2512
هفته چهل بارداری
نوشته : 1393/01/16 27

تبریک میگوییم! شما این سفر 9 ماهه را به پایان برده‌اید و هر لحظه ممکن است زایمان کنید و نوزاد کوچکتان را در بغل بگیرید. حالا دیگر حتما برای ورود کوچولویتان به دنیای بیرون آماده‌اید، اسباب بازیهایش را در اتاق چیده‌اید و صندلی ماشینش را نصب کرده‌اید و با بیمارستان و پزشکتان هماهنگ هستید. حالا دیگر در هفته چهلم بارداری باید آمادگی لحظه‌ای داشته باشید مثلا اینکه تلفنتان شارژ داشته باشد و ماشینتان پر بنزین باشد. این هفته ممکن است به لحاظ ذهنی تنش زیادی داشته باشید اما کاملا طبیعی است. یک نفس عمیق بکشید و آنچه این هفته باید به آن توجه کنید را بخوانید.

وضعیت جنین در هفته چهلم بارداری

تخمین اندازه متوسط جنین در هفته چهلم خیلی سخت است اما یک نوزاد به طور متوسط حدود 3500 گرم وزن و حدود 51.2 سانتی متر طول دارد. هر روز که می‌گذرد کودک شما کمی بزرگتر می‌شود، ناخن‌ها و موهای او هم به رشد خود ادامه می‌دهند. هنوز هم استخوان‌های جمجمه او قدری از هم جدا هستند و این به آن خاطر است که جمجمه بتواند کمی فشرده‌تر شده و به راحتی از مجرای زایمان عبور کند. تا حدود یک سال پس از تولد هم برخی نقاط نرم که ملاج یا فونتانل نامیده می‌شوند در جمجمه او وجود خواهند داشت.
جنین حالا چاق و فربه شده است. 15 درصد بدن او را چربی تشکیل می‌دهد که باعث تنظیم دمای بدنش میشود. همچنین بیشتر موهای بدن جنین ناپدید شده اما همچنان لایه نازکی از ماده سفید و چسبناک روی تنش وجود دارد.
بر اثر تجزیه سلولهای قرمز خونی در بدن جنین ماده ای به نام بیلی روبین تولید می‌شود که همراه با دیگر مواد زاید از طریق جفت جنین به بدن شما منتقل میشود. پس از به دنیا آمدن نوزاد و قطع کردن بند ناف او مجبور است خودش به دفع این مواد اقدام کند. در این حالت انباشته شدن مقدار زیادی بیلی روبین تولید شده در بدن کودک باعث ابتلای او به زردی میشود که تا چند روز پس از تولد ادامه خواهد داشت. علائم سنتی زردی عبارتند از زرد شدن اندک پوست و سفیدی چشمها. در این مورد اغلب جای نگرانی نیست و قرار گرفتن در معرض نور به تدریج او را به حالت عادی برمیگرداند. در هفته چهلم فرزندتان صدای شما را بهتر از هر کس دیگری تشخیص می‌‍دهد.
برای اطمینان از سلامت جنین، صدای قلبش کنترل می شود و اگر هوا به او نرسد، به کمک صدای قلب می توان آن را تشخیص داد. معمولا تعداد ضربان قلب جنین در حدود 120 تا 160 ضربه در دقیقه است. صدای قلب جنین معمولا هر نیم ساعت یک بار کنترل می شود. امکان دارد صدای قلب جنین کمتر و یا بیشتر از حالت طبیعی شود که علت آن کاهش خون رسانی از طریق جفت به جنین است. در این شرایط ماما یا پزشک علت را جستجو می کند و تا بهبود صدای قلب جنین به شما توصیه می کند به پهلوی چپ بخوابید و با ماسک اکسیژن نفس بکشید.

قد: 51.2 سانتی متر
وزن: 3500 گرم

وضعیت مادر در هفته چهلم بارداری

علی رغم همه پیشرفتهای پزشکی هنوز هیچ راهی وجود ندارد که بتوان زمان دقیق زایمان را تخمین زد. زایمان ممکن است زودتر از زمان مقرر رخ بدهد، خصوصا اگر در تشخیص زمان بسته شدن نطفه اشتباه کرده باشید. این اتفاق بیشتر زمانی می افتد که تعیین زمان زایمان تنها بر اساس اولین روز از آخرین دوره قاعدگی صورت پذیرد و شما هم در نیمه اول دوره حاملگی خود سونوگرافی نداده باشید. با این حال حتی اگر زمان زایمان به دقت تعیین شده باشد دوران حاملگی برخی خانمها کمی طولانی تر می شود و متخصصین هم هیچ توضیحی برای این مطلب ندارند.
البته هنوز برای زایمان شما دیر نشده است و اگر یکی دو هفته دیگر بگذرد به زایمان شما دیرشده می گویند. اما برای اطمینان از وضعیت کودک پزشک از شما خواهد خواست که در این هفته یا حداکثر در ابتدای هفته چهل و یکم یک آزمایش برای مشاهده کودک خود بدهید. در صورتی که قبلا با برخی از عوارض حاملگی دست و پنجه نرم کرده باشید، انجام این آزمایش را از چند هفته زودتر آغاز کرده اید.
یک تست دقیق زیستی- فیزیکی که به اختصار BPP نامیده می شود شامل بررسی دقیق وضعیت کودک شما از طریق سونوگرافی و مشاهده حرکات کلی بدن تنفس تون عضلات (میزان کشیدگی طبیعی عضلات که با بررسی باز و بسته کردن دست یا کشیدن و رها کردن عضله ها تعیین می شود) و حجم مایع آمنیوتیک اطراف او (که نشان دهنده وضعیت جفت است) می باشد. این تست ممکن است شامل بیست دقیقه بررسی دقیق ضربان قلب نیز باشد. البته ممکن است از تست BPP جایگزین هم استفاده شود که شامل بررسی ضربان قلب کودک بوسیله دستگاه مخصوص و سپس بررسی حجم مایع آمنیوتیک بوسیله سونوگرافی می باشد. این تستها معمولا هر هفته دوبار انجام خواهند شد.
اگر آزمایشات جنین اطمینان بخش نباشند، مثلا حجم مایع آمنیوتیک خیلی کم باشد، به گونه ای برای شما برنامه ریزی خواهد شد که هرچه سریعتر اینداکشن زایمان انجام شود.
پزشک شما دهانه رحم را هم بررسی خواهد کرد تا از آماده شدن آن برای زایمان مطمئن شود. در معاینه داخلی افاسمان و دیلاتاسیون دهانه رحم سنجیده می شود، به این معنا که مقدار نرم و نازک شدن دهانه رحم و گشاد شدن آن تا حد زیادی می تواند زمان و نحوه شروع زایمان را نشان دهد. اگر درد زایمان به طور طبیعی رخ ندهد در بین هفته های 41 و 42 اینداکشن یا القای زایمان انجام خواهد شد.

علائم مهم هفته چهلم بارداری

اضطراب یکی از علائم مهم این مادران باردار در هفته چهلم بارداری است. تا زمانی که نوزاد به دنیا نیامده است این اضطراب با شماست اما باید راهی برای کاهش استرس و اضطرابتان پیدا کنید.
انقباضات برکستون هیکس در این هفته قابل توجه است به طوری که اگر متوجه شدید تعداد آن بیشتر شده بهتر است شروع به زمانبندی و تعداد کنید تا ببینید اگر همتراز بودند بدانید در مرحله اولیه زایمان قرار گرفته اید.

در هفته چهل بارداری چی بخوریم؟

عجله نکنید که بلافاصله پس از زایمان به رژیم و ورزش روی آورید، به خودتان مهلت دهید تا پزشکتان زمان مناسب برای آغاز ورزش و رژیم را به شما متذکر شود. در صورتی که از سینه خودتان به نوزادتان شیر می دهید حداقل تا دو هفته پس از زایمان کاهش وزن را فراموش کنید تا زمانی که از تامین شیر مورد نیاز نوزادتان اطمینان کافی حاصل کنید. زمانی که در حال شیردهی هستید، بدنتان روزانه به 500 کالری انرژی نیاز دارد یعنی خیلی بیشتر از قبل بارداری، بنابراین سعی کنید به اندازه کافی از مواد غذایی سالم استفاده کنید.

تغذیه مناسب موقع زایمان

میتوانید برای صبحانه نان سنگک با مربا یا عسل بخورید که انرژی خوبی دارد. نان سبوبس دار انتخاب کنید چون شما را بیشتر سیر نگه میدارد. کره و کره بادام زمینی نخورید. مواد غذایی بدن چربی انتخاب کنید. همچنین میتوانید از خرما، بیسکوییت و میوه های خشک استفاده کنید. برای ناهار میتوانید به ماکارونی ساده فکر کنید. یک بشقاب کوچک ماکارونی ساده چیزی است که الان نیاز دارید چون دارای کربوهیدرات است. برای هضم راحت میتوانید از سوپ رقیق استفاده کنید. اگر واقعا گرسنه هستید تا زمانی که به بیمارستان برسید سعی کنید مقاومت کنید باید آنقدر باهوش باشید که چیزهای چرب و فیبردار نخورید. در همین حیت به همسرتان یادآوری کنید که او گرسنه نماند و غذا بخورد چون به کمک او نیز نیاز دارید و همسرتان الان همه حواسش پیش شماست مقداری تنقلات سالم همراه خود داشته باشید که به او بدهید.

سونوگرافی هفته چهلم بارداری 

سونوگرافی در هفته چهلم بارداری برای تعیین میزان وزن نوزاد انجام میشود. این تصویر مقطعی از شکم کودک را مشخص میکند و میتوان مشخص کرد وزن دقیق نوزاد با توجه به جنسیتش چقدر است.

لیست کارهای مهم در هفته 40 بارداری

  • اگر میتوانید پیاده روی خود را تا قبل از موعد زایمان ادامه دهید زیرا موجب تقویت عضلاتتان خواهد شد و باعث تنظیم قند خون، تقویت قلب و ریه‌ها، تقویت روحیه و حس خوب ورزیدگی و نیرومندی در جسم و روح شما خواهد شد. مسیرهایی را برای پیاده روی انتخاب کنید که مکان هایی برای توقف و استراحت و دستشویی رفتن داشته باشد.
  • خودتان را برای پاره شدن کیسه آب آماده کنید تا در صورت چنین اتفاقی شوکه نشوید.
  • زمان انقباضات را حتما بشمارید.
ویدیو هفته سی و پنجم تا هفته آخر بارداری:
 
 
بینایی بچه هنگام زایمان 

اولین چیزی که احتمالا بعد از ورود مهیج فرزندتان به دنبالش هستید این است که مطمئن شوید پسر است یا دختر. وقتی این مسئله روشن شود احتمالا متوجه میشوید که بچه کمی گرد و غبار راه بر تنش مانده که شامل خون، ورنیکس، کرک و مایع آمنیوتیک میشود. از زاویه دید فرزندتان کمی تار به نظر می آیید. بچه ها در ابتدای تولد فقط تا حدود 2.5 سانتی متر را میتوانند نگاه کنند ولی یادتان باشد به تازه به دنیا آمده سلام کنید چون به احتمال خیلی زیاد صدای شما و همسرتان را تشخیص می‌دهد.

استراحت کنید

چند فیلم سینمایی نگاه کنید یک رمان بخوانید مجلات یا فیلم های محبوبتان را ببینید، بخوابید یا هر وقت که می توانید یک چرت بزنید. چای را هم فراموش نکنید. در صورتی که هنوز سر کار می روید بپرسید که آیا می توانید از الآن مرخصی بگیرید و یا کارهایتان را در خانه انجام دهید. شما در اواخر دوران حاملگی قرار دارید و مستحق مرخصی هستید. اگر از حالا تا زمان زایمان دائما در حال فعالیت باشید هنگامی که نوزادتان می خواهد به دنیا بیاید هیچ انرژی برای شما باقی نمانده است.

ممنوعه های زایمان

در خصوص عواملی که زایمان را دشوار می کنند می توان به خوردن غذاهای شور و نشستن در جاهای خیلی سرد در زمان بارداری اشاره کرد. هم چنین پرخوری در دوران بارداری باعث بزرگ شدن جنین شده و زایمان را سخت میکند. بهتر است از خوردن پسته، گوشت و تخم مرغ در روزهای آخر بارداری خودداری کنید.

نوزادان سنگین تر از 4 کیلوگرم 

حمل جنین با وزن بین 2.7 تا 4 کیلوگرم ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهد. همچنین به دنیا آوردن نوزادی با وزنی بیشتر از 4 کیلوگرم هم برای مادر و هم کودک مشکلاتی را ایجاد میکند. احتمال به دنیا اوردن نوزادان سنگین وزن در خانمهایی که در دوران حاملگی اضافه وزن زیادی داشته اند یا مبتلا به دیابت هستند بسیار بیشتر است. با این حال بیشتر این کودکان در سراسر دنیا با سلامت کامل متولد میشوند و مادرانشان هم بدون هیچ مشکلی نوزاد خود را با وزن 4 تا 4.5 یا حتی 5 کیلوگرم از طریق زایمان طبیعی به دنیا می آورند.
اگر پزشکتان پیش بینی کند فرزندتان سنگین وزن است ممکن است آزمایش سونوگرافی را به شما توصیه کند تا از طریق آن اندازه قطر و محیط سر کودک را اندازه گیری کند و وزن او را هم تخمین بزند. با این حال در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد و رحم هنوز آماده زایمان نباشد، پزشکتان اغلب اقدامی برای تحریک زایمان و القای درد انجام نمیدهد. بسیاری از خانمهایی که جثه کوچکی دارند ممکن است نوزادانی با وزن 4 کیلوگرم را به صورت طبیعی به دنیا آورند. به همین ترتیب خانمهایی هم هستند که با داشتن جثه بزرگ، لگن خاصره کوچکی دارند و وزن نوزداشان نمیتواند بیشتر از 3 کیلوگرم باشد.

روشهای خانگی القای درد

اغلب روشهایی که خانمهای باردار انجام میدهند نتیجه ای در برندارد و حتی برخی از آنها مضرند. از قبل به شما آگاهی میدهیم که برخی از این روشها ناگوار و ناخوشایند هستند. به عنوان مثال برخی خانمها غذاهای ادویه دار یا شکلات مصرف میکنند با این تصورکه ادویه یا کافئین موجود در آن به عنوان محرک عمل کند و باعث شروع انقباضها شود. اما تنها نتیجه ای که در بر دارد سوزش قلب و پف کردن قوزک پای شماست زیرا به دستگاه گوارش شما فشار می آورد. برخی دیگر معتقدند پیاده روی باعث زایمان میشود و دلیلشان هم این است که جاذبه زمین باعث کشیدن جنین به سمت پایین میشود و در نتیجه فشاری که به دهانه رحم می آورد باعث باز شدن آن خواهد شد. اگر چه پیاده روی در یک مسیر طولانی ممکن است باعث شروع انقباضهای رحم شود تا زمانی که دهانه رحم به اندازه کافی گشاد نشود راه رفتن تاثیر چندانی نخواهد داشت و در عین حال پس از باز ایستادن از حرکت، انقباض هم متوقف میشود. در مورد رابطه جنسی هم همینطور است. ارگاسم و نیز پروستاگلندین موجود در منی نوعی اسید چرب طبیعی که به نرم شدن و اتساع دهانه رحم کمک میکند میتواند باعث انقباض رحم شود اما آمیزش جنسی نیز تا زمانی که بچه آماده به دنیا آمدن نباشد فایده ای نخواهد داشت.
بعضی خانم ها که ناامید میشوند کمی روغن کرچک مصرف میکنند تا باعث تحریک و تولید پروستاگلندین و شروع انقباض رحم شود، اما به سبب ملین بودن روغن کرچک دچار اسهال میشوند. با این که مصرف جوشانده های گیاهی روش مناسبی برای القای درد به نظر میرسد. شواهد اندگی دال بر موثر بودن آنها وجود دارد و حتی در برخی موارد مضراتی نیز مشاهده شده است.

وقتی از تاریخ مقرر می‌گذرد

اولین سوال این است که آیا تاریخی که برای زایمانتان تخمین زده شده درست است یا نه زیرا در بیشتر مواردی که به نظر میرسد موعد زایمان گذشته ( اغلب 9 روز دیرتر) به این دلیل است که تاریح آن به درستی محاسبه نشده است. مبنای تقویم و محاسبه پزشکان در این مورد عبارت است از سه ماه بعد از نخستین روز از آخرین دوره قاعدگی به اضافه 7. البته این محاسبه برای خانمهایی درست است که دور قاعدگی 28 روزه دارند. واقعیت این است که اغلب کودکان در فاصله بین هفته های 38 تا 42 به دنیا می آیند. بنابریان بازه این تاریخ گسترده تر از چیزی است که شما تصور میکنید. به طور تقریبی از هر 10 نوزاد یکی دیرتر از موعد مقرر یعنی از هفته 42 به دنیا می آید. هنوز هیچ کس به درستی نمیداند چرا برخی کودکان زودتر و برخی دیگر دیرتر از موعد مقرر به دنیا می آیند. اما تحقیقات نشان میدهد از میان همه عواملی که در تاخیر یا تعجیل زایمان اثر میگذارد ویژگیهای نژادی و تعدد کودکان بیشترین تاثیر را دارد. اگر حاملگی شما بیشتر از 41 هفته طول بکشد پزشکتان اقدام به بررسی دقیق سلامت کودک از طریق نمایشگر خواهد کرد و شاید از شما بخواهد تعداد ضربات بچه را که نشان دهنده حرکات اوست شمارش کنید.

ورزش بعد از زایمان

حتما بعد از زایمان از اینکه میتوانید کتانی به پا کنید و برای پیاده روی به بیرون بروید خوشحالید. با این حال تا زمانی که پزشکتان ورزش مجدد شما را تایید کند باید منتظر باشید. اما از همین حالا میتوانید برای آن برنامه ریزی کنید.
اول با راه رفتن شروع کنید. 5 دقیقه پیاده روی کنید و سپس به خانه برگردید و ببینید چه احساسی دارید. اگر خونریزی، درد یا کشیدگی نداشتید فردا 6 و پس فردا 7 دقیقه پیاده روی کنید. در طول این چند روز نوزاد خود را هنگام پیاده روی حمل کنید. از همسرتان بخواهید تا زمانی که به خانه برمیگردید از او مراقبت کنید. اجازه بدهید بدنتان به شما بگوید چه مقدار فعالیت در طول هفته های اول برایتان لازم است. پس از این که یک یا دو هفته به خوبی و بدون هیچ مشکلی پیاده روی کردید به تدریج میتوانید حرکات کششی و ورزشی را نیز به آن اضافه کنید.
اگر نوزاد با شیر خودتان تغذیه میکنید تا دو هفته پس از زایمان به فکر رژیم گرفتن نباشید در طول همین چند روز مقداری از اضافه وزن شما خود به خود کم میشود و باقی مانده آن هم بعدها با افزایش فعالیت شما از بین میرود. بنابراین به اندازه کافی غذاهای مغذی و سالم میل کنید.

توصیه‌های مذهبی هفته چهلم بارداری

با توجه به مطالعات انجام شده، شنیدن صوت قرآن در هنگام دردهای زایمان، موجب کاهش این دردها می شود. در این رابطه می توانید از آیه 22 تا 26 سوره مریم استفاده کنید که بر اساس روایات اسلامی و هم چنین تحقیقات اخیر صورت گرفته، می تواند تاثیر مثبتی در کاهش دردهای زایمان داشته باشد.

ارسال نظر شما

login captcha

سلام خسته نباشید. خانم من هفته ۴۱ تموم کرده و دیروز بردمش دکتر و دکتر یه سونوگرافی BPP خواست سونوگرافی رو دادیم گفتن همه چی خوبه ولی باید بستری بشی تا با آمپول فشار بچه رو دنیا بیاریم میخواستم ببینم آمپول فشار لازم واقعا؟ البته اینم بگم خانمم هیچ دردی نداره

@bdmk

سلام بله نگران نباشید تزریق آمپول فشار روتین است و برای همه خانمهای باردار که زایمان طبیعی می کنند برای شروع دردها و القاب زایمانی انجام می شود و جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید 

سلام خسته نباشین.خیلی ممنون از سایتتون.از هفته های اول بارداری تا اخرش از مطالب مفیدتان استفاده کردم.نوزدهم اذرماه سزارین کردم.دوتا میوم داشتم که دکتر مجبور شد اول اونارو برداره بعد بچه رو.هفت روز اول خونریزی درحد پریود داشتم به ترشحاتم زرد متمایل به سفید شد.از دیشب هم خونریزیم دوباره شروع شده.مثل اینکه روز اول پریودم.میخاستم بدوم این خونریزی طبیعیه؟

@zahrasadat22

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر مشکل جدی وجود ندارد و این مسئله طبیعی است و ممکن است تا ۴۰ روز اول به این شکل نامنظم باشد و این خون ریزی طبیعی است موفق باشید 

سلام ببخشید من ۳۹ هفته ۴ روزمه براساس تاریخ سونو

ولی براساس تاریخ اخرین پریودم ۴۰ هفتم گذشته باید ۲۵ مهر زایمان میکردم

۲۱ مهر بهداشت گفت برم برای معاینه رفتم بیمارستان برای معاینه بازشدن دهانه رحم بهم گفتن ۲ سانت دهانه رحمت بازه برو تا دوروز دیگه که دردات شروع شد بیا

ولی هیچ درد وعلائمی ندارم

پیاده روی حمام اب گرم ورزش توپ نزدیکی تحریک نوک سینه بالاپایین رفتن از پله همه اینا روانجام میدم ولی هیچ تاثیری نداشته  فقط لگنم درد میکنه همین

میشه بگین باید چیکار کنم واقعا خسته شدم 

@m2_maryam

سلام دوست عزیز باید مجدد برای معاینه به بیمارستان مراجعه نمایید تا بررسی شود موفق باشید 

من ۴۰ هفته شدم علائم زایمان ندارم.

باوجود اینکه روغن کرچک.شربت زعفران.گل گاوزبان خوردم و

روزی دوکیلومتر پیاده روی ونیم ساعت ورزش لگن وکمر انجام میدم😭😭

سلام خانم‌دکتر یک روز مونده وارد ۴۰ هفته بشم مایع دور جنین سونو گفته عمیق ترینش ۷.۵ سانتی متر هست به نظر طبیعی هست ؟ یا کمه😣😣

@00786

سلام دوست عزیز مشکل جدی وجود ندارد اما اگر تا ۳ روز آینده زایمان نکردید  بهتر است تحت نظر پزشک خود در بیمارستان بستری شود تا با تزریق آمپول فشار زایمان کنید موفق باشید. 

سلام...منم ۴۰ هفتم دیگه داره تموم میشه ....

چکار کنم زودتر زایمان کنم و درد زایمان بگیرم...اصلا خبری از زایمان نیست...هیچ اثری ندارم...

@حنانه25

سلام دوست عزیز باید پیاده روی و فعالیت داشته باشید از قرص کرچک و یا روغن آن استفاده کنید استفاده از دم نوش گل گاوزبان و زعفران نیز موثر است داشتن نزدیکی نیز کمک کننده خواهد بود موفق باشید  

بارداری من تموم شد و من3.8.97 با سن بارداری 39هفته و 4 روز زایمان کردم،امیدوارم همه بسلامتی نینیشونو بغلشون بگیرن    

من وارد هفته 40 شدم...اماخبری از درد نیست

چرا من درد ندارم خوووب😣😣

طبق سونوی اولم، امروز تموم میشه 40 هفته م، ولی خبری نیست از کوچولو...

سعی میکنم روزا پیاده روی داشته باشم

امیدوارم بتونم به خوبی طبیعی زایمان کنم

دوستان دعام کنین...