1168
هفته سوم بارداری
نوشته : 1393/01/10 227

در سومین هفته بارداری، هنوز نمی‌دانید که باردار شده‌اید اما اتفاق خارق‌العاده‌ای درون شما رخ‌داده است؛ یک اسپرم، دیواره خارجی تخمک را شکافته، به درون آن راه‌یافته و آن را بارور کرده است! چند روز بعد از لقاح هم، این تخمک بارورشده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم کرده و رشد خود را آغاز کرده است. خوشحال باشید یک انسان در حال پدید آمدن است.

وضعیت جنین در هفته سوم بارداری 

در هفته سوم بارداری کوچولوی شما هنوز متشکل از چندصد سلول است که به‌ سرعت در حال تکثیرند. توده سلولی شما در هفته 3 بارداری، بلاستوسیت نام دارد و در حال جای گیری در دیواره رحم است. جایی که بعدها جفت به آن می‌چسبد و محل اتصال جفت و رحم و راه تبادل بین جنین و مادر خواهد بود. قسمتی از توده سلولی هم تبدیل به جفت خواهد شد و هورمون بارداری (HCG) ترشح خواهد کرد، یعنی ماده‌ای که به تخمدان‌های شما فرمان می‌دهد تا تخمک جدیدی آزاد نکنند و با تحریک افزایش ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون، از ریزش و خونریزی جداره رحم جلوگیری می‌کند. این هورمون همان ماده‌ای است که تست بارداری شما را مثبت می‌کند.
جنین سه‌هفته‌ای، اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق سیستم گردش خون مادر به دست می‌آورد که به‌صورت تونل‌های میکروسکوپی، او را به عروق خونیِ دیواره رحم شما مرتبط می‌کند. جنین از همین راه مواد زائد را نیز دفع می‌کند. چراکه ساختمان جفت، هنوز توانایی انجام تبادلات را پیدا نکرده و تکمیل ساختمان آن تا پایان هفته چهارم بارداری طول می‌کشد. در چند روز آینده سلول تخم بارور شده به رحم میرسد و شروع به چسبیدن به آن می‌کند.


شاید باور نکنید اما از لحظه لقاح ویژگی‌های ژنتیک فرزندتان از جمله رنگ چشم، رنگ مو، پوست و حتی جنسیت مشخص شده است. اما توسط سونوگرافی در هفته 16 تا 29 مشخص می‌شود.
قد جنین: 0 سانتی‌متر
وزن جنین: 0 کیلوگرم

وضعیت مادر در هفته سوم بارداری

لکه بینی: لکه بینی هفته سوم یا چهارم، «لکه بینیِ لانه گزینی» نام دارد و ناشی از فرورفتن تخم بارورشده در دیواره پرخون داخل رحم است. جایی که اگر لقاح اتفاق نمی‌افتاد، فروریخته و خونریزی قاعدگی را در شما به وجود می‌آورد. توجه داشته باشید که این روند احتمالا از هفته دوم بارداری، یعنی حدود 6 روز بعد از باروری تخمک، آغازشده است، اما واقعا نمی‌توان در مورد زمان دقیق آن خیلی مطمئن بود.
جمع شدن مایع آمنیوتیک: مایع آمنیوتیک از حدود 21 روزگی جنین، یعنی انتهای هفته سوم بارداری، شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولی می‌کند و حفره پر از مایعی را به وجود می‌آورد که بعدها کیسه آب خواهد بود. این مایع مانند بالشتکی، در طول هفته‌ها و ماه‌های آینده، جنین را در برگرفته و از او محافظت می‌کند.

در هفته سوم بارداری چی بخوریم؟ 

قبل از اینکه بخواهید به این فکر کنید که باید جای دو نفر غذا بخورید بهتر است بدانید که متخصصان تنها به برخی از زنان توصیه می‌کنند که در سه ماهه اول بارداری یک کیلو و نیم تا 3 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند. اما برای زنانی که قبل از بارداری در محدوده وزن طبیعی بوده‌اند بین 0 تا یک کیلوگرم اضافه وزن در سه ماهه اول بارداری اتفاق می‌افتد. در حقیقت شما هیچ کار متفاوتی لازم نیست انجام دهید. بنابراین لازم نیست مصرف کالری روزانه‌تان را تغییر دهید چون از هفته 14 بارداری به بعد می‌توانید 300 کالری افزایش داشته باشید. کافی است اسید فولیک را همچنان طبق نیازتان مصرف کنید و خودتان را به رژیم غذایی سلامت و عاری از فست فودها عادت دهید. همچنان به خاطر داشته باشید به اندازه کافی آب بنوشید.
سه وعده پروتئین در روز بخورید، مرغ بدون گوشت و گوشت گاو باید حدود 100 گرم باشند.
برخی انواع توت‌ها را در غلات رنده کنید تا ترکیب غنی از آهن و ویتامین داشته باشید که باعث جذب آهن شود.
یادتان باشد اگر در طول بارداری به اندازه کافی کلسیم مصرف نکنید فرزندتان استخوان‌های محکمی نخواهد داشت. بنابراین روزانه 1200 میلی گرم از لبنیات مانند ماست و پنیر پاستوریزه مصرف کنید.

 

علائم مهم هفته سوم بارداری

ویار غذاهای خاص: ممکن است در همین هفته احساس کنید که دلتان غذاهای خاصی را می‌خواهد و در عین حال برخی خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مورد علاقه‌تان دیگر برایتان دلچسب نباشد. تغییر ذائقه نسبت به چای، قهوه، غذاهای سرخ شده و تخم مرغ شایعترین مواردی است که اتفاق می‌افتد.
خستگی: هورمون‌های بارداری همچنان ممکن است روی شما تاثیر بگذارند بنابراین اگر شما احساس خستگی می‌کنید و حتی غمگین هستید، نگران نشوید. در طول روز احتمالا احساس خستگی می‌کنید و به سختی خودتان را بیدار نگه می‌دارید. این به آن دلیل است که بدن شما خود را برای حمایت از جنین آماده می‌کند.
قطع قاعدگی: ممکن است احساس کنید باردارید اما تا زمانی که آزمایش بارداری انجام ندهید نمی‌توانید به قطعیت برسید. حتی بی بی چک نیز در این شرایط ممکن است شما را به اشتباه بیندازد. واضحترین علامت بارداری شما از دست رفتن قاعدگی است که احتمالا تا پایان هفته بعد مشخص می‌شود.
هرگونه علامت بارداری در این زمان شبیه علائم قاعدگی است که از جمله آنها می‌توان به درد شکم، سنگینی سینه‌ها و تغییرات خلق و خوست.
تغییر بویایی: حس بویایی‌تان نسبت به سابق قویتر شده؟ این می‌تواند نشانه بارداری باشد که به دلیل هورمون استروژن ایجاد می‌شود.

 

  
ترشحات واژن در هفته سوم بارداری 

بسیاری از خانم‎ها هیچ تغییری را متوجه نمی‌شوند اما برخی زنان در معرض برخی ناراحتی‌ها و افزایش ترش واژن در طی تخمک‌گذاری هستند. طی تخمک‌گذاری تخمدان‌ها یک تخمک آزاد می‌کنند که از طریق لوله‌های فالوپی به سمت رحم حرکت می‌کند. ترشحات واژن در اوایل بارداری معمولا غلیظ، سفید یا شیری رنگ است اما همچنان می‌تواند روشن باشد. ترشح واژینال بارداری با عفونت ارتباطی ندارد به ویژه اگر بوی بدی وجود نداشته باشد. بیشتر خانم‌ها نمی‌دانند که ترشحات واژینال در هفته سوم بارداری می‌تواند علامت و نشانه بارداری باشد. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که تغییرات هورمون بارداری می‌تواند واژن را تحریک کند تا ترشحات بیشتری داشته باشد. البته همه خانم‌ها این موضوع را تجربه نمی‌کنند.

لیست کارهای مهم در هفته سوم بارداری 

  • فعال بودن شما در این مدت (از جمله در هفته 3 بارداری)، فواید بسیاری برایتان دارد. تحرک به شما انرژی می‌دهد و به شما کمک می‌کند وزنتان را متعادل نگه‌دارید، همچنین خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش می‌دهد، آرامش بیشتری برای کار و زایمان برایتان به ارمغان می‌آورد و حالتان را بهتر می‌کند. بنابراین برای این‌که از چنین فوایدی بهره‌مند شوید، سعی کنید ورزش‌های مناسب بارداری را انجام دهید.
  • حتما زمان قاعدگی‌تان را یک جا یادداشت کنید و زمان رابطه جنسی‌تان را نیز داشته باشید.
  • بد نیست در این زمان که هنوز فکرتان مشغول نیست کتاب‌های مربوط به دوران بارداری مطالعه کنید.
  • اگر دندان‌هایتان نیاز به مراقبت دارد بهتر است در ملاقات با دندانپزشک به او بگویید که احتمال دارد باردار باشید.

توصیه های مذهبی هفته سوم بارداری 

ماه اول، ماه قلب است. چون در 4 هفته اول زندگی جنین، این قلب جنین است که فعالیت خود را آغاز می‌کند. سعی کنید همیشه با وضو باشید، خصوصا هنگام غذا خوردن. صبح‌ها کمی سیب شیرین بخورید. روزهای پنجشنبه و جمعه سوره "یس" و "الصافات" بخوانید و به شکم‌تان بدمید.


با همکاری:
دکتر نازنین صفایی، متخصص زنان و زایمان
زهرا علوی، مشاور مامایی و زنان

ارسال نظر شما

login captcha
vaniil
vaniil
1 هفته پیش

سلام وقتتون بخير

من اين ماه اقدام داشتم و الان ٢٣سيكل هستم

دچار تكرر و سوزش و پهلو درد شدم و پزشك مترونيدازول و سيپروفلاكساسين تجويز كردن

يك هفته تا موعدم مونده نمی دونم باردارم يا نه!!داروها رو مصرف كنم؟

@vaniil

سلام دوست عزیز بله می توانید  از دارو ها استفاده کنید باید مایعات بیشتری نیز میل نمایید موفق باشید 

asal74g
asal74g
3 هفته پیش

سلام ببخشید هماتم چیه؟

من تو هفته ۵ بارداری هستم رفتم سونو گفتن خونریزی داخلی داری این یعنی چی و از چی میتونه باشه؟ و برای جنین ضرر داره؟

@asal74g

سلام دوست عزیز هماتوم مربوط به جفت می باشد که با داشتن استراحت و استفاده از دارو تحت نظر پزشک معمولا برطرف می شود و جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

سلام من هفته سوم هستم همه این علائمارو دارم ولی به پریودیم مونده هنوز یعنی باردارم؟؟؟؟؟

@mrsskhorami

سلام دوست عزیز با توجه به اینکه علائم بارداری به علائم پیش از قاعدگی به علت تغییرات هورمونی  شبیه می باشد بنابراین از روی علائم نمی توان صد درصد تشخیص بارداری را داد باید صبر کنید تا زمان پریود شما فرا برسد اگر تاخیر در پریود خود داشتید آن وقت  تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود موفق باشید 

سلام ببخشید همه افراد علائم بارداری دارند؟ 

@asal74g

سلام دوست عزیز خیر همه افراد مثل هم نیستند و نباید خانم های باردار خود را با خانم باردار دیگری مقایسه کنند موفق باشید. 

@asal74g

سلام دوست عزیز  خیر نمی توان به طور صد در صد گفت همه افراد علائم یکسانی ندارند و به سیستم هورمونی افراد بستگی دارد بنابراین نباید خود را با خانم های باردار دیگری مقایسه کنید موفق باشید. 

سلام من ۲۱ دی اولین روز پریود بود و بعدش اقدام داشتم سیکلم هم ۲۶ روزس و فردا وقت پریودم هست امروز خیلی کم لکه بینی داشتم و اینکه از وقتی که اقدام داشتم حالت تهوع ،سردرد شدید، درد گردن و ستون فقرات و ترشحات سفید دارم 

میخواستم ببینم این لکه بینی مشکلی ایجاد می‌کنه و احتمال بارداری هست یا نه؟

@زندگـــیمrعشقمـــه

سلام دوست عزیز ممکن است علت لکه بینی شما لانه گزینی جنین باشد به همین علت نگران نباشید اگر تاخیر در پریود خود داشتید آن وقت تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود موفق باشید 

سلام ببخشید ترشحات سفید مثل سفیده تخم مرغ نیمه پخته نشانه چی میتونه باشه؟

@asal74g

سلام دوست عزیز این ترشحات کش دار مانند سفیده تخم مرغ می تواند نشانه تخمک گذاری شما باشد موفق باشید 

سلام دوستان ببخشید چند ماه بعداز قطع قرص ضدبارداری امکان بارداری وجود دارد

@asal74g

سلام دوست عزیز بلافاصله بعد از قطع قرص جلوگیری و پریود شدن بعد از پاکی در زمان تخمک گذاری خود یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید و شانس بارداری وجود دارد موفق باشید 

سلام خسته نباشید من به علت طولانی بودن ودردناک بودن پریودیام به متخصص مراجعه کردم که ایشون قرص دوفاستون رو بهم داد و من فقط یک عدد خوردم و پریودیم قطع شد ولی بعد از۷روز دوباره شروع شد وچون سفر زیارتی بودم ۶قرص جلوگیری خوردم که پریود هام کم بشه ولی ادامه داشت و ۱۳روز طول کشید اینم بگم من همیشه پریودیهام جلومیزده و دورم ۲۸روز بوده ولی الان از ۱۶دی که پاک شدم دیگه پریود نشدم چون داره از ۲۸روز میگذره واینکه ممکنه علتش قرصایی باشه که درپریودی قبلی خوردم ؟واینکه من تست انداختم یک حاله بود ولی ازمایش دادم منفی بود ..ولی کمرم تیر میکشه ولی پریود نمیشم.کمکم کنید خانم دکتر

@پدرومادر

سلام دوست عزیز مشکل شما از عوارض مصرف قرص جلوگیری به شکل ناقص می تواند باشد در هر صورت جای نگرانی وجود ندارد با توجه به شرح حال شما تا یک هفته دیگر برای پریود شدن زمان دارید با توجه به منفی بودن آزمایش خون احتمال بارداری وجود ندارد موفق باشید. 

سلام وقت بخیر ببخشید با مصرف قرص ضدبارداری میشه باردار شد؟

@asal74g

سلام دوست عزیز  اگر به صورت مرتب و منظم از قرص های جلوگیری استفاده کنید یعنی ۲۱ عدد آن را کامل مصرف کنید احتمال بارداری ضعیف است  موفق باشید 

سلام وقتتون بخیر ببخشید یک هفته مانده به قاعدگی اگه حامله باشیم سونوگرافی مشخص میکنه؟

@asal74g

سلام دوست عزیز خیر باید اول آزمایش خون و یا تست بارداری انجام بدهید اگر مثبت بود آن وقت در صورت نداشتن مشکل خاصی مانند لکه بینی ۳ هفته بعد آن سونوگرافی انجام بدهید 

موفق باشید