1478
آمپول هپاتیت B نوزادان تامین شد

آمپول هپاتیت B نوزادان تامین شد

1397/03/12 بازدید705

نی نی سایت به نقل از مهر: داروی ایمونوگلوبولین برای ایمنی نوزادان در مقابل هپاتیت B تامین شد. دکتر عباس زارع نژاد مشاور وزیر بهداشت درباره کمبود آمپول ایمن کننده نوزادان در مقابل هپاتیت B که چندی پیش رئیس شبکه هپاتیت ایران از کمبود آن در کشور گلایه مند شده بود، گفت:« تنها شرکت دارویی داخلی که دارنده پروانه واردات این دارو است، نسبت به تامین کمبود آن در کشور اقدام کرده است. بر همین اساس، این شرکت دارویی داخلی توانسته در هفته اول خرداد نسبت به تامین ۱۰۰۰ عدد ایمونو اچ بی اس ۱۰۰۰ واحد و همچنین، ۵۰۰ عدد ایمونو اچ بی اس ۵۴۰ واحد اقدام کند.»
به گفته زارع نژاد، این شرکت دارویی داخلی در هفته سوم اردیبهشت و هفته اول خرداد نیز، داروی ایمونواچ بی اس ۱۸۰ واحد را به میزان ۱۰۰۰ عدد تامین کرده است. ضمن اینکه در هفته سوم اردیبهشت، ۹۰ عدد ایمونواچ بی اس ۲۵۰۰ واحد را تامین کرده است.
چند روز پیش دکتر سید موید علویان رئیس شبکه هپاتیت ایران، نسبت به فقدان آمپول ایمونوگلوبولین اختصاصی هپاتیت B در کشور ابراز نگرانی کرده و گفته بود که طبق پروتکل های جهانی و پروتکل ایران و همچنین مصوب وزارت بهداشت و شبکه هپاتیت ایران، همه زنان باردار باید از نظر هپاتیت B مورد آزمایش قرار بگیرند. اگر هپاتیت B در زن بارداری مثبت بود، باید در بدو تولد علاوه بر واکسنی که شبکه بهداشت به تمام کودکان تزریق می کند، ایمونوگلوبولین اختصاصی نیز تلقیح شود.
زارع نژاد در ادامه گفت:« این کار خیلی حیاتی و ضروری است، چرا که واکسن به تنهایی ۹۰ درصد مانع انتقال بیماری می شود. پس اگر آمپول ایمونوگلوبولین وجود نداشته باشد، نوزادی که مادرش هپاتیت B دارد ممکن است تا ۱۰ درصد به بیماری دچار شود.»

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha