833
هفته بیست و پنجم
نوشته : 1393/01/11 50

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

اندازه جنین در هفته بیست و پنجم از سر تا پاشنه پا حدود 34.3 سانتی‌متر شده است. وزن یک جنین 25 هفته‌ای حدودا 680 گرم است. 

این وزن خیلی زیاد به نظر نمی‌رسد اما او به‌زودی کمی بافت چربی می‌آورد و قیافه باریک و نحیف او تغییر خواهد کرد، پوست نسبتا چروکیده او صاف می‌شود و شباهت او به یک نوزاد کامل بیشتر و بیشتر خواهد شد. 

احتمالا اکنون می‌توان موهای او را دید که هم‌رنگ و هم حالت گرفته‌اند، هرچند که رنگ و حالت موهای او ممکن است بعد از تولد تغییر کنند.

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

در بیست‌و‌پنجمین هفته بارداری، نه‌تنها کودک شما موهای بیشتری درآورده است که ممکن است موهای سرخود شما هم پرتر و درخشنده‌تر به نظر بیایند. 

درواقع موهای شما زیاد نشده‌اند بلکه همان موهای معمولی شما هستند که بیشتر از معمول بلند شده‌اند. همچنین ممکن است موهای بدن شما نیز تیره‌تر یا کلفت‌تر به نظر بیایند. 

این موها نیز ظرف چند هفته پس از تولد نوزادتان به حالت عادی بازخواهند گشت؛ گاهی هم برای از بین بردن آن‌ها ممکن است دچار زحمت شوید. 

شما ممکن است دیگر قادر نباشید که به زیبایی و متانت گذشته راه بروید. ادامه دادن به ورزش برای شما خوب است اما هر وقت احساس کردید که خیلی خسته شده‌اید ورزش نکنید.

همچنین اگر احساس درد، کوفتگی بدن، سرگیجه یا غش کردید، یا زمانی که نفس کم آوردید بلافاصله ورزش را متوقف کنید. برای مدت طولانی به پشت دراز نکشید و از انجام حرکت‌های ورزشی که ممکن است تعادل شمارا به هم بزند خودداری کنید. مقادیر زیادی آب بنوشید، قبل از ورزش گرم کردن و بعد از آن خنک‌کردن را فراموش نکنید.

با انجام آزمایش غربالگری گلوکز، در فاصله هفته‌های بیست و چهارم تا بیست و هشتم، ممکن است به‌طور هم‌زمان برای شما آزمایش کم‌خونی هم تجویز شود. 

هرچند حجم خون شما در طول حاملگی به‌شدت افزایش می‌یابد اما ممکن است تعداد گلبول‌های قرمز خون شما به‌اندازه کافی افزایش نیافته باشد. گاهی اوقات این عارضه را «کم‌خونی فیزیولوژیک» می‌نامند که در سه‌ماهه دوم و سوم حاملگی معمول است. 

درصورتی‌که آزمایش خون شما در هفته 25 بارداری حاکی از کم‌خونی واقعی باشد باید از آهن و مکمل‌های غذایی استفاده کنید.

اگر تا حالا به اسم نوزاد خود فکر نکرده‌اید باید در این کار جدی شوید. انتخاب یک نام مناسب وظیفه‌ای بسیار مهم است اما باید برای شما حالت تفریحی هم داشته باشد. 

به تاریخچه فامیل خود (مثلا اسم پدر پدربزرگتان) یا مکان‌هایی که برایتان جالب هستند یا شخصیت‌های محبوب ادبی و داستانی‌تان و یا شخصیت‌های فیلم‌های موردعلاقه‌تان فکر کنید. حتی می‌توانید از کتاب‌هایی که اسامی مختلف کودکان را جمع‌آوری کرده‌اند استفاده کنید.

 

فعالیت‌های هفته بیست‌و‌پنجم بارداری

در این هفته وقتتان را به همسرتان اختصاص دهید: می‌توانید همسرتان به‌طور رمانتیکی غافلگیر کنید. 

همه خصوصیاتی را که از او دوست دارید بنویسید به او بگویید که چرا فکر می‌کنید او یک پدر فوق‌العاده خواهد بود، یا حداقل دست‌های همدیگر را بگیرید و به یک گردش کوتاه یا پیاده‌روی بروید. 

برای ارتباط جسمی و روحی با یکدیگر وقت بگذارید، آنچه را در یکدیگر دوست دارید و آنچه شما را به هم پیوند می‌دهد بشمارید. 

جشن بگیرید، عشق بورزید و قدر یکدیگر را بدانید. هر هفته حداقل نیم ساعت وقت بگذارید و به همسرتان بفهمانید که چقدر برای شما وزندگی‌تان مهم است. (البته اگر واقعا اینطور هست!)

 

رژیم غذایی

برای بهبود تغذیه در هفته 25 بارداری حتما شلغم را لحاط کنید. شلغم سرشار از ویتامین A,B,C و حاوی فسفر، کلسیم، پتاسیم، ید و گوگرد است. 

شلغم تقویت‌کننده نور چشم است و به علت داشتن ویتامین Aشب‌کوری را درمان می‌کند و به علت وجود گوگرد و با کمک ویتامین Aاز پیدایش سنگ در ادرار جلوگیری و سنگ‌ها را خرد می‌کند. فشارخون را پایین می‌آورد و در تقویت تخمدان‌ها و تحریکات جنسی نقش موثری دارد.

خوردن شربت شلغم در زمان بارداری باعث رشد کودک، آسانی دندان درآورد، محکم شدن استخوان، زود به راه افتادن، زود حرف زدن و مقاومت در برابر بیماری‌ها می‌شود.

 

نگران نباشید

ممکن است در سه‌ماهه آخر بارداری بیشتر احساس تنگی نفس کنید زیرا همین‌طور که جنین بزرگ‌تر می‌شود، فضای بیشتری از شکمتان را می‌گیرد و سایر اندام‌های بدنتان فشرده می‌شوند و به کناری می‌روند.

در این مرحله ریه‌هایتان فضای کافی ندارند تا به‌طور کامل بازشوند و بتوانید عمیق نفس بکشید.

نگران نباشید! اگرچه ممکن است احساس کنید به‌سختی نفس می‌کشید اما وجود پروژسترون بالا به شما کمک می‌کند نفس عمیق بکشید و اکسیژن بیشتری به بدنتان وارد کنید. 

ازآنجایی‌که حجم خونتان در دوران بارداری زیاد است، با دم و بازدم شما اکسیژن بیشتری به جلو و عقب و درون جفت می‌رود.

 

توصیه‌های مذهبی مخصوص هفته بیست و پنجم بارداری

روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره "واقعه را قرائت کنید و شب‌ها در یک نماز سوره "التین" بخوانید و بعد از هر نماز دست بر تربت کشیده و بر شکم خود بمالید. ماه ششم، ماه عضلات است در این ماه فرصتی برای نیرومند شدن جنین فراهم می‌شود. چهره وضع متناسبی پیدا می‌کند و ابروها ظاهر می‌شوند. توصیه‌شده است که به مدت 40 روز ناشتا، هرروز 21 عدد مویز را با بیست‌ویک بسم‌الله میل کنید.
 

بایدهای هفته بیست و پنجم بارداری

اگر پزشک در هفته 25 حاملگی از شما بخواهد که ورزش را قطع کنید باید نسبت به‌سلامت دوره بارداری‌تان شک کنید. پزشکان معمولا با توجه به شرایط و فواید و مضرات ورزش دراین‌باره تصمیم می‌گیرند.

خانم‌هایی که مشکل چندانی ندارند می‌توانند ورزش کنند زیرا فواید آن بیشتر از خطرات احتمالی آن است. 

ماساژ بارداری یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در این دوران انجام دهید. ماهیچه‌هایی که تحت‌فشار و کار زیادی قرار دارند، معمولا منقبض و سفت می شوند که ماساژ بهترین راه برای شل کردن آن‌هاست. تخت‌هایی مخصوص ماساژ خانم‌های باردار در نظر گرفته‌شده‌اند که دارای صفحات تو رفته هستند تا خانم‌ها بتوانند روی شکم بخوابند به‌طوری‌که درد کم‌تری احساس کنند.

 

نبایدهای هفته 25 حاملگی

حالا که 25 هفتگی بارداری را پشت سر می‌گذارید و شکمتان تقریبا اندازه یک توپ بسکتبال بزرگ‌شده است، دیگر خوابیدن روی شکم اصلا مناسب و راحت نیست. 

خوابیدن طولانی‌مدت بر روی پشت نیز می‌تواند باعث ایجاد احساس تهوع در شما شود زیرا رحم روی رگ بزرگی به نام سیاهرگ فشار می‌آورد. 

بهتر است به پهلوها و ترجیحا پهلوی چپ دراز بکشید زیرا رگ‌های خونی اصلی شما در سمت راست نخاعتان قرار دارد و خوابیدن بر پهلوی چپ به خون اجازه می‌دهد آزادانه درون رگ‌ها جریان داشته باشد. 

اگر از خواب بیدار و متوجه شدید که روی پشت خوابیده‌اید، به پهلوی چپ برگردید و بخوابید.

 

ویدئو

 

ارسال نظر شما

login captcha
sediqr
sediqr
1 هفته پیش

سلام خسته نباشید

من هفته ۲۵بارداری هستم. آزمایش ویتامین دی دادم ک روی ۱۰ بود روزانه یه قرص ۱۰۰۰واحدی میخورم ولی بازم ویتامین دی بدنم کمه. بنطرتون ۵۰۰۰بخورم بهتر نیست؟ کمبود ویتامینم تاثیر بدی روی بچه ام نداره؟

@sediqr

سلام دوست عزیز می توانید ۱۰ روز یک بار از قرص ویتامین دی پنجاه هزار به مدت دو ماه استفاده کنید و  از ماه سوم به بعد  هفته ای ۳ روز از قرص ویتامین دی ۱۰۰۰ استفاده کنید موفق باشید. 

massi24
massi24
1 هفته پیش

سلام 

من هفته 25 بارداری هستم ولی آنچنان شکمم رشد نکرده این مشکلی نیست؟ 

قبل بارداری 62 کیلو بودم و الان  65 کیلو شدم

@massi24

سلام دوست عزیز نگران نباشید با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است به تدریج افزایش سایز شکم شما محسوس خواهد بود موفق باشید 

سلام 

من ۲۵ هفته هستم 

دوماهه چیزی داخل نافم هست که وقتی انگشتمو میزنم لمسش میکنم سفته و کنده نمیشه

حالا شکمم بزرگتر شده و نافم بازتر شده امروز نگاه کردم دیدم اون چیز زده بیرون و سرش هم موهای ریز داره 

رنگش سیاهه

ترسناکه 

آیا خطر ناکه یا طبیعی؟دکترم تاروز یکشنبه نیست

خیلی نگرانم 

@sa_roo_neh

سلام دوست عزیز خیر خطرناک نیست نگران نباشید اما برای اطمینان به پزشک خود برای معاینه نشان دهید موفق باشید. 

سلام. ممنون از مطالب خوبتون. من آخرین پریودم ۱۱فروردین بوده. الان چند هفته هستم؟

@sarasadat13

سلام دوست عزیز با توجه به اولین روز آخرین قاعدگی شما سن بارداریتان امروز ۲۴ هفته  و یک روز می باشد موفق باشید. 

پزشک بیمارستان نوشتن...

@حنانه25

اگر پزشک عمومی درخواست عکس رادیولوژی دادند بهتر است با پزشک ارتوپد نیز در رابطه با این موضوع مشورت داشته باشید ممکن است علت درد کمر شما ضرب دیدگی باشد که به مرور و با  داشتن استراحت ومصرف قرص مسکن بهبود یابد به همین علت  باید نزد متخصص ارتوپدی حتما ویزیت شوید موفق باشید. 

سلام ...خسته نباشید...من الان هفته ۲۵م هستم...با کمر خوردم زمین دکتر واسم عکس رادیولوژی نوشتن...میتونم انجام بدم...

فقط بگم که درد شدید دارم و نمیتونم پای راستمو تکون بدم و بشینم وبلندشم...خیلی درد دارم ناحیه لگنم سمت راست...

@حنانه25

سلام دوست عزیز اگر پزشک متخصص ارتوپدی از باردار بودن شما مطلع بودند و تشخیص پزشک ارتوپد این بوده که شما عکس بیاندازید می توانید انجام بدهید موفق باشید. 

سلام من هفته ۲۵بارداری ام ترشحات غلیظ زرد مانند دارم بعضی وقتام دل پیچه وکمردرد دارم خواستم ببینم طبیعیه؟

@armin0111

سلام دوست عزیز اگر سوزش وخارش داشته باشید نیاز به پیگیری وجود دارد کمر درد  که گهگاهی در دوران بارداری به سراغ شما می آید طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد اما در رابطه با دل پیچه  می توانید از عرق نعناء  استفاده کنید اگر مشکل شما برطرف نشد باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما بررسی شود موفق باشید. 

سلام من تاریخ پریودی آخرم ۲۴اسفند بود.الان چند هفته و چند ماهم میشه؟

@fatisadeghi

سلام دوست عزیز سن بارداری شما ۲۵ هفته و ۳ روز می باشد شما داخل ماه ششم بارداری هستید  موفق باشید 

سلام ببخشید من روز اول آخرین پریودم 20 بهمن ماه بوده چطوری حساب کنم الان چند هفته و چند روزمه؟

@مامان0جونی

سلام دوست عزیز سن بارداری شما ۲۵ هفته و ۲ روز می باشد موفق باشید 

سلام من هفته ۲۵ هستم.دوقلو باردارم. یخورده لکه بینی پیدا کردم.دکترم تا آخر بارداری هفته ای یکبار آمپول پروژستون تجویز کردن.مشکلی برا بچه هام نداره؟ چون نوشته برا جنس دختر مشکل سازه.

@طهووووورا

سلام دوست عزیز نگران خیر مشکلی ندارد می توانید فعلا که لکه بینی دارید هفته ای یک بار آمپول پروژسترون تزریق نمایید با در صورت قطع شدن لکه بینی ممکن است پزشک شما تزریق آمپول پروژسترون را از هفته ۳۲ بارداری به بعد برای شما قطع کند  ضمنا با توجه به اینکه لکه بینی دارید باید استراحت نسبی داشته  باشید موفق باشید