمو آماده کنم

خواهش میکنم راهنماییم کنید که چه باید کنم و آیا ممکنه با این وضع تا هفته 37 یا 32 برسه؟

@مهستی4579

سلام دوست عزیز نگران نباشید با داشتن استراحت مطلق و مصرف داروهای حاوی هورمون پروژسترون  تحت نظر پزشک احتمال اینکه زایمان زودرس نداشته باشید وجود دارد بنابراین استرس و نگرانی نداشته باشید موفق باشید 

سلام خسته نباشید. 

۲۸ هفته و ۱ روز هستم 

در طول یک ساعت حدود دوبار دچار تپش قلب و تنگی نفس میشم. میدونم تا حدودی این موضوع عادیِ میخواستم بدونم این که چه حالتی شدیم به پزشک مراجعه کنیم؟یا تو چه علائمی از تپش قلب به رسیدگی اورژانسی نیاز هست؟

یک سوال دیگه در زمینه کلسیم داشتم . یک لیوان شیر در روز و قرص کلسیم نیاز کافی مادر و جنین رو در این هفته جواب میده؟


ممنون از وقتی که صرف میکنید

@reyhan3

سلام دوست عزیز اگر در حالت استراحت دچار تنگی نفس شدید، شدید یا فشار خون بالا داشته باشید نیاز به پیگیری وجود دارد و در غیر این صورت تنگی نفس و تپش قلب با توجه به سن بارداری شما طبیعی است بهتر است هفته اول در رژیم غذایی خود مصرف لبنیات را بگنجانید آن وقت هفته ای ۲ تا ۳ عدد از قرص کلسیم ویتامین دی استفاده کنید نیاز به مصرف روزانه از این قرص ها نیست موفق باشید.  

وزن بچه من تو ٢٩ هفته توی سونو گفتن ١٢٠٠ هست ايا وزنش مناسبه؟كم يا زياد نيست؟

@eshghamhad

خیر مشکل جدی وجود ندارد اما بهتر است در دوران بارداری تغذیه مقوی و مغذی داشته باشید و تحت نظر پزشک خود هفته ای ۳ بار از مکمل های ویتامینی استفاده کنید موفق باشید. 

هفته ۲۹ هستم وزنم نسبت به قبل از بارداری دو و نیم کیلو اضافه شده. خیلی کم نیست؟ باید چکار کنم؟ آیا وزن جنین طبیعیه؟ هنوز سونو نرفتم اما نگرانم

@anarsis

باید رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید اگر اشتها به غذا ندارید می توانید از مکمل های ویتامینی استفاده کنید تا اشتهای شما بیشتر شود برای بررسی وزن جنین باید در هفته های آینده سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

با سپاس از مطالب ارزشمند شما

سلام من تو این هفته وزن جنین 989 گرم بود،خیلی کمه مگه نه؟بنظرتون چیکار کنم؟

@saharnazam

سلام دوست عزیز نگران نباشید باید رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید و تحت نظر پزشک معالج خود از پودر لیدی میل استفاده کنید موفق باشید.