1242
سرطان امسال جان 9 میلیون نفر را می گیرد!

سرطان امسال جان 9 میلیون نفر را می گیرد!

1397/06/25 بازدید141

نی نی سایت: سرطان مهمترین عامل مرگ و میر در جهان است. سازمان جهانی سرطان اعلام کرد در سال جاری ۱۸.۱ میلیون نفر به سرطان مبتلا می شوند و از این تعداد ۹.۶ میلیون نفر جان خود را از دست می دهند. آمار بالای ابتلا به سرطان در جهان روند روبه رشدی دارد و آثار آن در همه کشورهای جهان نمود پیدا کرده است. بنا به اعلام سازمان بین‌المللی تحقیقات سرطانی از هر ۵ مرد یک نفر و از هر ۶ زن یک نفر در طول زندگی خود سرطان را تجربه می‌کند. براساس این آمار، از هر ۸ مرد مبتلا به سرطان یک نفر و از هر ۱۱ زن مبتلا به سرطان ۱ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.
سازمان بین المللی سرطان ۴ سال پیش، اعلام کرد که ۱۴.۱ میلیون نفر به سرطان مبتلا می شوند که ۸.۲ میلیون نفر هم از این تعداد جان باختند. به گزارش این سازمان جهانی، در کشورهایی با درآمد بالا از سه سرطان یک سرطان و از پنج سرطان دو سرطان قابل پیش‌گیری است. این امر می‌تواند با کاهش یا حذف عوامل زیست محیطی ایجاد کننده سرطان انجام گیرد.


آسیا در صدر مرگ و میر سرطان

بنابر اعلام سازمان جهانی سرطان، ۲۳.۴ درصد از مردم اروپا یعنی نزدیک به یک چهارم جمعیت این قاره به انواع سرطان مبتلا هستند. این افراد ۲۰.۳ درصد از آمار مرگ ‌و میرهای اروپا را شامل می‌شوند. این تعداد از افراد مبتلا به سرطان در قاره اروپا ۹ درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهند. آمار ابتلا به سرطان در آمریکا نیز رقم قابل توجه‌ای دارد. به‌طورکلی حدود ۱۳.۳ درصد از جمعیت کل جهان را مردم آمریکا تشکیل می‌دهند. در میان جمعیت این کشور نیز ۲۱ درصد از مردم مبتلا به سرطان هستند. آمار مرگ در این دسته از افراد نیز ۱۴.۴ درصد است.
اما قاره آسیا با داشتن آمار بالاتری از افراد مبتلا به سرطان و جان باختگان این بیماری، وضعیت بدتری نسبت به اروپا و آمریکا دارد. براساس آمارهای رسمی ۴۸.۴ درصد فرد مبتلا به سرطان در سطح قاره آسیا وجود دارد. همچنین قاره آسیا سهم بیش‌تری در آمار جان باختگان سرطانی دارد. به‌طوریکه میزان مرگ افراد بر اثر سرطان در این قاره ۵۷.۳ درصد است.
یک سوم از مرگ‌های کل جهان بر اثر سه سرطان ریه، پستان و روده رخ می‌دهد. در این میان می‌توان بیش‌ترین مرگ‌ها در جهان را با رقم ۱.۸ میلیون نفر به سرطان ریه نسبت داد. سرطان سینه نیز جان ۶۲۷ هزار نفر را در جهان گرفته و به‌عنوان پنجمین عامل مرگ در سطح جهانی محسوب می‌شود. عدم تشخیص به‌موقع این بیماری و عدم امکان درمان مطلوب آن در کشورهایی با درآمد پایین از علل اصلی ایجاد سرطان پستان محسوب می‌شود.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha