2109
والدین سخت گیر چه ویژگی‌هایی دارند؟

والدین سخت گیر چه ویژگی‌هایی دارند؟

1394/04/29 بازدید5354

نی نی سایت، گروه ترجمه: آیا تا بحال برای شما پیش آمده است که با خود فکر کنید کمی سختگیرانه با کودک خود رفتار می‌کنید؟ آیا نگرانید که انتظارات شما از کودکتان بالا رفته است؟ آیا از خود پرسیده اید که عواقب سخت گیری های شما برای کودکتان چه خواهد بود؟ در اینجا 15 علائمی که نشان می دهد شما با کودک خود سختگیرانه رفتار می‌کنید بیان شده است:

 

 

 

 1. تحمل و بردباری ندارید

زمانی که برای شما وضع قوانین و دستورات روشن بسیار با اهمیت تلقی می شود، باید همواره این را هم در نظر بگیرید که همیشه برای هر قانونی استثناهایی نیز هست. به جای اینکه در همه چیز سر  موضع خود بایستید، سعی کنید در شرایط مختلف رفتار کودک خود را ارزیابی کنید.

 

 2. کودک شما بیش از حد دروغ می‌گوید

گاهی اوقات پیش می آید که زمان گفتن حقیقت توسط کودکان کمی طولانی تر شود، اما تحقیقات نشان داده است که داشتن قوانین سخت برای تربیت و انضباط کودک، او را به دروغگوی خوبی تبدیل می‌کند. پس اگر زیادی سخت گیر هستید، کودک خود را وادار می‌کنید که برای در رفتن از تنبیه و مجازات شما درباره همه چیز، حتی راجع به کوچکترین مسائل به شما دروغ بگوید.

 

 3. کودک شما نسبت به بقیه بچه ها محدودیت های بیشتری دارد

هیچ مشکلی پیش نمی آید اگر شیوه تربیتی و قوانین شما با سایر والدین متفاوت باشد. اما اگر همیشه شما در بین همه والدین، سخت گیرتر از همه می باشید، این می تواند نشانه ای از این باشد که انتظارات شما کمی بیشتر از حد معمول است.

 

 4. صبر و تحمل شما در برابر اشتباهات کودکتان کم است

بیشتر بچه ها عاشق جوک های بامزه و بازی های ساده و کودکانه اند. پس بهتر است تا زمان گفتن این جوک ها دیر نشده است، تا می توانید با کودک خود سرگرم باشید و بازی کنید، سعی کنید تا می توانید از این بازی ها لذت ببرید.

 

 5. با خود می‌جنگید و کلجار می روید تا بی نظمی های دیگران را تحمل کنید

والدین سختگیر مانند یک معلم که می خواهد کلاس خود را منظم اداره کند، اغلب مانند یک مادربزرگ یا پدربزرگی که دارای مشکلات رفتاری است، تحمل همه چیز برایشان سخت و مشکل است. اگر کودکان در کنار بزرگسالانی با قوانین مختلف و شیوه های مختلف تربیتی قرار بگیرند، مشکلی پیش نمی آید.

 

6. شما لیستی بلند و طولانی از قوانین دارید

قوانین و دستورات خوب هستند، اما وقتی تعداد آنها زیاد می شوند می تواند مخرب باشد. سعی کنید قوانین ساده را انتخاب کنید و مهمترین آن ها را که می خواهید کودکتان به خاطر بسپارد در لیست خود قرار دهید. لیست خود را به عنوان قوانین خانواده در جایی از خانه قرار دهید که قابل مراجعه کردن باشد.

 

 7. کودک شما زمان کم و محدودی برای تفریح دارد

بسیاری از بچه هایی که والدین سختگیر دارند برای انجام فعالیت های مختلف در زمان های بسیار کم عجله می کنند. در حالیکه برخی از ساختار های زمانی برای کودکان ضروری است، خیلی مهم است که کودکان وقت آزاد نیز داشته باشند.

 

 8. پیشامدهای طبیعی را مجاز نمی‌دانید

والدین سختگیر به کودک خود اجازه اشتباه کردن را نمی‌دهند. اما کودکان اغلب اوقات هنگام مواجه شدن با پیشامدهای طبیعی، از اشتباهات خود درس می‌گیرند.

 

9. زیادی ایراد می‌گیرید و نق می‌زنید

عیب و ایراد گرفتن شما باعث می‌شود که کودکان مسئولیت رفتار خود را بر عهده نگیرند. اگر شما درباره همه چیز به کودک خود ایراد بگیرید و نق بزنید، مثلاً هنگام انجام تکالیف مدرسه یا زمانی که تمرینات پیانوی خود را انجام می‌دهد، او هرگز یاد نمی‌گیرد که چگونه باید آن را به شیوه خودش انجام دهد.

 

 10. دائماٌ جهت ها و مسیر ها را به او نشان می‌دهید

اگر دائماً به کودک خود بگویید که "صاف بشین"، "پاهات و رو زمین نکش" یا "نوشیدنی و بدون صدا بخور و هورت نکش"، باعث می شود که کودک شما دیگر به صحبت های شما توجهی نکند و آن را نشنود. راهنمایی کردن و دستور دادن را برای مسائل خیلی مهم و با اهمیت بگذارید تا صدای شما به خوبی شنیده شود و به آن توجه شود.

 

 11. هیچ گزینه ای را برای انتخاب کردن ارائه نمی دهید

والدین سختگیر به جای اینکه از کودک خود بپرسند که "ترجیح میدی اول لباس هات و مرتب کنی یا  رختخوابت و"، اغلب اوقات دستورات تندی می‌دهند. به بچه ها کمی آزادی بدهید، مخصوصاً زمانی که هر دو کار برای انجام دادن خوب است.

 

12. با کودک خود به این خاطر که می خواهد کاری را به شیوه خود انجام دهد بحث و دعوا می‌کنید

گاهی اوقات والدین سخت گیر اصرار دارند که فرزندانشان همه چیز را به یک روش خاص انجام دهند. آنها اصرار دارند که مرتب کردن رختخواب به درستی صورت گیرد یا کودک با عروسک ها به درستی بازی کند. این در حالی است که کودکان بارها و بارها به راهنمایی بزرگترهایشان نیاز خواهند داشت، مهم این است که اجازه دهید منعطف و خلاق بار بیایند.

 

13. شما نتیجه کار را می‌بینید و تلاش کودک خود را در نظر نمی‌گیرید

والدین سخت گیر معمولاٌ خیلی کودک خود را تشویق نمی‌کنند. به جای توجه به تلاش کودک خود، آنها تشویقات و تصدیقات خود را برای زمانی نگه می‌دارند که نتیجه نهایی تکمیل شده است و کامل انجام شده است. اگر شما کودک خود را فقط برای گرفتن نمره 100 در امتحان، یا برای بدست آوردن بالاترین امتیاز در یک مسابقه تشویق کنید، کودک شما فکر می‌کند که عشق شما به او مشروط به بدست آوردن موفقیت ها و اهداف بزرگ است.

 

 14. کودک خود را تهدیدهای ظالمانه می‌کنید

بسیاری از والدین به این کار محکوم می‌شوند که گاهی اوقات کودک خود را با جملات بدی تهدید می‌کنند، این در حالی است که والدین سخت گیر مرتباً کودکان خود را با جملات ظالمانه تهدید می‌کنند. آنها معمولاً به کودک خود جملاتی از قبیل "همین الان اتاقت و تمیز می‌کنی وگرنه همه اسباب بازی هاتو میریزم تو سطل آشغال"! را می‌گویند. از گفتن جملات تهدید آمیز این چنینی که بعداً قادر به انجام آن نخواهید بود اجتناب کنید و هنگام بیان جملات سعی کنید هدف آن به جای مجازات کردن، تربیتی باشد.

 

15. تمرکز شما همواره بر یادگیری است

والدین سخت گیر اغلب هر فعالیتی را به یک درس اجباری تبدیل می‌کنند. بچه ها نمی‌توانند یک تصویر را بدون پرسیدن راجع به رنگ آن رنگ آمیزی کنند یا هنگام بازی با خانه عروسک دائماً درباره شیوه درست قرار دادن وسایل خانه سوال خواهند کرد. بازی به خودی خود به آنها این فرصت را می‌دهد که تخیل و خلاقیت خود را به کار بیندازند و از ساختار ها و روال های همیشگی خارج شوند.

 

 

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha