1188
در زمان شیردهی غذای تند بخوریم یا نخوریم؟

در زمان شیردهی غذای تند بخوریم یا نخوریم؟

1397/05/22 بازدید1088
به یک غذای تند فکر کنید. اگر دهانتان شروع به آب افتادن کرد شما یکی از میلیون‌ها خانمی هستید که غذاهای تند را دوست دارند. در زمان بارداری احتمالا مصرف غذاهای تند را کم می‌کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید اما بعد از بارداری شاید دلتان بخواهد به رژیم منظم غذایی پیش از بارداری برگردید اما اگر در حال شیردهی به نوزادتان باشید احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که « آیا می‌توانم غذای تند همزمان با شیردهی به نوزادم، بخورم؟» برای جواب به این سوال ادامه مطلب را بخوانید.

خوردن غذای تند همراه با شیردهی اشکالی ندارد!

متخصصان معتقدند می‌توانید از غذای تند در زمان شیردهی استفاده کنید. با اینکه ممکن است مقدار بسیار کمی از ادویه‌های تند به شیر مادر برسد اما نمی‌تواند نوزاد را تحت تاثیر قرار دهد. در بسیاری از فرهنگ‌ها مادران عادت به خوردن غذاهای تند دارند و حین شیردهی هم تغییری در رژیم غذایی‌شان ایجاد نمی‌کنند. هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد نوزادانی که مادران‌شان غذای تند مصرف می‌کنند دچار نفخ، باد شکم و تحریک‌‍پذیری شده‌اند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که رژیم غذایی متنوع و سالم داشته باشید و از غذاهایی که باعث ناراحتی می‌شوند، اجتناب کنید.
به گفته روانشناسان نوزادانی که شیرمادر مصرف می‌کنند بعدها راحت‌تر غذاهای متنوع می‌خورند و از طعم‌های مختلف استقبال می‌کنند در حالی که کودکانی که با شیرخشک تغذیه می‌شوند تجربه یکسانی از طعم دارند و ممکن است در بزرگسالی نتوانند خود را با ذائقه‌های مختلف تطبیق دهند.

خوردن غذاهای تند در دوران شیردهی

آیا غذای تند بر شیر مادر اثر می‌گذارد؟

برخلاف شیرخشک، شیر مادر طعمش را از مواد غذایی که مادر می‌خورد، می‌گیرد. به عنوان مثال اگر غذایی بخورید که سیر داشته باشید، شیر مادر ممکن است طعم مشابهی داشته باشد و کوچولوی شما هم آن را دوست خواهد داشت. چه بسا اگر عطر و طعم شیر مادر تغییر کند فرزند شما میزان بیشتری شیر بخورد.
کارشناسان تغییر طعم شیر با انواع غذاها را راهی برای معرفی غذای کمکی به نوزاد می‌دانند. با این کار شما به کودک خود کمک می‌کنید احساس طعم و مزه در او شکل بگیرد تا بتواند غذای کمکی بخورد. اما اساسا شیرینی قندهای طبیعی در شیر عطر و طعم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
مطالعات انجام شده در اوایل دهه 90 توسط محققان نشان داد نوزادان مادرانی که سیر مصرف کردند در مقایسه با مادرانی که سیر نخوردند، مدت زمان طولانی‌تری تغذیه می‌کنند، سینه مادر را سفت‌تر می‌گیرند و شیر بیشتری با طعم سیر می‌نوشند.
مطالعه دیگری که در سال 2001 منتشر شده نشان داد نوزادانی که در معرض طعم‌های مختلف در رحم یا بعد از تولد با شیر مادر قرار می‌گیرند، زمانی که بزرگ می‌شوند طعم‌های مشابه همان طعم‌ها را دوست خواهند داشت.
با این حال اگر در نوزاد احساس ناراحتی و تحریک‌پذیری کردید یا خودتان سوزش سردل داشتید بهتر است رژیم غذایی متعادل‌تری را برای مدتی در نظر بگیرید. کمی بیشتر به نوزاد زمان دهید تا این طعم‌ها را بپذیرید. اگر می‌خواهید بدانید که نوزادتان از تندی استقبال می‌کند یا نه باید از روش آزمون و خطا استفاده کنید.

تاثیر غذای تند بر شیر مادر

چطور بفهمید نوزاد غذای تند دوست دارد؟

شما می‌توانید به راحتی حساسیت فرزندتان به غذاهای تند را زمانی که به او شیر داده و واکنشش را ملاحظه می‌کنید، متوجه شوید.
او ممکن است:
  • بعد از شیر خوردن بدخلق شود
  • مدت کوتاهی بخوابد
  • مدت طولانی گریه کند
  • ناراحت به نظر برسد
  • ناگهان از خواب بیدار شود
دیگر علائمی که ممکن است نشانه واکنش فرزندتان به غذاهای تند باشد عبارت است از:
  • خستگی
  • واکنش پوستی
  • موکوس یا مدفوع سبز
  • یبوست
با این حال این علائم لزوما در پاسخ به غذاهای تند نیست و ممکن است نشانه‌ای از آلرژی به برخی غذاهای دیگر مانند گندم، لبنیات، مرکبات یا ذرت در رژیم غذایی شما باشد.
اگر حین شیردهی به نوزاد غذای تند خوردید و هرکدام از علائم را مشاهده کردید یک هفته از خوردن غذاهای تند خودداری کنید و بعد دوباره غذای تند بخورید و رفتارش را مشاهده کنید. برخی نوزادان ممکن است کمی بدخلق و ایرادگیر شوند بنابراین باید به مقدار ادویه تندی که در غذا استفاده میکنید توجه کنید.

 
منبع : momjunction.com

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha