1188
آلوده‌ترین شهرهای دنیا، تهران چندم است؟

آلوده‌ترین شهرهای دنیا، تهران چندم است؟

1397/08/09 بازدید333

نی نی سایت: پاییز با همه زیبایی هایش یک مهمان ناخوانده هم دارد که بی دعوت می آید و خیلی سخت می رود. آلودگی دیگر با نام تهران عجین شده است. کار به جایی رسیده که حالا تهران در رده 10 شهر اول جهان در جدول آلوده ترین هاست. آژانس محیط زیست اروپا در گزارش سالانه خود که هفت آبان منتشر شد، فهرست تازه‌ای از شهرهای دارای آلوده‌ترین هوا در جهان را اعلام کرد. بر اساس گزارش آژانس محیط زیست اروپا، هوای تهران بطور میانگین در هر متر مکعب ۷۲ میکروگرم عناصر آلاینده دارد. با توجه به آغاز فصل سرما و پدیده وارونگی تهران بار دیگر شاهد روزهای آلوده‌ای است که در سالهای گذشته هم آن را تجربه کرده است.

آلوده ترین شهرهای دنیا در آسیا

در این فهرست پس از تهران، نام بیت المقدس قرار دارد و در میان ده شهر بزرگ و آلوده جهان نام دو شهر از هند، دهلی و بمبئی، پکن از چین، جاکارتا و تهران و داکار دیده می‌شود. این یعنی هفت شهر آلوده جهان در آسیا قرار دارند که در این میان، دهلی نو با میانگین ۲۹۲ میکروگرم عناصر آلاینده در هر متر مکعب هوای این شهر مکان اول جدول را به خود اختصاص داده است و داکار و بمبئی به ترتیب در جای دوم و سوم قرار دارند.
آلودگی هوا

آلوده های آفریقا و آمریکا و اروپا

فقط یک شهر آفریقایی در میان ده شهر آلوده جهان قرار دارد و آن هم ژوهانسبورگ از آفریقای جنوبی است. ملبورن استرالیا نیز امسال در میان ده شهر اول آلوده جهان قرار گرفته است. در این فهرست نام دو شهر از ایالات متحده نیز به چشم می خورد. لس آنجلس و نیویورک. این شهرها به ترتیب در رده‌های ۱۸ و ۲۰ این لیست دیده می‌شوند. این در حالی است که ایالات متحده با اختلاف به همراه چین تولیدکننده نیمی از گازهای گلخانه ای در جهان است.در میان ۲۰ شهر آلوده جهان همچنین نام سه شهر از قاره سبز دیده می‌شود.
اولین شهر آلوده اروپایی میلان قطب صنعتی ایتالیاست. میلان در مکان شانزدهم جدول قرار دارد و پس از میلان نام یکی از مهم ترین پایتخت‌های اروپایی یعنی پاریس دیده می‌شود. هوای پایتخت فرانسه به طور میانگین در هر متر مکعب ۳۵ میکروگرم عناصر آلاینده دارد.در جایگاه نوزدهمین شهرهای آلوده جهان، ابرشهر لندن قرارگرفته است. پایتخت‌نشینان بریتانیا به طور میانگین ۲۱ میکروگرم عناصر آلاینده در هوایشان را تنفس می‌کنند.

ارسال نظر شما

login captcha