1644
مسافرت در بارداری مجاز است؟

مسافرت در بارداری مجاز است؟

1397/07/30 بازدید2759
نی نی سایت: مسافرت در بارداری برای خیلی از خانم‌ها اضطراب‌آور است اما جواب کوتاه به این سوال که آیا مسافرت در دوران بارداری مجاز است با خیر؟ این است: «بله»! مسافرت با هواپیما در دوران بارداری معمولا هیچ خطری برای جنینی که در شکم دارید، ایجاد نمی‌کند.

البته دکتر سارا رینولدز، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان NHS Trust در ادامه می‌گوید: «البته به شرطی که بارداری شما دچار هیچ پیچیدگی و مشکل خاصی نباشد؛ در این صورت، دلیلی ندارد که نگران مسافرت در بارداری باشید. در واقع تا زمانی که مراقبت‌های لازم را انجام دهند، جای هیچ نگرانی نیست».
 

مسافرت در بارداری؛ خودرو یا کَشتی؟

اگر قصد سفر با خودرو را دارید، بهتر است بدانید بیشترین صدمات ناشی از تصادفات جاده‌ای خانم‌های باردار را تهدید می‌کند. بنابراین حتما کمربندتان را ببندید و قسمت بالایی کمربند روی سینه‌تان و قسمت پایین آن زیر شکم‌تان (نه روی آن) باشد.

ضمن این که توصیه می‌شود از مسافرت طولانی با خودرو در دوران بارداری بپرهیزید اما اگر شرایط ویژه‌ای پیش آمده و چاره‌ای جز سفر ندارید، در مسیر مرتب توقف کنید و کش و قوسی به بدن‌تان بدهید. در طول سفر هم کف پاهایتان را خم کند و انگشتان‌تان را تکان دهید تا جریان خون با مشکل مواجه نشود.

البته اگر با اتوبوس و شرکت‌های حمل و نقل بین شهری مسافرت می‌کنید، حتما قبل از تهیه بلیط، قوانین شرکت مذکور درباره زنان باردار را بررسی کنید چراکه معمولا به زنان باردار بعد از هفته 32 بارداری اجازه سفر نمی‌دهند.
همچنین قبل از مسافرت دریایی با کشتی و قایق و ... هم، حتما از وجود لوازم پزشکی و امکانات بهداشتی لازم دوران بارداری در قایق مطمئن شوید.
 
مسافرت در بارداری به خصوص با خودرو، خطرات زیادی برای جنین دارد

چه زمانی برای مسافرت بارداری مناسب است؟

اگر قصد سفر با هواپیما را دارید، همیشه باید قبل از اینکه بار سفر ببندید، با ماما یا پزشک‌تان مشورت کنید؛ چراکه خستگی و تهوع معمولا طی مراحل اولیه بارداری یعنی بین هفته 12بارداری تا هفته 15 بارداری بسیار شدید است.

به همین خاطر بیشتر خانم‌هایی که قصد سفر با هواپیما دارند، سعی می‌کنند بعد از اتمام هفته 15 بارداری عازم رفتن شوند. اما چه سفر بروید و چه نروید، احتمال سقط جنین در 3 ماهه اول بارداری بالاتر از هر دوره دیگری است.

البته مسافرت در ماه آخر بارداری بسیار خسته‌کننده و حتی آزاردهنده است بنابراین خیلی از خانم‌ها بین ماه چهارم بارداری تا ماه ششم بارداری مسافرت می‌روند.

از هفته 28 بارداری به بعد، بسیاری از خطوط هوایی فقط یا مجوز کتبی متخصص زنان و زایمان مبنی بر سلامت خانم باردار و داشتن یک بارداری نرمال همراه با تاریخ زایمان، به شما اجازه پرواز می‌دهند.

بیشتر خطوط هواپیمایی به خانم‌های بارداری که هفته 37 بارداری یا هفته 32 بارداری دوقلو را تمام کرده‌اند، اجازه پرواز نمی‌دهند چراکه فارغ از اینکه مسافر هستید یا خیر، احتمال زایمان بعد از این دوران بیشتر است.

قبل از اینکه بلیط‌هایتان را رزرو کنید، از خط هوایی مورد نظر و همینطور شرکت بیمه‌ای که تحت پوشش آن قرار دارید، در مورد اجازه پروازتان سوال کنید.

محدودیت‌های مسافرت در بارداری در خطوط هوایی مختلف متفاوت است. اگر کمتر از 4 هفته به تاریخ زایمان‌تان مانده باشد و احتمال وقوع مشکلاتی حین زایمان وجود داشته باشد، بعضی از ایرلاین‌ها اجازه‌نامه کتبی پزشک شما را می‌خواهند.
 
قبل از مسافرت در بارداری حتما با پزشک مشورت کنید

خطرات مسافرت در بارداری

قطعا با توجه به منطقه‌ای که قصد مسافرت به آن را دارید، باید واکسن‌هایی تزریق کنید که قبل از این کار باید با پزشک‌تان مشورت کنید و ببینید آیا اجازه تزریق آن واکسن‌ها را دارید یا خیر؛ چراکه واکسن‌ها حاوی باکتری یا ویروس زنده هستند و ممکن است سلامت فرزندتان را در بارداری به خطر بیندازند.

خطر دیگری که پروازهای بیش از 4 ساعت برای همه افراد و نه فقط در بارداری ایجاد می‌کند، افزایش احتمال لخته‌های خونی است اما بارداری نمی‌تواند میزان این خطر را بیشتر کند.

منبع: Telagraph

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha