833
#دوشنبه‌ها با نی‌نی سایت بخوانید

#دوشنبه‌ها با نی‌نی سایت بخوانید

1396/12/07 بازدید398

1. ماجرای خانم شارلوت (هفت جلد)

  • نویسنده: دومنیک دومرس
  • تصویرگر: تونی راس
  • مترجم: مهناز عسگری
  • انتشارات محراب قلم، 1394
  • قیمت نسخه کاغذی: 28000 تومان
  • قیمت نسخه دیجیتال: 9800 تومان

ماجرای کتاب شارلوت در هفت جلد

ما به عنوان پدر و مادر وظیفه داریم ارزش‌ها و رفتارهای مثبت را در فرزندانمان نهادینه کنیم. اما تجربه و پژوهش‌های متعدد نشان داده که فقط هنگامی می‌توانیم در این کار موفق شویم، که به صورت غیرمستقیم و غیر دستوری به آنها آموزش دهیم. انتقال ارزش‌هایی که به آنها پایبندیم؛ فلسفه زندگی و سبک خاصی که برای زیستن خود و خانواده مان مناسب می دانیم؛ اخلاقیات و نیز ارزش‌های عالی در ارتباطات انسانی را فقط با رفتار با ثبات و معنادار می توانیم به کودکان بیاموزیم. خانم شارلوت که شخصیت محوری این مجموعه هفت جلدی است؛ با چنین سبک و سیاقی با کودکان ارتباط برقرار می کند. 
خانم شارلوت پیرزنی لاغر اندام و قدبلند است و لباس قدیمی و آبی رنگ می‌پوشد. به نظر بچه ها او شبیه جادوگرها است؛ مخصوصا با کلاه عجیبی که بر سر می‌گذارد و بهترین دوستش سنگول – که سنگ کوچکی است- در آن زندگی می‌کند.
در هر جلد خانم شارلوت که توانمندی‌های متعددی دارد؛ با یک نقش جدید و همان ظاهر همیشگی به عنوان یک معلم، پرستار بچه‌ها، مربی فوتبال، پستچی، وزیر، کتابدار و مستخدم ناگهان پدیدار می‌شود و با کمک بچه‌ها مشکلات را حل می‌کند. او برای حل مشکلات روش‌های خاص خود را دارد. با همه اشیا و موجودات حرف می‌زند. تحمل پرخاشگری و بی‌ادبی ندارد و از شنیدن حرف‌های زشت یا رفتارهای پرخاشگرانه بیهوش می‌شود. اولویت او برای انجام هر کاری لذت بردن از آن و شاد بودن است. چیزی که آن را - خوش گولان- می‌نامد.  بچه‌ها در ابتدا از رفتارهای متفاوت او تعجب می‌کنند، ولی چون برایشان همراهی با او خوشایند است؛ همراه و همدست او می‌شوند.
خانم شارلوت به بچه‌ها می‌آموزد که تخیل کنند و به رویاهای خود اهمیت بدهند؛ برای رسیدن به هدفهایشان تلاش کنند ؛ به آنها می‌آموزد با حیوانات و طبیعت و یکدیگر مهربان باشند؛ خشونت و پرخاشگری نکنند و درباره مشکلاتشان با پدر و مادرشان حرف بزنند. در عین کودکی با آنها تمرین شهروندی می‌کند و یادشان می‌دهد که به محیط اجتماعی خود اهمیت بدهند.  
برای کودک دبستانی شما بسیار لذت بخش خواهد بود که کنارش بنشینید و در آرامش با هم این کتاب را  بخوانید. درباره اتفاق‌های داستان حرف بزنید و پیش بینی کنید که در روند داستان چه رخ خواهد داد. خانم شارلوت، دوستی است که شما هم از او بسیار خواهید آموخت و عادت مفید و راهگشای کتاب خواندن را نیز در فرزند خود تثبیت خواهید کرد. 
خانم دومینیک دمرس، نویسنده فرانسوی زبان کانادایی، که دکترای ادبیات کودکان دارد؛ تاکنون بیش از 30 عنوان کتاب برای کودکان نوشته است و برای مجموعه خانم شارلوت، جایزه ادبی کانادا را دریافت کرده است. 

رنگ ها

  • اثر: عباس کیارستمی
  • انتشارات کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان
  • چاپ چهارم، 1381، تهران
  • قیمت نسخه کاغذی : 3000 تومان

کتاب رنگ ها نوشته عباس کیارستمی

آموزش رنگ‌ها به کودکان، از شیرین‌ترین و جذاب‌ترین بخش های آموزش به آن‌ها است. چرا که با حداقل امکانات موجود در خانه، و با خلاقیت در اشکال مختلف بازی، می‌توان آن را انجام داد. با آموزش رنگ‌ها هم توجه دیداری کودک تقویت می‌گردد و هم خزانه لغت او افزایش می‌یابد.  امروزه کتاب ها و محصولات صوتی و تصویری زیادی برای این هدف طراحی و در بازار موجود است. کتاب حاضر از اولین تلاش‌ها، در گنجینه محصولات آموزشی کودکان ایرانی است. 
شاید برای بسیاری عجیب باشد که کارگردان بزرگ و شناخته شده‌ای چون عباس کیارستمی کتابی تصویری برای آموزش رنگ‌ها به کودکان تدوین کرده باشد. البته سال‌ها پیش از انتشار این کتاب، کیارستمی فیلمی با همین عنوان ساخته است. این فیلم را به راحتی می توانید از سایت آپارات دانلود و برای کودک پخش نمایید و درباره تصاویر فیلم نیز با کودک صحبت کنید. لینک دانلود فیلم نیز در انتهای همین مطلب قابل دسترسی است.  
این کتاب 96 صفحه‌ای که اولین بار در سال 1363 برای گروه‌های سنی 4 تا 9 سال منتشر شد؛ به شیوه‌ای جذاب کودک را با رنگ‌ها آشنا می‌کند و توجه آنها را به اشیای اطراف و رنگ‌های آنها جلب می‌کند. در ادامه، بخشی از تصاویر کتاب بدون رنگ هستند که کودک می‌تواند آنها را با خلاقیت و آموخته‌های خود رنگ آمیزی کند.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1066
1133

پربازدیدترین ها