2109
هفته سوم بارداری
نوشته : 1393/01/10 286

در سومین هفته بارداری، هنوز نمی‌دانید که باردار شده‌اید اما اتفاق خارق‌العاده‌ای درون شما رخ‌داده است؛ یک اسپرم، دیواره خارجی تخمک را شکافته، به درون آن راه‌یافته و آن را بارور کرده است! چند روز بعد از لقاح هم، این تخمک بارورشده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم کرده و رشد خود را آغاز کرده است. خوشحال باشید یک انسان در حال پدید آمدن است.

وضعیت جنین در هفته سوم بارداری 

در هفته سوم بارداری کوچولوی شما هنوز متشکل از چندصد سلول است که به‌ سرعت در حال تکثیرند. توده سلولی شما در هفته 3 بارداری، بلاستوسیت نام دارد و در حال جای گیری در دیواره رحم است. جایی که بعدها جفت به آن می‌چسبد و محل اتصال جفت و رحم و راه تبادل بین جنین و مادر خواهد بود. قسمتی از توده سلولی هم تبدیل به جفت خواهد شد و هورمون بارداری (HCG) ترشح خواهد کرد، یعنی ماده‌ای که به تخمدان‌های شما فرمان می‌دهد تا تخمک جدیدی آزاد نکنند و با تحریک افزایش ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون، از ریزش و خونریزی جداره رحم جلوگیری می‌کند. این هورمون همان ماده‌ای است که تست بارداری شما را مثبت می‌کند.
جنین سه‌هفته‌ای، اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق سیستم گردش خون مادر به دست می‌آورد که به‌صورت تونل‌های میکروسکوپی، او را به عروق خونیِ دیواره رحم شما مرتبط می‌کند. جنین از همین راه مواد زائد را نیز دفع می‌کند. چراکه ساختمان جفت، هنوز توانایی انجام تبادلات را پیدا نکرده و تکمیل ساختمان آن تا پایان هفته چهارم بارداری طول می‌کشد. در چند روز آینده سلول تخم بارور شده به رحم میرسد و شروع به چسبیدن به آن می‌کند.


شاید باور نکنید اما از لحظه لقاح ویژگی‌های ژنتیک فرزندتان از جمله رنگ چشم، رنگ مو، پوست و حتی جنسیت مشخص شده است. اما توسط سونوگرافی در هفته 16 تا 29 مشخص می‌شود.
قد جنین: 0 سانتی‌متر
وزن جنین: 0 کیلوگرم

وضعیت مادر در هفته سوم بارداری

لکه بینی: لکه بینی هفته سوم یا چهارم، «لکه بینیِ لانه گزینی» نام دارد و ناشی از فرورفتن تخم بارورشده در دیواره پرخون داخل رحم است. جایی که اگر لقاح اتفاق نمی‌افتاد، فروریخته و خونریزی قاعدگی را در شما به وجود می‌آورد. توجه داشته باشید که این روند احتمالا از هفته دوم بارداری، یعنی حدود 6 روز بعد از باروری تخمک، آغازشده است، اما واقعا نمی‌توان در مورد زمان دقیق آن خیلی مطمئن بود.
جمع شدن مایع آمنیوتیک: مایع آمنیوتیک از حدود 21 روزگی جنین، یعنی انتهای هفته سوم بارداری، شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولی می‌کند و حفره پر از مایعی را به وجود می‌آورد که بعدها کیسه آب خواهد بود. این مایع مانند بالشتکی، در طول هفته‌ها و ماه‌های آینده، جنین را در برگرفته و از او محافظت می‌کند.

در هفته سوم بارداری چی بخوریم؟ 

قبل از اینکه بخواهید به این فکر کنید که باید جای دو نفر غذا بخورید بهتر است بدانید که متخصصان تنها به برخی از زنان توصیه می‌کنند که در سه ماهه اول بارداری یک کیلو و نیم تا 3 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند. اما برای زنانی که قبل از بارداری در محدوده وزن طبیعی بوده‌اند بین 0 تا یک کیلوگرم اضافه وزن در سه ماهه اول بارداری اتفاق می‌افتد. در حقیقت شما هیچ کار متفاوتی لازم نیست انجام دهید. بنابراین لازم نیست مصرف کالری روزانه‌تان را تغییر دهید چون از هفته 14 بارداری به بعد می‌توانید 300 کالری افزایش داشته باشید. کافی است اسید فولیک را همچنان طبق نیازتان مصرف کنید و خودتان را به رژیم غذایی سلامت و عاری از فست فودها عادت دهید. همچنان به خاطر داشته باشید به اندازه کافی آب بنوشید.
سه وعده پروتئین در روز بخورید، مرغ بدون گوشت و گوشت گاو باید حدود 100 گرم باشند.
برخی انواع توت‌ها را در غلات رنده کنید تا ترکیب غنی از آهن و ویتامین داشته باشید که باعث جذب آهن شود.
یادتان باشد اگر در طول بارداری به اندازه کافی کلسیم مصرف نکنید فرزندتان استخوان‌های محکمی نخواهد داشت. بنابراین روزانه 1200 میلی گرم از لبنیات مانند ماست و پنیر پاستوریزه مصرف کنید.

 

علائم مهم هفته سوم بارداری

ویار غذاهای خاص: ممکن است در همین هفته احساس کنید که دلتان غذاهای خاصی را می‌خواهد و در عین حال برخی خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مورد علاقه‌تان دیگر برایتان دلچسب نباشد. تغییر ذائقه نسبت به چای، قهوه، غذاهای سرخ شده و تخم مرغ شایعترین مواردی است که اتفاق می‌افتد.
خستگی: هورمون‌های بارداری همچنان ممکن است روی شما تاثیر بگذارند بنابراین اگر شما احساس خستگی می‌کنید و حتی غمگین هستید، نگران نشوید. در طول روز احتمالا احساس خستگی می‌کنید و به سختی خودتان را بیدار نگه می‌دارید. این به آن دلیل است که بدن شما خود را برای حمایت از جنین آماده می‌کند.
قطع قاعدگی: ممکن است احساس کنید باردارید اما تا زمانی که آزمایش بارداری انجام ندهید نمی‌توانید به قطعیت برسید. حتی بی بی چک نیز در این شرایط ممکن است شما را به اشتباه بیندازد. واضحترین علامت بارداری شما از دست رفتن قاعدگی است که احتمالا تا پایان هفته بعد مشخص می‌شود.
هرگونه علامت بارداری در این زمان شبیه علائم قاعدگی است که از جمله آنها می‌توان به درد شکم، سنگینی سینه‌ها و تغییرات خلق و خوست.
تغییر بویایی: حس بویایی‌تان نسبت به سابق قویتر شده؟ این می‌تواند نشانه بارداری باشد که به دلیل هورمون استروژن ایجاد می‌شود.

 

  
ترشحات واژن در هفته سوم بارداری 

بسیاری از خانم‎ها هیچ تغییری را متوجه نمی‌شوند اما برخی زنان در معرض برخی ناراحتی‌ها و افزایش ترش واژن در طی تخمک‌گذاری هستند. طی تخمک‌گذاری تخمدان‌ها یک تخمک آزاد می‌کنند که از طریق لوله‌های فالوپی به سمت رحم حرکت می‌کند. ترشحات واژن در اوایل بارداری معمولا غلیظ، سفید یا شیری رنگ است اما همچنان می‌تواند روشن باشد. ترشح واژینال بارداری با عفونت ارتباطی ندارد به ویژه اگر بوی بدی وجود نداشته باشد. بیشتر خانم‌ها نمی‌دانند که ترشحات واژینال در هفته سوم بارداری می‌تواند علامت و نشانه بارداری باشد. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که تغییرات هورمون بارداری می‌تواند واژن را تحریک کند تا ترشحات بیشتری داشته باشد. البته همه خانم‌ها این موضوع را تجربه نمی‌کنند.

لیست کارهای مهم در هفته سوم بارداری 

  • فعال بودن شما در این مدت (از جمله در هفته 3 بارداری)، فواید بسیاری برایتان دارد. تحرک به شما انرژی می‌دهد و به شما کمک می‌کند وزنتان را متعادل نگه‌دارید، همچنین خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش می‌دهد، آرامش بیشتری برای کار و زایمان برایتان به ارمغان می‌آورد و حالتان را بهتر می‌کند. بنابراین برای این‌که از چنین فوایدی بهره‌مند شوید، سعی کنید ورزش‌های مناسب بارداری را انجام دهید.
  • حتما زمان قاعدگی‌تان را یک جا یادداشت کنید و زمان رابطه جنسی‌تان را نیز داشته باشید.
  • بد نیست در این زمان که هنوز فکرتان مشغول نیست کتاب‌های مربوط به دوران بارداری مطالعه کنید.
  • اگر دندان‌هایتان نیاز به مراقبت دارد بهتر است در ملاقات با دندانپزشک به او بگویید که احتمال دارد باردار باشید.

توصیه های مذهبی هفته سوم بارداری 

ماه اول، ماه قلب است. چون در 4 هفته اول زندگی جنین، این قلب جنین است که فعالیت خود را آغاز می‌کند. سعی کنید همیشه با وضو باشید، خصوصا هنگام غذا خوردن. صبح‌ها کمی سیب شیرین بخورید. روزهای پنجشنبه و جمعه سوره "یس" و "الصافات" بخوانید و به شکم‌تان بدمید.


با همکاری:
دکتر نازنین صفایی، متخصص زنان و زایمان
زهرا علوی، مشاور مامایی و زنان

ارسال نظر شما

login captcha

سلام از حدود یکسال پیش فاصله دوتا پریودم حداکثر حدود ۲۳ روز بوده و از آذر ماه ۲۰ روز و کمتر بوده ، این ماه هنوز پریود نشدم و مدتش ۲۶ روز پاکی شده

به نظرتون ممکنه خبری باشه؟

کی بی بی چک بزنم؟

سلام من ۳ ماه در اقدام هستم‌و هر ماه ۱۶ ام ماه پریود میشم . اخرین پریودیم ۱۶ اسفند بوده و بعد از پاک شدنم ۲۳ اسفند و۸ فروردین اقدام به بارداری داشتم الان ۲۱فروردین‌هست من هنوز پریود نشدم بیشتر علایم مثل درد سینه وترشح از سینه و واژن دارم سرد درد و خواب ام‌زیاد شده امروز لک‌قهوه ای همراه با دل درد و کمر درد داشتم  ایا احتمال بارداری هست یا خیر هنوز بی بی ننداختم .

سلام یک هفته ای هست که خیلی حالت تهوع دارم کلافگی و...پریود نشدم البته سابقه دارم  و کیست دارم چند تا تست بی بی چک دادم مثبت بود با یه دکتر مشورت کردم گفت صددرصد بارداری و نیازی به آزمایش نیست و هفته ۶ برو سونو به نظر شما صبر کنم؟و کلا هفته ی اولو درنظر نگیرم ؟ ۳ هفته باردارم یا ۴ هفته

@ati۱۳۷۷

سلام به تاریخ پریود خود اشاره ای نکرده اید تا سن بارداری شما محاسبه شود موفق باشید. 

@ati۱۳۷۷

ده هفته از اخرین پریودیم گذشته اما فقط یه بار رابطه داشتم  اونم ۶ هفته پیش بوده پریودیم منظم نیست و پارسال حدود سه ماه پریود نشدم دکتر رفتم و بهم آمپول دادن که بعد زدن آمپول هم پریود نشدم و دو هفته بعدش پریود شدم بعد سونو پارسال تشخیص کیست داده شد 

سلام خانوم دکتر 

من هر سری پنج روز زود تر از موعد پریودمیشم 

مثلا دوماه پیش ۲۷م شدم 

ماه پیش ۲۱م 

اما این ماه نشدم فقط دیروز ک ۲۳م بود لک قهوه ای دیدم 

الان یعنی حامله ام ؟؟؟

@rnafas

سلام باید تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود  موفق باشید. 

سلام چه زماني ميتوانيم از بي بي چك استفاده كنيم و چه زماني از ازمايش خون بديم؟؟

@rezooo

سلام اگر تاخیر در پریود خود داشتید آن وقت تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود  فعلا بهتر است به آزمایشگاه مراجعه نکنید موفق باشید 

سلام من دوره هام ٢٦روزس ٢١بهمن پريود شدم و ٤ اسفندو١٠ اسفند اقدام به بارداری كردم امروزم كه ٢٢هنوز پريود نشدم بايد ١٨ميشدم اما بی بی چك زدم منفی بود ١٨هم از دادم منفی بود واينكه اصلا سابقه نداشت عقب بندازم دليلش چيه؟

هميشه ١٠روز قبل پريود سينه هام سفت ميشد اما اين دفعه دقيقا روز موعد پريودم سفت شد

@fatemeh_6233

سلام تاخیر در پریود علت های مختلفی مانند استرس و اضطراب و مصرف بعضی از داروها و  تعییرات آب وهوایی در سفر واختلالات هورمونی و.... می تواند داشته باشد موفق باشید 

سلام اگر از چندماه  قبل بارداری فولیک اسید بخوریم ..باز 3ماهه اول بارداری هم باید بخوریم؟؟؟

@atenaka77

سلام در اصل سه ماهه اول بارداری برای ما مصرف فولیک اسید مهم می باشد و مصرف طولانی مدت قرص اسید فولیک قبل از بارداری یعنی بیش از سه ماه  قبل از بارداری توصیه نمی شود موفق باشید 

سلام.وقتتون بخیر.خانم دکتر ببخشید ۱۵ بهمن آخرین پریودیم بوده دوره هام نامنظمه ولی دو دوره قبل ۲۸ روز شده بود. کلا در مجموع بین ۲۸ تا ۳۸ روزه است.

من دقیقا نمیدونم چه روزی از سیکلم بود که علائم تخمک گذاری داشتم نزدیکیم محافظت نشده بود

روز ۱۴ اسفند من لک قهوه ایه خیلی خفیف دیدم. سینه هام به شدت دردناک و سنگین شده. صبح ها موقع بلند شدن از رخت‌خواب پاهام مخصوصا مچ به پایین فوق العاده درد داره طوری که نمیتونم راه برم باید اینقدر لنگ بزنم تا پاهام بدنم رو قبول کنه. تحریک پذیر شدم و دلم میخواد گریه کنم. ترشح و حس ترشح دارم طوری که فکر میکنم پریود شدم اما میبینم چیزی نیست میزان ترشحم مثل روزهای عادیه

اینا علائم بارداریه یا پریودی؟


@ح_ب_ح

سلام با توجه به شرح حال شما باید تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص  شود موفق باشید. 

سلام من در اخرين پريوديم خونريزيم شديد كم شده بود و بعدشم همش حالت تهوع دارم و يبوست نه اما سخت شده برام دستشويی بزرگ و اينكه اقدامی برای بارداری نداشتم و الانم دو روز از زمانی كه بايد پريود ميشدم گذشته من عاشق اب ليمو بودم اما الان همش حالت تهوع ميگيرم و ترشح هم داشتم الان من بيماری دارم يا نشانه بارداريه؟؟

@rezooo

سلام بهتر است اول تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود موفق باشید 

با عرض سلام و خسته نباشید. من ۵هفته ست از زمان آخرین پریودم رد شده.دکتر زنان رفتم با سونوگرافی معمولی گفتن ساک تشکیل شده و حامله هستید.الان ترشح به رنگ سبز کمرنگ دارم میترسم عفونت باشه. دکترم در دسترس نیست‌.خواهش میکنم کمکم کنید.میترسم اولین بارداریمه

@r2kh3

سلام  نگران نباشید در اولین فرصت به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز شود موفق باشید