2109
چند روز بعد از آمپول HCG باید تست بارداری داد؟

چند روز بعد از آمپول HCG باید تست بارداری داد؟

1397/12/22 بازدید127439
بعد از تزریق آمپول HCG بارداری اتفاق می‌افتد؟ چند روز بعد از تزریق آمپول HCG باید تست بارداری داد؟ چگونه می‌توان مطمئن شد که فرد باردار شده است؟

بعد از تزریق آمپول HCG بارداری اتفاق می افتد؟

یکی از راه‌های درمان ناباروری زنان، تزریق آمپول اچ سی جی است که به تخمک گذاری کمک می‌کند. اما سوالی که بوجود می‌آید این است که آیا بلافاصله بعد از تزریق آمپول hCG بارداری اتفاق می‌افتد؟ جواب را آزمایش خون نشان می‌دهد. البته با تست ادرار هم می توان جواب گرفت اما پزشکان معتقدند آزمایش خون مطمئن تر و دقیق تر است.

چند روز بعد از تزریق آمپول اچ سی جی باید تست بارداری داد؟

به گفته کارشناسان معمولا ۳۶ ساعت بعد از تزریق آمپول HCG  تخمک ها در بدن آزاد می شوند. به همین دلیل بهتر است نزدیکی از چند روز قبل تا چند روز بعد از تخمک گذاری انجام شود. البته بیشترین زمان نزدیکی باید نزدیک زمان تخمک گذاری باشد چون این آمپول ها تخمدان ها را وادار به تحریک و تولید تخمک های بالغ در زمان معمول می کنند، زمان تخمک گذاری هم معمولا ۱۴ روز قبل اولین روز پریود هست، بهتراست از چند روز قبل تخمک گذاری تا چند روز بعد از آن نزدیکی کنید. برای آزمایش ادرار با تست خانگی بارداری مثل بی بی چک باید 20 روز صبر کنید. اما بهترین راه برای تشخیص بارداری بعد از تزریق آمپول همان آزمایش خون است. با آزمایش خون تقریبا 10 روز بعد از لقاح می‌توان بارداری را تشخیص داد. البته دو تست به فاصله چند روز از هم باید انجام شود که پزشک متخصص زمان بین دو آزمایش را مشخص می‌کند.

بارداری بعد از آمپول HCG

آزمایش خون بعد از تزریق آمپول HCG

آزمایش خون بهترین راه برای تشخیص بارداری بعد از تزریق آمپول HCG است. با آزمایش خون تقریبا 10 روز بعد از لقاح می‌توان بارداری را تشخیص داد. دو تست به فاصله چند روز از هم باید انجام شود. اگر باردار نباشید در این صورت میزان بتا HCG صفر می شود یا اینکه در تست دوم میزان آن کم است. اگر باردار باشید اچ سی جی افزایش پیدا می‌کند. در یک بارداری نرمال، میزان هورمون HCG در عرض 2 روز حداقل باید 60 درصد بیشتر شود، اما اگر میزان هورمون در روز دوم 60 درصد کم شود، جواب بارداری منفی است.

آزمایش ادرار بعد از تزریق آمپول HCG

در آزمایش ادرار وجود HCG در ادرار بررسی می‌شود اینکه در ادرار اچ سی جی وجود دارد یا نه. البته گاهی اوقات با آزمایش ادارار نمی توان به درستی تشخیص داد که فرد باردار است یا نه چون ممکن است به دلیل افزایش هورمون بارداری کاذب نشان داده شود. به همین دلیل بیشتر پزشکان متخصص به آزمایش خون بعد از تزریق آمپول HCG اعتماد می‌کنند.

اثر آمپول HCG تا چند روز در بدن می ماند؟

متخصصان زنان و زایمان معتقدند بهترین اثر این آمپول برای نزدیکی تا ۳۶ ساعت بعد از تزریق است. اثر این دارو حداقل تا ۱۵ روز بعد از تزریق در خون باقی می‌ماند.

عوارض تزریق آمپول HCG

آمپول HCG عوارض خطرناکی ندارد اما اگر این علائم را داشتید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید:
  • تهوع و استفراغ
  • بزرگ شدن تخمدانها
  • تحریک بیش از حد تخمدان
  • درد شکم و کمر
  • سردرد و خستگی

ارسال نظر شما

login captcha

سلام من دکتر بهم گفت از ۸ روز بعداز قعدگی بزنم اما من یه روز عقب افتادم به نظرتون اشکال نداره؟

منم آمپولشو زدم. یک روز بعد تهوع گرفتم.روز اول هم کمر درد. دیگه اوکی ام