833
هفته سوم بارداری
نوشته : 1393/01/10 186

در سومین هفته بارداری، هنوز نمی‌دانید که باردار شده‌اید اما اتفاق خارق‌العاده‌ای درون شما رخ‌داده است؛ یک اسپرم، دیواره خارجی تخمک را شکافته، به درون آن راه‌یافته و آن را بارور کرده است! چند روز بعد از لقاح هم، این تخمک بارورشده شروع به لانه گزینی در جداره داخل رحم کرده و رشد خود را آغاز کرده است. خوشحال باشید یک انسان در حال پدید آمدن است.

وضعیت جنین در هفته سوم بارداری 

در هفته سوم بارداری کوچولوی شما هنوز متشکل از چندصد سلول است که به‌ سرعت در حال تکثیرند. توده سلولی شما در هفته 3 بارداری، بلاستوسیت نام دارد و در حال جای گیری در دیواره رحم است. جایی که بعدها جفت به آن می‌چسبد و محل اتصال جفت و رحم و راه تبادل بین جنین و مادر خواهد بود. قسمتی از توده سلولی هم تبدیل به جفت خواهد شد و هورمون بارداری (HCG) ترشح خواهد کرد، یعنی ماده‌ای که به تخمدان‌های شما فرمان می‌دهد تا تخمک جدیدی آزاد نکنند و با تحریک افزایش ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون، از ریزش و خونریزی جداره رحم جلوگیری می‌کند. این هورمون همان ماده‌ای است که تست بارداری شما را مثبت می‌کند.
جنین سه‌هفته‌ای، اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق سیستم گردش خون مادر به دست می‌آورد که به‌صورت تونل‌های میکروسکوپی، او را به عروق خونیِ دیواره رحم شما مرتبط می‌کند. جنین از همین راه مواد زائد را نیز دفع می‌کند. چراکه ساختمان جفت، هنوز توانایی انجام تبادلات را پیدا نکرده و تکمیل ساختمان آن تا پایان هفته چهارم بارداری طول می‌کشد. در چند روز آینده سلول تخم بارور شده به رحم میرسد و شروع به چسبیدن به آن می‌کند.


شاید باور نکنید اما از لحظه لقاح ویژگی‌های ژنتیک فرزندتان از جمله رنگ چشم، رنگ مو، پوست و حتی جنسیت مشخص شده است. اما توسط سونوگرافی در هفته 16 تا 29 مشخص می‌شود.
قد جنین: 0 سانتی‌متر
وزن جنین: 0 کیلوگرم

وضعیت مادر در هفته سوم بارداری

لکه بینی: لکه بینی هفته سوم یا چهارم، «لکه بینیِ لانه گزینی» نام دارد و ناشی از فرورفتن تخم بارورشده در دیواره پرخون داخل رحم است. جایی که اگر لقاح اتفاق نمی‌افتاد، فروریخته و خونریزی قاعدگی را در شما به وجود می‌آورد. توجه داشته باشید که این روند احتمالا از هفته دوم بارداری، یعنی حدود 6 روز بعد از باروری تخمک، آغازشده است، اما واقعا نمی‌توان در مورد زمان دقیق آن خیلی مطمئن بود.
جمع شدن مایع آمنیوتیک: مایع آمنیوتیک از حدود 21 روزگی جنین، یعنی انتهای هفته سوم بارداری، شروع به جمع شدن در اطراف توده سلولی می‌کند و حفره پر از مایعی را به وجود می‌آورد که بعدها کیسه آب خواهد بود. این مایع مانند بالشتکی، در طول هفته‌ها و ماه‌های آینده، جنین را در برگرفته و از او محافظت می‌کند.

در هفته سوم بارداری چی بخوریم؟ 

قبل از اینکه بخواهید به این فکر کنید که باید جای دو نفر غذا بخورید بهتر است بدانید که متخصصان تنها به برخی از زنان توصیه می‌کنند که در سه ماهه اول بارداری یک کیلو و نیم تا 3 کیلوگرم اضافه وزن داشته باشند. اما برای زنانی که قبل از بارداری در محدوده وزن طبیعی بوده‌اند بین 0 تا یک کیلوگرم اضافه وزن در سه ماهه اول بارداری اتفاق می‌افتد. در حقیقت شما هیچ کار متفاوتی لازم نیست انجام دهید. بنابراین لازم نیست مصرف کالری روزانه‌تان را تغییر دهید چون از هفته 14 بارداری به بعد می‌توانید 300 کالری افزایش داشته باشید. کافی است اسید فولیک را همچنان طبق نیازتان مصرف کنید و خودتان را به رژیم غذایی سلامت و عاری از فست فودها عادت دهید. همچنان به خاطر داشته باشید به اندازه کافی آب بنوشید.
سه وعده پروتئین در روز بخورید، مرغ بدون گوشت و گوشت گاو باید حدود 100 گرم باشند.
برخی انواع توت‌ها را در غلات رنده کنید تا ترکیب غنی از آهن و ویتامین داشته باشید که باعث جذب آهن شود.
یادتان باشد اگر در طول بارداری به اندازه کافی کلسیم مصرف نکنید فرزندتان استخوان‌های محکمی نخواهد داشت. بنابراین روزانه 1200 میلی گرم از لبنیات مانند ماست و پنیر پاستوریزه مصرف کنید.

 

علائم مهم هفته سوم بارداری

ویار غذاهای خاص: ممکن است در همین هفته احساس کنید که دلتان غذاهای خاصی را می‌خواهد و در عین حال برخی خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های مورد علاقه‌تان دیگر برایتان دلچسب نباشد. تغییر ذائقه نسبت به چای، قهوه، غذاهای سرخ شده و تخم مرغ شایعترین مواردی است که اتفاق می‌افتد.
خستگی: هورمون‌های بارداری همچنان ممکن است روی شما تاثیر بگذارند بنابراین اگر شما احساس خستگی می‌کنید و حتی غمگین هستید، نگران نشوید. در طول روز احتمالا احساس خستگی می‌کنید و به سختی خودتان را بیدار نگه می‌دارید. این به آن دلیل است که بدن شما خود را برای حمایت از جنین آماده می‌کند.
قطع قاعدگی: ممکن است احساس کنید باردارید اما تا زمانی که آزمایش بارداری انجام ندهید نمی‌توانید به قطعیت برسید. حتی بی بی چک نیز در این شرایط ممکن است شما را به اشتباه بیندازد. واضحترین علامت بارداری شما از دست رفتن قاعدگی است که احتمالا تا پایان هفته بعد مشخص می‌شود.
هرگونه علامت بارداری در این زمان شبیه علائم قاعدگی است که از جمله آنها می‌توان به درد شکم، سنگینی سینه‌ها و تغییرات خلق و خوست.
تغییر بویایی: حس بویایی‌تان نسبت به سابق قویتر شده؟ این می‌تواند نشانه بارداری باشد که به دلیل هورمون استروژن ایجاد می‌شود.

ترشحات واژن در هفته سوم بارداری 

بسیاری از خانم‎ها هیچ تغییری را متوجه نمی‌شوند اما برخی زنان در معرض برخی ناراحتی‌ها و افزایش ترش واژن در طی تخمک‌گذاری هستند. طی تخمک‌گذاری تخمدان‌ها یک تخمک آزاد می‌کنند که از طریق لوله‌های فالوپی به سمت رحم حرکت می‌کند. ترشحات واژن در اوایل بارداری معمولا غلیظ، سفید یا شیری رنگ است اما همچنان می‌تواند روشن باشد. ترشح واژینال بارداری با عفونت ارتباطی ندارد به ویژه اگر بوی بدی وجود نداشته باشد. بیشتر خانم‌ها نمی‌دانند که ترشحات واژینال در هفته سوم بارداری می‌تواند علامت و نشانه بارداری باشد. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که تغییرات هورمون بارداری می‌تواند واژن را تحریک کند تا ترشحات بیشتری داشته باشد. البته همه خانم‌ها این موضوع را تجربه نمی‌کنند.

لیست کارهای مهم در هفته سوم بارداری 

  • فعال بودن شما در این مدت (از جمله در هفته 3 بارداری)، فواید بسیاری برایتان دارد. تحرک به شما انرژی می‌دهد و به شما کمک می‌کند وزنتان را متعادل نگه‌دارید، همچنین خطر ابتلا به دیابت بارداری را کاهش می‌دهد، آرامش بیشتری برای کار و زایمان برایتان به ارمغان می‌آورد و حالتان را بهتر می‌کند. بنابراین برای این‌که از چنین فوایدی بهره‌مند شوید، سعی کنید ورزش‌های مناسب بارداری را انجام دهید.
  • حتما زمان قاعدگی‌تان را یک جا یادداشت کنید و زمان رابطه جنسی‌تان را نیز داشته باشید.
  • بد نیست در این زمان که هنوز فکرتان مشغول نیست کمی درباره ماه‌های بارداری مطالعه کنید.
  • اگر دندان‌هایتان نیاز به مراقبت دارد بهتر است در ملاقات با دندانپزشک به او بگویید که احتمال دارد باردار باشید.

توصیه های مذهبی هفته سوم بارداری 

ماه اول، ماه قلب است. چون در 4 هفته اول زندگی جنین، این قلب جنین است که فعالیت خود را آغاز می‌کند. سعی کنید همیشه با وضو باشید، خصوصا هنگام غذا خوردن. صبح‌ها کمی سیب شیرین بخورید. روزهای پنجشنبه و جمعه سوره "یس" و "الصافات" بخوانید و به شکم‌تان بدمید.


با همکاری:
دکتر نازنین صفایی، متخصص زنان و زایمان
زهرا علوی، مشاور مامایی و زنان

ارسال نظر شما

login captcha
minaaz
minaaz
11 ساعت پیش

سلام خانم دکتر عزیز.من دو روز به پریودم مونده که بخاطر سرگیجه مشکوک شدم و دیروز بی بی چک استفاده کردم و دو خط که یکیش کمرنگ بود ولی دیده میشد ظاهر شد..‌و توی بروشور بی بی چک نوشته شده بود که دیدن خط کمرنگ هم نشانه بارداریه.

دوره هام ۲۶ روزه س و یک آبان باید پریود بشم.

آیا نتیجه بی بی چک درسته؟بنظرتون امروز میتونم آزمایش خون بدم؟

@minaaz

سلام دوست عزیز بله جواب آن درست می‌باشد می توانید ۳ روز دیگر مجدد از تست بی بی چک انجام دهید تا دو خط آن پررنگ‌تر شود نیازی به انجام آزمایش خون نیست موفق باشید. 

tami7
tami7
3 روز پیش

سلام من از دمای بدنم و ترشح زیادم متوجه شدم که زمان تخمک گذاریمه رابطه داشتیم از اون روز به بعد یه روز درمیون بدون جلوگیری رابطه داریم الان ۲۶ هست. و من موعد پریودم ۲۸ زیر دلم درد میگیره ول نمیکنه همچنین کمرم مثلا یه بار سمت راست کمرم درد میگیره یه بار همه جاش یه بار وسط همین شکلی زیر دلمم.  زیر دلمم سفت شده و دست بهش میزنم درد میگیره سینمم سفته حالا به نظرتون من باردارم چند روز پس از تاخیر بیبی چک بزارم؟

@tami7

سلام دوست عزیز اگر تا ۳ روز آینده پریود نشدید فردای آن روز می توانید از تست بی بی چک استفاده کنید تا وضعیت شما مشخص شود موفق باشید. 

من ماه پيش 30م پريود شدم معمولا دو روز ميندازم عقب يعنی اين ماه 28 بود ولی 23 لك ديدم

@مليسا69

با توجه به شرح حال شما اگر تا ۳ روز آینده به خون ریزی نیافتادید باید تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود موفق باشید. 

سلام خسته نباشید.

من 6 روز از موعدم گذشته و علائمم دارم و امروز بی بی چکم یه هاله خیلی کم رنگ افتاد. یعنی باردارم؟

@زهراxزهرا1374

سلام دوست عزیز بهتر است برای اطمینان سه روز دیگر مجدد از تست بی بی چک استفاده کنید تا وضعیت شما مشخص شود موفق باشید. 

tami7
tami7
3 روز پیش
@زهراxزهرا1374

سلوم منم این جام😘😘😘😘ایشاله ک زود زود هم من هم تو باردار باشیم

سلام من هشت مهر پاک شدم و ده مهر رابطه داشتم پانزده مهر لکه بینی خفیف قهوه ای داشتم. تا دو روز بعد اون دل درد و حالت تهوع و سینه درد دارم کمردرد و افزایش بزاق دهان و پشت درد و چون پریودام نامنظمه نمیدونم کی بی بی بزنم و از آمپولم میترسم میشه بگین اینا علائم حاملگیه یا نه؟ راستی سر معدمم میسوزه چیزی میخورم شبا شدیدتره کمکم کنید لطفا

@marziyee1234

سلام دوست عزیز باید صبر کنید تا زمان پریود شما فرا برسد اگر تاخیر در پریود خود داشتید آن وقت تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود موفق باشید. 

سلام

وقتتون بخیر

من طی یادداشت روزای قاعدگی از چند ماه گذشته دوره پریودیمو  از 28 روز تا تقریبا 32 روز دیدم.

میخوام این سوالو بپرسم من از روز 13 سیکلم تا روز 22 سیکلم حالا یه شب درمیون دو شب در میون نزدیکی داشتم.سوال من اینه بعضی جاها خوندم که میگن احتمال بارداری حتی تو روزای آخر مونده به سیکلم هست. آیا من تا روزای آخر سیکلمم رابطه داشته باشم ؟ یا این حرف اساس علمی نداره؟مگه نه اینکه پریودی  14 الی 16 روز بعد تخمک گذاریه.پس یکی دو روز مونده به آخر سیکلم مگه میشه باردار شد؟؟


برای بررسی وضعیت تخمدان‌هام چه روزی به پزشک مراجعه کنم؟

سلام من ماه اول ازدواج جنین سقط کردم قرص ال دی مصرف میکردم اطلاع نداشتم که باردارم الان پنج ماه میگذره که اقدام میکنم برای حاملگی ولی نشده فقط پریودم تغییر کرده و دو روز عقب میوفته.

@ترلانم۷۴

سلام اگر تا ۳ ماه آینده باردار نشدید باید به پزشک مراجعه نمایید تا تخمک گذاری شما بررسی شود موفق باشید. 

سلام.من مشکل تنبلی تخمدان داشتم وپریود نمیشدم.با تجویز پزشک قرصی که معرفی کرد خوردم سه ماه  منظم شد حالاهم عین قبل شدم. اول مهر اقدام.کردم زمان تقریبی . امکان پسوم یودیم س بآردار شدنم هست؟

@ذبیحیان

سلام دوست عزیز  متن سوال شما واضح نیست و اشتباه تایپی زیاد دارد لطف کنید شرح حال کامل خودتان را واضح و بدون غلط تایپ نمایید تا بتوانیم بهتر شما را راهنمایی کنیم موفق باشید. 

باسلام.۶ماه درحال اقدام هستم تخمدان پلی کیستیک دارم و دارو مصرف میکنم. این ماه علاوه برمصرف قرص آپومتفورمین ولتروزول و دوفاستون آمپولHcg زدم. و آخرین روزی که دوفاستون مصرف کردم روز ۲۴ از پریودیم بود چندتا لکه قهوه‌ای دیدم. امکان بارداری هست؟ درد زیر شکم و گاهی تیر کشیدن دور ناف هم دارم.

@سارا۹۳

سلام دوست عزیز  احتمال بارداری وجود دارد اما نمی توان از روی علائم صد در صد تشخیص بارداری را داد باید صبر کنید تا زمان پریود شما فرا برسد اگر تاخیر در پریود خود داشتید آن وقت تست بارداری انجام بدهید تا وضعیت شما مشخص شود موفق باشید.