1831
درمان تخمدان پلی کیستیک کشف شد

درمان تخمدان پلی کیستیک کشف شد

1397/03/02 بازدید6734
نی نی سایت: یکی از عوامل شایع ناباروری خانم‌ها، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است که به عقیده محققان، احتمالا به خاطر عدم تعادل هورمونی قبل از تولد ایجاد می‌شود.
محققان توانسته‌اند این مشکل را در موش‌ها درمان کنند و قرار است امسال، یک دوره آزمایش بالینی برای خانم‌ها آغاز شود.

بنا بر این گزارش، یک نفر از هر 5 زن در دنیا دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند؛ این سندرم عملکرد تخمدان را تحت تاثیر قرار داده و از نشانه‌هایش می‌توان به نامنظم شدن پریودها و همینطور سخت باردار شدن اشاره کرد.
رابرت نورمن از دانشگاه آدلاید استرالیا در این باره می‌گوید: «سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع‌ترین مشکلات هورمونی است که زنان را در سن باروری دچار مشکل می‌کند اما هنوز توجه چندانی به این معضل نشده است.»


درمان ناباروری در تخمدان پلی کیستیک

حالا محققان موسسه ملی سلامت و تحقیقات داروییی فرانسه کشف کرده‌اند این سندرم احتمالا به خاطر هورمونی به نام AMH (هورمون آنتی مولرین) است که جنین در رحم، در معرض آن قرار می‌گیرد.
این پژوهشگران متوجه شده‌اند مقدار هورمون AMH در زنانی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، 30 درصد بیشتر از دیگر خانم‌هاست.
از آنجا که سندرم تخمدان پلی کیستیک موروثی است، این دانشمندان قصد دارند ایده نامتعادل بودن هورمون AMH در بارداری و افزایش احتمال بروز تخمدان پلی کیستیک در فرزندان دختر را بررسی کنند.

این تیم تحقیقاتی، هورمون AMH به موش‌های باردار تزریق کردند و با رشد بچه‌هایشان، متوجه شدند آنها بسیاری از علائم
تخمدان پلی کیستیک مثل تخمک گذاری نامنظم و تاخیر در بارداری را دارند.
ظاهرا هورمون زیاد باعث تحریک بیش از حد گروهی از سلول‌های مغزی می‌شود که سطح تستوسترون را بالا می‌برد.

اما بعد از مصرف داروی IVF، سترورلیکس، که برای کنترل هورمون‌های زنانه استفاده می‌شود، علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک در موش‌ها متوقف شد.
به گفته پائولو جاکوبینی، سرپرست این مطالعه، یافته جدید می‌تواند روش جالبی برای بازیابی تخمک گذاری و در نهایت افزایش احتمال بارداری این زنان باشد.

منبع: BBC

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1784
1873

پربازدیدترین ها

درمان سردرد فقط در ۲ دقیقه

نوشته

1 هفته پیش
|
1937 بازدید

پاستیل و ارزش غذایی آن!

نوشته

2 هفته پیش
|
4091 بازدید