2512
تقویت مهارت های دست‌ورزی در کودکان

تقویت مهارت های دست‌ورزی در کودکان

1398/05/26 بازدید925

قبل از ورود کودکان به دبستان چه مهارت‌های را باید در آن‌ها تقویت کرد؟

مطالعه و یادگیری مسائل پایه، پیش از مقطع دبستان به کودکان این امکان را می‌دهد که مطالب بیان‌شده توسط معلم را به‌راحتی درک کرده و آن‌ها را برای حل مسائل دشوارتر آماده می‌کند.

در پروسه‌ی رشد در کودکان به صورت ماهانه مهارت‌های جدیدی بروز پیدا می کند. اگر والدین این توانایی را داشته باشند که تا قبل ورود کودک به دبستان، مهارت دست‌ورزی را در کودک خود شناسایی و هدایت کنند، در شکل‌دهی موفقیت کودکشان در اینده در زمینه‌های مورد علاقه‌ی خودش بسیار بیشتر خواهد شد. برای تقویت مهارت دست‌ورزی کودکان و خردسالان راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از مؤثرترین آن‌ها استفاده از کتاب‌های کار است.

این مجموعه کتاب‌ها به کودکان کمک می‌کند به وسیله‌ی رنگ کردن، تا کردن، چسباندن، و بریدن تسلط بر حرکات ظریف خود را افزایش دهند. دست ورزی پایه بسیاری دیگر از مهارت ها مثل نقاشی کشیدن و نوشتن محسوب می شود و درواقع شامل به کار گیری عضلات ظریف سر انگشتان است.

 

چه نوع کتاب‌هایی مناسب کودکان است؟

به‌طور کلی  کتاب‌ کودکان و به ویژه خردسالان  باید از تصاویر شاد و جذاب سرشار باشد و نوشته‌های کمی داشته باشد؛ زیرا تصاویر برای کودکان جذاب‌تر  هستند و بهتر می‌توانند مفاهیم را انتقال دهند و در ذهن کودکان ماندگار می‌شوند؛ بنابراین برای آموزش و افزایش خلاقیت کودک تصاویر نقش مهمی دارند.

کتابی که برای کودک خریداری می‌شود باید محتوای خلاقانه داشته و خواندن آن برای کودک هیجان‌انگیز و جالب باشد. علاوه بر این اتفاقاتی که در داستان رخ می‌دهد باید سریع باشد و شخصیت‌ها به خوبی معرفی شده باشند تا کودک نقش آن‌ها را درک کند.

 

استفاده از کتاب‌های اینتر اکتیو(فعالانه)  باعث می‌شود کودکان وقایعی که در در کتاب رخ می‌دهد را بهتر درک کنند. مثلا بعضی از کتاب‌ها با برچسب‌هایی همراه هستند که یادگیری را برای کودکان جذاب‌تر می‌کنند.

از دیگر مسائلی که باعث افزایش هوش اجتماعی کودکان می‌شود یادگیری مهارت‌های زندگی است. مهارت‌های زندگی، از آداب شهروندی، کنترل خشم، همدلی و آداب زندگی گرفته تا تفکر نقاد و تربیت جنسی برای خردسالان، کودکان و نوجوانان را در برمی‌گیرد. این مجموعه کتاب‌ها در قالب داستان و به‌صورت غیرمستقیم مفاهیم مهارت‌های زندگی را به کودکان و نوجوانان می‌آموزد و در پروسه جامعه‌پذیری آن‌ها این مفاهیم را درونشان نهادینه می کند.

چه محصولات می‌توانند در پروسه‌ی یادگیری برای خردسالان و کودکان جذاب باشند؟

به‌جز کتاب‌های داستان در قالب شعر و قصه،  محصولات آموزشی از جمله جورچین، فلش کارت و کارت‌های قصه‌خوانی از محصولاتی هستند که می توان برای آموزش کودک از آن‌ها بهره گرفت. این محصولات در جهت تقویت مهارت‌های ذهنی و دستی کودکان قبل از ورود به دبستان ترجمه و تألیف شده‌اند و کودکان را با مفاهیم انتزاعی، ریاضی، رنگ‌ها، شکل‌ها و بسیاری مفاهیم دیگر آشنا می‌کنند.

 

نقش تصاویر در رشد کودک

هر کودکی کتاب‌هایی دارد که همیشه برای او دل‌نشین است و هیچ‌وقت از آن‌ها خسته نخواهد شد. دلیل این امر می‌تواند تصویرهای کتابی باشد که والدین او بر اساس علاقه‌مندی‌های کودک برای او تهیه می‌کنند.

استفاده از تصاویر رنگی برای آشنایی با یک موضوع مفید است اما برای یادگیری دقیق چندان مناسب نیست. با این حال در بسیاری از کتب کودکان اکثر صفحات مملو از تصاویر و با حداقل متن است.

 

خرید اینترنتی کتاب کودکان و خردسالان

همان‌طوری که گفته شد کتاب برای خردسالان و کودکان بسیار مفید خواهد بود و والدین باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند.

چندی است که کتاب‌های انتشارات فنی ایران (کتاب‌های نردبان) مورد توجه بسیاری از والدین قرار گرفته است. انتشارات فنی ایران با فراهم نمودن فروشگاه اینترنتی خود این امکان را برای والدین فراهم نموده تا بتوانند به‌صورت آنلاین کتاب مورد نظر را برای کودکان خریداری کنند.

در چند سال اخیر بخش کودک و نوجوان شرکت انتشارات فنی ایران (www.entesharat.com) با نام نردبان قدم‌های بزرگی در جهت ترجمه و تألیف کتاب‌های مهارت‌های زندگی، محیط زیست، علم‌آموزی برای کودکان و آموزش‌های پیش از دبستان برداشته و دامنه‌ی فعالیتش از انتشار کتاب به حوزه‌ی دیجیتال هم گسترش یافته است.

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha

پربازدیدترین ها

تغییرات واژن بعد از زایمان

نوشته

2 روز پیش
|
28384 بازدید

بهترین معجون تقویت تخمدان

نوشته

3 روز پیش
|
15396 بازدید

نکاتی برای مادران شاغل (بچه داری)

نوشته

1 هفته پیش
|
11870 بازدید

چرا نوشابه دادن به کودک ممنوعه؟

نوشته

1 هفته پیش
|
13569 بازدید