1188
چاقی کودکان را چطور برطرف کنیم؟

چاقی کودکان را چطور برطرف کنیم؟

1397/05/21 بازدید500
چاقی در کودکان به‌ویژه چاقی شکمی درست مانند چاقی در بزرگ‌سالان یک مشکل سلامتی حساب می‌آید. بنا بر تحقیقات ارائه‌شده در سال 2014 در نشریه اطفال، از سال 2011 تا 2012 تقریباً 33 درصد از کودکان بین 6 تا 18 سال به چاقی شکمی مبتلا بودند. در بزرگ‌سالان چاقی شکمی می‌تواند ناشی از افزایش سن و تغییرات هورمونی باشد؛ اما در کودکان این‌چنین نیست. کاهش چربی شکم در کودکان با تغییر در رژیم غذایی، تمرینات ورزشی و تغییر سبک زندگی‌شان اتفاق می‌ا‌‌فتد.

درمان چاقی در کودکان چطور ممکن است؟

کودکان می‌توانند همانند بزرگ‌سالان با استفاده از روش‌هایی چاقی شکمی‌شان را کاهش ‌دهند. اولین قدم برای درمان چاقی کودکان، تغییر رژیم غذایی و فعالیت بیشتر آن‌ها‌ است. برای کاهش 500 کیلوگرم چربی، نیاز است تا 3500 کالری از رژیم غذایی کم شود. چربی شکم از اولین چربی‌هایی است که با شروع یک رژیم غذایی سالم شروع به آب شدن می‌کند؛ البته رژیم غذایی سخت برای کودکان پیشنهاد نمی‌شود چون رسیدن مواد مغذی به بدنشان بسیار مهم است. در ابتدا باید مواد غذایی ناسالم و تنقلات مضر را از رژیم غذایی‌شان حذف کنید. این کار باعث می‌شود تا مواد مغذی موردنیاز برای رشد به مغز و بدنشان برسد. البته در کنار این رژیم غذایی بهتر است ورزش را نیز شروع کنند. بر اساس تحقیقات انجام‌شده در مرکز فیتنس و پرزیدنت تنها یک نفر از سه کودک به‌صورت روزانه فعالیت بدنی دارد.

 
درمان چاقی کودکان
  

قدم اولی که باید در کمک به کودکان در حذف چاقی به‌ویژه چاقی شکمشان کنید این است که نوشابه را از رژیم غذایی‌شان حذف کنید. نتایج تحقیقات در سال 2013 نشان داده است که در کودکان 7 تا 15 سال میان مصرف نوشیدنی‌های دارای شکر و چاقی کودکان ارتباط وجود دارد. درواقع این تحقیقات مهر تأییدی بر تحقیقات سال 2007 نشریه سلامت عمومی آمریکا بود که اعلام کرد نوشابه و سایر نوشیدنی‌های قندی با افزایش وزن و خطر ابتلا به مشکلات سلامت رابطه مستقیمی دارد. به‌علاوه کودکانی که نوشیدنی‌های قندی دریافت می‌کنند، کلسیم و مواد مغذی کافی را از شیر دریافت نمی‌کنند. در عوض آب، آب گازدار، چای سرد و حتی نوشیدن شیر به کودکان در کاهش کالری دریافتی و سوزاندن چربی شکم می‌کند.

ورزش راه‌حلی برای کاهش وزن کودکان چاق

کودکان و نوجوانان حداقل به یک ساعت ورزش روزانه نیاز دارند. این ورزش به این معنا نیست که باید روی تردمیل بدوند یا در باشگاه فعالیت‌های سخت انجام دهند. بلکه باید موقعیت‌های ورزشی را که سرگرم‌کننده هستند، پیدا کنند. ممکن است فرزندتان به کلاس ایروبیک یا عضویت در تیم فوتبال مدرسه علاقه داشته باشد. حتی دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی با خانواده یا دویدن در حیاط خانه نیز فعالیت محسوب می‌شود. آن‌ها را به پارک ببرید تا بتوانند ماهیچه‌ها و استخوان‌هایشان را با تمرینات ورزشی و بازی کردن در پارک تقویت کنند. انجام تمرین‌های ورزشی مشترک با بچه‌ها هم راه دیگری برای تشویق کردنشان به ورزش است.

نکته: سعی کنید زمان استفاده از وسایل الکترونیکی مثل زمان بازی‌های ویدیویی، تماشای تلویزیون یا استفاده از تبلت را برای کودکان محدود کنید. تحقیقاتی که در نشریه سلامت جسمی در سال 2014 منتشر شد می‌گوید استفاده بیش از سه ساعت از وسایل الکترونیکی باعث ایجاد چاقی در کودکان می‌شود. هر چه کودکان زمان بیشتری را برای استفاده از این وسایل بگذرانند، زمان کمتری را برای فعالیت جسمانی سپری می‌کنند.

درمان چاقی کودکان

خواب کافی و کاهش استرس مؤثر در کاهش چاقی کودکان

کودکان برای رشد مناسب و جلوگیری از چاقی شکمی به خواب کافی نیاز دارند. کودکان پیش از سن مدرسه باید بین 10 تا 13 ساعت در روز بخوابند. در سن مدرسه این میزان به 9 تا 11 ساعت و در نوجوانی به 8 تا 10 ساعت در شبانه‌روز تغییر می‌کند. یک مقاله چاپ‌شده در نشریه اطفال در سال 2014 رابطه‌ای بین کودکانی که خواب بسیار کمی دارند و چاقی شکمی پیدا کرد. برای کم کردن چاقی، کودکان بهتر است زودتر به رختخواب بروند تا خواب کافی داشته باشند.
استرس همان‌طور که می‌تواند در بزرگ‌سالان باعث چاقی قسمت میانی بدن شود، بر اضافه‌وزن کودکان نیز مؤثر است. مسائل مربوط به مدرسه، فشار گروه‌های دوستی و مسائل خانوادگی می‌تواند منجر به احساس سرکوب و افزایش ترشح هورمون کورتیزول شود. این هورمون کالری اضافی را مستقیماً به شکم می‌فرستد. درواقع بر اساس تحقیقات منتشرشده در رابطه با چاقی در سال 2011 بین استرس و چاقی شکمی در دختران پیش از سن بلوغ رابطه وجود دارد. به یاد داشته باشید که کودک به استراحت نیاز دارد. اگر برنامه روزانه فرزندتان شلوغ است و استرس‌های زیادی در زندگی او وجود دارد زمانی را برای استراحت و تفریح برایش در نظر داشته بگیرید.
 
منبع : livestrong.com

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha