1188
بالاخره هندوانه شب یلدا را بخوریم یا نه؟

بالاخره هندوانه شب یلدا را بخوریم یا نه؟

1397/09/28 بازدید147

نی نی سایت: هندوانه مهمترین و البته شیک ترین خوراکی شب یلداست. میوه ای تابستانی که در اولین شب زمستان طرفداران زیادی دارد. اما سوالی که مطرح می شود این است که هندوانه سرد که در تابستان خیلی می چسبد در شب سرد زمستانی هم همانقدر دل نشین و مفید است؟ خوردن هندوانه همراه بقیه خوراکی های مخصوص این شب مضر نیست؟
دکتر سیدضیاءالدین مظهری رئیس هیأت مدیره انجمن تغذیه ایران درباره نکات تغذیه‌ای در شب یلدا گفت:«‌ ریزه‌خوری و روی هم خوری مشکلی است که در این شب برخی را گرفتار می‌کند و از طرفی متأسفانه افراد سودجو آجیل‌های گران و فاسد را به مردم عرضه می‌کنند و این در حالی است که اغلب دانه‌های روغنی در صورت فاسد شدن سم آفلاتوکسین خواهند داشت که این سم از طریق لمس کردن یا دیدن قابل تشخیص نیست.‌سم آفلاتوکسی سرطان‌زا است و مصرف آن عوارض زیادی را به همراه خواهد داشت.»
رئیس هیأت مدیره انجمن تغذیه ایران در ادامه به فارس گفت:« استفاده از تخمه‌های خربزه و هندوانه در شب یلدا مناسب است ولی مصرف هندوانه چندان توصیه نمی‌شود و علاوه بر سردی، به دلیل اینکه این میوه از ماه‌های قبل نگهداری شده بهتر است مصرف نشود و جایگزین آن از میوه‌های فصل همچون نارنگی، لیمو و پرتقال استفاده شود.خانواده‌ها نیز باید مواظب باشند که کودکان آجیل و دانه‌های روغنی را با پوست مصرف نکنند چرا که این مسئله می‌تواند دل‌درد شدید و مشکلات گوارشی را برای آنها به همراه داشته باشد و نکته‌ای که حائز اهمیت است این بوده که هر چه از لحاظ تغذیه‌ای حجم مواد مصرف‌شده کمتر باشد، سلامتی بیشتری را در روزهای پس از یلدا خواهیم داشت.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha