569
هفته سوم بارداری
نوشته : 1393/01/10 143

کودک شما در هفته سوم بارداری چگونه تغییر می کند؟

در هفته سوم بارداری، اتفاقات زیادی درون رحم شما در حال رخ دادن است.

در این هفته، کوچولوی شما هنوز توده‌ای متشکل از صدها سلول است که به‌ سرعت در حال تکثیرند. اندازه این توده سلولی هم، که به‌ هیچ‌وجه به انسان شباهت ندارد، 0.1 میلی‌متر و معادل یک سرسوزن است. این یعنی اگر درون شما نبود، با چشم غیرمسلح هم قابل‌دیدن بود.

توده سلولی شما در هفته 3 بارداری، بلاستوسیت نام دارد و در حال جایگیری در دیواره رحم است. جایی که بعدها جفت به آن می‌چسبد و محل اتصال جفت و رحم، و راه تبادل بین جنین و مادر خواهد بود. قسمتی از توده سلولی هم تبدیل به جفت خواهد شد و هورمون بارداری (HCG) ترشح خواهد کرد، یعنی ماده‌ای که به تخمدان‌های شما فرمان می‌دهد تا تخمک جدیدی آزاد نکنند و با تحریک افزایش ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون، از ریزش و خونریزی جداره رحم جلوگیری می‌کند. این هورمون همان ماده‌ای است که تست بارداری شما را مثبت می‌کند.

در پایان سه هفتگی جنین، می‌توانید با استفاده از یکی از انواع آزمون‌های حاملگی خانگی، وضعیت بارداری خود را چک کنید. توجه داشته باشید که اگر جواب آزمایش شما منفی شد، اما علائم بارداری در هفته سوم را داشتید، می‌توانید 2 تا 3 روز بعد، یک‌بار دیگر، آزمایش را تکرار کنید.

مایع آمنیوتیک نیز از حدود 21 روزگی نطفه، یعنی انتهای هفته سوم بارداری، شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولی می‌کند و حفره پر از مایعی را به وجود می‌آورد که بعدها کیسه آب خواهد بود. این مایع مانند بالشتکی، در طول هفته‌ها و ماه‌های آینده، جنین را در برگرفته و از او محافظت می‌کند.

جنین سه‌هفته‌ای، اکسیژن و مواد غذایی موردنیاز خود را از طریق سیستم گردش خونی ابتدایی به دست می‌آورد که به‌صورت تونل‌های میکروسکوپی، وی را به عروق خونیِ دیواره رحم شما مرتبط می‌کند. جنین از همین راه مواد زائد را نیز دفع می‌کند. چراکه ساختمان جفت، هنوز توانایی انجام تبادلات را پیدا نکرده و تکمیل ساختمان آن تا پایان هفته چهارم بارداری طول می‌کشد.
 

 

در هفته سوم بارداری شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در گروه اندکی نیز اصلا این خونریزی اتفاق نمی‌افتد. لکه بینی هفته سوم یا چهارم، "لکه بینیِ لانه گزینی" نام دارد و ناشی از فرورفتن تخم بارورشده در دیواره پرخون داخل رحم است. جایی که اگر لقاح اتفاق نمی‌افتاد، فروریخته و خونریزی قاعدگی را در شما به وجود می‌آورد. توجه داشته باشید که این روند احتمالا از هفته دوم بارداری، یعنی حدود 6 روز بعد از باروری تخمک، آغازشده است، اما واقعا نمی‌توان در مورد زمان دقیق آن خیلی مطمئن بود.

در سومین هفته بارداری، هنوز به‌طور قطعی مشخص نیست که باردار شده‌اید. بااین‌حال ممکن است در انتهای هفته سوم، لکه بینی مختصری داشته باشید. بعضی از خانم‌ها فکر می‌کنند که شاید پریود شده‌اند. در بعضی هم خونریزی آن‌قدری مختصر است که شاید متوجه آن نشوند.

اتفاق خارق‌العاده‌ای درون شما رخ‌داده است: یک اسپرم، دیواره خارجی تخمک را شکافته، به دورن آن راه‌یافته و آن را بارور کرده است! چند روز بعد از لقاح هم، این تخم بارورشده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم کرده و رشد خود را آغاز کرده است. یک انسان در حال پدید آمدن است.

 

فعالیت‌هایی که در سومین هفته بارداری باید انجام دهید

یک تست حاملگی خانگی از داروخانه تهیه کنید. بیشتر این تست‌ها در هفته‌ای که موعد قاعدگی است، یعنی دو هفته بعد از تخمک‌گذاری و دقیقا حالا که سه هفته است باردارید، جواب مثبت را نشان می‌دهند. خوب است که برای گرفتن جواب بهتر، از ادرار صبحگاهی استفاده کنید.

دقت داشته باشید که ممکن است تست خریداری‌شده توسط شما، چند عدد در یک جعبه داشته باشند. همان‌طور که گفتیم، این موضوع به دلیل آن است که شاید در هفته سوم، جواب اولین تست خانگی، مثبت نشود. پس اگر بار اول جواب شما مثبت نشد، می‌توانید یک نوبت دیگر هم وضعیت حاملگی خود را تست کنید.

 

رژیم غذایی در هفته سوم بارداری

تغذیه صحیح، بیشترین اثر را روی سلامت جنین دارد و کاملا طبیعی است که نیازهای غذایی، در دوران بارداری افزایش بیابد.

نکته مهم در تغذیه دوران بارداری (ازجمله هفته سوم بارداری)، رعایت تنوع غذایی است و بهترین راه برای دستیابی به این تنوع، استفاده از مواد غذایی قابل‌دسترس در محل، فصل و سفره خانوار است. شما باید احتیاجات غذایی خود را از 5 گروه غذایی در طول مدت بارداری تامین کنید: نان، غلات و دانه‌های مقوی؛ حبوبات؛ سبزی‌ها و میوه‌ها؛ گوشت، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ؛ لبنیات شامل شیر، ماست و پنیر. پیشنهاد ما این است که از همین سومین هفته بارداری شروع کرده و کم‌کم در تغذیه خود تغییراتی به وجود آورید تا مواد مغذی بیشتری به بدن شما برسد.

دوران بارداری زمان مناسبی برای رژیم گرفتن نیست، اما فرصت خوبی است تا مصرف دسرهای شیرین، غذاهای سرخ‌کردنی، پفک‌های شور و غذاهای فست‌فودی را کم کنید! همچنین توصیه می‌کنیم که در روزهای جمعه، قبل از صبحانه انار میل کنید. خوردن انار برای رفع حالت تهوع، بسیار مفید است.
 

 

نگران نباشید

کاملا طبیعی است که حاملگی، مخصوصا در اوایل دوره و همین هفته‌های ابتدایی، یعنی زمانی که یا قصد باردارشدن نداشته‌اید، یا قصد داشته‌اید اما در گوشه‌هایی از ذهن خود نسبت به این‌که می‌توانید حامله شوید یا نه شک داشته‌اید؛ می‌تواند تا حدودی غافلگیرکننده باشد. پس حتما تست حاملگی مثبت در هفته سوم، شما را غافلگیر کرد. پیشنهاد ما این است که در صورت مثبت بودن نتیجه، نگران نشوید و انرژی خود را حفظ کنید.
در صورت مثبت بودن نتیجه، ما هم به‌نوبه خود به شما تبریک می‌گوییم و امیدوار هستیم شما به‌خوبی این مرحله را پشت سر بگذارید.


 

توصیه‌های مذهبی هفته سوم بارداری

ماه اول، ماه قلب است. چون در 4 هفته اول زندگی جنین، این قلبِ جنین است که فعالیت خود را آغاز می‌کند. سعی کنید همیشه با وضو باشید، خصوصا هنگام غذا خوردن. صبح‌ها کمی سیب شیرین بخورید. روزهای پنجشنبه و جمعه سوره "یس" و "الصافات" بخوانید و به شکم بدمید.


 

بایدهای هفته سوم حاملگی

فعال بودن شما در طول دوران بارداری (از جمله در هفته 3 بارداری)، فواید بسیاری برایتان دارد. تحرک به شما انرژی می‌دهد و به شما کمک می‌کند وزنتان را متعادل نگه‌دارید، همچنین خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش می‌دهد، آرامش بیشتری برای کار و زایمان برایتان به ارمغان می‌آورد و حالتان را بهتر می‌کند. بنابراین برای این‌که از چنین فوایدی بهره‌مند شوید، سعی کنید ورزش های مناسب بارداری را انجام دهید.

 

نبایدهای هفته سوم حاملگی

برخی از حیوانات اهلی، منتقل‌کننده پاره‌ای از بیماری‌ها هستند که بر روی حاملگی و جنین، تاثیرات نامطلوبی می‌گذارد. از این نوع حیوانات می‌توان گربه را نام برد که انتقال‌دهنده انگل توکسوپلاسموز است. مبتلا شدن زن باردار در اوایل دوره حاملگی به این بیماری، منجر به سقط‌ جنین خواهد شد. در مراحل پایانی حاملگی نیز، منجر به مرگ جنین و یا ناهنجاری‌هایی از قبیل عقب‌ماندگی ذهنی، یرقان یا اشکالات مغزی خواهد شد. بنابراین زن باردار باید از تماس با حیوانات اهلی جدا خودداری نماید.

 

ارسال نظر شما

login captcha

سلام من از سه هفتگی تا سه هفته و پنج روز دو تا اسپری کورتون بینی و دهانی هر 12 ساعت یکبار مصرف کردم که به محض مطلع شدن از بارداری قطش کردم الان همه جا نوشته مخصوصا اسپری بینی در سه ماهه اول بارداری باعث ناقص الخلقه شدن جنین میشود تو رو خدا اگه چیزی در این رابطه میدونید بهم بگید تا زودتر سقطش کنم خیلی نگرانم

اسپری فلوتیکازون بینی و توربوهالر دهانی

با تشکر

@غزل#24035

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر مشکلی برای جنین شما به وجود نمی آید ونیازی به انجام سقط نیست بنابراین استرس و نگرانی نداشته باشید موفق باشید 

سلام من آخرین پریودیم 19 خرداد بود و اقدام به بارداری کردم، دیروز تست خونگی انجام دادم مثبت شد و امروز هم آزمایش بتا دادم 195 بود، آزمایشگاه گفت سه روز دیگه تکرار کنم، من باردارم؟

@ferijon

سلام دوست عزیز بله شما باردار هستید آزمایشگاه حق این را ندارد که طبابت و تفسیر آزمایش کند عدد بتای خون شما نرمال است و نیازی به تکرار آزمایش خون نیست موفق باشید. 

nika1393
nika1393
2 هفته پیش

من اقدام به بارداری کردم و یک هفته بعد از اقدامم سینه هام درناک و سفت شد اما الان که 6 روز مونده به پریودم سینه هام نرم شده و درد قبلو نداره ممکنه باردار باشم؟

@nika1393

دوست عزیز از روی علائم نمی توان تشخیص بارداری را داد باید صبر کنید تا زمان پریود شما فرا برسد اگر تاخیر در پریود خود داشتید آن وقت تست بارداری انجام بدهید موفق باشید. 

سلام من آخرین پریودم ۸ خرداد بود اقدام به بارداری داشتم .هنوز پریود نشدم سابقه عقب افتادن پریود هم ندارم .کمر درد دارم و گاهی سرگیجه . بنظرتون باردارم؟

@ماماعاطی

سلام دوست عزیز از روی علائم نمی توان تشخیص بارداری را داد باید تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود موفق باشید. 

@سمیرا امیدوار

مثبت شدم😊

zhinaaaa
zhinaaaa
3 هفته پیش

سلام وقت بخیر

من تقریبا 3 سال هستش که زایمان کردم یک سال قرص جلوگیری خوردم و تقریبا دو ساله پریودی های خیلی نامنظمی دارم اخرین پریودیم 20 اردیبهشت بود،یه هفته قبل لکه بینی داشتم سه چهار روز،تست دادم منفی بود،ازمایش خون دادم،سونو کردم کاملا سالم هستم هیچ مشکلی نه تو خونم نه تو رحمم دیده نشد،حتی تنبلی تخمدان هم ندارم،حتی ازمایش پرو لاکتین هم دادم بازم مشکلی نبود،خیلی ناراحتم میشه راهنمایم کنید؟؟

و میخوام بچه دار بشم ایا امکانش هست؟

ضرری نداره؟

@zhinaaaa

سلام دوست عزیز تا ۶ ماه دیگر برای باردار شدن زمان دارید  اگر تا ۶ ماه دیگر باردار نشدید باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما با انجام سونوگرافی وآزمایشات هورمونی بررسی شود موفق باشید. 

سلام من ۸ اردیبهشت پریود شدم و اقدام به بارداری کردم،الان ۲روزه لکه بینی دارم و خیلی کم و مقطعی زیر شکمم گاها درد میگیره،آیا ممکنه لانه گزینی باشه و تا حالا سابقه لکه بینی نداشتم،قاعدگیم نامنظمه بین ۲۹تا ۳۴روزه،کی باید تست بارداری بدم که دقیق نشون بده؟

@1990bahar

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما احتمال اینکه علت لکه بینی شما به خاطر تخمک گذاری باشد وجود دارد بهتر است صبر کنید اگر تا روز ۳۴ سیکل قاعدگی پریود نشدید آن وقت تست بارداری انجام بدهید موفق باشید

سلام

ممنون از وقتی که میگذارید

من اولین روز پریودم 6 اردیبهشت بوده

ایام تخمک گذاریم اقدام کردیم

الان یک هفته مونده به تاریخ پریودم

ولی لگنم جوری درد داره که به سختی دولا راست میشم 

حالت تهوع کمی دارم و مثل زمان پریود درد دارم و ترشحاتی مثل آب دارم

همش به کنار 

موندم با درد لگن چکار کنم

اصلا درد به این شدت طبیعی هست یا نه؟ 

@حلماوحورا

سلام دوست عزیز اگر گهگاهی این دردها به سراغ شما می آید و دائمی نیستند طبیعی است وجای نگرانی ندارد بهتر است استراحت بیشتری داشته باشید احتمال بارداری وجود دارد باید صبر کنید تا زمان پریود شما فرا برسد اگر تاخیر در پریودی شما وجود داشت آن وقت تست بارداری انجام بدهید موفق باشید.

سلام دکتر. من 6 اردیبهشت اولین روز از آخرین پریودم بود. 17 اردیبهشت روز تخمک گذاریم. و این روز اقدام کردی.سینه هام ورم کرده و شکم و کمرم مثل پریود درد دارم. حالت تهوع هم دارم. 26 ام بی بی چک استفاده کردم ولی منفی بود. ممکنه باردار باشم ؟ یا تلقین خودمه این علائم؟ خیلی هم بدنم داغه مخصوصا شکمم. حتی یکی دو روز هم تب داشتم با اینکه سرما نخوردم

تشکر از وقتی که میزارید

@رادمهر_مامان

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما احتمال بارداری وجود دارد اما نمی توان از روی علائم تشخیص بارداری را داد زیرا به علت تغییرات هورمونی علائم پیش از قاعدگی و بارداری شبیه به هم هستند باید صبر کنید تا زمان پریود شما فرا برسد اگر تاخیر در پریودی شما وجود داشت آن وقت از تست بارداری استفاده کنید موفق باشید.

سلام وقت بخیر 

سپاس بابت مطالب عالی و آموزنده شما

انشاءالله در پناه حق پایدار و عاقبت بخیر باشید

خانوم دکتر از هفته ی چندم امکان سقط هست مثلا من میخوام یه کم مراعات کنم سابقه ی سقط داشتم

@nmnm

دوست عزیز در ۳ ماهه اول بارداری احتمال سقط وجود دارد با توجه به اینکه سابقه سقط داشته اید باید زیر نظر پزشک مراقبت و کنترل شوید موفق باشید