2109
ماجرای هویج چیست؟

ماجرای هویج چیست؟

1395/02/05 بازدید12763

نی‌نی سایت: چند روز قبل مطلبی میان کاربران سایت به بحث گذاشته شده بود که در آن از خوردن یا نخوردن هویج در دوران بارداری صحبت می‌کردند. برخی معتقد بودند که باید این ماده غذایی را در دوران بارداری محدود کرد و برخی دیگر از تجربه خودشان یا اطرافیانشان مثال می‌زدند که هویج زیادی در دوران بارداری مصرف کرده‌اند و دچار مشکل نشده‌اند. اما حق با کدام دسته بود و اصلا چرا بحث بر سر خوردن یا نخوردن هویج میان خانم‌های باردار وجود داشت؟

برای گرفتن پاسخ این سوالات و پی بردن به ماجرای هویج به سراغ سمیه کمالیان، کارشناس تغذیه و پژوهشگر غذایی می‌رویم.

 

* چرا بحث خوردن هویج در میان کاربران سایت ما در گرفته بود؟ منظورم این است که چرا هویج؟
این بحث به خاطر ویتامین A موجود در این ماده غذایی بوده است. بگذارید ابتدا درباره ویتامین A برایتان توضیح دهم. در دوران بارداری خانم‌ها باید مراقب مصرف مواد غذایی حاوی این نوع ویتامین باشند. برخی مواد مانند جگر مرغ یا جگر گوسفند منابع غنی ویتامین A هستند که باید مصرف آنها محدود شود. همین طور مکمل‌های دارویی که حاوی این ویتامین هستند. دلیل این موضوع نیز تاثیر این نوع از ویتامین در رشد جنین و مسمومیتی است که می‌تواند ایجاد کند. به این شکل که اثرات منفی روی رشد جنین می‌گذارد و دریافت بیش از اندازه آن خانم باردار را دچار مسمومیت می‌کند.

 * پس می‌توان نتیجه گرفت که نباید از هویج هم استفاده کرد. چون هویج هم حاوی ویتامین A است!
نه خیر اینطور نیست! اشتباهی که در مورد موضوع هویج صورت می‌گیرد همین جاست! هویج هیچ ضرری برای خانم باردار ندارد. هویج حاوی بتاکاروتن است که پیش ساز ویتامین A می‌باشد نه خود ویتامین A. وقتی بدن شما با کمبود ویتامین A روبه‌رو باشد بعد از مصرف هویج بتاکاروتن موجود در این ماده به ویتامین A تبدیل شده و جذب بدن می‌شود.

 * چطور در دوران بارداری این اتفاق نمی‌افتد؟
مصرف زیاد هویج در دوران بارداری هیچ مشکلی ندارد. چون بتاکاروتن موجود در آن مانند ویتامین A نیست که باعث عوارض مسمومیت شود. از طرف دیگر مصرف زیاد هویج در صورتی که فرد دارای کمبود ویتامن  Aنباشد تبدیل به ویتامین  Aنخواهد شد بلکه به عنوان آنتی اکسیدان برای بدن استفاده می‌شود که ماده بسیار موثری برای خانم‌های باردار است، بنابراین در دوران بارداری منع مصرف هویج نداریم هر چند که باید توجه داشت استفاده بیش از حد از هر ماده غذایی چه در زمان بارداری و چه غیر از آن مفید نیست!

ارسال نظر شما

login captcha
عزیزم هویچ غلطه درستش هویج است
دکتر به من گفت گوجه فرنگی و بادام زمینی کمتر مصرف کن آلرژیزاست
هویج یا هویچ، مسئله اینست؟!!!
من هویج و زیاد خوردم و مشکلی نبوده ولی راجب هویچ چیزی نمیدونم😂😂😂
جججج !!!!!
هویچ نیستا.هویج
من شنیدم آب هویج نباید زیاد استفاده کرد.خود هویج منع مصرف نداره.
ممنون،به غیر از هویج،گوجه فرنگی هم گفته شده و میگویند باعث ناقص الخلقه شدن جنین میشود،،لطفاً اطلاعاتی بدهید
منم کلی هویج توبارداری خوردم خداروشکر مشکلی نبوده.... راستی درمورد گوجه فرنگی هم زیاد بحث میشه میگن ضررداره...ولی من که تو بارداریم مخصوصا اوایلش روزی شاید یه کیلو گوجه میخوردم حتی جای میوه هم گوجه میخوردم

پربازدیدترین ها

تغییرات واژن بعد از زایمان

نوشته

2 روز پیش
|
28384 بازدید

بهترین معجون تقویت تخمدان

نوشته

3 روز پیش
|
15396 بازدید

نکاتی برای مادران شاغل (بچه داری)

نوشته

1 هفته پیش
|
11870 بازدید

چرا نوشابه دادن به کودک ممنوعه؟

نوشته

1 هفته پیش
|
13569 بازدید