2512
راه و رسم قد کشیدن

راه و رسم قد کشیدن

1396/02/12 بازدید6923
نی نی سایت: صحبت از راه‌های افزایش قد که می شود، هر کسی، راهی پیش پایمان می‌گذارد که بعضی‌هایشان اصلا چنگی به دل نمی‌زنند و فقط نتیجه تبلیغات هستند؛ البته نه این که اندازه قد هر آدمی، فقط بر پایه ژنتیک باشد و هیچ کاری‌اش هم نشود کرد. عواملی مانند تغذیه وجود دارد که تاثیرش بر افزایش قد، به اثبات رسیده و امتحانش، نه تنها ضرر ندارد، بلکه چندین و چند فایده هم خواهد داشت.
اگر کوتاهی قد بچه‌ها، ارثی نباشد، اغلب به دلیل سوءتغذیه است. بنابراین، با اضافه کردن چند ماده مغذی به رژیم غذایی، می‌توان امیدوار بود که بچه‌ها تا پیش از بلوغ، چند سانتی‌متری قد بکشند.
 
متوسط قد فرزند شما، چه قدر خواهد بود؟
اگر فرزندتان پسر است، مجموع قد خود و همسرتان تقسیم بر دو را با عدد 13 جمع بزنید.
اگر
فرزندتان دختر است، مجموع قد خود و همسرتان تقسیم بر دو را از عدد 13 کم کنید.
 
برای قد کشیدن کودک به کدام مواد مغذی متوسل شویم؟
1. کلسیم
ساختن خانه، بدون تیرآهن ممکن نیست. استخوان‌ها هم بدون کلسیم رشد نمی‌کنند. بنابراین، اگر می‌خواهید فرزند دلبندتان، خوب قد بکشد، روی مصرف روزانه منابع کلسیم تاکید کنید.
کجاها دنبال کلسیم بگردیم:
شیر، ماست، کشک، گردو، بادام، تخمه آفتابگردان، کلم، کنجد و ...
یادتان باشد:
ـ هر چه قدر چربی لبنیات کم تر باشد، جذب کلسیم بیش تر است.
ـ  مصرف غذاهای پرفیبر و بعضی سبزیجات مثل اسفناج، همراه با لبیات، جذب کلسیم را کاهش می‌دهد.
 
2. روی
خیلی از والدین، همین که پایشان به مطب می‌رسد، برای افزایش قد فرزندشان، تقاضای مکمل روی می‌کنند، ولی حواسشان به افزایش این عنصر در رژیم غذایی کودک نیست. روی، در رشد سلولی دخالت دارد و باعث افزایش قد می‌شود، به شرطی که در دوران جهش رشد، به اندازه کافی استفاده شود.
کجاها دنبال روی بگردیم:
ماهی و غذاهای دریایی، جوانه ها، عدس، لبنیات، نخودفرنگی، گوشت قرمز، غلات کامل و ...
یادتان باشد:
بچه‌هایی که میانه‌ای با گوشت ندارند، لب به جوانه نمی‌زنند و حبوبات را از غذا جدا می‌کنند، شاید نیاز به مکمل روی داشته باشند، ولی تشخیص این موضوع، برعهده متخصص تغذیه یا پزشک است.


 
3.  ویتامین D
حکایت ویتامین D و کلسیم، مثل دوقلوهای افسانه‌ای است که اگر دستشان توی دست هم نباشد، کار زیادی ازشان ساخته نیست؛ آن هم وقتی پای کار مهمی مثل رشد قدی در میان است.
کجاها دنبال ویتامین D بگردیم:
ماهی آزاد یا تن، جگر، پنیر، تخم مرغ و ...
یادتان باشد:
نور خورشید باعث ساخته شدن ویتامین D در بدن می‌شود. پس، اجازه دهید بچه‌ها، دو، سه بار در هفته، صورت و دست هایشان را در معرض نور آفتاب قرار دهند.
 
4. منیزیم
کلسیم، برای فعالیت، به ویتامین D نیاز دارد و عملکرد ویتامین D هم در نبود منیزیم، مختل می‌شود. منیزیم، یکی از اجزای اصلی استخوان‌سازی است.
کجاها دنبال منیزیم بگردیم:
آرد کامل گندم، برنج سبوس دار، تخمه آفتابگردان، مغزدانه ها و...
یادتان باشد:
خوردن نمک زیاد، باعث دفع منیزیم از بدن می‌شود.
 
5. ویتامین A
وجود ویتامین  A، همان قدر که برای تقویت بینایی مهم است، در رشد و ترمیم استخوان هم دخالت دارد و کمبودش باعث کوتاه قدی می‌شود.
کجاها دنبال ویتامین A  بگردیم:
جگر، زرده تخم مرغ، پنیر، میوه ها و سبزیجاتی که رنگ‌های زرد، قرمز یا نارنجی دارند.
یادتان باشد:
مسمومیت با ویتامین A، فقط در صورت مصرف زیاد مکمل آن ایجاد می‌شود و ربطی به منابع غذایی آن ندارد.
فراموش نکنید که رژیم غذایی کودک با این املاح و ویتامین‌ها، به معنای پرخوری نیست؛ چون اضافه وزن، یکی از عوامل کوتاه قدی است.
 
 

بسکتبال، معجزه نمی‌کند
خیلی از مادرها و پدرها، در مکالماتشان با دوستان و آشنایان، جملاتی شبیه این را شنیده‌اند که «ای وای... پسرت رو کلاس ژیمناستیک ثبت نام کردی؟ نکنه قدش کوتاه بمونه» یا «شما که خودتون قدتون بلند نیست، بچه رو بفرستید کلاس بسکتبال»؛ اما در واقعیت این طور نیست.
اگر ورزش و فعالیت بدنی، به اندازه کافی و با شدت مناسب باشد، به بلندتر شدن قد بچه‌ها کمک می‌کند. ورزش‌های قدرتی همراه با انعطاف‌پذیری، عضلات کودک را تقویت می‌کند و باعث افزایش قد نمی‌شود، اما تاثیر آن روی کوتاه ماندن قد هم اصلا مشخص نیست. از طرف دیگر، ورزش‌های جهشی، به افزایش طول استخوان‌ها کمک می‌کنند، ولی نه به تنهایی، بلکه در کنار عواملی مثل ژنتیک، تغذیه و... پس، اجازه دهید بچه‌ها، بدون تاکید روی ورزش خاصی، به فعالیت بدنی بپردازند و فراموش نکنید که بسکتبال، قد را بلند نمی‌کند؛ این مربیان هستند که بلندقدها را برای بسکتبال انتخاب می‌کنند.
منبع : راه و رسم قد کشیدن

ارسال نظر شما

login captcha

ساده و مفید بود

سلام ممنونم خیلی مفید بود .

اگر در مورد راههای پزشکی افزایش قد و درستی یا نادرستی آن هم بزارین ممنون میشم .