1478
تاثیر شیرمادر بر کاهش التهاب‌های مزمن

تاثیر شیرمادر بر کاهش التهاب‌های مزمن

1393/02/07 بازدید904
نتایج یک مطالعه جدید تایید کرد مدت زمان طولانی‌ترِ تغذیه با شیرمادر خطر بروز التهاب مزمن را در سنین بزرگسالی کاهش می‌دهد.
 
به گزارش سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گروهی از متخصصان دانشگاه «نورث‌وسترن» آمریکا و دیگر دانشگاه‌های این کشور براساس بررسی‌های خود اظهار کردند:‌ مدت زمان تغذیه با شیرمادر با خطر احتمالی بروز التهاب مزمن در اوایل دوران بزرگسالی که نشان‌دهنده احتمال ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی- عروقی و متابولیک است ارتباط دارد.
 
به گفته این تیم پزشکی زمانی‌ که در عملکرد سیستم ایمنی خلل ایجاد می‌شود این سیستم بیش از حد واکنش نشان می‌دهد و به اعضای سالم بدن حمله می‌کند که همین امر موجب بروز التهاب مزمن در بدن فرد می‌شود. نتایج مطالعات پیشین حاکی از آن بود که التهاب‌های مزمن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع دو را افزایش می‌دهند.
 
در مطالعه جدید رابطه آشکاری بین مدت زمان تغذیه با شیرمادر با مقدار پروتئین C-reactive که شاخص کلیدی در بروز التهاب به حساب می‌آید در نمونه‌های خون افراد شرکت‌کننده مشاهده شد. در این بررسی نمونه‌های خونی نزدیک به 7000 شرکت‌کننده 24 تا 32 ساله آزمایش شد که 44.8 درصد از آنان در دوران نوزادی با شیرمادر تغذیه شده بودند.
 
همچنین در مقایسه‌ای که با افراد تغذیه نشده از شیر مادر انجام گرفت مشخص شد میزان پروتئین C-reactive در افرادی که کمتر از سه ماه، سه تا شش ماه، شش تا 12 ماه و بیش از 12 ماه تغذیه شده بودند به ترتیب 20.1 درصد، 26.7 درصد، 29.6 درصد و 29.8 درصد کمتر بوده است.
 

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، این پزشکان نتیجه گرفتند کودکانی که خیلی کمتر از شیرمادر تغذیه می‌کنند مقدار این پروتئین در بدنشان در دوران بزرگسالی افزایش می‌یابد و در نتیجه خطر بروز بیماری‌های متابولیک و قلبی - عروقی در آنان تشدید می‌شود. 

 

 

منبع : ایسنا

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1784
1982

پربازدیدترین ها

شیرمادر چه طعمی میدهد؟

ترجمه

5 روز پیش
|
5930 بازدید

سوالات متداول درباره شیردهی

ترجمه

1 هفته پیش
|
7748 بازدید