1188
8 ویژگی که ظاهرتان درباره شما لو می‌دهد!

8 ویژگی که ظاهرتان درباره شما لو می‌دهد!

1397/01/22 بازدید979
وقتی برای اولین بار کسی را می‌بینیم جدا از اینکه یک قرار رسمی باشد یا ملاقات در یک محل عمومی، تنها چند ثانیه زمان لازم است تا فکرهای مختلفی راجع به او به ذهنمان برسد. فکرهایی مثل‌اینکه او چقدر باهوش است یا اینکه چقدر ظاهرش شبیه خلافکارهاست.
درست است که می‌گویند از روی ظاهر کسی او را قضاوت نکنید، اما عجیب اینجاست که اولین تأثیری که در اولین دیدار می‌گیریم، در بعضی موارد به‌صورت قابل‌توجهی دقیق است و البته گاهی نیز بی‌پایه و اساس! در ادامه این مطلب، هشت مورد از گزاره‌هایی که از روی ظاهر به ذهن مردم می‌رسد را برایتان نوشته‌ایم.

1. اگر جذاب به نظر برسید، مردم فکر می‌کنند صفات مثبت دیگری نیز دارید

با توجه به مفهومی که روان‌شناسان به آن «اثر هاله‌ای» می‌گویند، تمایل داریم افرادی را که ظاهر مناسبی دارند، دارای ویژگی‌های مثبت دیگری نیز بدانیم. مثلاً فکر می‌کنیم این افراد حتماً باهوش و مسئولیت‌پذیر هم هستند.
دکتر «دنیل همرمش»، روانشناس دانشگاه تگزاس درباره زیبایی در محیط کار نظر جالبی دارد. او معتقد است نوعی تعصب شناختی وجود دارد که افراد با ظاهری زیبا دوست دارند حقوق بیشتری دریافت کنند.
مورد مشابه دیگری از مطالعات میان دانشجویان پسر انجام شد. از آن‌ها خواسته شد تا مقاله‌ای را که توسط یک زن ناشناس نوشته شده بود، بخوانند و درباره نویسنده‌اش نظر دهند. شرکت‌کنندگان وقتی تصویری زیبا از یک زن را به‌عنوان نویسنده مقاله دیدند نظرات مثبت بیشتری درباره مقاله داشتند تا زمانی که تصویر زنی با چهره معمولی به‌عنوان نویسنده فرضی مقاله به آن‌ها نشان داده شد.

2. مردم می‌توانند به طرز عجیبی شخصیتتان را از روی عکستان تشخیص دهند


جالب است ولی افراد می‌توانند چیزهای زیادی از روی عکستان درباره شخصیت شما بگویند. تحقیقاتی در سال 2009 انجام شد که در آن از دانشجویان دانشگاه تگزاس خواسته بودند از خودشان عکسی با چهره‌ بی‌تفاوت یا هر ژستی که دوست دارند، بگیرند. نتیجه به‌دست‌آمده 123 عکس بود که به شرکت‌کنندگان در این مطالعه نشان داده شد. شرکت‌کنندگان صرف‌نظر از ژستی که سوژه‌های عکس داشتند درباره موضوعاتی مثل میزان برون‌گرایی، وظیفه‌شناسی، مذهبی بودن، اعتمادبه‌نفس و دوست‌داشتنی بودنشان نظر دادند.

3. ساختار چهره‌تان به دیگران نشان می‌دهد چقدر پرخاشگر هستید


مطالعه کوچکی در سال 2013 توسط محققان مرکز تغییرات رفتاری در لندن نشان داد مردانی که سطح هورمون تستسترون در آن‌ها بالاتر است، معمولاً صورتی پهن‌تر و استخوان‌های گونه بزرگ‌تری دارند. به‌علاوه مردانی با چنین ویژگی ظاهری گرایش بیشتری به پرخاشگری و خشونت دارند.

4. ساختار چهره‌تان به دیگران نشان می‌دهد چقدر قدرتمند هستید


مطالعه‌ای که در سال 2015 انجام شد، محققان به افراد عکس‌هایی از 10 فرد مختلف با پنج حالت چهره متفاوت نشان دادند و از آزمودنی‌ها خواستند به میزان دوستانه بودن، مورد اعتماد بودن و قدرتمندی سوژه امتیاز دهند. جای تعجب نیست که به افرادی که چهره‌هایی شاد داشتند بیش از افرادی با چهره‌های عبوس، امتیاز مهربان و قابل‌اعتماد بودن داده شد. همچنین ازنظر آزمودنی‌ها کسانی که صورتی عریض‌تر داشتند، قدرتمندتر به نظر می‌رسیدند.

5. اگر چهره‌تان غیرقابل‌اعتماد به نظر برسد، بیشتر احتمال دارد به‌عنوان فردی بزهکار شناخته شوید


هنوز دلیل اینکه چرا چهره بعضی افراد بیش از دیگران قابل‌اعتماد به نظر می‌رسد، مشخص نیست؛ اما یکی از ویژگی‌هایی است که می‌تواند عواقبی در زندگی فرد داشته باشد. محققان انگلیسی داوطلبانی داشتند تا به عکس مردان و زنانی که به‌صورت تصادفی از دو منبع متفاوت انتخاب شده بودند ازنظر حالت عاطفی، ویژگی‌های شخصیتی و ظاهر مجرمانه امتیاز دهند.
اولین گروه از عکس‌ها از آرشیو اداره پلیس انتخاب شده بود و دسته دوم عکس بازیگرانی بود که از آن‌ها خواسته بودند ژست خوشحال، بی‌تفاوت یا عصبانی بگیرند.
بدون در نظر گرفتن اینکه این عکس‌ها از کدام منبع انتخاب شده بودند، شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی به آن‌هایی که امتیاز کمتری در قابل‌اعتماد بودن گرفتند، بیشتر به چشم فردی بزهکار نگاه می‌کردند. در تصاویری که حالت فرد ساختگی بود، افرادی که چهره عصبانی داشتند، بیشتر مانند یک مجرم به نظر می‌رسیدند.

6.مشکلات مربوط به سلامتی ممکن است برای اولین بار از طریق چشمتان تشخیص داده شود


دکترها می‌توانند بسیاری از بیماری‌ها را با نگاه کردن به چشم‌هایتان تشخیص دهند. برای مثال نقاط قرمز در شبکیه و لایه حساس به نور در پشت سیاهی چشم، می‌تواند نشانه‌ دیابت باشد. وقتی میزان قند خون بالا می‌رود، می‌تواند رگ‌های خونی در شبکیه را مسدود کرده و منجر به تورم و پارگی آن‌ها شود.

 

7. ممکن است چهره‌تان همه‌چیز را نگوید. برای آقایان، طول انگشتان با احتمال خطر سرطان رابطه دارد


دانشمندان طول انگشت 1500 بیمار که سرطان پروستات داشتند و 3000 مرد سالم را در یک دوره 15 ساله بررسی کردند و از آن‌ها خواستند تا به تصاویر دست‌ها نگاه کنند و دستی را که شبیه خودشان است، انتخاب کنند.
مردانی که می‌گفتند انگشت سبابه‌شان هم‌اندازه یا کمی بلندتر از انگشت حلقه‌شان است، نسبت به مردانی که انگشت سبابه‌شان کوچک‌تر بود، یک‌سوم بیشتر احتمال ابتلا به سرطان داشتند و همچنین تأثیر این یافته در مردان زیر 60 سال بیشتر بود. در نظر داشته باشید این مطالعات بر اساس طول انگشتان مردان و نه اندازه‌گیری‌های واقعی گزارش شده بود. درنتیجه مطالعات بیشتری برای تائید یافته‌ها نیاز است.

8. قدتان می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌های خاص را مشخص کند


تحقیقات نشان می‌دهد که افراد بلندقد، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند درعین‌حال خطر ابتلا به سرطان برای افراد کوتاه‌قد، کمتر است. این باور وجود دارد که تأثیر این بیماری‌ها با میزان تولید هورمون رشد رابطه دارد؛ یعنی این هورمون می‌تواند باعث محافظت در برابر بعضی بیماری‌ها شده و خطر ابتلا به بعضی دیگر را بالا ببرد. بااین‌حال این یافته‌ها به این معنا نیست که بلند یا کوتاه بودن قدتان باعث جلوگیری از این مشکلات می‌شود.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha