1478
بچه‌ها، قربانی آلودگی هوا

بچه‌ها، قربانی آلودگی هوا

1397/08/12 بازدید106
نی نی سایت: چندین دهه است که انسان باعث آلودگی هوا شده و حالا، به نظر می‌رسد نسل آینده بشر باید تاوان آن را بدهد. بر اساس گزارش تازه سازمان جهانی بهداشت آلودگی هوا تاثیر پررنگ و ویران‌کننده‌ای بر سلامت کودکان دارد.

بر اساس این گزارش، 93 درصد بچه‌های زیر 15 سال هوای سمی و آلوده تنفس می‌کنند؛ یعنی 1.8 میلیارد بچه زیر 15 سال که 630 میلیون نفرشان کمتر از 5 سال سن دارند، در معرض مشکلات جدی سلامت و رشد قرار دارند.

به گفته مقامات سازمان جهانی بهداشت، هوای آلوده میلیون‌ها کودک را مسموم کرده و زندگی‌شان را خراب می‌کند: «هیچ عذری پذیرفته نیست؛ همه بچه‌ها حق دارند هوای تمیز تنفس کنند تا رشد کرده و از تمام پتانسیل‌هایشان استفاده کنند».

آلودگی هوا هم می‌تواند در فضای باز رخ دهد و هم در فضای بسته ساختمان‌ها و خانه‌ها؛ از آنجا که بچه‌ها در دوران مهمی از رشد و تکامل قرار دارند و سریع‌تر از بزرگسالان تنفس می‌کنند و به زمین هم نزدیک‌ترند، نسبت به ذرات ریز آلودگی بسیار شکننده هستند.

اگر آلودگی هوا بیش از سطح ایمن باشد، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مثل آسم، التهاب تنفسی، کاهش عملکرد ریه و حتی سرطان شود.
سازمان جهانی بهداشت به تمام کشورها هشدار داده تا با رعایت سیاست‌های این سازمان به کاهش آلودگی هوا کمک کنند. برای آلودگی هوای داخل می‌توان روش‌هایی برای آشپزی پاک، گرمایش و سوخت‌های پاک و تکنولوژی‌های پاک استفاده کرد.

برای کاهش آلودگی هوای آزاد هم می‌توان با کاهش استفاده از سوخت فسیلی و افزایش در منابع انرژی تجدیدپذیر اقدام کرد: «برای میلیون‌ها کودک که هر روز در معرض هوای آلوده قرار دارند، فرصت کمی برای هدر دادن وجود دارد اما آنها راه زیادی پیش رو دارند».

منبع: ScienceAlert

ارسال نظر شما

login captcha