2512
هفته سی و هشتم بارداری
نوشته : 1393/01/16 114

اگر احساس می‌کنید چیزی مثل رعد و برق در پاهایتان در جریان است و مدام بالا و پایین می‌رود نگران نباشید، در هفته 38 بارداری نوزاد احتمالا در لگن پایین آمده است و این به آن معناست که او در حال آماده شدن برای خروج است. در هفته 38 بارداری انقباض‌هایی که در فواصل منظم ایجاد می‌شود، قویتر شده که نشان دهنده آن است اتفاق بزرگی درحال وقوع است. شما به زودی کوچولویتان را در آغوش خواهید کشید و این بسیار هیجان انگیز است. با هم برخی دیگر از رویدادهای هفته سی و هشتم بارداری را مرور می‌کنیم.

وضعیت جنین در هفته سی و هشتم بارداری 

جنین شما در هفته سی و هشتم بارداری حسابی چاق شده است! او 3083 گرم وزن دارد (پسرها معمولا کمی سنگین تر از دخترها هستند) و طول بدن او نیز بین 49.8 سانتی متر است. او می‌تواند خیلی محکم چنگ بیندازد که این را هم به زودی می‌توانید با انگشت خود امتحان کنید! اندام‌های او کاملا رشد کرده و در مکان نهایی خود قرار دارند. ولی ریه‌ها و مغز او هرچند به اندازه‌ای رشد کرده‌اند که بتوانند فعالیت کنند اما تا زمان تولد و مدتی پس از آن نیز به رشد خود ادامه می‌دهند. جنین در هفته سی و هشتم بارداری به اندازه‌ای بزرگ شده است که زانوها و آرنج‌هایش مدام خم می‌شود یا به هم می‌پیچد. با این حال همچنان می‌جنبد و به شما ضربه می‌زند. از این رو باید از حرکات او آگاه باشید. ضربان قلب او در طول درد زایمان و نیز زایمان بین 120 تا 160 بار در دقیقه است. همچنین ممکن است حالا بیش از هر زمان دیگری متوجه سکسکه‌های او بر اثر فرو بردن مایع آمنیوتیک که هنگام نفس کشیدن رخ می‌دهد، شده باشید. در این زمان همسرتان می‌تواند به راحتی حرکت لباس شما را ببیند. ریه‌های کودک حالا به طور کامل رشد کرده است.
طول بند ناف جنین بین 30 تا 100 سانتیمتر است که رایجترین اندازه در حدود 50 سانتیمتر است. بند ناف شبیه سیم تلفن سفید رنگ، مرطوب و تاب خورده است که رابط کودک و جفت او به شمار می‌آید.
فکر می‌کنید چشم‌های کودک شما چه رنگی هستند؟ ممکن است نتوانید به درستی پاسخ دهید. اگر چشمان او قهوه‌ای باشند احتمالا به همین رنگ باقی خواهند ماند. اگر رنگ چشمانش خاکستری تیره یا آبی پررنگ باشد ممکن است به همین رنگ باقی بمانند و ممکن است تا 9 ماهه شدن نوزاد سبز فندقی یا قهوه‌ای شوند. این امر بدان خاطر است که امکان دارد عنبیه کودک (بخش رنگی چشم او) در ماه‌های اول پس از تولد رنگدانه بیشتری ذخیره کند. به همین دلیل امکان ندارد که رنگ چشم‌های او روشن‌تر یا آبی‌تر شوند. عنبیه‌های سبز فندقی و قهوه‌ای بیشتر از عنبیه‌های آبی یا خاکستری رنگدانه دارند.

قد: 49.8 سانتی متر
وزن: 3083 گرم

وضعیت مادر در هفته سی و هشتم بارداری

ممکن است خواب در طول شب برای شما خیلی سخت‌تر شده باشد و یک خواب راحت نداشته باشید. سعی کنید در طول روز بخوابید زیرا این کار ممکن است تنها چاره شما برای مدت باقی مانده باشد. به حرکات کودک خود نیز دقیقا توجه کنید. با اینکه فضای اطراف او خیلی تنگ شده است اما باید هنوز هم فعال باشد. تورم پاها در این هفته‌های نهایی طبیعی است؛ اما در صورت مشاهده تورم در دست‌ها یا صورت، افزایش وزن ناگهانی، سردردهای مداوم یا شدید، تاری دید، دیدن لکه‌ها یا جرقه‌های نورانی یا درد در ناحیه بالای شکم فورا با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید؛ زیرا این حالت‌ها ممکن است نشانه یک وضعیت حاد به نام پره اکلامپسی باشند. همسر خود را تشویق کنید تا آرامش داشته باشد و کارهایی را که دوست دارد، انجام دهد؛ زیرا بعد از تولد نوزاد وقتی برای تفریح نخواهد داشت.

علائم مهم هفته سی و هشتم بارداری

اگر دچار اضطراب و نگرانی هستید، باید بدانید که این مسئله بر روند زایمان شما تاثیرگذار خواهد بود. سعی کنید آرام باشید و در تمرین‌های منظم، تمرکز خود را به دست آورید. جهت آرام بخشی عضلاتتان را آرام سازی کنید. از بخشی از سر یا پا شروع کنید و تک تک عضلات را یک به یک شل کنید. می‌توانید از همسرتان بخواهید پشت و شانه‌هایتان را ماساژ دهد. بعد دست‌ها و پاهایتان را ماساژ دهد زیرا ماساژ عضلات سبب ترشح اندروفین می‌شود که سرخوشی شما را همراه خواهد داشت. علاوه بر این با تمرکز بر یک نقطه واحد، در یک اتاق ساکت بنشینید و هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را مرور کنید.

ویدیو هفته سی و پنجم تا هفته آخر بارداری:
 
 

 
در هفته سی و هشتم بارداری چی بخوریم؟

بهترین روش برای افزایش میزان جذب کالری در زمان شیردهی استفاده از مواد غذایی مغذی مانند شیر بدون چربی، ماست، گوشت قرمز، گوشت سفید و ماهی، تخم مرغ و حبوبات است. 200 کیلوکالری اضافی در یک ساندویچ کباب ترکی با نان گندم، یک کاسه برشتوک یا غلات با شیر، تخم مرغ به همراه تکه‌های نان گندم و جوجه کباب وجود دارد. حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات نیز نقش عمده‌ای در تامین کالری مورد نیاز شما و نوزاد خواهند داشت. اگر رژیم غذایی شما به حد کافی غنی نیست، به پزشک مراجعه کنید تا ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله ویتامین A،E،C، اسیدفولیک، ویتامین B1 و B12 ، کلسیم، مس، قلع، منگنز، ید، بیوتین، سلنیوم و سایر مواد معدنی و مکمل‌های غذایی را برایتان تجویز کند.

 

سونوگرافی هفته سی و هشت بارداری 

در طی هفته‌های آخر بارداری، جنین شما جای کمتری برای تحرک دارد. چند هفته پیش از این او ممکن بود لگد زده یا بچرخد اما حالا او فضای کافی برای این کار را ندارد زیرا رشد کرده و کمتر امکان جابه‌جایی دارد. اما اگر جنبش جنین بیش از حد کم باشد شاید لازم باشد با سونوگرافی بررسی لازم انجام شود. در سونوگرافی هفته سی و هشت بارداری ضربان قلب جنین بررسی میشود تا اطمینان حاصل شود در محدوده طبیعی قرار دارد.

لیست کارهای مهم در هفته 38 بارداری

مطالب مربوط به نحوه مراقبت از نوزاد را بخوانید: اکنون زمان مناسبی است که کم کم خواندن مطالب مربوط به حاملگی را تمام کنید و مطالب مربوط به مراقبت از نوزاد را مرور کنید. بعد از تولد نوزادتان فرصت زیادی برای مطالعه نخواهید داشت، پس حداقل در مورد هفته‌های اول تولد نوزاد مطالب لازم را فرا بگیرید.
اگر قبل از 38 هفته علائم زایمان شامل انقباضات منظم هر 5 تا 8 دقیقه که هر کدام مدت 45 تا 60 ثانیه طول می‌کشند یا پارگی کیسه آب که همراه با آبریزش ناگهانی یا تدریجی است اتفاق افتاد باید هر چه سریعتر با ماما یا پزشک مراقب کننده بارداری تماس بگیرید یا به مراکز درمانی مراجعه کنید، زیرا امکان دارد شما پیش از موعد زایمان کنید.

سکسکه جنین در هفته 38 باردار

اگر بچه در شکمتان سکسکه می‌کند، دلیل این سکسکه‌ها این است که بچه به منظور تمرین تنفس، مقداری از مایع جنینی را می‌بلعد. بنابراین در این زمان شش‌های وی به اندازه کافی رشد کرده و کامل شده‌اند. این سکسکه‌ها ممکن است آن قدر قوی باشد که همسرتان هم متوجه تکان خوردن شکم شما شود.

سردردها در هفته 38 بارداری

خانم‌های باردار ممکن است به دلایل گوناگون از جمله خستگی، استرس، مشکلات سینوس‌ها یا سابقه میگرن دچار سردرد شوند. بیشتر این سردردها به دلیل وجود هورمون‌های حاملگی در بدن از شدت بیشتری نسبت به زمان قبل از حاملگی برخوردارند و این در دوره سه ماهه سوم بیشتر است. اگر سردردهای شما در این مقطع حاملگی همچنان ادامه دارد باید برای پیشگیری و درمان آنها اقدام کنید. همین که مجبورید برای دفع ادرار خود روزی چند بار سراسر اتاق را طی کنید به اندازه کافی سخت است. برای دفع سردردهای حاصل از هیجان‌های استرس زا باید فتیله زندگی خود را کمی پایین بکشید به هر چیزی که باعث نگرانی شما می‌شود رسیدگی کنید، تقاضای کمک کنید و به اندازه کافی به استراحت بپردازید. بخشی از روز را به این اختصاص دهید که در جایی خنک و تاریک نفس عمیق بکشید یا مقداری حرکات کششی انجام دهید. همچنین مقداری هوای تازه تنفس کنید و تحرک داشته باشید. چنانچه سردرد شما منشا تنشی داشته باشد مقداری یخ روی پیشانی یا پشت گردنتان بگذارید. اگر سردردتان بر اثر مشکلات سینوس‌ها یا آلرژی ایجاد شده است اتاق خواب را خنک نگهدارید و در خانه از دستگاه بخور استفاده کنید.

پیشگیری از بارداری بعد از وضع حمل

در طول این ماه‌ها به قدری مشغله داشته‌اید که فرصت نکرده‌اید راجع به پیشگیری از بارداری بیندیشید یا شاید تصور کرده‌اید با وجود نوزدای که در خانه دیگر زمانی برای رابطه جنسی نخواهید داشت. ممکن است بازگشت میل جنسی شما چند هفته یا چند ماه پس از به دنیا آمدن نوزاد طول بکشد اما ممکن است پس از بازگشت اشتیاق جنسی آمادگی و اطلاعات لازم را برای پیشگیری نداشته باشید انی موضوع به ویژه پس از اضافه شدن یک نفر به زندگی شما دشوارتر و مهمتر است. بنابراین از همین حالا به فکر برنامه‌ای برای خودتان باشید.

  • شیردهی باعث پیشگیری از بارداری نمیشود: درست است که شیر دادن به نوزاد احتمال بچه‌دار شدن را پایین می‌آورد اما در صورت قطع کامل شیردهی حتی در صورتی که هنوز قاعدگی شما شروع نشده باشد احتمال تخمک‌گذاری وجود دارد. بنابراین هورمون‌های مربوط به شیردهی گزینه قابل اطمینانی برای مصون ماندن از حاملگی بعدی نیست.
  • پیشگیری طبیعی: این روش کمترین اطمینان را برای پیشگیری از بارداری دارد و مستلزم آن است که دوره‌های قاعدگی و تخمک‌گذاری خود را به دقت در نظر داشته باشید. با این حال در طول روزهای باروری باید از آمیزش جنسی خودداری یا از روش مطمئن‌تری برای پیشگیری استفاده کنید. برای پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاری می‌توانید از روش‌های گوناگون از جمله اندازه‌گیری دمای دهانه رحم یا آزمایش ماده لزج آن یا از کیت‌های مخصوص این کار استفاده کنید. این روش تا حدود 60 درصد موثر است بنابراین از هر 100 زن ممکن است 40 زن در طول سال آبستن شوند.
  • کاندوم: بسیاری از خانم‌ها به جای قرص‌های ضدبارداری از کاندوم استفاده می‌کنند تا در ترشح هورمون‌های شیردهی آنان خللی ایجاد نشود. کاندوم به طور کلی 85 درصد موثر است و به علاوه از انتقال بیماری‌های مقاربتی نیز جلوگیری می‌کند.
  • دیافراگم: اگر پیش از حاملگی از دیافراگم استفاده کرده باشید پس از آن نیز قادر به استفاده از آن خواهید بود. از آنجا که ممکن است شکل رحم شما پس از زایمان تغییر کرده باشد به کمک ماما یا پزشک خود از قرارگیری درست آن مطمئن شوید. در ضمن باید بدانید حتی در صورتی که از دیافراگم درست استفاده شود که به معنای جای دادن درست آن و استفاده از اسپرم کش و قرار دادن آن در جلوی دیافراگم شش ساعت پس از مقاربت جنسی است باز هم راه حل کاملا مطمئنی نخواهد بود. تاثیر آن در بهترین حالت 94 درصد است و برای خانم‌هایی که از دیافراگم درست و دقیق استفاده نمی‌کنند این تاثیر به 80 درصد کاهش می‌یابد.
  • IUD: این ابزار که به نحوی گسترده در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد به دلیل تاثیر 99 درصدی خود و عدم ایجاد مزاحمت در هنگام آمیزش جنسی محبوبترین روش پیشگیری از بارداری است و به راحتی هم به دست پزشک قابل برداشتن است.
توصیه‌های مذهبی هفته سی و هشتم بارداری

در نماز ظهر یا عصر سوره "وااعصر" و "الذاریات" بخوانید. هر روز پیاده روی کنید و به عکس و آینه کمتر نگاه کنید. از امام صادق نقل شده است که نوشتن سوره مبارکه "آل عمران" توسط شما و همراه داشتن آن در هنگام وضع حمل باعث آسانی زایمان خواهد شد. خوردن کوبیده پوست فلوس با زعفران و شکر و گلاب را نیز برای رفع سختی زایمان و اخراج جفت جنین مفید دانسته اند. خوردن هلو هم درد زایمان را کم می کند.


با همکاری:
دکتر نازنین صفایی، متخصص زنان و زایمان
زهرا علوی، مشاور مامایی و زنان

ارسال نظر شما

login captcha

سلام خسته نباشید من زمان زایمانم۲۳اسفند هستش چند وقته واژنم خیلی درد میکنه مخصوصا شبا تو خواب که میخوام این پهلو و اون پهلو شم یا میشینم میخوام بلند شم دردش خیلی شدیده اذیت میکنه توی خواب، خواستم ببینم مشکلی هست؟؟؟ ممنون

@هانیه1398

سلام نگران نباشید با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید 

سلام.من هفته 38 م.ترشح ندارم.دل درد هم ندارم.فقط لگنم بیش از حد درد داره.مخصوصا یکم که فعالیت میکنم.یا نشست و برخاست که داشته باشم.روی پوست باسنم خیلی سرده.دستم که گرمه روش میزارم یکم گرم باشه دردم کم میشه.میتونم از کیسه آبگرم استفاده کنم.خطر نداره؟فقط روی باسن.

به نظرتون نزدیک به زایمان نیستم؟واسه طبیعی

@الیووووو

سلام  خیر مشکلی ندارد با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است موفق باشید 

با سلام من در حال حاضر در هفته ۳۸ و ۳ روز هستم ۴ روز دیگه زمان زایمانم هست سزارین هستم الان چند روز که رحم خواب میره مخصوصا موقعی که میخوابم بیشتر میشه پام اصلا بالا نمیتونم بگیرم از درد تقریبا توی همه حالت ها این درد دارم حتی احساس میکنم که رحمم باد کرده این حالت طبیعی هستش؟

@سااااااارینا

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است موفق باشید 

من هفته سی و هشتم و الان چند روزه قسمت بالای شكمم سمت راست يك دفعه درد ميگيره و ميسوزه

و حالت تهوع هم دارم شبها هم همش آب تو دهنم جمع ميشه كه حتما بايد يه تكه نبات بزارم دهنم

آيا اين حالتها طبيعی هست؟

من خودم فكر ميكردم سرديم كرده

سلام شرمنده من یک سوال دارم ،من الان رفتم تو ۳۸ هفتگی ،واسه تاریخ زایمان سزارین باید چندهفته و چندروز باشم؟؟

عالی 👍 👍 👍 

سلام .من در ۳۷ هفته و ۵ روز هستم الان یک ماهی میشه که مثانه ام درد میگیره یعنی اندام تناسلیم انگار بهش فشار میاد مخصوصا وقتی میشینم و میخوام پاشم . این عادیه ؟ چرا درد میکنه ؟ 

@minoof

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است و علت آن بزرگ شدن رحم و فشار آن  به مثانه می باشد موفق باشید 

سلام من ۳۷ هفته و ۵ روزم. دیروز معاینه لگن شدم. دکترم گفت لگنت عالی نیست. گفت شاید بتونی طبیعی بیاری. همش میگفت آرگش بالاست یه همچین چیزی‌. نفهمیدم یعنی چی ؟ به نظرتون اگه پیاده روی کنم میتونم طبیعی بیارم؟ خودم طبیعی دوست دارم

@رنگین_کمان۱۹۹۲

سلام دوست عزیز نگران نباشید می توانید زایمان طبیعی کنید اگر لگن شما مناسب نباشد خود پزشک دستور سزارین می دهد پیاده روی ربطی به اندازه لگن ندارد موفق باشید 

سلام خسته نباشید من امروز ۳۸ هفته ودوروزمه ازهفته ۳۴ ترشحات زیادی دارم گاهی زرد رنگ وگاهی سبز رنگ هم میشه دکترم بهم قرص سفکسیم دادن مصرف کردم ولی بازم ترشحات هستن این ترشحات خطرناکه واسه زایمان وجنین؟؟البته این ترشحات اصلا همراه سوزش وخارش نیستن ولی من نگرانم لباس زیرمم همش عوض میکنم 

سلام من ۳۸ هفته و ۲ روزم از امروز کمر درد دارم الانم زیر شکمم درد میکنه منظم نیس گاهی میگیره ول میکنه علائم زایمانه؟

@نسترن۷۲

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است اما  اگر فاصله دردها کم شوند و شدید باشند به همراه انقباضات رحمی و یا لکه بینی باید به پزشک مراجعه نمایید موفق باشید