1644
درمان بی خوابی بارداری، با تغییر دکوراسیون!

درمان بی خوابی بارداری، با تغییر دکوراسیون!

1397/08/27 بازدید548
مشکل شایعی است که بعضی از خانم‌های باردار بنا به دلایلی در هفته بیست و دوم بارداری با آن روبرو می‌شوند چون در این زمان شکم بزرگ شده و وضعیت خواب شما تغییر می‌‌کند. با وجود اینکه ممکن است مشکل بی­ خوابی ریشه روانی داشته یا با بعضی از بیماری­ها در ارتباط باشد اما بررسی­‌ها نشان می‌­دهد که تغییر دکوراسیون اتاق خواب و ایجاد فضای مناسب، در بهبود خواب شبانه در دوران بارداری تأثیرگذار بوده و به درمان بی خوابی کمک می‌­کند. علاوه بر این دانستن چند نکته دکوراسیونی سبب می‌شود تا در دوران بارداری شرایط بهتری را برای خودتان فراهم کرده و با آرامش بیشتری به خواب بروید. به این ترتیب جنین هم آرامش بیشتری دارد و بعد از تولد هم مادر و فرزند راحت‌تر به خواب می‌روند.

با جابه جایی تخت، بی خوابی را درمان کنید

اگر در دوران بارداری به سر می‌برید، شب­ها خواب راحتی ندارید و از بی خوابی رنج می‌برید شاید این مشکل مربوط به تخت خواب شما باشد. برای داشتن خواب بهتر توصیه می­شود که بالای تخت خواب تخت­خواب­تان چسبیده به یک دیوار بوده و در عین حال در مقابل درب ورودی یا پنجره قرار نگیرد. اگر برایتان امکان دارد و فضای اتاق اجازه می‌­دهد این نکته دکوراسیونی را برای خواب بهتر جدی بگیرید. بعضی از مادران باردار با این تغییر دکوراسیونی کوچک، راحت‌تر به خواب می‌روند. پس شما هم امتحان کنید.
 
درمان بی خوابی با دکوراسیون

برای درمان بی خوابی به رنگ دیوارها اهمیت دهید

شاید پیش خودتان فکر می­کنید که وقتی خواب هستید همه‌جا تاریک است و رنگ دیوار را نمی‌بینید؛ پس چه اهمیتی دارد که به فکر تغییر رنگ دیوارها باشید؟ واقعیت این است که نتایج بررسی‌های پژوهشگران نشان می‌دهد شب­ها قبل از خواب آخرین رنگی که می­بینید رنگ دیوار اتاق خواب است. از سوی دیگر صبح‌ها هم اولین رنگی که به چشمتان می‌آید همین رنگ است. برای همین رنگ دیوارها قبل از خواب در حافظه شما باقی می‌ماند و در آرامش شما تأثیرگذار است.

استفاده از چه رنگ‌هایی به درمان بی خوابی کمک می‌کند؟

روانشناسان به شما توصیه می‌کنند که بهتر است برای اتاق خواب رنگ آرامش بخشی مانند آبی را انتخاب کنید تا احساسات آرام‌تری را تجربه کنید. اما ما به شما می‌گوییم رنگی را انتخاب کنید که برای شما آرامش بخش و در عین حال گرم و جذاب است. هیچ شخصی غیر از خودتان نمی‌تواند به احساسات درونی شما پی ببرد. از این رو ببینید که دلتان می‌خواهد اتاق شما چه رنگی باشد. این رنگ‌ها را در تابلو، روتختی، فرش و موکت و سایر عناصر دکوراسیونی هم راه دهید تا اتاقی باب میل و سلیقه خودتان داشته باشید؛ جایی که از حضور در آنجا لذت ببرید. لیمویی، هلویی، سبز روشن و آبی آسمانی هم پیشنهاداتی هستند که از سوی طراحان دکوراسیون داخلی توصیه می‌­شوند.

رنگ های آرامشبخش درمان بی خوابی

برای درمان بی خوابی وسایل الکترونیکی را از اتاق بیرون کنید

موبایل، لپ تاپ و تلویزیون از جمله مهمترین عواملی هستند که آرامش قبل از خواب شما را نابود می‌کنند و می‌توانند به‌عنوان متهمان ردیف اول بی خوابی در بارداری شناخته شوند. توصیه متخصصان این است که این ابزارها را پشت در اتاق بگذارید و اجازه ندهید آرامش شما را از بین ببرند. اگر تلویزیون شما در اتاق خواب است در دوران بارداری آن را به اتاق دیگری منتقل کنید. علاوه بر این از قرار دادن میزهای کاری و لپ تاپ در اتاق خواب خودداری کنید و فضای دیگری را برای کار در نظر بگیرید. به این ترتیب می‌توانید برای درمان بی خوابی در بارداری تصمیم مؤثری بگیرید.

برای خواب بهتر در بارداری چقدر نور لازم است؟

نورپردازی مناسب هم در درمان بی خوابی تأثیرگذار است. خانم‌های باردار در اتاقی که کاملاً تاریک باشد یا نور بسیار ملایمی داشته باشد زودتر به خواب می‌روند و بی خوابی کمتر به سراغ شأن می‌آید. ممکن است یکی از علل بی خوابی شبانه وجود نور شدید و بیش از اندازه در اتاق باشد یا این احتمال وجود دارد که از پنجره یا سایر منافذ نور آزاردهنده ای به اتاق شما بتابد. پس بهترین کار این است که در دوران بارداری این نورهای ناخواسته را محدود سازید. پیشنهاد دیگر خرید کلیدهایی است که قابلیت تنظیم نور را در اختیار شما قرار می‌­دهد. در ساعت‌های پایانی روز نور اتاق خواب را کاهش دهید و تابش های مزاحم را قطع کنید تا خواب آرام تری داشته باشید.

درمان بی خوابی در بارداری

در دوران بارداری کتابخانه‌ای در اتاق خواب داشته باشید

خواندن کتاب‌ های بارداری نه تنها به افزایش اطلاعات مادران کمک می‌کنند، بلکه می‌توانند در درمان بی خوابی هم تأثیر داشته باشند. می‌پرسید چطور؟ کافیست کتابخانه کوچکی در اتاق خواب تان قرار داده و کتاب های بارداری را داخل آن بچینید. قرار دادن کتابخانه ای بسیار کوچک در اتاق خواب نه تنها فضای دلنشینی را ایجاد می‌کند، بلکه شما را به خواندن کتاب در ساعت قبل از خواب عادت می‌دهد. پس به جای استفاده از تلفن همراه هوشمند و سرگرم شدن در شبکه‌های اجتماعی، کمی قبل از خواب کتاب بخوانید. این پیشنهاد را امتحان کنید و ببنید که چطور می‌توانید خواب راحت‌تری داشته باشید!

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha