1478
کدام انقباضات رحمی نشانه زایمان است؟

کدام انقباضات رحمی نشانه زایمان است؟

1398/04/12 بازدید5478
در مراحل پایانی بارداری شاید یکی از علائمی که مانند زنگ هشدار، سر رسیدن زمان زایمان را به شما یادآوری کند انقباضات رحمی باشد. البته هر انقباضی نشانه زایمان نیست. ممکن است انقباضات کاذب را با انقباضات واقعی زایمان اشتباه بگیرید. اگر باردارید این مطلب به شما کمک می‌کند تا تفاوت این دو انقباض را برای تشخیص زمان زایمان، بدانید.

انقباضات رحمی زایمان چیست؟

هنگامی که زمان زایمان نزدیک می‌شود بدن مادر باردار شروع به ترشح هورمون هورمون اکسی توسین و پروستاگلاندین می‌کند. ترشح این دو هورمون باعث تحریک رحم و باز شدن دهانه آن می‌شود. در این زمان است که انقباض زایمان شکل می‌گیرد. دردهای زایمان نیز ناشی از انقباضات ماهیچه‌های رحم و فشار روی دهانۀ رحم است. این انقباضات که با درد همراه است علامتی است که نشان می‌دهد زمان زایمان فرا رسیده است. برای بیشتر زنان، انقباض زایمان در هفته چهلم بارداری آغار می‌شود. انقباضات زایمان که قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می‌افتند ممکن است نشانه زایمان زودرس باشد.
انقباضات زایمان قسمت بالایی رحم را فشار می‌دهد تا جنین را به قسمت پایینی و کانال زایمان انتقال دهد. همچنین باز شدن دهانه رحم برای خروج بچه می‌شود.
احساس انقباض زایمان حسی شبیه یک موج دارد. درد به آرامی آغاز می‌شود و به رفته رفته بیشتر شده و به اوج خود می‌رسد و در نهایت از بین می‌رود. اگر شکم خود را در زمان انقباض لمس کنید، سفت است.
یکی از علائم انقباضات زایمان فاصله زمانی بین آنهاست. این دردها ممکن است در ابتدا با فاصله های 5 دقیقه‌ای شروع شود و به مرور زمان فاصله بین آنها کمتر می‌شود. میزان درد نیز به مرور بیشتر می‌شود.
علائم دیگری برای رسیدن زمان زایمان وجود دارد:
 • ممکن است لکه صورتی رنگ یا موکوس خونی ببینید.
 • احساس پایین آمدن بچه در شکمتان داشته باشید.
 • احساس چکیدن مایع از واژن یا پاره شدن کیسه آب.

انقباضات زایمان، درد در ناحیه رحم، کمر در بارداری

چه زمانی انقباض زایمان شروع می‌شود؟

شروع انقباضات رحمی که زمان زایمان را نشان می‌دهد در هر مادر بارداری متفاوت است. این درد ها معمولا از پایان هفته 37 شروع شده و ممکن است تا آخر هفته 40 بارداری نیز ادامه داشته باشد. انقباضات رحمی معمولا در دوران بارداری حس می‌شوند اما لزوما با درد همراه نیستند. با توجه به سن بارداری خود، دو هفته پیش از زمان زایمان خود انتظار انقباضات زایمان را داشته باشید. با توجه به ویژگی‌هایی که انقباضات زایمان و انقباضات دیگر دارند، تفاوت این دو را تشخیص خواهید داد.

انقباضات برکستون هیکس یا انقباضات کاذب:

انقباضات برکستون هیکس یا انقباضات کاذب که به طور معمول در سه ماهه آخر بارداری احساس می‌شوند، نوعی از انقباض هستند که به شما این حس را منتقل می‌کنند که زمان زایمان نزدیک است. با اینکه این نوع از انقباضات همانند انقباضات واقعی زایمان به نظر می‌رسند اما باعث باز شدن سرویکس و منجر به زایمان نمی‌شوند. این انقباضات که معمولا نامنظم هستند، بیشتر بعد ازظهرها و زمانی که یک روز پر فعالیت داشته‌اید، به سراغتان می‌آیند. هرچه به زمان زایمان نزدیک‌تر شوید، میزان این انقباضات بیشتر می‌شوند.
وقتی انقباض برکستون هیل را حس می‌کنید در شکم خود احساس سفتی خواهید داشت. معمولا این انقباضات دردناک نیستند اما گاهی با درد نیز همراه می‌شوند.

درد زایمان و انقباضات رحمی در بدن مادر
 • علائم انقباضات برکستون هیکس:

 • انقباض‌هایی می‌آیند و می‌روند
 • انقباض‌هایی که شدت نمی‌گیرند و فواصلشان به هم نزدیک نمی‌شود
 • انقباضاتی که وقتی حالت بدن را تغییر می‌دهید یا مثانه تان خالی می‌شود از بین می‌رود.
برای رفع انقباضات رحمی برکستون هیکس نیاز به انجام کار خاصی نیست. تنها درصورتی‌که احساس ناراحتی کردید:
 • کمی قدم بزنید. انقباضات کاذب با تغییر موقعیت، ایستادن یا نشستن از بین می‌روند.
 • اگر فعالیت زیادی داشته‌اید، بخوابید یا کمی استراحت کنید.
 • دوش آب گرم یا گوش دادن به موسیقی در آرامش شما موثرند.
 • ماساژ را فراموش نکنید.

اگر انقباضات منظم زایمان داشتید چه کنید؟

انقباضاتی که گاه به گاه حس می‌شوند همان براکستون هیکس هستند. اما اگر انقباضات به صورت منظم و تقریبا یک ساعت ادامه داشته باشند، زمانشان به یک دیگر نزدیک تر شود و قوی‌تر شوند، زمان زایمان فرارسیده است.
اگر این انقباضات 5-6 دقیقه فاصله داشته باشند، زمانی است که باید ساک خود را ببیندید و برای زایمان به بیمارستان بروید.
اگر از زمان زایمانتان اطمینان ندارید، با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. به علاوه بسیار مهم است که اگر پیش از هفته 37م هستید و دچار انقباضات دردناک یا پارگی کیسه آب شدید، به بیمارستان مراجعه کنید.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1784
1982

پربازدیدترین ها