2109
5 بیماری که خانم‌ها بعد از یائسگی به آن دچار می‌شوند

5 بیماری که خانم‌ها بعد از یائسگی به آن دچار می‌شوند

1395/05/31 بازدید6639

نی نی سایت: یائسگی علاوه بر تغییراتی که در بدن زنان ایجاد می‌کند، زمینه‌ساز بروز بیماری‌های مختلفی در آنها می‌شود. مساعد شدن زمینه برای بیماری‌های مختلف از نگرانی‌های اصلی بعد از یائسگی است که ما درباره آنها و روش درمان‌شان از پریسا الماسی، کارشناس مامایی پرسیدیم.
الماسی با اشاره به اینکه مهم‌ترین علامتی که باعث می‌شود خانم‌ها برای یائسگی به پزشک مراجعه کنند، گُر‌گرفتگی است و می‌گوید: شروع گُر‌گرفتگی در بیشتر زنان قبل از آخرین دوره قاعدگی رخ می‌دهد. گُر‌گرفتگی یعنی احساس گرمای شدید در بخش بالایی بدن که از 30 ثانیه تا 5 دقیقه طول می‌کشد اما معمولا به‌طور متوسط 4 دقیقه ادامه دارد. در زمان گُر‌گرفتگی درجه حرارت بالا می‌رود و علائمی مانند تپش قلب یا احساس فشار در سر ایجاد می‌شود که ممکن است همراه با ضعف، غش یا سرگیجه باشد و به عرق سرد منتهی می‌شود.

 

گُر‌گرفتگی
الماسی درباره علائم همراه با گُر‌گرفتگی توضیح می‌دهد: در بعضی از خانم‌هایی که دچار گُر‌گرفتگی می‌شوند قرمز شدن پوست هم دیده می‌شود به صورتی که حالت قرمزی از ناحیه قفسه سینه و گردن و صورت بالا می‌رود. غالبا گُر‌گرفتگی در شب‌ها بیشتر رخ می دهد و حتی ممکن است خانم‌ها را از خواب بیدار کند. همچنین این عارضه همان‌طور که باعث آشفتگی زنان و متوقف کردن فعالیت های روزانه‌آنها می‌شود خواب‌شان را هم بر هم می‌زند.

 

پوکی استخوان
پوکی استخوان دومین نگرانی درباره زنان یائسه است و الماسی درباره آن می‌گوید: پوکی استخوان که به دلیل کاهش روز افزون توده استخوان و کمبود استروژن اتفاق می‌افتد، علامت ظاهری ندارد. این فرایند برگشت‌ناپذیر است و پیامد اصلی آن افزایش خطر شکستگی است.
برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان باید به زنان مشاوره داده شود تا  عواملی را که باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری‌ها می‌شود، تغییر بدهند. بر همین اساس الماسی می‌گوید: مصرف کم کلسیم و ویتامین D، استعمال دخانیات، نوشیدن الکل، رژیم‌های غذایی که حاوی پروتئین و فسفات بالا هستند و همچنین کم‌تحرکی از از جمله رفتار‌هایی هستند که باید اصلاح شوند. همچنین کسانی که دو یا چند فنجان قهوه در روز می‌خورند در معرض خطر هستند. آنها می‌توانند شیوه زندگی خود را اصلاح و از پوکی استخوان جلوگیری کنند. در رژیم غذایی بسیاری از زنان کمبود کلسیم و ویتامین D دیده می‌شود که باید این مواد به رژیم غذایی کسی که در نزدیک به یائسگی قرار دارد گنجانده شود. ترک سیگار و ورزش منظم هم خطر پوکی استخوان را کاهش می‌دهد.

بیماری‌های قلبی- عروقی
بعد از یائسگی احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی افزایش پیدا می‌کند. چون در هنگام یائسگی استروژن حذف می‌شود و کلسترول بد افزایش و کلسترول خوب کاهش پیدا می‌کند.

 

خشکی واژن
الماسی با بیان اینکه یکی دیگر از نگرانی‌های پس از یائسگی، خشکی واژن است، می‌گوید: در زنان یائسه هورمون استروژن قطع می‌شود، به همین دلیل دیواره‌های واژن به دلیل کاهش عروق خونی خشک می‌شود. بنابر‌این بافت واژن نازک و شکننده شده و در معرض عفونت و زخم قرار می‌گیرد. یکی از نشانه‌های خشکی واژن مقاربت‌های دردناک و عفونت‌های واژن است که نشانه‌هایی مانند ترشح، سوزش، خارش یا خونریزی دارد. همچنین ممکن است سوزش ادرار و تکرر ادرار که مربوط به زخم شدن واژن است، در این خانم‌ها دیده شود. به خانم‌هایی که دچار خشکی واژن هستند درمان با استروژن توصیه می‌شود.

سرطان پستان
یکی دیگر از نگرانی‌ها در زنان یائسه سرطان پستان است که این بیماری به دلیل کاربرد طولانی مدت هورمون‌‌تراپی ایجاد می‌شود. اختلال عملکردی جنسی که در زنان یائسه میل یا انگیزه جنسی را برای آغاز فعالیت جنسی کاهش می‌دهد، باعث کاهش توانایی رسیدن به ارگاسم در رابطه جنسی می‌شود.
بنابر‌این الماسی توصیه می‌کند: مراقبت‌هایی که در دوران یائسگی باید انجام شود، یکی مصرف استروژن است که باید تحت‌نظر پزشک باشد و بقیه شامل ورزش و تمرین منظم بدنی، قطع سیگار، الکل و قهوه و همچنین کاهش پروتئین حیوانی در رژیم غذایی و مصرف کلسیم روزانه و ویتامین D است.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1873
2118

پربازدیدترین ها

نارسایی قلبی در کودکان

ترجمه

4 روز پیش
|
3459 بازدید

۱۰غذای فوق العاده برای مادران

ترجمه

1 هفته پیش
|
4164 بازدید

به دنیا آوردن دوقلوها

ترجمه

2 هفته پیش
|
10104 بازدید