693
هفته بیست و پنجم
نوشته : 1393/01/11 34

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

اندازه جنین در هفته بیست و پنجم از سر تا پاشنه پا حدود 34.3 سانتی‌متر شده است. وزن یک جنین 25 هفته‌ای حدودا 680 گرم است. 

این وزن خیلی زیاد به نظر نمی‌رسد اما او به‌زودی کمی بافت چربی می‌آورد و قیافه باریک و نحیف او تغییر خواهد کرد، پوست نسبتا چروکیده او صاف می‌شود و شباهت او به یک نوزاد کامل بیشتر و بیشتر خواهد شد. 

احتمالا اکنون می‌توان موهای او را دید که هم‌رنگ و هم حالت گرفته‌اند، هرچند که رنگ و حالت موهای او ممکن است بعد از تولد تغییر کنند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در بیست‌و‌پنجمین هفته بارداری، نه‌تنها کودک شما موهای بیشتری درآورده است که ممکن است موهای سرخود شما هم پرتر و درخشنده‌تر به نظر بیایند. 

درواقع موهای شما زیاد نشده‌اند بلکه همان موهای معمولی شما هستند که بیشتر از معمول بلند شده‌اند. همچنین ممکن است موهای بدن شما نیز تیره‌تر یا کلفت‌تر به نظر بیایند. 

این موها نیز ظرف چند هفته پس از تولد نوزادتان به حالت عادی بازخواهند گشت؛ گاهی هم برای از بین بردن آن‌ها ممکن است دچار زحمت شوید. 

شما ممکن است دیگر قادر نباشید که به زیبایی و متانت گذشته راه بروید. ادامه دادن به ورزش برای شما خوب است اما هر وقت احساس کردید که خیلی خسته شده‌اید ورزش نکنید.

همچنین اگر احساس درد، کوفتگی بدن، سرگیجه یا غش کردید، یا زمانی که نفس کم آوردید بلافاصله ورزش را متوقف کنید. برای مدت طولانی به پشت دراز نکشید و از انجام حرکت‌های ورزشی که ممکن است تعادل شمارا به هم بزند خودداری کنید. مقادیر زیادی آب بنوشید، قبل از ورزش گرم کردن و بعد از آن خنک‌کردن را فراموش نکنید.

با انجام آزمایش غربالگری گلوکز، در فاصله هفته‌های بیست و چهارم تا بیست و هشتم، ممکن است به‌طور هم‌زمان برای شما آزمایش کم‌خونی هم تجویز شود. 

هرچند حجم خون شما در طول حاملگی به‌شدت افزایش می‌یابد اما ممکن است تعداد گلبول‌های قرمز خون شما به‌اندازه کافی افزایش نیافته باشد. گاهی اوقات این عارضه را «کم‌خونی فیزیولوژیک» می‌نامند که در سه‌ماهه دوم و سوم حاملگی معمول است. 

درصورتی‌که آزمایش خون شما در هفته 25 بارداری حاکی از کم‌خونی واقعی باشد باید از آهن و مکمل‌های غذایی استفاده کنید.

اگر تا حالا به اسم نوزاد خود فکر نکرده‌اید باید در این کار جدی شوید. انتخاب یک نام مناسب وظیفه‌ای بسیار مهم است اما باید برای شما حالت تفریحی هم داشته باشد. 

به تاریخچه فامیل خود (مثلا اسم پدر پدربزرگتان) یا مکان‌هایی که برایتان جالب هستند یا شخصیت‌های محبوب ادبی و داستانی‌تان و یا شخصیت‌های فیلم‌های موردعلاقه‌تان فکر کنید. حتی می‌توانید از کتاب‌هایی که اسامی مختلف کودکان را جمع‌آوری کرده‌اند استفاده کنید.

 

فعالیت‌های هفته بیست‌و‌پنجم بارداری

در این هفته وقتتان را به همسرتان اختصاص دهید: می‌توانید همسرتان به‌طور رمانتیکی غافلگیر کنید. 

همه خصوصیاتی را که از او دوست دارید بنویسید به او بگویید که چرا فکر می‌کنید او یک پدر فوق‌العاده خواهد بود، یا حداقل دست‌های همدیگر را بگیرید و به یک گردش کوتاه یا پیاده‌روی بروید. 

برای ارتباط جسمی و روحی با یکدیگر وقت بگذارید، آنچه را در یکدیگر دوست دارید و آنچه شما را به هم پیوند می‌دهد بشمارید. 

جشن بگیرید، عشق بورزید و قدر یکدیگر را بدانید. هر هفته حداقل نیم ساعت وقت بگذارید و به همسرتان بفهمانید که چقدر برای شما وزندگی‌تان مهم است. (البته اگر واقعا اینطور هست!)

 

رژیم غذایی

برای بهبود تغذیه در هفته 25 بارداری حتما شلغم را لحاط کنید. شلغم سرشار از ویتامین A,B,C و حاوی فسفر، کلسیم، پتاسیم، ید و گوگرد است. 

شلغم تقویت‌کننده نور چشم است و به علت داشتن ویتامین Aشب‌کوری را درمان می‌کند و به علت وجود گوگرد و با کمک ویتامین Aاز پیدایش سنگ در ادرار جلوگیری و سنگ‌ها را خرد می‌کند. فشارخون را پایین می‌آورد و در تقویت تخمدان‌ها و تحریکات جنسی نقش موثری دارد.

خوردن شربت شلغم در زمان بارداری باعث رشد کودک، آسانی دندان درآورد، محکم شدن استخوان، زود به راه افتادن، زود حرف زدن و مقاومت در برابر بیماری‌ها می‌شود.

 

نگران نباشید

ممکن است در سه‌ماهه آخر بارداری بیشتر احساس تنگی نفس کنید زیرا همین‌طور که جنین بزرگ‌تر می‌شود، فضای بیشتری از شکمتان را می‌گیرد و سایر اندام‌های بدنتان فشرده می‌شوند و به کناری می‌روند.

در این مرحله ریه‌هایتان فضای کافی ندارند تا به‌طور کامل بازشوند و بتوانید عمیق نفس بکشید.

نگران نباشید! اگرچه ممکن است احساس کنید به‌سختی نفس می‌کشید اما وجود پروژسترون بالا به شما کمک می‌کند نفس عمیق بکشید و اکسیژن بیشتری به بدنتان وارد کنید. 

ازآنجایی‌که حجم خونتان در دوران بارداری زیاد است، با دم و بازدم شما اکسیژن بیشتری به جلو و عقب و درون جفت می‌رود.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته بیست و پنجم بارداری

روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره "واقعه را قرائت کنید و شب‌ها در یک نماز سوره "التین" بخوانید و بعد از هر نماز دست بر تربت کشیده و بر شکم خود بمالید. ماه ششم، ماه عضلات است در این ماه فرصتی برای نیرومند شدن جنین فراهم می‌شود. چهره وضع متناسبی پیدا می‌کند و ابروها ظاهر می‌شوند. توصیه‌شده است که به مدت 40 روز ناشتا، هرروز 21 عدد مویز را با بیست‌ویک بسم‌الله میل کنید.
 

بایدهای هفته بیست و پنجم بارداری

اگر پزشک در هفته 25 حاملگی از شما بخواهد که ورزش را قطع کنید باید نسبت به‌سلامت دوره بارداری‌تان شک کنید. پزشکان معمولا با توجه به شرایط و فواید و مضرات ورزش دراین‌باره تصمیم می‌گیرند.

خانم‌هایی که مشکل چندانی ندارند می‌توانند ورزش کنند زیرا فواید آن بیشتر از خطرات احتمالی آن است. 

ماساژ بارداری یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در این دوران انجام دهید. ماهیچه‌هایی که تحت‌فشار و کار زیادی قرار دارند، معمولا منقبض و سفت می شوند که ماساژ بهترین راه برای شل کردن آن‌هاست. تخت‌هایی مخصوص ماساژ خانم‌های باردار در نظر گرفته‌شده‌اند که دارای صفحات تو رفته هستند تا خانم‌ها بتوانند روی شکم بخوابند به‌طوری‌که درد کم‌تری احساس کنند.

 

نبایدهای هفته 25 حاملگی

حالا که 25 هفتگی بارداری را پشت سر می‌گذارید و شکمتان تقریبا اندازه یک توپ بسکتبال بزرگ‌شده است، دیگر خوابیدن روی شکم اصلا مناسب و راحت نیست. 

خوابیدن طولانی‌مدت بر روی پشت نیز می‌تواند باعث ایجاد احساس تهوع در شما شود زیرا رحم روی رگ بزرگی به نام سیاهرگ فشار می‌آورد. 

بهتر است به پهلوها و ترجیحا پهلوی چپ دراز بکشید زیرا رگ‌های خونی اصلی شما در سمت راست نخاعتان قرار دارد و خوابیدن بر پهلوی چپ به خون اجازه می‌دهد آزادانه درون رگ‌ها جریان داشته باشد. 

اگر از خواب بیدار و متوجه شدید که روی پشت خوابیده‌اید، به پهلوی چپ برگردید و بخوابید.

 

ویدئو

 

ارسال نظر شما

login captcha

سلام ببخشید من روز اول آخرین پریودم 20 بهمن ماه بوده چطوری حساب کنم الان چند هفته و چند روزمه؟

@مامان0جونی

سلام دوست عزیز سن بارداری شما ۲۵ هفته و ۲ روز می باشد موفق باشید 

سلام من هفته ۲۵ هستم.دوقلو باردارم. یخورده لکه بینی پیدا کردم.دکترم تا آخر بارداری هفته ای یکبار آمپول پروژستون تجویز کردن.مشکلی برا بچه هام نداره؟ چون نوشته برا جنس دختر مشکل سازه.

@طهووووورا

سلام دوست عزیز نگران خیر مشکلی ندارد می توانید فعلا که لکه بینی دارید هفته ای یک بار آمپول پروژسترون تزریق نمایید با در صورت قطع شدن لکه بینی ممکن است پزشک شما تزریق آمپول پروژسترون را از هفته ۳۲ بارداری به بعد برای شما قطع کند  ضمنا با توجه به اینکه لکه بینی دارید باید استراحت نسبی داشته  باشید موفق باشید 

سلام و خسته نباشید امروز، روز اول هفته 25 بارداری من هستش. دندون درد شدید دارم. خیلی نگرانم. می تونم برم دندون پزشکی درست کنه؟ آیا خطری برای جنین نداره؟

@zahra8599

سلام دوست عزیز نگران نباشید بله می توانید به دندانپزشکی مراجعه نمایید تا مشکل دندان شما درمان شود رفتن به دندانپزشکی منعی ندارد موفق باشید.

سلام خسته نباشید

من اولین روز اخرین پریودم ۱۹ آبان ماه بوده، می خوام بدونم امروز ۶ ماهم کامل شده؟

@pariii65

سلام دوست عزیز سن بارداری شما ۲۵ هفته و۵ روز می باشد از هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری جزء ماه ششم بارداری می باشد موفق باشید

منم تو هفته ۲۵ هستم. رحمم دوشاخه از زایمان زودرس میترسم لطفا دعام کنید

من الان تو هفته ٢٥ هستم، دردهاي شبيه پريودي گرفتم ، سونو رفتم هم چيز خوب بود، امپول زدم و شياف استفاده ميكنم ولي بعضي وقتا خيلي دردم شديد ميشه ، ميترسم زايمان زودرس كنم، يعني با اين داروها خوب ميشم؟ 

من در هفته ۲۵هستم حرکت جنینم خیلی کم هس😭😭

سلام من هفته 25بارداری هستم اما خیلی کم تکونای دخترم حس میکنم این چیز نگران کننده ای نیست که ؟؟؟

@negar77

سلام دوست عزیز  با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است به تدریج در هفته های بعدی با بزرگ  تر شدن  جنین حرکات جنین را واضح تر و بیشتر احساس خواهید کرد موفق باشید 

سلام...من هر سه شنبه به سه شنبه هفته هام عوض میشه یعنی الان بیست و پنج هفته و پنج روزمه؟ امروز شش ماهم کامل شده؟

@مهرآنا#1

سلام شما سه شنبه وارد ۲۶ هفتگی می شوید از ۲۴ هفتگی تا ۲۸ هفتگی ماه ششم محسوب می شود

۲۵ هفته و ۳ روز دقیقا ۶ ماهمون کامل شده و وارد ماه هفتم میشیم