1239
«دُنیای کلاه قرمزی» با دُنیا خداحافظی کرد

«دُنیای کلاه قرمزی» با دُنیا خداحافظی کرد

1395/10/08 بازدید2420

نی نی سایت: چقدر خوب که صدا و تصویر به یادگار می‌ماند و چقدر خوش‌شانسیم ما، که می‌توانیم این صدا‌ها و تصویر‌ها را به لطف ادیسون و دیگر همکاران ببینیم و بشنویم! عروسک‌ها اما داستان‌شان جداست و تافته جدا بافته‌اند، مخصوصا برای ما که بیشتر روزگار کودکی‌مان با دیدن این عروسک‌ها و سادگی حرکاتشان گذشت. مطمئنا بخش بزرگی از ماندگاری عروسک‌ها وام‌دار عروسک‌گردان‌های‌شان است که هیچ‌گاه دیده نمی‌شوند اما همه هنرشان را می‌گذارند تا عروسک‌ها و آدمک‌‌هایشان روح داشته باشند و بچه‌ها واقعیت آنها را با وجودشان لمس کنند. کلاه قرمزی با آن ادا و اطوار‌های ساده و شیرینش هم برای بچه‌های نسل قبل و هم برای کودکان این نسل به یک نوستالژی بی‌نظیر تبدیل شده و به جرأت می‌توان گفت سوگُلی بسیاری از ما است. دنیا فنی‌زاده، عروسک‌گردان کلاه‌ قرمزی سهمی بزرگ در پدید آمدن یکی از بی‌نظیر‌ترین نوستالژی‌های دوره کودکی ما داشت. او به نوعی مادر کلاه قرمزی به شمار می‌آمد، تا صبح امروز که روحش جاودانی شد و هنرش ماندگار.

دنیا فنی‌زاده بیشتر از 20 سال عروسک‌گردان کلاه ‌قرمزی بود و شاد کردن کودکان و نوجوانان را مهم‌ترین دغدغه و هدف زندگی‌اش می‌دانست. این هنرمند با ارزش امروز صبح بر اثر بیماری سرطان در سن 49 سالگی درگذشت.
 دنیا فنی‌زاده، دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر خوب  تئاتر، سینما و تلویزیون بود. بازی درخشان پرویز فنی زاده  در نقش « مش قاسم »  سریال « دایی جان ناپلئون»  ساخته ی «ناصر تقوایی»  فراموش شدنی نیست  و خاطره ی حضورش در «گوزن ها» «سلطان صاحبقران» و فیلم سینمایی رگبار ساخته ی «بهرام بیضایی» از بهترین  لحظه های سینای ایران است . دریغ که  او نیز  در اوج  جوانی، موفقیت و  توانایی به خاطر بیماری کزاز که در جریان تولید فیلم به ان مبتلا شده بود  در گذشت.

ارسال نظر شما

login captcha
سلام خیلی حیف شد :((
من عاشق کلاه قرمزی بودم از بچگی حالا هم بچه هام خیلی دوستش دارن. الان دیگه عروسک کلاه قرمزی رو وقتی می بینم انگار که اونم غمگینه روح عروسک گردانش شاد باشه و خداوند بهش آرامش بده. الهی آمین
رو-ش شاد همین که همیشه دل تمام بچه های ایران رو شاد میکرده بزرگترین هدیه به مردم این سرزمین بوده خداوندا روح این هنرمند دوست داشتنی رو قرین ارامش بدار