888
هفته بیست و هشتم بارداری
نوشته : 1393/01/11 58

در هفته 28 بارداری شاید به این فکر افتاده باشید که آیا بهتر است بند ناف فرزندتان را ذخیره کنید یا نه! همانطور که میدانید بندناف حاوی سلولهایی است که در درمان بسیاری از بیماریها و سرطهانی کودکان، فشار خون و اختلالات ژنتیکی مفید است. اگر تصمیم به نگهداری خون بند ناف کردید باید آن را به یکی از بانکهای خون منتقل کرده و هزینه ای برای نگهداری آن پرداخت کنید. با هم دیگر اتفاقات هفته 28 بارداری را مرور میکنیم.

وضعیت جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

وزن جنین در هفته 28 بارداری 1005 گرم است و 37.6 سانتی‌متر طول دارد. او حالا به اندازه یک گل کلم است. جنین در 28 هفتگی می‌تواند چشمان خود را (که اکنون مژه دارند) باز کند و سر خود را به سمت هر نور ممتد و شدیدی که از بیرون رحم بتابد برگرداند. او حتی میتواند در صورت تمایل شستش را بمکد. جنین در هفته بیست و هشت بارداری اگر پسر باشد به زود بیضه هایش کامل میشود. لایه‌های چربی بدن جنین در هفته 28 بارداری در حال شکل‌گیری هستند و او برای زندگی در خارج از رحم آماده می‌شود. در هفته 28 بارداری مغز جنین به سرعت در حال رشد است.

قد: 37.6 سانتی متر
وزن: 1005 گرم

وضعیت مادر در هفته بیست و هشتم بارداری 

شما در خانه در حال استراحت هستید! از هفته 28 بارداری سه‌ماهه سوم حاملگی آغاز می‌شود و تا هفته چهلم ادامه می‌یابد. اگر وضعیت شما در هفته بیست و هشتم بارداری، مشابه اکثر خانم‌های حامله باشد در این دوره سه‌ماهه حدود 5 کیلوگرم وزن اضافه خواهید کرد. آیا پاهای شما در طول شب مورمور می‌کند؟ خارش و سوزش در قسمت پایینی پاها و میل شدید به تکان دادن آن‌ها تحت عنوان «سندرم پاهای ناآرام» (یا RLS) شناخته می‌شود. این عارضه ممکن است موجب شود که در حالت استراحت احساس آرامش نکنید. هرچند بروز این عارضه در خانم‌های حامله بسیار معمول می‌باشد، اما هیچ‌کس علت بروز آن را نمی‌داند. از کافئین (چای یا قهوه) استفاده نکنید زیرا این عارضه را تشدید می‌کند؛ و هنگامی‌که احساس ناراحتی کردید ماهیچه‌های ساق پای خود را ماساژ دهید.
برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های غذایی حاوی آهن می‌تواند این عارضه را تا حدودی بهبود بخشد. از 28هفتگی بارداری به بعد شما هر دو هفته یک‌بار توسط ماما یا پزشک خود معاینه می‌شوید. از هفته سی و ششم این معاینات به‌صورت هفتگی درخواهند آمد. درصورتی‌که آزمایش خون در سه‌ماهه اول نشان داده باشد که ارهاش خون شما منفی است به شما ایمونوگلوبولین ارهاش تزریق خواهد شد تا از تولید پادتنهایی که ممکن است به خون کودک شما حمله کنند جلوگیری شود.
اگر ارهاش (Rh) خون پدر کودک شما هم منفی باشد احتیاجی به تزریق ایمونوگلوبولین نیست اما پزشکان معمولا بدون آزمایش خون پدر کودک ایمونوگلوبولین را به شما تزریق خواهند کرد.
همچنین اگر ارهاش (Rh) خون کودک شما مثبت باشد پس از زایمان یک‌بار دیگر به شما ایمونوگلوبولین تزریق خواهد شد. اگر تاکنون در کلاس‌های مخصوص زایمان شرکت نکرده‌اید شاید بهتر باشد برخی تمرینات تنفسی و آرامش بخش را در خانه انجام دهید.
زایمان طولانی و خسته‌کننده است؛ در ضمن دردناک هم هست و اگر برای آن آمادگی نداشته باشید ممکن است به شما سخت بگذرد. خیلی از پدرها از نگاه کردن به صحنه زایمان می‌ترسند، شاید به همین دلیل است که در ایران کسی به فکر مشارکت پدران در زایمان نیست!

علائم مهم هفته بیست و هشتم بارداری

در هفته بیست و هشتم بارداری و با ورود به سه ماهه سوم، دو سوم مسیری که تا خط پایان مانده را آمده‌اید، احتمالا آن روزهایی که می‌توانستید بارداری را راحت بپندارید، گذشته‌اند. حالا لگدها یا گاهی نبود آنها شما را تا صبح بیدار و در طول روز نگران نگه میدارد، پاهایتان متورم‌اند، دوباره اغلب خسته می‌شوید و کمردرد شما را رها نمیکند. همینطور که کوچولویتان در وضعیت مناسب تولد قرار میگیرد، سرش و رحم بزرگ شما میتوانند روی عصب سیاتیک قرار بگیرند که اگر این اتفاق بیفتد، احساس چاقو خوردن خواهید داشت، درد شدید، سوزن سوزن شدن یا بی حسی در باسنتان شروع میشود و به پایین تا پشت پاهایتان انشعاب می‌یابد. درد سیاتیک میتواند گاهی خیلی شدید باشد، وقتی جنین موقعیتش را عوض کند درد تمام میشود اما سیاتیک میتواند تا بعد از زایمان ادامه داشته باشد.

در هفته بیست و هشتم بارداری چی بخوریم؟

برای تغذیه مادر در هفته 28 بارداری، ماست را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. ماست تقریبا غذای کاملی در دوران بارداری است که سرشار از کلسیم، پروتئین، چربی کم و مغذی است. برخی از ماست‌ها دارای باکتری‌های زنده و فعال هستند که این باکتری‌ها از نوع مفید می‌باشند و در هضم غذا، جذب مواد مغذی، تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از رشد باکتری‌های مضر سیستم گوارش دخیل می‌شوند. ماست را می‌توانید به‌صورت ساده بخورید یا اگر دوست دارید می‌توانید آن را با خیار بدون پوست، شوید تازه و پودر سیر مخلوط‌کنید و میل کنید.
هم‌چنین می‌توانید یک فنجان ماست را با نصف فنجان سس مکزیکی مخلوط‌کنید و از آن به‌عنوان سس تند برای ماهی یا مرغ و سبزیجات استفاده کنید. به غذاهایی که کربوهیدرات دارند نه بگویید. از رژیم غذایی که شما را تشویق می‌کند گوشت زیادی بخورید پرهیز نمایید زیرا برای سلامت شما و جنینتان مضر هستند. غذاهای حاوی کربوهیدرات مفید شامل : سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، غلات و ماکارونی می‌باشند و غذاهای کربوهیدرات دار مضر شامل کیک یا نان سفید، نوشابه و هر غذای پر کربوهیدرات بدون مواد مغذی است که چیزی جز کالری ندارد.

ترش کردن در هفته 28 بارداری

مشکل سوءهاضمه معمولا در سه‌ماهه سوم بارداری بدتر می‌شود. برخی از خانم‌ها از ابتدای بارداری ترش می‌کنند اما بعضی دیگر در سه‌ماهه سوم دچار آن می‌شوند و عده‌ای هم اصلا گرفتار آن نمی‌شوند.
تحمل سو هاضمه در سه‌ماهه سوم که باعث می‌شود تا شما از خواب بیدار شوید بسیار سخت است و شما در این دوره با مصرف داروهای قوی آرامش پیدا می‌کنید.
مصرف دارو برای این مسئله در دوران بارداری منعی ندارد اما برخی از آن‌ها را بدون نسخه نمی‌توانید تهیه کنید بنابراین حتما پیش از مصرف آن‌ها با پزشک مشورت کنید.
اولین قدم برای از بین بردن سوزش سر دل، ایجاد روحیه شاد و مناسب است هم‌چنین از پوشید لباس‌های تنگ خصوصا در ناحیه شکم اجتناب کنید.
سرتختخواب را 15 سانتی‌متر بالا ببرید و تا یک الی 2 ساعت به از غذا خم نشوید و دراز نکشید.
غذایتان را آرام و کامل بجوید و آهسته غذا بخورید و بعد از صرف غذا آدامس بجوید و از مصرف مواد غذایی داغ و پر ادویه، محرک و چرب و نوشابه‌های گازدار پرهیز کنید.

سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری

آزمایش سونوگرافی در هفته بیست و هشتم بارداری نشان میدهد سر جنین در مقایسه با کل بدنش همچنان بزرگ به نظر میرسد. سر جنین در زمان تولد 12 درصد وزن بدنش را تشکیل میدهد. هم اکنون سلولهای مغز جنین (حدود 100 میلیون یا بیشتر)

لیست کارهای مهم در هفته 28 بارداری

  • یک دکتر برای کودک خود انتخاب کنید: اسامی پزشکان خانوادگی یا متخصصین اطفال را از اقوام، دوستان، همکاران، همسایه‌ها یا پزشک خود بگیرید.
  • اطمینان حاصل کنید که پزشک منتخب شما بیمه شما را قبول می‌کند، می‌تواند در ساعت‌هایی که با برنامه روزانه شما هماهنگ است کودکتان را معاینه کند و محل مطب او نیز برای شما مناسب است.
  • اگر می‌توانید با پزشکان مورد نظر خود قرار ملاقات حضوری نیز بگذارید. اگر فکر می‌کنید که حالا برای این کار خیلی زود است به یاد داشته باشید که اولین معاینه باید اندکی بعد از تولد کودک صورت بگیرد.
  • البته معمولا بیمارستان پزشک متخصص اطفالی دارد که اولین معاینه نوزاد را در بیمارستان انجام می‌دهد، بااین‌حال شاید بهتر باشد شما از قبل فردی را برای معاینات آینده کودکتان در نظر گرفته باشید که هم برایتان قابل‌اطمینان و خوشایند است و هم دسترسی به وی مقدور باشد.
مراقب پوستتان باشید 

پوستتان را با یک برس خشک (مرطوب نباشد) ماساژ دهید. با این کار لایه های مرده پوست میریزند و پوست سالم میماند. این روش برای کاهش علائم کشیدگی پوست نیز موثر است. برای این کار از برسی استفاده کنید که از فیبر طبیعی ساخته شده باشد یعنی محکم باشد اما موهای برس سخت نباشد. از قسمت پایین بدن به سمت بالا برس بکشید. بیشتر بر نواحی مثل شکم تمرکز کنید، پس از برس کشیدن حمام کنید تا سلولهای مرده پوست شسته شوند. روی سینه هایتان را برس نکشید چون پوست سینه بسیار حساس است و ممکن است آسیب ببیند. یادتان باشد حتما از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. اگر بیرون از خانه در معرض نور خورشید هستید با برای شنا بیرون میروید به اندازه کافی ضد آفتاب استفاده کنید.

توصیه‌های مذهبی هفته بیست و هشتم بارداری

جنین در این ماه دست‌ها را روی سینه می‌گذارد و زانوها را روی شکم خم می‌کند.
سعی کنید در دوران بارداری همیشه با وضو باشید. بعد از هر نماز و شب‌ها قبل از خواب تسبیحات حضرت زهرا را بخوانید.
خواندن 40 بار دعای توسل نیز توصیه‌شده است.
در خصوص تغذیه هم خوردن کاسنی بسیار توصیه‌شده است که سبب افزایش دارایی و تولد فرزند پسر خواهد شد.
حضرت محمد کاسنی را سید سبزی‌ها نامیده‌اند و از حضرت علی و امام باقر نقل‌شده که آن را میوه بهشتی نامیده‌اند.

ارسال نظر شما

login captcha

سلام وقت بخیر آخرین روز قاعدگی 3 خرداد میشه بگین چند هفته هستم و امروز درد شدید کمر که یهو اتفاق افتاد و همچنین پا درد و زیر شکمم هم درد دارم علتش چیه؟

@بانوووووخانوم

سلام دوست عزیز سن بارداری شما ۲۸ هفته و یک روز می باشد این دردها که گهگاهی به سراغ شما می آید طبیعی است و علت آن تغییرات هورمونی در دوران بارداری و بزرگ شدن رحم می باشد موفق باشید 

سلام و وقت بخير

چطوری ميشه انقباضات رحمی رو تشخيص داد؟

من الان ٣روز است كه وارد هفته ٢٨ شدم، در معاينه شكمی توسط پزشك، هفته گذشته، ايشان گفتند كه انقباض داری و آمپول پرولوتون ٢٥٠ را ٣عدد هفتگی تجويز كردند، از اون روز همش احساس می كنم زير شكمم سفت ميشه و به خصوص شب ها در خواب و صبح ها كه از خواب بلند ميشم احساس درد زير شكم دارم.

ميشه راهنمايی كنيد.

نميشه برم نوار انقباضات رحمی بگيرم تا خيالم راحت بشه؟ خيلی نگرانم كه دچار زايمان زودرس شم. 

@آسمان00

سلام دوست عزیز انقباضات رحمی شامل سفت شدن شکم به همراه درد می باشد با توجه به شرح حال شما احتمال اینکه انقباض رحمی داشته باشید ضعیف است با توجه به عوارض داروها بهتر است با پزشک دیگری نیز مشورت داشته باشید می‌توانید تست ان اس تی با مشورت پزشک انجام بدهید موفق باشید.  

loveisj
loveisj
1 هفته پیش

سلام لطفا جواب من رو هم بدید نگرانم تو آزمایش wbc یکم بالاس دکترم دارو نداد گفت میوه های آب دار زیاد بخور مثل پرتقال و لیمو شیرین بنظرتون مشکلی پیش میاد؟

@loveisj

سلام دوست عزیز نگران نباشید مشکلی ندارد طبق دستور پزشک معالج خود مصرف مایعات ومیوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود بگنجانید مشکل جدی وجود ندارد  موفق باشید. 

00786
00786
2 هفته پیش

باسلام .من تو هفته ۲۷ هستم آزمایش ادرار دادم آزمایشگاه گفت عفونت دیده شده تو ادرار ولی به بهداشت بردم گفتن قندت خوبه اونقدر عفونت طبیعی هست برای خانم باردار .الان نگرانم ک باعث مشکل به جنین نشه. نظر شما رو میخواستم ممنون.

@00786

سلام دوست عزیز بله مقدار کم عفونت ادراری نیاز به دارو ندارد باید مصرف مایعات و سبزیجات تازه را افزایش داده و زود به زود ادرار خود را تخلیه کنید تا عفونت از طریق ادرار دفع شود و اگر علائمی مانند سوزش ادرار ،قطره قطره آمدن ادرار ،درد هنگام ادرار داشتید آن وقت به پزشک مراجعه نمایید تا دارو تجویز شود موفق باشید. 

سلام خسته نباشید من هفته۲۸هستم دوشبه که موقع خواب حس میکنم شکمم خیلی سفت میشه طوری که خوابیدن برام سخت میشه در طول روز حرکت جنین رو حس میکنم ولی شبها کمتر میشه تو رو خدا بگید مشکلی نیس؟؟خیلی نگرااانم

@mahbaanoo

سلام دوست عزیز خیر نگران نباشید مشکل جدی وجود ندارد واین مسئله جزء علائم خطر نمی باشد موفق باشید 

@mahbaanoo

عزیزم امروز تو کلاس بارداریم گفتن که برای اینکه بفهمین سفت شدن شکم ناشی از انقباضات رحم هست یا نه یک دست روی شکم بذارین و فشار بدین. یک دست هم روی لپ فشار بدین. اگه تورفتگی مثل تو رفتگی لپ باشه اشکالی نداره اما اگه تو رفتگی مثل فشار روی پیشونی باشه باید مدت زمانش رو چک کنی اگر منظم باشه و با تغییر وضعیت بدن فشارها تغییر نکنه یکی از علایم زایمان زودرسه

سلام..خسته نباشید..ببخشید من آزمایش ادرار دادم کشت هم انجام دادم....عفونت نداشتم...ولی ترشحات زیادی دارم بد بو...علتش چیه؟؟

@حنانه25

سلام دوست عزیز علت آن عفونت زنان می باشد ربطی به عفونت ادراری ندارد موفق باشید. 

سلام و خسته نباشید من آخرین پریودم شروعش 15 فروردین بود اتمامش 22 با این حساب من الان چند هفتمه؟ 

@رز69q

سلام دوست عزیز سن بارداری شما براساس اولین روز آخرین قاعدگی ۲۶ هفته و ۳ روز می باشد موفق باشید 

سلام و خسته نباشید من در هفته ۲۸ هستم و از نظر جسمانی مشکلی ندارم آیا میتونم با رعایت نکات ایمنی به مسافرت برم با ماشین شخصی؟مقصدم شمال هستش خودم ساکن تهرانم

@farkl68

سلام دوست عزیز اگر مشکل خاصی ندارید منعی ندارد اما بهتر است با اجازه پزشک خود که شرح حال کاملی از شما دارد به سفر بروید موفق باشید 

سلام و وقت بخیر خدمت شما . 36 سال سن دارم و دو بار سابقه سقط دارم در گذشته و فرزندی ندارم . در حال حاضر اواسط هفته 28 هستم . هفته 14 بارداری عمل سرکلاژ انجام دادم و استراحت مطلق هستم . از هفته 26 ، بدون علت و بدون داشتن یبوست ، دچار هموروئید شدید شدم که نوعش هموروئید خارجی و متأسفانه همراه با خونریزی هنگام اجابت مزاج . از پماد و شیاف آنتی هموروئید استفاده میکنم و همچنین مصرف میوه خام رو بالا بردم تا روده بهتر کار کنه و مشکل یبوست با این شرایط برام به وجود نیاد . اما تأثیر چندانی در وضعیتم حاصل نشده و اتفاقا هر روز که میگذره بدتر میشم . و چون جنین از ابتدای بارداری زیر ناف قرار داشته و خیلی پایین بوده و با توجه به این موضوع که استراحت دارم . از شما راهنمایی میخوام . آیا راهی برای درمان سریعتر این مشکل و همچنین کاهش دردش وجود داره . خیلی خیلی با این وضعیت نگران سقط هستم . چون بارداریم های ریسک بوده . سپاسگزار میشم پاسخ بدید . و بینهایت از صبوری شما ممنونم

@asal3223

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما باید مواظب رژیم غذایی خود باشید اگر دچار یبوست و یا اسهال نشوید مشکلی برای شما به وجود نمی آید باید روزی یک تا دو بار اجابت مزاج داشته باشید خط اول درمان تجویز شیاف آنتی هموروئید می باشد اگر علی رغم استفاده از شیاف و داشتن رژیم غذایی مناسب درد و مشکل شما برطرف نشد باید تحت نظر پزشک جراح عمومی از داروهای ترکیبی ساختنی استفاده نمایید موفق باشید 

هفته ۲۴ اکوی قلب جنین دادم پزشکم گفت خیلی کم دور قلب بچه آب هست و چندتا لکه سفید دیده میشه ای خدا خیلی نگران بچم هستم. اینا یعنی چی؟

@pegah_2016

نگران نباشید معمولا در ۳ ماهه آخر بارداری این مسئله رفع می شود بنابراین در ۳ ماهه آخر بارداری مجدد سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

@pegah_2016

سپاسگزارم از شما بی نهایت