569
آلودگی صوتی قلب‌تان را هم بیمار می‌کند!

آلودگی صوتی قلب‌تان را هم بیمار می‌کند!

1396/11/23 بازدید102
نی نی سایت: صدایی که از هواپیماها موقع بلند شدن از زمین خارج می‌شود، یا صدای گوش‌خراش بوق ماشین‌ها و همینطور صدای آژیر آمبولانس و ... همه‌شان سر و صداهای عادی و البته آزاردهنده‌ای هستند که نه فقط خواب شب را از سرتان می‌پراند که روزتان را هم آشفته می‌کند؛ ضمن اینکه برای سلامت قلب و عروق‌تان هم مضر است.
محققان معتقدند آلودگی صوتی می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های قلبی از جمله بیماری عروق کرونر قلب، فشارخون و ایست قلبی را افزایش دهد.
بر اساس نتایج این مطالعه که در مجله Journal of the American College of Cardiology منتشر شده است، محققان با بررسی رابطه آلودگی صوتی و بیماری قلب متوجه شده‌اند صدای بلند نه فقط باعث اختلال خواب می‌شود که خود منجر به بروز مشکلاتی برای سلامت بدن است، بلکه در واکنش به این استرس، سطح هورمون‌ها به طور ناگهانی افزایش می‌یابد که این اتفاق به مرور زمان به قلب صدمه وارد می‌کند.
10 سال پیش محققان تصور می‌کردند سر و صدا فقط آزاردهنده است اما حالا به این نتیجه رسیده‌اند که صداهای گوش‌خراش واقعا می‌تواند باعث بیماری افراد به خصوص بیماری قلبی عروقی شود.
این مطالعه ثابت نکرده که صداهای بلند باعث بیماری قلبی می‌شود اما دکتر مونزل، از مرکز قلبی-عروقی دانشگاهی مدیکال سنتر یوهانس گوتنبرگ دانشگاه ماینز می‌گوید آلودگی صوتی یا سروصداهای ناخواسته محیطی، به اندازه کلسترول بالا و چاقی، می‌تواند باعث بروز بیماری قلبی شود.
به گزارش نی نی سایت، همانطور که گفته شد، سر و صدا می‌تواند باعث اختلال ارتباطات در طول روز و بر هم خوردن خواب شبانه شود و همین موضوعات سطح هورمون استرس را بالا می‌برد.
در نتیجه، به مرور زمان بدن با مشکلاتی- از قبیل بالا رفتن کلسترول و فشارخون و ضربان قلب- مواجه می‌شود. اگر این مشکلات برای سال‌های طولانی ادامه پیدا کند، فرد در معرض بیماری عروق کرونر قلب، سکته، ایست قلبی و آریتمی قلب قرار می‌گیرد.
به گفته دکتر مونزل، افسردگی و اختلالات استرس و همینطور بروز اختلالات شناختی در کودکان کم‌سن و سال از جمله دیگر مضرات آلودگی صوتی در طولانی‌مدت است.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha