833
هفته سی و هفتم
نوشته : 1393/01/16 70

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

 تبریک! کودک شما کامل شده است و از این به بعد قادر خواهد بود که به زندگی در خارج رحم ادامه دهد. کودکانی که قبل از 37 هفتگی به دنیا بیایند نارس و به آنهایی که بعد از 42 هفته به دنیا بیایند دیرشده می گویند. وزن کودک شما کمی بیشتر از 2720 گرم است و از سر تا پاشنه پا حدود 48.2 تا 50.8 سانتی متر طول دارد.

موی سر بسیاری از کودکان در هنگام تولد کامل است و طول موهای آنها ممکن است بین 1.2 تا 3.8 سانتی متر باشد. اگر رنگ موی کودک شما با خود شما یکسان نیست تعجب نکنید. برخی نوزادان هم تنها کمی موی کرک مانند دارند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

 

در هفته های آتی فقط باید منتظر باشید. از این موقعیت برای آماده کردن وسایل مربوط به نوزادتان استفاده کنید یا کارهایی را انجام دهید که ممکن است تا مدتی پس از تولد کودک نتوانید به آنها مشغول شوید. هر وقت می توانید یک چرت بزنید یا مطالعه کنید.

خوابها و رویاهای شما تغییر کرده اند؟ در هنگام خواب گمان می کنید رویاهایتان واقعی هستند؟ نگرانیهای ناشی از مادر شدن می تواند موجب اینگونه خواب دیدنها شود.

ممکن است تعداد انقباضهای عضلانی براکستون- هیکس بیشتر شده باشند. همچنین ممکن است زمان هرکدام از این انقباضها بیشتر طول بکشند و آزاردهنده تر شده باشند. هنگامی که بروز این انقباضات بیشتر شود ممکن است گمان کنید که زمان زایمان فرا رسیده است. همچنین ممکن است ترشحات لزج و مخاطی واژن نیز افزایش یافته باشد. در دوران بارداری مخاط متراکم و ضخیمی دهانه ورودی رحم را می بندند و نقش حفاظتی دارد، هنگام شروع زایمان این مخاط که "پلاگ موکوسی" نام دارد ممکن است کمی خونی شود و با شروع باز شدن دهانه رحم، خارج شود. به این وضعیت "نمایش خونی" می گویند و اگر در این دوره "نمایش خونی" را مشاهده کردید ممکن است زمان زایمان فرا رسیده باشد. در این زمان هم مانند سایر مواقع در طول بارداری در صورت مشاهده لکه یا خونریزی فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

فعالیت های هفته

 مسیر بیمارستان یا زایشگاه را یک بار در زمان بدون ترافیک مرور کنید. شاید بهتر باشد برای رسیدن به آنجا در زمانهای مختلف شبانه روز برنامه ریزی کنید. حتی می توانید به آنجا بروید و از محل ورود، سیستم پذیرش و کارهای مربوط به آن و نیز مدارکی که باید به همراه داشته باشید اطلاع کسب کنید.

رژیم غذایی

 داشتن یک رژیم غذایی صحیح بعد از وضع حمل برای یک مادر شیرده ضروری است. در طول دوران شیردهی مصرف غذاهای سالم برای مادر و بچه لازم است. بدن شما در دوران شیردهی به 200 کالری بیشتر از دوران بارداری یا 500 کالری بیش از دوران پیش از بارداری نیاز دارد. بنابراین فکر رژیم گرفتن پس از وضع حمل را از سرتان خارج کنید زیرا چنانچه به اندازه کافی مواد غذایی به بدنتان نرسد شیر مورد نیاز نوزاد ساخته نخواهد شد. باید بدانید که فرصت زیادی برای کاهش وزن در آینده خواهید داشت.  

نگران نباشید

 حدود 2 الی 3 هفته قبل از زایمان، یک روز صبح که شما از خواب برمی خیزید، متوجه خواهید شد که بچه ی شما بیش از حد پایین آمده و این نشان می دهد که او آماده تولد است. این وضعیت قرار گیری، "آنگاژمان" نامیده می شود. با این چرخش بچه برای قرار گیری در مرحله تولد به قسمت فوقانی شکم فشار می آورد. این موقعیت در نتیجه نازک شدن دیواره رحم و کشیدگی زیاد آن به منظور سهولت در حرکت به سمت دهانه رحم می باشد.  البته این وضعیت برای تمامی مادران رخ نمی دهد به ویژه مادرانی که قبلا سابقه زایمان داشته اند اما این تغییر ظاهری به وضوح در شما دیده می شود و توجه دیگران به این تغییر ظاهری جلب خواهد شد. سهولت در تنفس یکی از نتایج خوب این وضعیت و تکرر ادرار یکی دیگر از عواقب سخت آن است زیرا سر بچه به مثانه فشار می آورد.

توصیه های مذهبی

 ماه نهم ماه تولد است. در این ماه کرک لطیفی که روی بدن جنین را پوشانده بود از بین می رود و پوست بدن، رنگ سفید مایل به سرخی پیدا می کند. غدد چربی در سراسر پوست به وجود می آیند. جنین زمانی که انگشتش را می مکد، سکسکه می کند. بهتر است در این ماه کباب بخورید و ادویه میل نکنید. برای سلامتی امام زمان گوسفندی ذبح کنید و خودتان هم از آن بخورید. از آنجا که بر اهمیت تلاوت آیات نور توسط والدین بسیار تاکید شده است، خواندن این آیات را فراموش نکنید.

بایدها

 تولد طبیعی ترین مرحله زیستی است که در عین حال شیرین و دلهره آور است. هرچه به زمان زایمان نزدیک تر می شوید، ترس و دلهره تان بیشتر می شود. اگر این ترس ها باعث بروز احساسات منفی در شما شود، با روند زایمان تداخل پیدا می کند. بهترین راه برای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات این است که اصلا نترسید. بله! خیلی از زایمان ها راحت نیستند اما راهکارهایی برای کنترل درد وجود دارد. زایمان شما هم بالاخره تمام می شود و نوزادتان را در آغوش خواهید گرفت. به دنبال گفتگو با یک روانشناس باشید زیرا تحقیقات نشان می دهد، خانم هایی که در دوران بارداری با روانشناس مشاوره کرده اند، زایمان کوتاه تری داشته اند و نیازی به عمل سزارین در آنها نسبت به سایر خانم ها کمتر بوده است. مهارت های ایجاد آرامش را یاد بگیرید و به دنبال ماما یا فرد ماهری باشید که بتوانید با کمک او این تمرینات را در هفته های آخر انجام دهید.

نبایدها

 در صورت بروز مشکلاتی از قبیل تاری دید، کم سویی، دوبینی، یا لکه هایی که وقتی به سرعت از جا بر می خیزید به طور موقت ناگهان ظاهر می شوند، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. چنین تغییرات بینایی که در طول بارداری در شما رخ می دهد، می تواند از علائم تشنج بارداری باشد به ویژه اگر با سردرد همراه باشد.

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha

سلام هفته ی 37 بارداری هستم رفتم دکتر گفت برو سونو اورژانسی بده بچه تو لگنه رفتم این کارو انجام دادم و بچه تو لگن بود یعنی زایمانم نزدیکه؟ نمیشه دقیق گفت زایمان کی اتفاق میوفته؟

@نینااا

سلام دوست عزیز اگر دردهای زایمانی نداشته باشید یعنی دهانه رحم شما باز نشده باشد تا اتمام ۴۰ هفتگی برای انجام زایمان طبیعی زمان دارید موفق باشید 

سلام دوستای خوبم لطفا هرکی بچش بدنیا اومده به من بگه خیلی واجبه

سلام من ۳۶ هفته و ۵ روز هستم

سونوگرافی اندازه دور سر رو ۳۵۴ میلیمتر، دور شکم ۳۲۳ ، طول ران ۶۷ و طول بازو ۶۰ تشخیص داده

من خیلی نگرانم، اندازه دور سر خیلی بزرگ نیست؟

@mamanearshavir

سلام دوست عزیز نگران نباشید خیر مشکل جدی وجود ندارد این مسئله به ژنتیک و استخوان بندی جنین مربوط است موفق باشید. 

darii
darii
2 هفته پیش

سلام

الان هفته ٣٦ هستم

هفته ٣٤سونو دادم جفتم قدامی پرويا بود

زايمان طبيعی امكان پذيره؟

@darii

سلام دوست عزیز خیر اگر جفت شما سر راهی باشد نمی‌توانید زایمان طبیعی داشته باشید نوع زایمان در این وضعیت سزارین خواهد بود موفق باشید. 

سلام من امروز وارد ۳۷ هفته شدم چند روزه بدنم کهیر زده کلا میخاره چیکارکنم سریع خوب شم بخدا از گریه کردن خسته شدم میترسم به نینی آسیب بزنه

@parham0098

سلام دوست عزیز نگران نباشید  در ۳ ماهه آخر بارداری به علت افزایش آنزیم های کبدی این مسئله در بعضی از خانم های باردار به وجود می آید بهتر است هر روز از عرق کاسنی و دم کرده ی ترنجبین صبح ناشتا استفاده کنید هفته ای ۲ تا ۳ بار از یک قاشق غذاخوری  خاکشیر در یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و میل نمایید  خارش شما کمتر می شود در مرحله آخر باید تحت نظر پزشک از دارو استفاده کنید موفق باشید. 

سلام من امروزهفته 37 بارداریم کامل شده زایمان من طبیعی ولی من خیلی میترستم وقتی هم میترسم استرس میگیرم ونمی تونم نفس بکشم به نظرتون چیکارکنم که زایمانم سزارین بشه 

@مسعودمرادی

سلام دوست عزیز برای انجام زایمان سزارین باید به بیمارستان خصوصی مراجعه نمایید البته با هماهنگی پزشک خود در بیمارستان های دولتی بدون دلیل زایمان سزارین انجام نمی شود موفق باشید. 

@مسعودمرادی

سلام بچت بدنیا اومد؟ طبیعی یا سزارین ؟ لطفا بهم بگو

سلام 

منم دیروز همراه دخمل خانومم وارد ۳۷ هفته شدم 

البته تاریخ ها دقیق نیست دکتر یه چی میگه سونو یه چیز دیگه 

از اول بارداری هفته به هفته دنبال میکردم واقعا برام تازگی داشت  با اینکه تا الان مشکلات زیادی داشتم و دارم ولی خدا بخواد دیگه اخراشه


سلام ببخشيد من امروز وارد ٣٧هفته ميشوم ميخواستم بدونم رابطه جنسي مشكلي داره يا نه ؟

@77zahra

سلام دوست عزیز خیر  داشتن رابطه جنسی منعی ندارد موفق باشید.  

با سلام

من امروز وارد ۳۶ هفته و ۴ روز بارداریم شدم.

برای محاسبه تقریبی وزن بچه باید ۳۷ هفته رو ملاک قرار بدم یا ۳۶ هفته؟؟

@همیشه_جاوید

سلام دوست عزیز باید ۳۶ هفته بارداری را ملاک قرار دهید موفق باشید. 

سلام و خسته نباشید. من به لطف خدا امروز  وارد هفته 37 شدم. نوبت دکتر داشتم گفت دو پوند وزن کم کردم. البته گفت مشکلی نیست ولی من هنوز نگرانم چون دکترم کلا یکم بیخیال هست. میشه شما لطف کنید بگید چکار کنم که این هفته وزنم دیگه پایینتر نره. چی بخورم بیشتر؟کلا من هیچوقت احساس گرسنگی نمیکنم همه چیز بزور میخورم.

@نیکا2017

سلام دوست عزیز اگر مکمل های ویتامینی تحت نظر پزشک مصرف می کنید مشکلی به وجود نمی آید و تمام ویتامین های مورد نیاز به بدن جنین می رسد مصرف آجیل ترجیحا خام ،تخم مرغ، لبنیات ،میوه و گوشت ماهی مرغ را در رژیم غذایی خود بگنجانید موفق باشید.