1242
همدلی با کودک در کاهش لجبازی او موثر است

همدلی با کودک در کاهش لجبازی او موثر است

1395/05/11 بازدید405

نی نی سایت: فرید توکلیان روان شناس و جامعه شناس در گفتگویی اظهار داشت: بیشتر والدین به دلیل عدم آگاهی در هنگام مواجهه با لجبازی کودک، اقدام به تنبیه و دعوا کردن او می کنند که اغلب با نتایج معکوس رو به رو می شوند، اما با رعایت نکاتی از جمله به کارگیری جملات خبری به جای جملات دستوری در برخورد با وی می توان تا حد زیادی از بروز این رفتار جلوگیری کرد.
وی تصریح کرد: گوش دادن و توجه به صحبت های کودک و همدلی با وی نقش مهمی در کاهش لجبازی فرزند دارد، به طور مثال در زمانی که او جیغ می کشد، به جای دعوا و تنبیه، با مهربانی علت این کار را جویا شوید، همچنین هماهنگ بودن روش های تربیتی پدر و مادر نیز در کاهش رفتارهای ناشایست کودک موثر است.
توکلیان بیان کرد: در کودکان بالای4 سال باید صحبت و تذکر درباره رفتارش در محیطی به دور از جمع انجام شود و در صورت تکرار رفتار غلط، به کارگیری تنبیه متناسب با عمل وی به معنای محروم کردن از خواسته اش، بسیار مهم است.
این روان شناس افزود: از دیگر روش های مفید برای کاهش لجبازی کودک می توان به انجام برنامه ریزی مناسب و منظم برای کارهای روزانه، پاسخگو بودن به خواسته های موجه فرزند اشاره کرد، کودک با این کار متوجه می شود که قصد والدین اذیت کردن او نیست.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha