833
کمپین اندازه دور سر بعد از نجات دختر یک‌ساله

کمپین اندازه دور سر بعد از نجات دختر یک‌ساله

1395/06/15 بازدید11525

نی‌نی سایت: پاپی هیوارد، دختر کوچولوی انگلیسی این روزها در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه مردم قرار گرفته است. او که به تازگی از یک بیماری خطرناک نجات پیدا کرده، به همراه مادرش پرچمداران کمپینی در حمایت از توجه بیشتر به سلامت کودکان هستند. عکس‌های این کوچولوی دوست‌داشتنی به همراه مادرش و در وضعیت‌های مختلف در بیمارستان و بعد از عمل جراحی با آن لبخند ملیح و شیرین نشان از امید به زندگی است که با یک اقدام به موقع از بین نرفت!

6 سانتی‌متر بزرگ‌تر از استاندارد!
ماجرا این است که سر هیوارد کوچولو در 6 ماهگی با رشدی نامتعارف به اندازه‌ای در حدود  6 سانتی‌متر بزرگ‌تر از همسالانش رسید. گویا در ابتدای امر توجه لازم به این موضوع از سمت والدین او صورت نگرفته بود اما وقتی این دختر کوچولو به سن یک‌سالگی می‌رسد علائمی را از خود بروز می‌دهد که نشانگر وضع نگران کننده او بوده است. پاپی بی‌حال و سست بوده و مرتب دچار تهوع می‌شد، به همین دلیل والدینش به پزشک مراجعه می‌کنند. در معاینات و عکس برداری‌هایی که از سر او انجام می‌شود پدیده‌ای عجیب به چشم می‌خورد! پزشکان 2 تومور مغزی بزرگ را در سر او مشاهده می‌کنند که باید هر چه زودتر با کمک عمل جراحی برای بیرون آوردن آنها اقدام شود.

کمپین مادر و دختر
درست است که پاپی هیوارد از این عمل به سلامت عبور می‌کند اما ناراحتی و نگرانی‌ای که مادر او «کیتی آن رابرتسون»، در طول درمان متحمل می‌شود، او را  به این فکر می‌اندازد که بقیه مادران را از این خطر آگاه کند. او کمپینی راه اندازی می‌کند و در آن به مادران هشدار می‌دهد که باید سر همه کودکان به طور منظم اندازه‌گیری شود تا هرگونه رشد غیرطبیعی مورد بررسی قرار بگیرد.
تاکنون 685 نفر به این کمپین پیوسته‌اند و چنانچه این تعداد به 10 هزار نفر برسد دولت باید برای این موضوع پاسخگو باشد و نسبت به اقدامات پیشگیرانه یا آموزشی در این مورد تدابیری بیندیشد. اگر تعداد اعضای این کمپین به 100 هزار نفر برسد می‌توانند این موضوع را در قالب لایحه‌ای به پارلمان ببرند تا قانون‌گذار در مورد آن فکری کند.

اندازه طبیعی را چطور بفهمیم؟
اما والدین چه هنگامی باید نگران رشد غیرطبیعی سر کودک خود باشند و اندازه استاندارد سر در سنین مختلف چگونه است؟ این سوالات را با دکتر بهروز عرب‌پور، متخصص اطفال در میان می‌گذاریم و او این می‌گوید:
به طور کلی یک قانون برای اندازه رشد دور سر نوزاد وجود دارد که به آن قانون 6.3.3 می‌گویند. به این صورت که نوزاد بعد از تولد در سه ماهه نخست رشد، اندازه دور سرش نسبت به هنگام تولد، حدود 6 سانتی‌متر افزایش پیدا می‌کند. در سه ماهه دوم نیز 6 سانتی‌متر دیگر به این میزان اضافه می‌شود و در شش‌ماهه منتهی به یکسالگی، این رشد به حدود سه سانتی‌متر می‌رسد. 
عرب‌پور در ادامه توضیح می‌دهد: برای این اندازه‌ها نمی‌توان عدد معین و ثابتی را تعریف کرد و میزان رشد هر کودکی با توجه به اندازه او هنگام تولد سنجیده می‌شود. البته این به آن معنا نیست که هر اندازه‌ای از سر در هنگام تولد طبیعی باشد. بلکه بزرگ بودن یا کوچک بودن بیش از اندازه سر در هر شکلی غیرطبیعی است و باید حتما بررسی و مشکل او تشخیص داده شود.
این متخصص اطفال تاکید می‌کند: اندازه‌ای که برشمردیم متعلق به سال اول تولد است که بیشترین میزان رشد دور سر در این زمان اتفاق می‌افتد. در باقی سال‌های رشد، دور سر هر فردی حدود 10 الی 12 سانتی‌متر دیگر نیز رشد می‌کند که این میزان از رشد در طی یکسال نیز کمتر است!
بهروز عرب‌پور، متخصص اطفال در پایان تصریح می‌کند: همان طور که گفتیم این اعداد تقریبی است و ممکن است در نوزادان مختلف اندکی متفاوت باشد به همین دلیل والدین نباید نسبت به این موضوع حساسیت بیش از اندازه نشان دهند و با مشاهده اندکی تفاوت در رشد سر فرزندشان، خود را به دلهره و نگرانی بیندازند. بهترین کار این است که برای مطمئن شدن از سیر رشد طبیعی کودک آن را با نمودار رشد تطبیق دهید.

ارسال نظر شما

login captcha
منظورم این بود که حتی واکسن هم نزده بود خیلی مناطق فقیر نشین در ایران هست ' که نمیدونن واکسن چیه'
من تا شش ماهگی طبق گفته خود دکترش هرماه بعد شش ماه هر دوماه بعد بکسالگی هم دکترش گفت 1.5 سالگی بیار میبرمش قد و وزن و دور سر کنترل میکنه ویتانین و اهن اینا براش مینویسه در مورد غذاهایی که بهش بدم و چطوری درچه حدی له کنم و ... برام توصیح میده
دکتر لازم نیست، همون مرکز بهداشت که باید بچه رو ببریم واسه واکسناش، دور سر و قد و وزن هم میگیرن و چک میکنن
لابد دهات انگلیس بوده اینجا هم کسی مادر و پدر رو مجبور نمیکنه که بچه رو ببرن چکاپ چند وقت پیش از یه مادری در بالاشهر تهران شنیدم ' که از افتخاراتش این بوده که بچه ۵ ساله اش رو از بدو تولد به بعد 'حتی یه دکتر هم نبرده
والا منم داشتم به همین فکر میکردم
چرا مراکز بهداشت بهشون هیچی نگفتن
والله هرماه که بچه رو واسه کنترل پیش دکتر اطفال می بریم این کار رو می کنه. اونا نمب برند آیا؟
یعنی چی؟ بعد میگن تو کشور میشرفته ایم. تو ایران وکتر اطفال تا یکسالگی میگه هر ماه باید قد وزن دور سر و سلامت بچه چک بشه یعنی واقعا اونا ندارن همچین سیستمی؟
1066
1133