833
هفته سی و دوم بارداری
نوشته : 1393/01/11 79

آماده اید یا نه؟! در هفته سی و دوم بارداری تولد نوزاد همچنان دور به نظر میرسد اما شما و کودکان راه بسیار طولانی را آماده اید و به روشهای مختلف خودتان را آماده کرده اید. حالا دیگر حواستان به بیمه درمانی تان هست که در صورت زایمان زودتر از موعد خیالتان راحت باشد. جنین 32 هفته ای حالا احتمالا در موقعیت رو به پایین قرار دارد. نگران نباشید شما هنوز کمی وقت دارید که خودتان را به لحاظ ذهنی آماده کنید. با هم اتفاقات هفته سی و دوم بارداری را می‌خوانیم.

وضعیت جنین در هفته سی و دوم بارداری

احتمالا وزن جنین در هفته 32 حدود 1702 گرم و طول او هم حدود 42.4 سانتی‌متر است و بیشتر فضای رحم شما را به خودش اختصاص داده است. ناخن‌های انگشتان پاهای او درآمده‌اند و ناخن‌های انگشتان دست‌های او هم رشد کرده‌اند.
اگر خوب به ‌عکس جنین در هفته 32 بارداری نگاه کنید، کشف خواهید کرد نوزاد شما چقدر مو دارد! بعضی از جنین‌ها در این مرحله موی واقعی هم درآورده‌اند درحالی‌که برخی دیگر تنها موهای نرمی شبیه کرک هلو دارند.
جنین حالا دارای دوره های مشخص خواب و بیداری است اما حدود 70 درصد اوقات خواب است. جنین در هفته سی و دوم با وزنی که به دست آورده میتواند بیرون از رحم زنده بماند. ششهای او رشد کرده اند و ضربان قلبش کمی کندتر شده است. تحقیقات نشان میدهد ضربان قلب کودک وقتی مادر تحت فشار باشد، افزایش می یابد بنابراین تا آنجا که میتوانید آرامش خود را حفظ کنید تا فرزندتان در آرامش باشد. لگدهای جنین همچنان به طور غریزی ادانه دارد، در واقع او از درون شکم شما راه سینه ها را میجوید تا در آینده از آنها تغذیه کند.

وضعیت جنین در هفته 32 بارداری

قد: 42.4 سانتی متر
وزن: 1702 گرم


 

وضعیت مادر در هفته سی و دوم بارداری

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسمای خون و گلبول‌های قرمز آن) حدود 40 تا 50 درصد بیشتر از زمانی شده است که حامله نبودید. این تغییر برای آن است که نیازهای شما و کودکتان تامین شود.
همچنین این خون اضافی خونریزی هنگام زایمان را هم جبران خواهد کرد. وزن شما به میزان نیم کیلوگرم در هفته در حال افزایش است که نیمی از این افزایش وزن متعلق به جنین سی‌ودو هفته می‌باشد.

علائم مهم هفته سی و دوم بارداری 

با نزدیک شدن رحم به دیافراگم و فشار آوردن به آن و افزایش فشار بر روی شکم ممکن است بیشتر از قبل دچار سوزش معده شوید یا گاهی اوقات احساس تنگی نفس کنید. برای رفع مشکل تنگی نفس غذای خود را در حجم کمتر و دفعات بیشتر (به‌جای سه بار در روز) میل کنید و هنگام خوابیدن پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید. خوردن حجم کمتری از غذا به رفع سوزش معده نیز کمک می‌کند. با رشد کودک شما به‌واسطه افزایش وزن در ناحیه شکم ، وضعیت ظاهری بدن و همچنین مرکز ثقل شما تغییر می‌کند.
ماهیچه‌های شکمی شما در 32 هفتگی بارداری کشیده‌تر شده، هورمون‌ها موجب سست‌تر شدن رباط‌های ماهیچه‌ها می‌شوند و حتی ممکن است رحم در حال رشد، بر تعدادی از عصب‌های شما نیز فشار وارد کند. این موارد ممکن است باعث بروز کمردرد و یا احساس درد در کفل و یا کشاله ران شما شوند. درصورتی‌که در پاهای خود احساس کرختی (بی‌حسی) و یا خارش می‌کنید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید.

ویدیو هفته سی و یکم تا سی و چهارم بارداری 

 


در هفته سی و دوم بارداری چی بخوریم؟ 

مادرانی که در دوران بارداری و به‌خصوص در سه‌ماهه آخر به‌اندازه کافی اضافه‌وزن نداشته‌اند، می‌توانند از نان برنجی، ماکارونی، سیب‌زمینی، پروتئین‌ها و مواد قندی طبیعی مثل خرما و عسل استفاده کنند.
آنچه بسیار در این دوران حائز اهمیت است، رعایت تنوع و تعادل در مصرف مواد غذایی است. پس همواره سعی کنید از گروه نان و غلات، میوه و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت و تخم‌مرغ و حبوبات به میزان کافی استفاده کنید تا مواد غذایی موردنیاز بدن شما و جنین در حال تکامل تامین شود. در دوران بارداری در صورت کاهش مصرف مواد غذایی، جنین بیش از شما آسیب می‌بیند و وزن کم می‌کند.


سونوگرافی هفته سی و دوم بارداری

آزمایش سونوگرافی در هفته 32 بارداری نشان می‌دهد جنین زمانی بین هفته سی و دوم تا سی و ششم قابلیت خواب دیدن هم پیدا میکند. او در این زمان دارای دوره های مشخص خواب همراه با حرکات سریع چشم و خواب بدون این حرکات است.

لیست کارهای مهم در هفته 32 بارداری

  • موهایتان را کوتاه کنید.
  • قرارهای پزشک متخصصتان را کم کم هفتگی کنید.


کشش پا در هفته سی و دوم بارداری

پاهای شما در تمام روز کار میکنند تا شما و فرزندتان را به این طرف و آن طرف ببرند. هنگام احساس گرفتگی یا درد در عضلات پاها با این حرکات آنها را کشش دهید:
کشش قوزک پا: بایستید و به چیزی تکیه دهید تا بتوانید تعادل خود را حفظ کنید یا روی یک صندلی بنشینید. کف پای راستتان را چند سانتیمتر از روی زمین بلند کنید. چند بار آن را در جهت عقربه های ساعت و چند بار هم خلاف جهت آن بچرخانید. سپس همین حرکت را با کف پای دیگر تکرار کنید.
کشش قسمت داخلی ران: کنار دیوار بایستید و دستتان را به دیوار بگیرید. پای چپتان را از زانو خم کنید و بالا بیاورید. کف پایتان را با دست راست بگیرید و 10 تا 20 ثانیه نگه دارید. سپس همین حرکت را با کف پای دیگر تکرار کنید.
کشش قسمت بیرونی ران: بایستید و پاها را به اندازه عرض شانه ها باز کنید و دستها را روی کفلها قرار دهید. زانوی راست را خم کنید و کفل چپ را پایین بیاورید. 10 تا 15 ثانیه در همین وضعیت بمانید و سپس همین حرکت را روی پای دیگر انجام دهید.

کمک رسانها را لیست کنید 

لیست اسامی کسانی را که می‌خواهند پس از زایمان به شما کمک کنند آماده کنید. ممکن است دوستان و اقوام شما بخواهند پس از تولد نوزاد در امور مختلف ازجمله کارهای خانه به شما کمک کنند. اما سر بعضی از خانم‌ها آن‌قدر پس از زایمان شلوغ می‌شود که حتی نمی‌توانند برای انجام کارهای خانه به دیگران امرونهی کنند! این نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید؛ روزها و هفته‌های اول پس از ورود نوزاد واقعاً غافلگیر خواهید شد و افرادی هستند که واقعا دوست دارند به شما کمک کنند مشروط بر اینکه بدانند چه‌کاری را و در چه زمانی باید چگونه انجام دهند. پس از هم‌اکنون آماده شوید؛ فهرست زیر می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید کارهای مختلف را افراد مناسب واگذار کنید:

  • اگر کسی به شما گفت که مایل است در هفته‌های اول پس از زایمان به شما کمک کند نام و شماره تماس او را یادداشت کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که امکانات و مواد شوینده به‌اندازه کافی در دسترس است.
  • یک برنامه مراقبت یا یک گردش برای بقیه فرزندان خود تدارک ببینید.
  • از یکی از همسایگان یا دوستان خود بخواهید که برای آب دادن به گلدان‌ها یا مراقبت از حیوان خانگی به شما کمک کند.
  • یک لیست کامل از خواروبارهای موردنیاز روزانه یا چندروزه را تهیه کنید که بتوانید آن را برای خرید به یکی از دوستانتان بدهید.
  • نحوه استفاده از دستگاه‌های مختلف (مثلا ماشین لباسشویی یا ظرف‌شویی) را بنویسید.
  • از یکی از همسایگان بخواهید که زباله‌های شما را در وقت مقرر بیرون ببرد.

مشکلات بند ناف جدی نیست

اغلب مشکلات بند ناف هیچ‌گونه آسیب یا مشکل جدی را برای جنین در پی ندارند. بهترین راه برای زودتر متوجه شدن در مورد مشکلات بند ناف این است که به حرکات جنین دقت داشته باشید. اگر متوجه شده‌اید که جنین حداقل 8 تا 10 حرکت در یک ساعت ندارد، ساعت بعد، تعداد حرکاتش را بشمارید زیرا ممکن است در ساعت اول جنین شما خواب بوده که هیچ حرکتی نداشته است. اگر متوجه شدید که جنین حرکتی ندارد یا حرکاتش کاهش پیداکرده است به پزشک اطلاع دهید و از او سوال کنید که آیا لازم است که برای انجام سونوگرافی مراجعه کنید.
بند ناف شاهراهی حیاتی و شبیه سیم تلفن سفید و تاب خورده است. این اندام شامل دو سرخرگ و یک سیاهرگ است که اکسیژن و مواد غذایی را از بدن شما به کودک منتقل میکند. بندناف همزمان با بزرگ شدن جنین رشد می‌کند. بنابراین در زمان زایمان ممکن است حدود 30 سانتیمتر برسد. این طول به شما امکان میدهد در حالی که هنوز جفت جنین خارج نشده است، بچه را در دست بگیرید و به او شیر بدهید.
برخی والدین نگران گره خوردن بندناف هستند. گره خوردن بند ناف زمانی اتفاق می افتد که کودک از درون یک حلقه بند ناف عبور کند. این مشکل اغلب در اوایل دوران حاملگی اتفاق می افتد زیرا در آن زمان جنین به قدر کوچک است که میتواند آزادانه حرکت کند. بیشتر اوقات هم گره بندناف خود به خود باز میشود و مانعی برای رشد جنین ایجاد نمیکند.

محاسبه زمان زایمان در هفته سی و دوم بارداری

ممکن است زمان زایمان خود را از طریق تاریخ دقیق آخرین قاعدگی محاسبه کرده باشید یا پزشک متخصص زایمان آن را با آزمایش سونوگرافی یا بررسی وضعیت رحم پیش بینی کرده باشد. با این حال خیلی بعید است درست در همان روز فرزندتان به دنیا بیاید. بیشتر خانمها بین هفتهی سی و هفتم تا چهل و دوم حاملگی میتوانند کودکان سالمی به دنیا بیاورند و تنها 5 درصد خانمهای بارداری درست در زمان موعود وضع حمل میکنند.
شما و پزشکتان شاید با اضافه کردن 280 روز یا 40 هفته به تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی، زمان زایمان خود را محاسبه کرده اید. در این روش فرض بر این است که دوره های قاعدگی شما منظم است در حالی که ممکن است به جای دوره های 28 روزه دوره های قاعدگی 23 یا 32 روزه داشته باشید یا حتی قاعدگیتان به کل نامنظم و غیرقابل محاسبه باشد.
پس از کجا باید بدانید که نوزاد شما کی به دنیا می آید؟ این زمان تا روز موعود همچنان نامعلوم باقی خواهد ماند. اما شاید بتوانید حدسهایی بزنید. مثلا اگر اولین بارداری است اگر مادرتان زود زایمان کرده باشد شما هم به احتمال زیاد زایمان زود خواهید داشت.

رانندگی نکنید

در هفته 32 بارداری با همراه داشتن جنینی با وزن 2 کیلوگرم و شکمی بیرون آمده نمیتوان راحت رانندگی کرد. با این حال برخی خانمها تا پایان دورخ حاملگی به رانندگی ادامه میدهند. تحقیقات نشان میدهد خانمهای باردار بیشتر از سایر خانمها مستعد تصادفهای رانندگی هستند. محققان علت این موضوع را تاثیر هورمونهای حاملگی میدانند که میتوانند باعث سرگیجه و خستگی شما شوند.

اضافه وزن آقایان، چرا؟

یک شکم بزرگ یک اتفاق معمول برای یک خانم باردار است اما چرا یک مرد هم به طور میانگین حدود 6 کیلوگرم در طول دوره بارداری همسرش وزن میگیرد؟ همراهی کردن در خوردن غذاها مانند لقمه های کوچک شاید یک عامل مهم باشد اما این همه ماجرا نیست. دلیل محتمل تر برای این مشکل کورتیزول است که هورمون استرس نامیده میشود و به مقدار زیادی در طول دوره های اضطراب فرد ترشح میشود. کورتیزول سطح قند خون و انسولین را کنترل میکند و بنابراین وقتی گرسنه نیستید احساس میکنید که هستید. به علاوه اثر کورتیزول درست به جایی که شما حدس میزنید یعنی شکم هدایت میشود. برای مقابله با این مشکل بهتر است غذاهای سالم خورده و قعالیت ورزشی را فراموش نکنید.

توصیه‌های مذهبی هفته سی و دو بارداری

هرروز بر یک عدد میوه "به" سوره یاسین بخوانید و آن را ناشتا بخورید. در خصوص فواید میوه به، پیامبر خدا فرموده‌اند : " به بخورید و آن را به هم هدیه بدهید زیرا به بینایی را جلا می‌بخشد و بذر دوستی و مدت را در دل‌ها می‌کارد و زنان باردارتان به بدهید زیرا خوردن به سبب می‌شود که فرزندانتان زیباروی شوند.» در روایت دیگر آمده است " اخلاق فرزندتان نیکو می‌گردد." امام صادق نیز فرموده‌اند : " به زن باردار به بدهید زیرا رنگ و بوی فرزند را زیبا می‌کند." از ماه هفتم به بعد پنج سوره قران را که با تسبیح شروع می‌شود را تلاوت کنید که عبارت‌اند از : حدید، حشر، صف، جمعه و تغابن.

ارسال نظر شما

login captcha

سلام.من 10 سال ازدواج کردم.و تو این چند سال از روش طبیعی برای جلوگیری کردم. 7 ماه اقدام به بارداری کردم ولی باردار نشدم.البته بگم قبلش تو یه ماه یکی دوبار قرص اورژانسی مصرف کردم بعدشم که تا 7 ماه تلاش باردار نشدم.بعدش رفتم دکتر و بهم قرص فولیک اسید,میتامین ای,کیوتن تجویز کرد و 20 روز بعد خوردنش باردار شدم.میخواستم بدونم دلیلش بخاطر داروهایی که بهم داد؟,یعنی بخاطر قرص اورژانسی تخمک ازاد نمیشد و هورمونام بهم ریخته بود؟,که با دارو تخمکام تقویت شدن؟, یعنی اگه این چند ماه رو زودتر میرفتم دکتر این همه وقت از دست نمیدادم

@hastijooooon

سلام دوست عزیز تا یک سال برای باردار شدن زمان وجود دارد نمی توان بدون داشتن شرح حال مانند سونوگرافی و یا اطلاع از سیکل های قاعدگی نظر قطعی را داد به هر حال خدا رو شکر باردار هستید و نیاز به پیگیری وجود ندارد موفق باشید.  

ooooemo
ooooemo
2 هفته پیش

سلام .من تو هفته ۳۲ هستم با کسی که ده روز پیش آبله مرغون گرفته روبوسی داشتم .حالا خیلی میترسم که بگیرم .

آیا امکانش هس که بگیرم ؟باید چیکار کنم؟

قبلا هم نگرفتم هیچ وقت

خواهشا جواب بدید ممنون

@ooooemo

سلام دوست عزیز نگران نباشید احتمال ابتلا خیلی ضعیف است موفق باشید 

سلام خسته نباشید. من ۳۲ هفته باردار هستم. همه جا به من گفتن برای این جنین حرکت کنه باید خوراکی شیرین بخوریم و به پهلوی چپ بخوابیم یابعد از غذا به پهلوی چپ بخوابیم. برعکس این مورد من هرموقع که به پهلوی راست میخوابم جنین شروع میکنه به حرکت کردن. علتش چی میتونه باشه؟

@shima_bano

سلام دوست عزیز این مسئله طبیعی است و مادر در حالات مختلفی می تواند حرکات جنین خود را احساس کند و این طور نیست که فقط در یک پوزیشن حرکت جنین را احساس کند در خانم هایی که حرکت جنین خود را احساس نمی کنند  به منظور اینکه بهتر احساس کنند این مسئله پیشنهاد می شود موفق باشید 

سلام. از اینهمه سایت بارداری و نی نی من فقط دو تا سایت میرم که یکیش نی نی سایت هست خیلی سایت خوبیه مخصوصا قسمت خاطرات زایمانش. خودمم بعد از تولد بچه م میام می نویسم.. بقیه کپی هستن و تو سایت هایی که از مطلبای بقیه کپی می کنن خیلی نمیرم. ممنون.

سلام خسته نباشید ۳۱هفته و پنج روز سونو دادم  سونو 

Bpd79mm32w0D

Ac275mm31w5d

Hc289mm31w6d

Fl60mm31w2d

وزن جنین هم ۱۸۰۰ 

Afl:11cmایا نرمال است ؟

@mahhhhdiiiyeh

سلام دوست عزیز بهتر است رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید و تحت نظر پزشک هفته ای ۲ تا ۳ عدد از مکمل های ویتامینی استفاده کنید موفق باشید. 

@سمیرا_امیدوار

خانم دکتر آیا سونوم نرمال بوده ؟

@mahhhhdiiiyeh

سلام  نگران نباشید بله نرمال است  در سونوگرافی انجام شده مشکل جدی وجود ندارد موفق باشید. 

سلام

وزن جنین توهفته۳۱ %۱۰+۲۰۵۳

هستش میخواستم بدونم نرماله؟

@نادیاممممم

سلام دوست عزیز بله وزن جنین شما نرمال است و جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید. 

سلام و خسته نباشید 

من الان 32 هفته و 6 روز هستم 

هفته ی قبل سونو انجام دادم یعنی 31 هفته و چهار روز بودم دکتر گفت همه چی نرماله اما وزن بچه 1600 بود و قدش 34 

اما الان میبینم که وزن جنین باید خیلی از این بیشتر باشه 

نگرانم 

بنظرتون برای افزایش وزنش چکار کنم؟ و اینکه قدش هم خیلی کوتاهه نسبت به بقیه ی جنین ها

@گل_زیبا

سلام دوست عزیز وزن گیری جنین شما نرمال بوده است وزن جنین و قد آن به ژنتیک پدر و مادر واسکلت بندی آن ها نیز بستگی دارد می توانید هفته ای ۳ بار از مکمل های ویتامینی استفاده کنید و رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید موفق باشید 

سلام

الان هفته ٣٢ هستم و در طول دو روز گذشته دفع مدفوع نداشتم و ادرارم هم كمتر از قبل بوده و يهو وزنم از ٧٧ امروز رسبده به ٧٨/٣ كمي هم دستام از ديروز ورم داره

هفته بعد وقت دكتر دارم الان خطرناكه وضعم؟بايد چكار كنم؟

@eshghamhad

سلام دوست عزیز باید از مواد غذایی ملین مانند یک قاشق غذاخوری خاکشیر با یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و شب قبل از خواب میل نمایید مصرف مایعات و میوه را در رژیم غذایی خود افزایش دهید با رفع یبوست و مصرف مایعات مشکل شما برطرف می شود موفق باشید 

با سلام من ۳۲ هفته و یک روزمه رفتم سونوگرافی دکتر گفت براساس bpd 36هفته و بر اساس طول فمور 34 هفته و براساس دور شکم 33 هفته ای اما مغز جنین سالمه و مایع اضافی نداره

میخواستم بدونم این اختلاف ۴ هفته ای طبیعیه ؟ و آیا میتونه هیدروسفالی باشه که دکتر تشخیص نداده؟


@az_ma

سلام دوست عزیز نگران نباشید جواب سونوگرافی از جنین شما نرمال است و مشکل جدی وجود ندارد بنابراین استرس و نگرانی نداشته باشید موفق باشید