2109
اول هفته با انیمیشن و فیلم! ( قسمت چهارم)

اول هفته با انیمیشن و فیلم! ( قسمت چهارم)

4 روز پیش بازدید59

فیلم و انیمیشن اول هفته! (قسمت چهارم)

بدون شک کارتون‌ها منبع خوبی برای تفریح و سرگرمی کودکان هستند و آن‌ها به دلایل زیادی به کارتون علاقه‌مندند. برای مثال یکی از این دلایل این است که در کارتون‌ها، بچه‌ها انسان‌ها را در قالب کارتونی با شکل بامزه و عجیب و غریب و با لباس‌های رنگارنگ می بینند. کودکان معمولاً در بازه سنی 3 تا 9 سال شروع به تماشای کارتون می‌کنند. در این دوران، ذهن کودکان کنجکاو و در حال رشد است و ظرفیت بالایی برای یادگیری از طریق دیدن چیزهای مختلف دارد؛ به همین دلیل کارتون‌ها می‌توانند به‌طور مستقیم بر ذهن و وجود آن‌ها تأثیر بگذارند. از این رو بهتر است که کودکان را به تماشای کارتون‌هايی که اثرات مثبتی دارند ترغیب کنیم.

چرا بچه‌ها تماشای کارتون را دوست دارند؟

انیمیشن کودک

کودکان ذهنی کنجکاو دارند و همیشه به دنبال یادگیری هستند. در زندگی روزمره بچه‌ها معمولاً تمام وقت خود را در خانه یا مدرسه و در بعضی موارد با یک پرستار می‌گذرانند که همین باعث می‌شود آنها چیزهای غیرمعمول یا خنده‌داری در اطراف خود نبینند. به همین دلیل زمانی‌که در خانه فرصتی برای تماشای تلویزیون پیدا می‌کنند، اغلب ترجیح می دهند کارتون و انیمیشن تماشا کنند زیرا کارتون‌ها همان جایی هستند که آن‌ها می‌توانند همه چیزهای جالب و سرگرم کننده را یک‌جا ببینند.

فواید کارتون برای بچه چیه؟

قدرت مشاهده و کاوشگری کودکان را افزایش میدهد

درست است که شخصیتهای کارتونی موجوداتی خیالی هستند و وجود خارجی ندارد، اما پیام و هدفی که پشت هر شخصیت کارتونی وجود دارد بر اساس حقیقت و واقعیتهای زندگیست و هیچ کس نم‌یتواند انکار کند که بچه‌ها میتوانند از کارتون‌ها چیز های زیادی یاد بگیرند. کنجکاوی و هیجانی که از تماشای شخصیتهای کارتونی به‌وجود می‌آید سبب میشود بچه‌ها چیزهای جدیدی اطراف خودشان ببینند و به این طریق آنها میتوانند دنیای واقعی را از طریق کارتون بهتر درک کنند. همچنین کارتون‌ها می‌توانند کمک کنند که جرقه کنجکاوی بچه‌ها برای کشف جنبه‌های مختلف دنیای واقعی زده شود.

باعث فعال‌تر شدن و بروز نبوغ بچه‌ها می‌شود

بسیاری از شخصیتهای کارتونی دانش‌آموز هستند. اگر شما شخصیت دکستر که در مجموعه کارتونی “آزمایشگاه دکستر” حضور دارد را دیده باشید، ممکن است آرزو کنید بچه‌ی شما هم مانند او نابغه باشد. او دانشمند است و همیشه به‌دنبال کشف اختراعات جدید است. بنابراین اگر یک بچه دوست دارد که این پسر بچه نابغه را در تلویزیون تماشا کند به این خاطر است که او هم می‌خواهد مانند دکستر فعال و نابغه باشد. در نهایت میتوان گفت که آنچه که کودکان می‌بینند بر ذهشان اثر می گذارد.

در حفظ سلامتی کودکان مفید است

یکی دیگر از دلایلی که بچه‌ها دوست دارند کارتون تماشا کنند این است که کارتون‌ها با کارهای عجیب و غریب باعث خنده ما می‌شوند. از طرفی تحقیقات نشان می‌دهد که خنده انسان را سالم نگه می‌دارد، زیرا خنده نوعی ورزش است که گردش خون را تنظیم می‌کند. این یکی از بزرگترین جنبه‌های مثبت تماشای کارتون است که باعث سلامتی انسان و مخصوصاً کودکان میشود. یک حقیقت دیگر در مورد کارتون‌ها این است که شخصیت‌های کارتونی اغلب سالم و دارای تناسب اندام هستند؛ برای مثال شخصیت کارتونی “ملوان زبل” که اسفناج را به عنوان منبع انرژی دوست دارد. جالب است بدانید که بچه‌های زیادی هستند که به خوردن اسفناج علاقه‌ای نداشتند اما بعد از دیدن این مجموعه کارتونی نظر خود را تغییر دادند و حالا دوست دارند سبزیجات بخورند. این یک خبر خوب برای والدین آن‌هاست؛ مگه نه؟

والدین باید کارتون مناسب کودک خود را انتخاب کنند!

در واقع انتخاب کارتون و انیمیشن مناسب برای کودکان وظیفه پدر و مادرهاست. بر خلاف بزرگترها، کودکان نمی‌دانند که کارتون‌ها شخصیت‌های خیالی هستند. آن‌ها نمی‌دانند که مرد عنکبوتی که از یک ساختمان به ساختمان دیگر می‌پرد و یا سوپرمن که دارای قدرت فوق‌العاده زیاد است درواقع وجود ندارند!
کودک یک ذهن خالی دارد و با تماشای هر چیزی آماده یادگیری است. در این سن، آن‌ها قادر به تشخیص چیزهای خوب و بد از هم نیستند. آن‌ها تنها چیزهایی را که دیده‌اند می‌پذیرند و دنبال می‌کنند. بنابراین والدین باید برای تماشای کارتون پا به پای فرزندان خود وقت بگذارند و مراقب آنچه که کودکان تماشا می‌کنند باشند. کودکان قلب و ذهنی صادق و مهربان دارند؛ فقط باید به آنها مسیر درست را نشان داد.

پیشنهاد امروز!

فیلم کودک

«جوجه‌کوچولو» داستان یک جوجه‌خروس است که به‌خاطر یک اشتباه و هم‌چنین جثه‌ی کوچکش به او بی‌توجهی می‌شود و مغضوب دیگران است، پدرش نیز او را به‌عنوان یک دردسرساز می‌شناسد. او تصمیم می‌گیرد خودش را به دیگران ثابت کند و موفق می‌شود؛ اما دوباره حادثه‌ای رخ می‌دهد که باعث می‌شود شرایط به حالت قبل برگردد، البته درنهایت همه به راستی حرف‌های او پی می‌برند و به او اعتماد می‌کنند.

داستان جوجه‌کوچولو به بیان اهمیت گفت‌وگو در خانواده و اعتماد والدین به فرزندان می‌پردازد. جوجه‌کوچولو شخصیتی پرتلاش و امیدوار دارد. با اینکه بدشانسی می‌آورد و ازسوی دیگران به او کم‌توجهی می‌شود؛ اما امیدوارانه سعی در تغییر ذهنیت اطرافیان درباره‌ی خودش دارد. درعین‌حال دوستانی دارد که همیشه از او حمایت می‌کنند، او را باور دارند و اشتباهاتش را به او گوشزد می‌کنند. پدر جوجه‌کوچولو به او اعتماد ندارد و او را از انجام کارها بازمی‌دارد که ممکن است دید فرزند شما را نسبت به او منفی کند. ازآنجایی‌که جایگاه «پدر» اهمیت زیادی دارد، با گفت‌وگو سعی کنید احساسات منفی کودک خود را از زبانش بشنوید و آن‌ها را سامان دهید. در انیمیشن موجودات فضایی وجود دارد، به فرزند خود گوشزد کنید که آن‌ها واقعی نیستند و در دنیای واقعی وجود ندارند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

  • از فرزند خود بخواهید خودش را به‌جای جوجه‌کوچولو بگذارد و احساساتش را توصیف کند.

  • درباره‌ی غیرواقعی‌بودن موجودات فضایی با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

  • اگر به‌جای جوجه‌کوچولو بودی و در جمع دوستانت پذیرفته نمی‌شدی، چه احساسی به تو دست می‌داد؟

 

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha