2109
چگونه نفخ دوران قاعدگی را مدیریت کنیم؟

چگونه نفخ دوران قاعدگی را مدیریت کنیم؟

2 هفته پیش بازدید6418

نفخ یکی از علائم اولیه قاعدگی است که بسیاری از زنان آن را تجربه می‌کنند. ممکن است احساس کنید وزن اضافه کرده‌اید یا شکم یا سایر قسمت‌های بدن شما سفت یا حتی متورم شده است. نفخ معمولاً قبل از شروع قاعدگی اتفاق می‌افتد و پس از چند روز قاعدگی از بین می‌رود. ممکن است نتوانید به طور کامل از نفخ جلوگیری کنید اما برخی از درمان‌های خانگی وجود دارد که می‌توانید آن را کاهش دهید. در اینجا چند راه برای کاهش نفخ پریود آورده شده است:

 • آب زیاد بنوشید
 • کافئین و الکل را کنار بگذارید
 • غذا‌های فرآوری شده را محدود کنید
 • به طور منظم ورزش کنید 

چگونه می‌توان نفخ پریود را درمان و از آن جلوگیری کرد؟

به غذا‌های مصرفی خود توجه کنید:

غذا‌های فرآوری شده حاوی مقدار زیادی نمک می‌باشند که ممکن است برای شما مفید نباشند. درعوض روی خوردن میوه‌ها و سبزیجات و همچنین سایرغذا‌های سالم مانند غلات کامل، پروتئین بدون چربی، آجیل و دانه‌ها تمرکز کنید.

 آب زیاد بنوشید:

سعی کنید یک بطری آب همراه خود داشته باشید و چندین بار در روز آن را پر کنید.  هیچ توصیه واحدی برای میزان آب نوشیدنی در روز وجود ندارد. مقدار آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به محیط، سلامت شخصی و عوامل دیگر بستگی دارد. در کل روزی 8 لیوان آب بخورید.  

 کافئین را کنار بگذارید:

کارشناسان معتقدند که کافئین در ایجاد نفخ و سایرعلائم سندرم پیش از قاعدگی نقش دارد. به جای مصرف قهوه آب بیشتری بنوشید. اگر عادت دارید که صبح‌ها یک فنجان قهوه بخورید سعی کنید آن را با نوشیدنی‌هایی جایگزین کنید که کافئین کمتری دارند مانند چای یا دمنوش گیاهی.  

 داروی مسکن مصرف کنید:

اگر درمان‌های خانگی نفخ شکم شما را قبل و در طول قاعدگی کاهش نمی‌دهد ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد درمان‌های دیگر صحبت کنید. برخی از این موارد عبارتند از:

مصرف قرص‌های ضد بارداری ممکن است به کاهش علائم PMS کمک کند. شما باید با پزشک خود در مورد بهترین روش پیشگیری از بارداری برای خود صحبت کنید.

دیورتیک‌ها این قرص‌ها به کاهش مایعات ذخیره شده در بدن شما کمک می‌کنند. پزشک ممکن است آن‌ها را برای کاهش نفخ شدید تجویز کند.

نفخ پریود چه زمانی رخ می‌دهد؟

به احتمال زیاد قبل از شروع پریود نفخ را تجربه خواهید کرد. نفخ یکی ازعلائم بسیار شایع PMS در نظر گرفته می‌شود. علائم PMS می‌تواند یک یا دو هفته قبل از شروع قاعدگی شما شروع شود. البته تسکین نفخ ممکن است بلافاصله پس از شروع قاعدگی یا چند روز پس از آن رخ دهد. علاوه بر نفخ سایر علائم رایج عبارتند از:

 • گرفتگی
 • هوس‌های غذایی
 • بد خلقی
 • آکنه
 • خستگی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

 • بعد از قاعدگی از بین نمی‌رود
 • آنقدر شدید است که بر فعالیت‌های روزانه شما تاثیر بگذارد 

نتیجه‌گیری:

نفخ خفیف تا متوسط که قبل از پریود شروع می‌شود و بلافاصله پس از شروع پریود از بین می‌رود و تا زمانی که بتوانید عملکرد طبیعی خود را داشته باشید و علائم شما در حوالی دوره قاعدگی شما رخ دهد به احتمال زیاد تنها کاری که برای کاهش علائم باید انجام دهید این است که تغییراتی در سبک زندگی خود انجام دهید. با این حال اگر نفخ شدیدتری دارید که مانع از انجام فعالیت‌های روزانه شما می‌شود با پزشک خود صحبت کنید.

 

منبع:

www.healthline.com

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
2415

پربازدیدترین ها