1034
اطمینان از سلامتی با انجام تست پاپ ‌اسمیر

اطمینان از سلامتی با انجام تست پاپ ‌اسمیر

1396/01/20 بازدید6264

نی نی سایت: با اینکه در سال‌های اخیر بیماری‌ها و عفونت‌های زنان افزایش یافته، هنوز بسیاری از خانم‌ها درباره تست‌ها و چک‌آپ‌های ضروری برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های جدی آگاهی ندارند. در سال جدید می‌توانید این روند را تغییر داده و به خودتان بیشتر اهمیت دهید و با انجام تست‌هایِ ضروریِ زنان، از سلامتی خود مطمئن شوید. تست پاپ‌اسمیر یکی از همین تست‌های ضروری است. خیلی از خانم‌ها با شنیدن نام این تست، تصور می‌کنند باید مراحل پیچیده‌ای را انجام دهند و درباره‌ی انجام آن اطلاعی ندارند. بنابر‌این ما در گفتگو با دکتر نسرین زارع‌پور، دارای بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی، از او درباره‌ی ضرورت انجام تست پاپ‌اسمیر و نحوه‌ی انجام آن پرسیدیم.
 

اهمیت انجام تست پاپ‌اسمیر

تست پاپ ‌اسمیر به عنوان یکی از تست‌های غربالگری بیماری‌های دهانه‌ی رحم انجام می‌شود. ویژگی بسیار مهم این تست این است که در حدود 80 درصد در کاهش سرطان دهانه‌ی رحم موثر است.

تست پاپ‌اسمیر بسیار راحت انجام می‌شود و معمولا درد ندارد. این تست اغلب در همان معاینه‌ی معمولی انجام می‌شود، به این صورت که متخصص زنان، با استفاده از یک برس نرم پلاستیکی، سلول‌های دهانه‌ی رحم را بر می‌دارد و درون ظرفی می‌ریزد که حاوی مایع نگه‌دارنده است. در مرحله‌ی بعد، این ظرف به آزمایشگاه فرستاده شده و از سلول‌های داخل آن نمونه‌برداری صورت می‌گیرد. سپس این نمونه‌ها در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند که معمولا این رَوَند یک هفته طول می‌کشد.»

در این نمونه‌ها هرگونه تغییر سلولی بررسی می‌شود به‌طوری که در بسیاری از موارد می‌توان با استفاده از نتایج این بررسی‌ها، تغییرات پیش‌زمینه سرطان دهانه رحم را در مرحله‌ای که به راحتی قابل درمان است تشخیص داد.
 

تست پاپ‌اسمیر بسیار راحت انجام می‌شود و معمولا درد ندارد

کی تست پاپ اسمیر انجام دهیم؟

اولین تست پاپ‌اسمیر در افراد متاهل، معمولا در 21 سالگی انجام می‌شود. سپس تا 29 سالگی این تست باید هر دو سال یک‌بار انجام شود. در صورتی که 3 بار نتیجه‌ی این تست منفی بود، پس از 30 سالگی هر سه سال یک‌بار انجام می‌شود.
پس از ٦5 تا ٧٠ سالگی در صورتی که پزشک تشخیص دهد، این غربالگری متوقف می‌شود. خانم‌هایی که  بالاتر از 30 سال سن دارند، بهتر است همراه تست پاپ اسمیر از نظر HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) هم بررسی شوند. تست HPV بر روی همان نمونه‌ی پاپ اسمیر انجام می‌شود و دقت تست را افزایش می‌دهد.
 

زمان طلایی برای انجام تست پاپ اسمیر

بهتر است تست پاپ‌اسمیر در مرحله‌ی بعد از قاعدگی و در زمانی که خانم‌ها دچار عفونت نباشند، انجام شود. همچنین برای اینکه نتیجه تست دقیق‌تر باشد، خانم‌ها نباید قبل از انجام آن، از کرم‌های واژینال و دوش بتادین استفاده کنند و همچنین قبل از انجام تست هم باید از نزدیکی با همسر‌شان پرهیز کنند. خانم‌هایی که می‌خواهند برای بارداری اقدام کنند باید تست پاپ‌اسمیر را قبل از بارداری انجام دهند.
خانم‌ها قلب تپنده خانواده هستند و هرچه به وجود خود و سلامتیشان اهمیت بدهند، خانواده سالم‌تری پرورش می‌دهند و فرزندانشان هم یاد می‌گیرند برای سلامتی خود ارزش قائل شوند.
 

بهتر است تست پاپ‌اسمیر در مرحله‌ی بعد از قاعدگی و در زمانی که خانم‌ها دچار عفونت نباشند، انجام شود


ویروس پاپیلومای انسانی

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی، ویروسی شایع است که بسیاری از مردان و زنان به آن مبتلا می‌شوند. تقریباً 100 نوع ویروس HPV وجود دارد که بعضی از انواع آن فقط دستگاه تناسلی را آلوده می‌کنند و باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. انواع دیگری از HPV پس از مدتی طولانی می‌توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند. همه‌ی گونه‌هایHPV  که باعث زگیل روی دست‌ها یا پا‌ها می‌شوند باعث به وجود آمدن زگیل دستگاه تناسلی یا تغییرات سلول‌های سرویکس نمی‌شوند. همچنین ویروس‌های  HPV دستگاه تناسلی، در دیگر نقاط بدن بیماری ایجاد نمی‌کنند.

ارسال نظر شما

login captcha

تشکر از شما وب سایت خوبتون


فریز کردن دهانه رحم عوارض خطرناک ندارد. فقط باید مواظب باشید بی جهت دهانه رحم شما فریز نشود و اول باید چند دوره دارو مصرف کنید و در مرحله آخر اگر درمان نشدید، فریز انجام میشود. بهتر است برای معاینه،به یک پزشک اکتفا نکنید.

من دیروز انجام دادم. اصلا درد نداشت

 تو مطب دکتر انجام دادم بعد بردم نمونه رو ازمایشگاه هزینشم ۵۰ هزار تومن شد.

دوستان پاپ اسمیر هییییچ دردی نداره فقط یه معاینه ساده ست

 

لطفا بگید عوارض فریز کردن چیه؟ دوستان عزیز استرس دارم

سلام اصلا درد نداره و اگر هم عفونت داشته باشی معلوم میشه بهتره که زودتر درمانش کرد چون عفونتی که بمونه درمانش سختتر میشه
@soha

ببخشید عزیزم هزینه تست پاپ اسمیر چنده

منم میخام برم ولی از دردش میترسم
@رژ_صورتی

با دفترچه25بدون دفترچه50

@رژ_صورتی

دردش اندازه سرسوزنه اونم ی لحظه س

من از ترس اینکه دچار عفونت باشم نمیرم.هر ماه هی عقب میندازم😥😥😥😥
من میخام برم تست بدم ولی میترسم درد داشته باشه ایا کسی انجام داده ؟
@مامان_امیرحسین#19

  من انجام دادم آره خیلییییی درد داره ولی دردش همون لحظست ولی بعدا یادت میره دیگه

@مامان_امیرحسین#19

من دیروز دادم و واقعا درد نداره