2109
داروهای ممنوعه دوران بارداری

داروهای ممنوعه دوران بارداری

1397/12/18 بازدید6639
قاعده استفاده از داروها در بارداری ساده است: قبل از مصرف هرگونه دارو در بارداری باید با پزشک مشورت کنید. این شامل داروهای بدون نسخه هم هست. در این میان داروهای ممنوعه برای بارداری را باید حتما بشناسید. در مورد برخی دیگر از داروها پزشک باید فواید و مضرات استفاده از آنها را سنجیده و سپس تصمیم به استفاده از آنها یا عدم استفاده آنها را بگیرد. در اینجا یک راهنمای اساسی برای داروهای ممنوعه در بارداری را میخوانید.

لیست داروهای ممنوعه در بارداری

 • آسپرین
 • ایبوپروفن
 • داروهای گیاهی
 • ناپروکسن
 • ایزوترتینوئین (برای جوش و آکنه)
 • تالیدومید (داروی بیماری پوستی)
 • کلرودیازپوکساید (داروی آرامبخش)
قبل از مصرف این داروها از پزشک سوال کنید:
 • داروهای ضد افسردگی
 • لیتیوم برای اختلال دوقطبی
 • فنیتوئین برای صرع
 • داروهای شیمیایی سرطان
 • فلوکونازول برای عفونت قارچی
 • آلبوترول برای آسم
 • آنتی هیستامین ها

مصرف داروهای ضد قارچ در بارداری

عفونت واژن در دوران بارداری بسیار اتفاق می افتد اما این دلیل نمیشود که شما خودسرانه قرص فلوکونازول برای درمان مصرف کنید. این دارو در عفونت قارچی دهان و سایر عفونتهای قارچی تجویز میشود. اما فلوکونازول جزو داروهای ممنوعه دوران بارداری است زیرا حاوی موادی است که میتواند از طریق جفت به داخل خون بند ناف وارد شده و رشد جنین را تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان عفونت قارچی در بارداری پیش از استفاده از این دارو بهتر است با پزشک مشورت کنید.

داروهای ممنوعه در دوران بارداری

داروهای گیاهی ممنوعه در بارداری

گیاهان مزایایی دارویی زیادی دارند و حتی ممکن است خانم باردار با خود فکر کند داروهای گیاهی جزو داروهای مجاز بارداری است اما مصرف این گیاهان به هیچ عنوان در دوران بارداری توصیه نمیشود چون ممکن است اثرات جدی داشته باشد و منجر به سقط جنین، تولد نوزاد یا نقص رشد در جنین شود. برخی از داروهای گیاهی ممنوعه در بارداری عبارت است از رزماری، جینسینگ، دارچین، فلفل، کوهوش و کرم چوب. روغن کرچک که معمولا برای درمان خانگی یبوست به کار میرود باید در دوران بارداری کنار گذاشته شود چون ممکن است منجر به زایمان زودرس شود. چای های گیاهی که انواع مختلفی از مواد تشکیل دهنده دارند میتوانند عوارض جانبی زیادی داشته باشند.
بنابراین پیش از استفاده از هر داروی گیاهی در بارداری بهتر است تحقیق لازم انجام دهید.

مصرف آسپرین در بارداری ممنوع است!

یکی از داروهایی اغلب در سردرد استفاده میشود آسپرین است اما مصرف آسپرین در بارداری بسیار خطرناک است و میتواند شرایطی مانند سقط جنین، پاره شدن جفت و تولد زودهنگام نوزاد را به خصوص در سه ماهه اول بارداری موجب شود. این دارو جزو داروهای ممنوعه بارداری است. ایبوپروفن نیز در این دسته دارویی قرار دارد و مصرف آن تا زمان تولد نوزاد به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

مصرف ایبوپروفن در بارداری ضرر دارد؟

ایبوپروفن جزو داروهای مسکن بدون نسخه در بارداری است که برای کاهش درد و تب استفاده میشود. اگر پیش از بارداری از این دارو مصرف میکردید در حال حاضر ایبوپروفن جزو داروهای ممنوعه دوران بارداری است. ایبوپروفن در طی چند ماه اول بارداری مشکلی ایجاد نمیکند اما بعد از هفته 30 بارداری جزو داروهای پرضرر به حساب می آید. نتایج مطالعات نشان میدهد اگر مادر در دوران بارداری مرتب ایبوپروفن مصرف کند این موضوع میتواند باعث آسیب جدی به قلب و ریه های کودک شود. اگر تب یا درد شکمی دارید ممکن است بتوانید استامینوفن مصرف کنید این دارو جزو داروهای مجاز بارداری است ولی مطالعات جدید نشان داده است که مصرف بی رویه این دارو میتواند مشکلاتی ایجاد کند.

ناپروکسن در بارداری خطرناک است

ناپروکسن یک داروی ضد التهاب و تورم و تب است. مطالعاتی که در نروژ انجام شده نشان میدهد که این داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی میتواند خطر بروز سقط جنین را افزایش دهد و همچنین منجر به نارسایی قلب جنین شود. اگر در طول سه ماهه سوم این دارو مصرف شود میتواند خطرناکتر نیز باشد چون میتواند فشار خون بالا، نارسایی کبدی جنین و نیز توقف قلب شود. اگر در هفته 30 بارداری قرار دارید بهتر است از مصرف ناپروکسن در بارداری اجتناب کنید چون جریان خون به جنین را کاهش میدهد.

مصرف داروی ناپروکسن در بارداری

مصرف ویتامین A در بارداری

شاید برایتان تعجب آور باشد اما اگر فکر میکنید خوردن هر نوع ویتامینی در بارداری مفید است باید بدانید که اشتباه میکنید. براساس مطالعات انجام شده زنان باردار فقط باید مولتی ویتامینهایی را مصرف کنند که پزشک تجویز میکند. مصرف زیاد ویتامین A در بارداری میتواند خارش، تکرر ادرار، یبوست، اسهال، بی میلی به غذا، تهوع، راش، سردرد، خستگی و حتی حساسیت به نور ایجاد کند. فراموش نکنید مصرف زیاد این ویتامین در بارداری میتواند ضربان قلب جنین را نامنظم کند.

میزان مصرف داروهای آرامبخش در بارداری

کلرودیازپوکساید و دیازپام معمولا برای اختلالات خلقی که موجب اضطراب، حملات هراس و بیخوابی میشوند تجویز میشود و تاثیر آرامبخش بر بیمار دارد. اما این داروها میتوانند اعتیادآور باشند و حتی ممکن است باعث بروز علائم این نوع اعتیاد در جنین درون شکم شود.

ممنوعیت مصرف داروهای صرع در بارداری

فنیتوئین و کلونازپام که آرام بخش هستند و برای کنترل حرکات غیرعادی بدن در زمان تشنج و صرع استفاده میشوند جزو داروهای ممنوعه دوران بارداری به حساب می آیند. براساس تحقیقاتی که انجام شده این داروها میتوانند باعث زایمان زودرس و سقط جنین شوند و به همین دلیل اجتناب از مصرف آنها شرایط را بهتر میکند.

ممنوعیت مصرف داروهای ضد آکنه در بارداری

آکنه میتواند در هر زمانی رخ دهد اما بیشتر زمانی بروز میکند که هورمونها در بدن شما فعال میشوند. در حالی که اثر درمانهای آکنه مانند بنزوئیل پراکسید و کلیندامایسین مناسب هستند برخی داروهای دیگر هستند که میتوانند نقصهای جدی در جننی ایجاد کنند به عنوان مثال داروهای مشتق از ویتامین A مانند ایزوترتینوئین و رتینوئید- AC که تراتوژن هستند و موجب ایجاد اختلالات قلبی، مغزی و اسکلتی در جنین میشوند. روشهای طبیعی پاک کردن آکنه مانند زردچوبه، پنیر و آلوئه ورا را امتحان کنید و پوستتتان را هیدراته نگهدارید تا شفاف و درخشان بماند.
مصرف تتراسایکلین در بارداری ممنوع
برخی از آنتی بیوتیکها برای مبارزه با عفونت ضروری هستند اما زنان باردار باید در سه ماهه دوم و سوم بارداری از مصرف برخی آنتی بیوتیکها خودداری کنند. مطالعات متعدد نشان داده است که استفاده از تتراسایکلین و استرپتومایسین میتواند موجب تغییر رنگ دندانهای شیری نوزاد شود و حتی بر رشد استخوانها نیز تاثیر بگذارد.
آنتی هیستامین در بارداری ضرر دارد؟
آنتی هیستامینها اساسا داروهای ضدآلرژی هستند که برای کنترل علائمی مانند بثورات، اختلال تنفسی و عطسه های غیرقابل کنترل مصرف میشود. انواع خاصی از آنتی هیستامینها حاوی مواد فعال هستند که میتوانند واکنشهای شدید، به خصوص در سه ماهه سوم بارداری ایجاد کنند. علاوه بر این، آنتی هیستامین ها باعث خشکی و خستگی در بارداری میشود. اگر از آلرژی و سایر علائم آن رنج میبرید جایگزین هایی مانند محیط بهداشتی و تمیز، تمرینات تنفسی و حتی اسپری بینی و آب نمک را به کار ببرید.
مصرف ذارو در بارداری
تاثیر داروهای ممنوعه در بارداری
به طور کلی داروهای خطرناک و ممنوعه میتوانند تاثیرات زیر را در بارداری به جا بگذارند:
 • تداخل در رشد جنین
 • تخریب اندامهای جنین
 • تخریب جفت و تهدید سلامت جنین
 • خطر سقط جنین
 • زایمان زودرس
تاثیر خطرات داروهای ممنوعه بر بارداری و جنین بستگی به عوامل زیر دارد:
 • نوع داروی مصرفی
 • نحوه مصرف داروی مصرفی
 • دوز داروی مصرفی
 • زمان استفاده از دارو
 • مصرف دارو به تنهایی با همراه با داروهای دیگر
 • سن جنین
 • دیگر عوامل مانند سلامت مادر و رژیم غذایی

خطرات استفاده از داروهای بدون نسخه در بارداری

راههای بسیاری برای مقابله با مشکلات جسمی و روحی وجود دارد که لزوما شامل استفاده از دارو نیست. داروهای بارداری لزوما داروهای ایمنی نیستند و شما میتوانند به جای این قبیل داروها از تمرینات تسکین دهنده مانند ماساژ، یوگا، رفلکسولوژی، مدیتیسن و ورزشهای آرام هوازی استفاده کنید. فراموش نکنید یک رژیم متعادل شامل سبزیجات، میوه ها، دانه های غلات، آجیل و دانه ها میتواند در رفع مشکلات جسمی و روحی در دوران بارداری بسیار موثر باشد. به خصوص به یاد داشته باشید که حدود 3 تا 4 لیتر آب در روز مصرف کنید. توصیه میشود این داروهای بدون نسخه را دست کم در سه ماهه اول بارداری به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا در این زمان اندامهای جنین شکل میگیرد. در سه ماهه دوم و سوم بارداری با نظر پزشک برخی از این داروها را میتوان مصرف کرد.

قرص کلرفنیرامین در سه ماهه سوم بارداری خطر داره ؟؟ من هفته سی و شش هستم،مشکل کبد ندارم ولی به شدت کف دست و پام میخاره و دونه ریخته بیرون 

با سلام

من دیابت بارداری دارم و از ماه های اول تا الان که ۳۶ هفته هستم دکترم بهم آسپرین با دوز ۸۰ داده که باید روزی یکی استفاده کنم‌ و الان شما نوشتید جز ممنوعه هاست، یعنی دکتر من اشتباه کرده؟

@lavashak_tooorsh

آسپرین با این دوزممنوع نیست و خطری ندارد

سلام .ببخشید میتونم سوال در مورد مصرف سیپروفلوکساسین کنم؟

@یاس66

دربارداری ممنوعه

@یاس66

من از دکترم پرسیدم این دارو ممنوعه عزیزم

خسته نباشید 

من آی وی اف انجام دادم و از قبل از انتقال تا الان که مثبت شده جواب آزمایشم دکترم آسپرین تجویز کردن و گفتن ادامه بده 

چطور اینجا جزو داروهای ممنوعه اس ؟؟!!

@zohreh177

آسپرین۸۰ممنوع نیست وکاملابی خطراست ودرمواردزیادی تجویزمیشود

پربازدیدترین ها

6 مدل دستبند طلا به روز در سال 1401

نوشته

2 هفته پیش
|
51517 بازدید

۷ فایده خوردن آب گرم

ترجمه

1 هفته پیش
|
18559 بازدید

ایران قطب درمان ناباروری خاورمیانه

ریپورتاژ

1 هفته پیش
|
8750 بازدید