2750
هفته سی و سوم بارداری
نوشته : 1393/01/11 95

فرزند شما در طول این هفته های پایانی وار مرحله نهایی می‌شود. به این معنی که اندام‌ها اسکلت و بدن او به خوبی شکل می‌گیرد اما هنوز کمی زمان لازم دارد تا به انتهای این مرحله برسد و برای به دنیا آمدن آماده شود. این هفته‌ها حساس هستند و راحتی شما هم در این هفته‌های انتهایی کم و کمتر میشود. با هم دیگر اتفاقات هفته سی و سوم بارداری را مرور می‌کنیم.

وضعیت جنین در هفته سی و سوم بارداری

وزن جنین در هفته 33 بارداری کمی بیشتر از 1918 گرم و طول بدن او (از سر تا پاشنه پا) حدود 43.7 سانتی‌متر می‌شود. چروک‌ها و همچنین رنگ سرخ‌ پوست او کمتر شده است. درحالی‌که اکثر استخوان‌های جنین در هفته 33 در حال سخت شدن هستند، جمجمه او هنوز نرم بوده و استخوان‌های جمجمه کاملا به یکدیگر نچسبیده‌اند. این امر به او کمک می‌کند تا راحت‌تر از مجرای زایمان عبور کرده و به دنیا بیاید.
موی سر و ناخنهای انگشتهای پای جنین در هفته سی و سه بارداری کامل رشد کرده است. مایع آمنیوتیک حالا در بالاترین سطح خود قرار دارد. جفت جنین همچنان اکسیژن را از طریق بند ناف به جنین انتقال میدهد اما خود جنین هم تنفس را به طور منظم تمرین میکند و با باز و بسته کردن دهانش و فعالیت ماهیچه های دیافراگم مقداری مایع آمنیوتیک را هم می بلعد. جنین در هفته سی و سه بارداری به ذخیره آهن در کبدش همچنان ادامه میدهد و اتصالهای بین سلولی مغزش مانند شاخه های ریز یک درخت گسترش می یابند. رشته های عصبی و سیناپسها بین این سلولهای مغزی رشد میکنند تا پس از به دنیا آمدن مهارتهای لازم برای رشد و پیشرفت را به دست آورد.

وضعیت جنین در هفته سی و سوم بارداری

قد: 43.7 سانتی متر
وزن: 1918 گرم


وضعیت مادر در هفته سی و سوم بارداری

شما ممکن است در 33 هفتگی بارداری، درد و یا حتی کرختی در انگشت‌ها، مچ و دست‌های خود حس کنید.
بافت‌های مچ دست شما همانند بقیه بافت‌های بدنتان ممکن است متورم شوند. در این صورت فشار در کانال مچ (که یک مجرای استخوانی در مچ دست شماست) افزایش می‌یابد.
عصب‌هایی که از این مجرا عبور می‌کنند تحت‌فشار قرار می‌گیرند که درنتیجه عوارضی همچون بی‌حسی، خارش، تیر کشیدن، احساس سوزش، تیر کشیدن و یا درد مبهم بروز می‌کنند.
استفاده از مچ‌بند را امتحان کنید یا در هنگام خواب یک بالش زیردست‌های خود قرار داده و آن‌ها را بالاتر از سطح بدن نگاه‌دارید.
اگر باید در محل کار به‌طور دائم از دست‌های خود استفاده کنید، مثلا تایپیست هستید یا در خط مونتاژ یک کارخانه کار می‌کنید، هنگام استراحت دست‌های خود را در حالت کشیده قرار دهید.
اگر به هنگام خواب در شب مشکل‌دارید یک بالش بین پاها و زیر پشت خود قرار دهید. اگر این کار به شما کمک نکرد چند بالش زیر سر خود قرار داده و سعی کنید در حالت نیمه نشسته بخوابید و حتی می‌توانید در حالتی که کاملا روی تخت نشسته و به بالش‌ها تکیه داده‌اید بخوابید.
اگر دفعات رفتن به توالت خواب شما را به‌هم‌ریخته است، از عصر به بعد مایعات کمتری مصرف کنید.
برای اکثر خانم‌ها روابط جنسی در دوران حاملگی تا قبل از پاره شدن کیسه آب و فرارسیدن زمان زایمان مشکلی ایجاد نمی‌کند. بااین‌حال توصیه می‌شود که در هفته‌های آخر آمیزش با استفاده از کاندوم باشد یا اصلا انجام نشود.

علائم مهم هفته سی و سوم بارداری 

از آنجا که انقباضها در اصل علامتی برای نزدیک شدن شما به بارداری است، این انقباضها در هفته سی و سوم بارداری میتواند علامت هشدار باشد یا صرفا ایجاد آمادگی برای باردرای است. احساس گرمای زیاد در هفته سی و سه بارداری کاملا طبیعی است زیرا به عنوان یک مادر باردار متابولیسم شما بسیار زیاد است. نفسهای کوتاه به ویژه اگر در هفته سی و سوم بارداری شما دوقلو باردار باشید کاملا طبیعی است. تصور کنید بعد از زایمان چه فضایی برای نفس کشیدن پیدا خواهید کرد.

ویدیو هفته سی و یکم تا سی و چهارم بارداری 

 


در هفته سی و سوم بارداری چی بخوریم؟ 

شیر را به برنامه تغذیه در هفته 33 بارداری اضافه کنید. در این هفته شیر بیشتری بنوشید چون اگر به‌قدر کافی شیر بنوشید، به‌راحتی کلسیم موردنیاز برای خود و جنینتان را به میزان کافی دریافت می‌کنید، اما اگر شیر کافی نمی‌خورید، می‌توانید کلسیم را از راه‌های زیر دریافت کنید:

 • پنیرهای کم‌چرب یا بدون چربی را به سالادها یا سبزیجات پخته‌شده اضافه کنید.
 • از ماست‌های بدون چربی به‌عنوان ماده اصلی برای تهیه سس استفاده کنید.
 • شیر خشک بدون چربی را به غذاهایتان اضافه کنید.
 • سبزیجات پر کلسیم مثل کلم بروکلی، برگ خردل، کلم پیچ و بامیه بخورید.
 • کاکائوی داغ را به‌جای آب با شیر سرد شده بخورید.
 • غذاهایی که دارای سویای غنی‌شده با کلسیم است مثل شیر سویا و پنیر سویا بخورید.

می‌دانید که تمام مواد مغذی ویتامینها و غذاهای سالمی که مصرف میکنید به جنین میرسد. آب کمک میکند مواد مغذی در سلولها جذب شوند و ویتامین مواد معدنی و هورمونها را به سلولهای خونی انتقال میدهد. این سلولهای خونی غنی از مواد مغذی است که جنین را تغذیه میکند. شما در هفته 33 بارداری روزانه 12 تا 13 لیوان آب باید بنوشید. نوشیدن آب از یبوست، بواسیر و عفونت ادراری جلوگیری می‌کند.

رشد مغز جنین در هفته سی و سه بارداری

در انتهای این دوره سه ماهه اندازه مغز جنین سه تا چهار برابر حجم اولیه خواهد شد. مغز جنین برای این که بتواند با این سرعت رشد کند به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد. یکی از این مواد مغذی DHA است که نوعی اسید چرب امگا3 است و اغلب در ماهی یافت میشود. این ماده حیاتی به بزرگتر شدن سلولهای مغز جنین و توسعه اعصاب و راههای ارتباطی آن کمک میکند. اسیدهای چرب در طول سه ماهه سوم بارداری در مغز جنین متمرکز میشوند. بنابراین حالا بهترین زمان برای تقویت سطح DHA جنین به کمک مصرف ماهی، روغن کانولا یا روغن بذر کتان است.

تفاوت را بپذیرید

اگر شش خانم باردار را که در یک‌زمان حامله شده‌اند و افزایش وزن یکسانی داشته‌اند را کنار هم جمع کنید، شاهد تفاوت‌هایی در بین آن‌ها خواهید بود.
شکم یکی بالا، یکی پایین و دیگری فقط از جلو بارداری‌اش مشخص است. درحالی‌که دیگری وقتی از همه طرف بارداری‌اش را نشان می‌دهد.
شکم یکی کاملا بیرون زده درصورتی‌که شکم دیگری کاملا صاف است و به نظر می‌رسد که اصلا باردار نیست.
شکل بیرونی شکم به خاطر اندازه و وضعیت قرار گرفتن جنین، قد و ساختار بدن و ناحیه‌ای که افزایش وزن داشته‌اید کاملا متفاوت است.

سونوگرافی هفته سی و سه بارداری

مغز جنین شما در هفته سی و سه بارداری همچنان در حال رشد و توسعه است. در تصویر سونوگرافی هفته سی و سه جریان خون به بخشی از مغز جنین مشخص میشود و نشان میدهد به این ترتیب دو قسمت مغز با یکدیگر در ارتباط هستند.

لیست کارهای مهم در هفته 33 بارداری

 • از فعالیت‌هایی که باعث تشدید تنگی نفس می‌شوند پرهیز کنید و پس از ورزش کردن استراحت کنید.
 • از قرار گرفتن در محیط‌های خیلی گرم خودداری کنید و لباس‌های تنگ نپوشید.
 • قوز نکنید، صاف بنشینید و صاف راه بروید.
 • در هنگام خواب با استفاده از بالش سر خود را کمی بالا بیاورید و به پهلوی چپ استراحت کنید. معمولا در حالت خوابیده به پشت مشکل تنفسی تشدید می‌شود.

لباس‌ها و وسایل خواب کودک خود را بشویید

لباس‌های خوشگلی را که برای کودک خود خریده‌اید یا در مهمانی هدیه گرفته‌اید به یاد می‌آورید؟ شما باید هر چیزی را که با پوست لطیف کودکتان تماس خواهد داشت بشویید تا هرگونه ماده محرک که ممکن است در تاروپود آن موجود باشد از بین برود.
ملایم‌ترین شوینده‌ها که برای این کار مناسب هستند عبارت‌اند از پودرهای صابون و شوینده‌های مخصوص کودکان، شوینده‌هایی که غیر حساسیت‌زا هستند و شوینده‌هایی که روی آن‌ها نوشته‌شده است: مخصوص پوست‌های حساس.

امگا 3 در هفته سی و سه بارداری

در پایان سه‌ماهه سوم، مغز جنین سه تا چهار برابر اولین هفته‌ سه‌ماهه سوم رشد کرده است.
مغز جنین برای رشد و عملکرد جهشی‌اش در این دوران نیاز به مواد غذایی مازاد دارد. یکی از مواد غذایی بسیار مهم برای تغذیه مغز اسید چرب امگا 3 است که غالبا در ماهی وجود دارد.
این ماده حیاتی به رشد سلول‌های مغز و پوشش محافظ میلین که به تولید مسیرهای ارتباطی مغز سرعت می‌بخشد، کمک می‌کند.
بنابراین فرصت خوبی است که با مصرف ماهی، روغن کانولا یا دانه‌های روغنی به بالا بردن سطح اسید چرب امگا3 در مغز جنین کمک کنید.

به سلامت روانتان توجه کنید

حالا و در مراحل پایانی بارداری علاوه بر اصول مراقبت و تغذیه برای داشتن زندگی آسوده پس از به دنیا آمدن کودک به این نکات توجه کنید:

 • مطالعه آزاد: تعدادی رمان یا مجلات مختلف در دسترس داشته باشید که بتوانید تا زمانی که پلکهای نوزاد شما روی هم میرود و میخوابد مطالعه کنید.
 • آب: همیشه یک بطری آب به ویژه در خودرو یا موقع پیاده روی به همراه داشته باشید ممکن است در جایی گرفتار شوید و آبی هم برای نوشیدن در دسترس نباشد. نوشیدن آب فراوان به مادران شیردهد کمک میکند شیر بیشتری تولید کنند.
 • چراغ مطالعه: اگر میخواهید هنگامی که مطالعه میکنید فرزندتان در آرامش باشد یک چراغ مطالعه کنار صندلی یا تخت خود برای زمانی که بیدار می‌شوید تا کودک را شیر دهید، بگذارید.
 • موسیقی ملایم: بسیاری از نوزادان و مادران وقتی به صدای آرامش بخشی مثل صدای اقیانوس گوش میکنند به ویژه حین به خواب رفتن، سرزنده تر میشوند.
 • زدودن لکه ها: هنگامی که فرزند شما به دنیا بیاید باید لباسهای بیشتری بشویید تهیه کردن یک لکه بر کمک میکند لباسهای فرزندتان همیشه تازه و تمیز باشد.

تهیه لباسهای مورد نیاز نوزاد

بهتر است این هفته های آخر حواستان را جمع کنید و لیستی از لباسهایی که لازم داریم برایش تهیه کنید. دقت کنید که ممکن است خیلی از لباسها را چشم روشنی هدیه بگیرید بنابراین در این مورد زیاده روی نکنید.
چیزهایی که لازم دارید عبارت است از:

 • 5 تا 7 عدد لباس یک تکه: لباسهایی که علاوه بر راحتی پوشیدن و شستن آنها هم آسان باشد. این لباسها برای خانه مناسب است.
 • 5 تا 7 عدد زیر پیراهنی: بسته به فصل میتواند آستین کوتاه یا بلند باشد. زیر پیراهنهایی را انتخاب کنید که دو تکه اند و با قزن قفلی به هم متصل میشوند.
 • یک جفت دستکش نخی: وقتی نوزاد دستش را تکان میدهد ممکن است پوستش را با ناخن بخراشد و دستکش مانع از این کار میشود.
 • دو عدد شلوار یک تکه
 • پنج جفت جوراب ساق کوتاه
 • دو یا سه دست لباس بیرون
 • یک کلاه آفتابی با چانه بند
 • لباس گرم برای بیرون شامل ژاکت، جلیقه و کلاه

استراحت در هفته سی و سوم بارداری

با تغییرات هورمونی، نیمه شب با شتاب به دستشویی رفتنها، گرفتگی پاها، سوزش معده و شکم بزرگتان در هفته سی و سه بارداری جای تعجبی نیست که خوب خوابیدن دور از دسترس باشد. بیخوابی سه ماهه سوم به سه نفر از چهار زن باردار حمله میکند. در هفته 33 بارداری بدنتان به استراحت نیاز دارد پس به خاطر داشته باشید که نه نگران بودن و نه خیره شدن به ساعت و گذشت دقایق، کمکی نمیکنند. در عوض تمام تلاشتان را بکنید تا راحت باشید. یک حمام گرم و شاید یک فنجان شیر گرم قبل از خواب را امتحان کنید و از ورزش کردن، خوردن و نوشیدن خیلی نزدیک به زمان خواب پرهیز کنید و از همسرتان ماساژ بخواهید.

فراموشکاری بارداری

باز هم میتوان هورمونها را مقصر دانست که این بار حافظه شما را هدف گرفته اند و به آن آسیب میزنند. کمبود کیفیت خواب هم میتواند در این زمینه نقش داشته باشد. همه این تغییرات بزرگ و جذاب در این دوره از زندگیتان میتوانند بر قدرت تمرکز مغز شما اثر بگذارند. همچنین تحقیقات نشان داده است که مغز شمنا واقعا در طول دوره بارداری عملکردی متفاوت دارد و فعالیت در قسمتی از مغز که به مهارتهای احساسی مربوط است بیشتر میشود. از سوی دیگر حجم سلولهای مغزی شما در واقع در طول سه ماهه سوم بارداری کاهش پیدا میکنند اما جای نگرانی نیست و مغز شما تنها چند ماه بعد از وضع حمل به شرایط قبلی باز میگردد.

توصیه‌های مذهبی هفته سی و سه بارداری

شما در 33 هفتگی بارداری، یعنی در هفته اول ماه هشتم هستید. این ماه، ماه زیبایی است.
تا این زمان اعضای اصلی جنین تکامل‌یافته و در این ماه جنین زیباتر می‌شود.
روزهای شنبه بعد از نماز صبح سوره "قدر" را ده مرتبه بخوانید و روزهای یکشنبه هم بعد از نماز صبح دومرتبه سوره "والتین" را تلاوت کنید.
حتما ماست شیرین و عسل را در برنامه غذایی خود قرار دهید و در خوردن آن‌ها کوتاهی نکنید.
خوب است بدانید که در طول دوران بارداری و مخصوصا برای تغذیه هفته سی و سوم، مصرف ادویه‌های تند مثل خردل، دارچین و نعناع زیاد را متوقف کنید چون این ادویه‌ها سبب اگزما گرفتن نوزاد می‌شود.

ارسال نظر شما

login captcha

سلام

من 32 هفته و 3 روز هستم 

حال عمومیم خوب نیست  بی حالم

همیشه احساس تنگی نفس دارم

شبها کلا 2 ساعت می خوابم 

اطراف نافم خیلی درد میکنه و اون حوالی شکمم ترک های زیادی برداشته نمی دونم فشار جنینه یا اینکه... 

 یه مقدار نگرانم اینها مشکل ساز نیستن؟ 

@قاصدک96

سلام ترک پوست به علت کشیدگی پوست است باید پوست را چرب کنید تنگی نفس با توجه به سن بارداری شما طبیعی است وعده های غذایی را زیاد و حجم غذا را کم کنید موفق باشید. 

سلام من هفته ۳۳ هستم جنین من از اول تکونهاش خیلی زیاد بود الانم ک بزرگتر شده همینطوره میتونم بگم هر ۴۰ ۵۰ دقیقه تکون میخوره اونم جوری ک از روی لباس کاملا معلومه خیلی نگرانم ک کیسه آبشو پاره کنه به هر کی میگم میگه تکوناهای جنین ها با هم فرق داره ولی آخه این تکونای زیاد خطرناک نیس

@مهسا140

سلام خیر مشکلی نیست طبیعی است و نگران نباشید موفق باشید 

سلام.من الان هفته ی سی و سوم هستم.احساس میکنم چندبار در روز جنین سکسکه میکنه و از این بابت میترسم که شاید وضعیتش نامناسبه یا بند ناف دور گردنش هست ممنونم اگه راهنماییم کنین.

@yeganeh1399

سلام نگران نباشید این مسئله طبیعی است و  ناهنجاری  محسوب نمی شود جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید 

سلام،وقت بخیر،من تازه هفته سی و سوم بارداریم شروع شده،الان حدود 20 روز میشه که وزنم تقریبا نیم کیلو شاید بالا رفته یعنی افزایش وزنی به اون صورت نداشتم،یکم نگرانم ایا تغییر نکردن وزن من یعنی اینکه جنین هم توی این مدت  وزن نگرفته؟

@sofi67

سلام باید افزایش وزن کلی شما در دوران بارداری و یا نسبت به یک ماه گذشته در عرض ۳۰ روز سنجیده شود تا بتوان نظر داد اما  در کل با توجه به افزایش وزنی که داشته اید جای نگرانی وجود ندارد 

سلام خسته نباشین

من سونو هفته ۲۸ رو که دادم هفته مو نوشته بود ۲۷ و ۴ روز و وزن جنین ۱۰۳۱ بود ک دکترم گفت کمه نسبت به بقیه

مجدد هفته ۳۳ سونو دادم بازم ۳۲ هفته و ۴ روز زد و وزن ۱۹۳۵ بود

اینکه هفته من تو سونو پایینه علتش چیه؟

وزن جنین چرا کمتر از حد نرماله؟خیلی نگرانم

@mrs_raha

سلام نگران نباشید وزن جنین شما نرمال است و مشکل جدی وجود ندارد معمولا چند روز احتلاف بین تاریخ پریود و سونوگرافی وجود دارد و این مسئله  کاملا طبیعی است و به جنسیت جنین و استخوان بندی و ژنتیک آن بستگی دارد و مشکلی نیست و وزن جنین شما کاملا نرمال است موفق باشید 

@سمیرا_امیدوار

سپاسپگزارم🌺

Salam

سلام من الان ۳۲هفته و دو روز هستم و تو هفته ۳۰وزن بچه ۱۵۸۴بوده. یک دردسنگینی۴روزه روی کِشای بغل پام و روی واژنمه. جوری که موقع زایمانم این درد و شدیدداشتم. الانم سزارینی ام آیاخطرناکه یانه؟حرکات بچمم خیلی شدت گرفته جوری که نفسم میمونه.حالت بچم طبیعی وسرش پایین هستش

@1373aaa

سلام بهتر است برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید و باید استراحت نیز داشته باشید 

سلام وقت شما بخیر من هفته ۳۳ هستم امروز از صبح به فاصله ۵ سانتی کنار نافم سمت چپ تیر میکشه حدود ۱۰ ثانیه و بعد خودش آروم میشه دوباره درد شروع و قطع میشه در یک نقطه هم هست از صبح حرکت بچه ام کم تره این خطرناک نیست همش هم درحال استراحت هستم

@bahriii

سلام دوست عزیز اگر دردها با استراحت برطرف نشد باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما بررسی شود موفق باشید 

سلام من هفته33ام هستم تو هفته31 سونو رفتم وزن بچه ام 1400گفته شد درحالیکه حداقل وزن باید 1600 باشه.بنظرتون با خوردن قرص مولتی ویتامین وزن بچه به حد طبیعی میرسه یا کاردیگه ای باید بکنم؟ممنونم

@mydearshantiya

سلام دوست عزیز نگران نباشید مشکل جدی وجود ندارد  با داشتن رژیم غذایی مقوی ومغذی و مصرف مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک وزن جنین شما بیشتر خواهد شد اما نگران نباشید وزن جنین شما موقع تولد کم نخواهد بود  موفق باشید. 

سلام من تازه واردهفته ۳۴میشم یکی دو روز ران پام خیلی درد میکنه صبحا کلا حس میکنم داره قطع میشه و از خواب بیدار میشم ازدردش یه جورایی دردش تولگنم حس میشه این طبیعیه؟؟