1478
روش‌های درمان سریع سکسکه نوزاد

روش‌های درمان سریع سکسکه نوزاد

1398/10/18 بازدید49599

نوزادی که هر روز سکسکه می‌کند و حتی گاهی اوقات ممکن است 2 یا 3 مرتبه در روز تکرار شود، قطعا می‌تواند برای والدین موقعیت دشواری به نظر برسد. اما سکسکه نوزاد چه دلیلی دارد و چطور می‌توان از بروز آن در نوزاد جلوگیری کرد؟
 

سکسکه به چه دلیل اتفاق می‌افتد؟

سکسکه نوزاد یک ناراحتی بی ضرر دستگاه گوارش است که می‌تواند در تمامی سنین اتفاق بیفتد. حتی در شکم نیز ممکن است اتفاق بیفتد. سکسکه در واقع انقباضات یا اسپاسم های قوی دیافراگم است .(همان ماهیچه هایی که هنگام تنفس عمیق شما، باز و بسته شده و بالا و پایین می‌روند). با این حال که بدون درد هستند و معمولاً نشانه ای از بیماری را به همراه ندارند، اما برای یک نوزاد سکسکه می‌تواند نگران کننده و عجیب به نظر برسد.


علائم سکسکه در نوزاد

روش‌های آرام کردن سکسکه نوزاد

  • یادداشت کنید: وقفه‌هایی که بین سکسکه‌های او ایجاد می‌شود را یادداشت کنید.
  • شرایط بروز سکسکه رو پیدا کنید: سکسکه ای بر اثر شیرخوردن ایجاد می‌شود، کاملاً رایج است به این دلیل که ماهیچه های دیافراگم در ارتباط نزدیکی با شکم قرار دارند. اگر ارتباطی بین شیر خوردن و سکسکه کردن پیدا کردید، استراتژی های پیشگیرانه تغذیه ای زیر را به کار بگیرید.
  • وعده های غذایی را تغییر دهید:  وعده های غذایی او را به دو مرتبه افزایش دهید و میزان هر وعده را به نصف کاهش دهید.
  • در دادن غذا به نوزاد زیاده روی نکنید:  اگر معده خیلی سریع پر شود و ورم کند، این موضوع می تواند ماهیچه‌های دیافراگم را دچار گرفتگی و اسپاسم کند. هنگام تغذیه با شیر مادر، سعی کنید به آرامی این کار را انجام دهید، و شیردهی را متوقف کنید تا آروغ نوزاد خود را هنگام جابه جایی از یک سینه به سینه دیگر بگیرید. و یا اگر با شیشه به او شیر می‌دهید، در میانه آن مکثی کنید، آروغ نوزاد را بگیرید و بعد از چند دقیقه به دادن شیر ادامه دهید.

سکسکه نوزاد
  • مانع بلیعدن هوا توسط نوزاد شوید : نوزادان معمولاً در طول شیر خوردن علاوه بر اینکه خیلی سریع و زود شیر را قورت می‌دهند، مقادیر زیادی از هوا را نیز می‌بلعند، که این کار باعث تورم و باد کردن شکم آنها می‌شود. تکنیک های لازم در طول شیردهی را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که لب های کودکتان به اندازه کافی باز شده باشد و نه فقط سر سینه بلکه حاله رنگی دور سینه شما را در بر گرفته باشد. به نوزاد خود گوش بدهید، با این کار صداهای زیادی که شامل قورت دادن شیر و بلعیدن هوا می‌باشد را از او می‌شنوید. اگر با شیشه به او شیر می‌دهید، شیب بطری را با زاویه 45 درجه تنظم کنید، با این کار هوا به پایین بطری خواهد رفت. یا می توانید از بطری هایی که دارای کیسه های تاشو می‌باشند، استفاده کنید که با این کار بلعیدن هوا توسط نوزاد خود را به حداقل می‌رسانید.
  • در طول شیردهی از درست نشستن او اطمینان حاصل کنید: به این دلیل که این کار از جمع شدن باد در شکم او جلوگیری خواهد کرد. بعد از خودن شیر، او را به مدت 20 دقیقه به حالت نشسته نگه دارید تا هواهایی که بلعیده شده به سمت بالای شکم او بیاید و این کار باعث از بین رفتن فشار بر دیافراگم شده و نوزاد شروع به آروغ زدن  می‌کند.

سکسکه می تواند ناشی از  ریفلاکس باشد؟

سکسکه مداوم می‌تواند نشانهای از ریفلاکس معده به مری در نوزاد شما باشد، که یک بیماری شایع و معمولاً موقتی است که در آن نوزادان برخی از محتویات معده خود را به مری بر می‌گردانند، درد دارند و اغلب سکسکه می‌کنند. علائم دیگری که نشان می‌دهد نوزاد شما از رفلاکس رنج می‌برد، شامل بیداری های شبانه و دردناک، رفتاری شبیه به کولیک، درد گرفتن شکم پس از شیردهی و تف کردن می‌باشد. اگر نگران این هستید که نوزاد شما رفلاکس دارد، حتماً با دکتر خود مشورت کنید.در اکثر موارد، سکسکه نوزاد شما با تکمیل و شکل گرفتن دستگاه گوارش او، از نظر شدت و تعداد کم خواهد شد.

ارسال نظر شما

login captcha
اول خدارو شکر .که نرماله . در طی روز صدای تلوزیون رو روشن بذارید تا به صدا و شلوغی عادت کنه و باهاش بازی کنید تا خسته شه بخوابه با همان صدا و موزیک تلوزیون . تا عادت کنه. با بالا رفتن سن مقدار ساعت خواب هم بیشتر میشه و دیر دیر بلند میشه مگر اینکه گشنه بشه .
پسرم همه چیزش نرمال هستش اما خیلی سبک خواب هستش و راحت نمیخوابه چکارکنم
پسرم شبا نمیخوابه کمک