1478
تخمدان پلی کیستیک ( تنبلی تخمدانها )

تخمدان پلی کیستیک ( تنبلی تخمدانها )

1393/01/18 بازدید6164

 این بیماری به صورت معمول با قاعدگی کاملاً نامنظم ، نازایی ، پرمویی بدن ، چاقی و بزرگی دو طرفه تخمدان پر از کیست است . حدود 3% افراد در سنین باروری به این بیماری مبتلا بوده و علت بیماری به طور کامل شناخته نشده است ولی شاخص ترین اختلال مربوط به غدد درون ریز بوده که در آن افزایش هورمون های مردانه یا آندروژنها دیده می شود . 
علائم ، نشانه ها و ارزیابی 
نشانه های عدم تخمک گذاری 

این حالت با خونریزی های نامنظم ( حدود 15%بیماران ) ، عدم قاعدگی ( حدود 50% بیماران ) و نازایی ( 75%بیماران ) تظاهر می کند . 
افزایش آندروژن 
افزایش آندروژن های تخمدان و غده فوق کلیوی باعث بروز پرمویی ، چرب شدن پوست و آکنه به درجات مختلف می شود . شیوع پرمویی حدود 90-70درصد موارد بوده و اغلب سرعت پیشرفت و شدت آن کم می باشد . افزایش آندروژن غالباً به قدری زیاد است که موجب عضلانی شدن اندام ، کلفت شدن صدا و ریزش موهای شقیقه می شود ، لذا در صورت پیشرفت سریع و شدید علائم فوق باید به فکر بیماری های دیگری مثل بدخیمی و مشکلات غده فوق کلیه بود . 

چاقی 

در حدود 50 -40 درصد مبتلایان به این بیماری چاق هستند . چاقی خود موجب افزایش هورمون تستوسترون آزاد و نیز تولید دائمی استروژن از آندروژن می شود . 
همچنین ضایعات پررنگ پوستی که قهوه ای ، مایل به سبز و قرینه هستند و در لمس ظریف به صورت مخمل حس می شوند و بیشتر مناطق گردن ، زیربغل و کشاله ران را گرفتار می کنند و در حدود 50-30درصد بیماران مبتلا و در افراد چاق دیده می شود . 

تدابیر درمانی 

درمان بیماران مبتلا به بیماری تنبلی تخمدان وابسته به نیاز و شکایت بیمار بوده و دارای 3 جنبه اصلی است که هریک درمان خاص خود را می طلبد و شامل پرمویی ، آکنه ، عدم تخمک گذاری مزمن و در نتیجه وجود ممتد استروژن و ضخیم شدن لایه درونی رحم ( آندومتر ) است . 

در درمان پرموئی باید نکات زیر را مد نظر قرار داد و به بیمار نیز انتقال داده شود : 

موهایی در بدن وابسته به آندروژن هستند و اینها به درمان طبی پاسخ میدهند . این موها عبارتند از : موهای صورت ، سینه ، شکم و کشاله ران ، موهای سایر نقاط بدن نظیر اطراف سینه ، بازوها ، پشت و ساق پاها پاسخ مناسبی به درمان طبی نمی دهند . 

به غیر از قرص ضدبارداری در استفاده از سایر داروها باید یک روش مطمئن جلوگیری از حاملگی در طول درمان بکار برده شود . 
حداقل مدت زمان لازم برای مشاهده اثرات درمانی دارو حدود 6 ماه است . 
در بیش از نیمی از بیمارانی که معالجه شده اند ، پس از قطع دارو موها مجدداً رشد می کنند . 
تا حصول نتیجه مطلوب ، بهتر است از روش مکانیکی ( بی رنگ کردن ، تراشیدن و کندن مو ) نیز استفاده شود . 
آن گروه از موهایی که مدتهای مدیدی است رشد کرده و دارای ضخامت زیادی هستند، به درمان طبی پاسخ مناسب نداده و باید به روش فیزیکی آنها را از بین برد . 
در افراد چاق کاهش وزن می تواند در هر 3 جنبه درمان کمک کننده باشد .

منبع:واحد مرکزی خبر

ارسال نظر شما

login captcha

سلام من ۲۲سالمه در ۱۶سالگی باردار شدم و از روزی ک یادمه پریودی های نامنظمی داشتم..و بعد از چند سال با ریزش موی شدید ب دکتر پوست و مو مراجعه کردم و بد یکسال و کلی هزینه فهمیدمـ ک اثری در داروها نمیبینم و ب دکتر زنان مراجعه کردم و بعد از سونو و ازمایش بهم گفتن کلسیم دی فقط پایین هست و سونوگرافی هم گفتن تنبلی تخمدان دارم وبعد کلی سونو گرافی و چند دوره استفاده استرومارین و ...تازه فهمیدم کیست هم دارم و دیگه اینبار دکتر نرفتم چون بهم گفتن فقط قرص Ldباید بخورم بعد برم برای بارداری...ولی من با داشتن این همه ریزش مو و بلند نشدن چکار کنم 😭😭😭خواهش میکنم کمکم کنید یعنی هیچ وقت خوب نمیشه تنبلی....

تصمیم دارم به طب سنتی مراجعه کنم😭😭😭😭وای خدا ...

دوستان کمکم کنید

سلام من مجردم  ودچار بعد چن ماه که عادت نشدم و موهای زائد تو بدنم زیاد شدطبق تشخیص پزشک تنبلی تخمدان دارم و یه بار آمپول پروژسترون زدم وسه تاتو یکی بعد ده روز پریود نشدم دوباره مراجعه دومباره همون مقدار آمپول زدم پنج روز روزی سه تا پروژسترون خوردم تا پریود شدم وبا خون ریزی زیاد ولی از اون موقع همش با قرص جلوگیری پریود میشم و اگه نخورم پریود نمیشم نمیدونم چیکارکنم رازیانه هم مصرف کردم

@r78

سلام دوست عزیز نگران نباشید تا ۶ ماه می توانید از قرص جلوگیری استفاده کنید اگر اضافه وزن دارید بهتر است وزن خود را کاهش دهید موفق باشید. 

سلام یه ساله ازدواج کردم ولی هنوز حامله نشدم..پریودم منظمه از کجا بفهمم تنبلی تخمدان دارم
1784
1855

پربازدیدترین ها

درمان سردرد فقط در ۲ دقیقه

نوشته

1 هفته پیش
|
1927 بازدید

پاستیل و ارزش غذایی آن!

نوشته

2 هفته پیش
|
4082 بازدید