2109
چرا آمادگی بچه‌دار شدن به دو سال قبل از بارداری رسید؟

چرا آمادگی بچه‌دار شدن به دو سال قبل از بارداری رسید؟

1398/06/04 بازدید908
«برای بچه‌دار شدن سه ماهی که به طور معمول برای تغییر سبک زندگی توصیه می‌شود، کافی نیست.» این جمله تازه متخصصان در تحقیقات اخیر است.
این محققان می‌گویند برای بسیاری از افراد یک سال زمان لازم است تا به نحوی درست و معقول وزن کم کنند و با یک رژیم غذایی سالم و حاوی مواد مغذی مناسب برای تقویت باروری، خود را تطبیق دهند. علاوه بر این چندین ماه طول می‌کشد تا این تغییرات بر تخمک‌های زنان اثر گذاشته و در مردان نیز حدود سه ماه برای تاثیر گذاشتن این تغییرات بر اسپرم‌ها زمان نیاز است.
درست است که مصرف فولیک اسید و داشتن سبک زندگی سالم سه ماه پیش از بارداری توصیه می‌شود اما موارد مهمی مانند بررسی ویتامین D در زوجین می‌تواند تفاوت بزرگی در باروری به وجود آورد. 
براساس آخرین مطالعات حداکثر یک مرد از هر ۱۰ مرد می‌تواند با ایجاد تغییر در شیوه زندگی خود مانند ورزش کردن سه بار در هفته و همچنین خوردن آجیل و سبزیجات برگ‌دار باروری خود را بهبود بخشد. در مورد زنان نیز پژوهش‌ها نشان می‌دهد ویتامین D که در ماهی‌های روغنی، گوشت قرمز و برخی از غلات غنی شده صبحانه وجود دارد، با اجازه دادن به رویان برای چسبیدن به دیواره رحم می‌تواند به بارداری آن‌ها کمک کند.

مواد مفید غذایی برای بچه دار شدن

مصرف ید را فراموش نکنید

زنانی که قصد بارداری دارند از دو سال قبل از اقدام باید در میزان مصرف ید که در محصولات لبنی و ماهی وجود دارد، نیز تجدید نظر کنند، چرا که سطوح پایین آن در زنان می‌تواند بارداری را به تاخیر بیندازد و بر رشد کودک تأثیر منفی بگذارد. دریافت امگا ۳ اضافی از طریق مصرف مکمل‌ها یا غذاهایی مانند ماهی‌های روغنی و جلبک‌ها نیز برای زوج‌هایی که قصد فرزندآوری دارند می‌تواند مفید باشد، زیرا افراد اغلب امگا ۳ کافی را از طریق رژیم غذایی معمول خود دریافت نمی‌کنند.

رژیم مدیترانه‌ای بهترین تغییر در سبک زندگی

متخصصان به طور کلی رژیم غذایی مدیترانه‌ای و غذاهای خانگی را برای افرادی که قصد بارداری دارند،‌ توصیه می‌کنند. این نکته را نیز باید در نظر داشت که اغلب زنانی که قصد بارداری دارند،‌ از سطوح پایین آهن و روی برخوردارند. پرهیز از مصرف الکل نیز برای جلوگیری از ایجاد یک محیط سمی برای تخمک‌ها و جنینِ در حال رشد، بسیار مهم است.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha
1873
2103

پربازدیدترین ها