2709
بعد از سفر استعدادها را کشف کنید!

بعد از سفر استعدادها را کشف کنید!

1397/01/12 بازدید394
بعد از سفر، خیلی‌هایمان غصه‌‌داریم! کی بدش می‌آید که سفرش قدری طولانی‌تر باشد؟ بچه‌ها شاید زودتر ولی بهانه‌گیری کنند و دلشان بخواهد باز سفر بروند. یک راهکار خوب این است که اجازه بدهید با آن‌چه از سفر آورده‌اند، از خاطره و تجربه و عکس گرفته تا سوغات و غیره، استعدادهایشان را شکوفا کنند. خصوصا این روزها که احتمالا قصد بازگشت از سفر دارید  یا به تازگی سفرتان تمام شده است. 

عکاسی و نقاشی

از جمله استعدادهایی که در سفر شکوفا می‌شوند، نقاشی و عکاسی از مناظر تازه است. اگر می‌بینید فرزند‌تان علاقه نشان مي‌دهد، او را تشویق کنید و فرصت لازم را در اختیارش قرار بدهید. کسی چه می‌‌داند،‌ شاید در وجود او یک هنرمند نهفته باشد‍!

وبلاگ

اگر فرزندتان اهل اینترنت و نوشتن است و به صفحه کلید رایانه مسلط است،‌ برایش یک وبلاگ کودکانه بسازید تا تجربیاتش را بنویسد. با این کار، ‌او هم با اینترنت بیشتر آشنا می‌شود، ‌هم می‌تواند نوشته‌ها و عکس‌ها و حتی فیلم‌هایی که گرفته را جایی برای همیشه ثبت کند، هم می‌تواند با آدم‌های تازه آشنا شود،‌ دوستان همسال خودش را پیدا کند و تجربه‌هایش را با آن‌ها به اشتراک بگذارد و ....

روزنامه‌دیواری

اگر فرزند‌تان اهل کار دستی و کلاژ ساختن است، به او کمک کنید در طول سفر،‌ یادگاری جمع کند،‌ گل‌های خشک، عکس‌ها،‌ برگه‌ها،‌ بلیط‌ها و ... هر چیزی که تکه‌ای از خاطره سفر را در خود داشته باشد. در بازگشت، یک مقوای بزرگ به او بدهید تا یادگاری‌ها را روی مقوا بچسباند و کنار هر کدام خاطره آن روز، آن چه آن روز یادگرفته یا احساس آن روز را بنویسد. دست او را باز بگذارید تا خودش انتخاب کند. یادتان باشد این سفرنامه او است، ‌اگر دلتان می‌خواهد می‌توانید یکی برای خودتان درست کنید،‌ دائم در روزنامه او دست نبرید!
می‌توانید با مسئولین مدرسه هماهنگ کنید و سفرنامه را در مدرسه نصب کنید. این کار به اعتماد به نفس فرزند‌تان بسیار کمک خواهد کرد.

کتابچه شخصی

اگر فرزندتان بیشتر درون‌گرا و اهل خاطره‌نگاری است، اما می‌خواهد آن‌ها را برای خودش نگه دارد، یک دفترچه زیبا برایش تهیه کنید تا بتواند خاطراتش را بنویسد و یادگاری‌های سفر را در آن بچسباند. شاید هم دوست داشته باشد نویسنده بشود، بدین ترتیب کتابی شخصی خواهد داشت که می‌تواند به دیگران امانت بدهد تا بخوانند.


سفرنامه‌نویسی

از کارهای هیجان‌انگیزی که بچه‌ها می‌توانند در سفر انجام بدهند، سفرنامه‌نگاری یا نویسی است. سفرنامه به آن‌ها کمک مي‌کند اطلاعات و خاطراتشان را یک جا جمع کنند. به علاوه وقتی قررا باشد تجربه‌هایشان را ثبت کننند، با دقت بیشتری، به محیط نگاه می‌کنند و یاد می‌گیرند. سفرنامه‌نگاری به آن‌ها کمک می‌کند تجربه‌های سفرشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و از آن‌ها وجه و تشویق دریافت کنند،‌ دوست‌های جدید پیدا کنند و با آن‌ها در مورد تجربیات سفر حرف بزنند و ...
راه‌های مختلفی برای ثبت وقایع و تجربه‌های سفر وجود دارد. بسته به امکانات و علاقه فرزندتان می‌توانید یکی از آن‌ها را به او پیشنهاد بدهید و قدم به قدم هم در این راه با او همراه شوید تا در لذتی که می برد سهیم شوید.

نمایشگاه

اگر در سفر مثلا استعداد عکاسی فرزندتان شکوفا شد،‌ مي‌توانید در خانه خودتان در روز مشخصی نمایشگاهی از عکس‌ها برگزار کنید تا دوستان و اقوام نزدیک از آن دیدن کنند. یا میتوانید فیلمی که فرزند‌تان در سفر گرفته را دسته‌جمعی ببینید. تشویق‌های این‌چنینی، خاطرات بی‌نظیری را برای فرزند‌تان رقم خواهد شد که برای همیشه در ذهنش می‌ماند. با این کار، استعداد او در زمینه ارائه به جمع را شکوفا می‌کنید. شاید بتواند دقایقی هم سخنرانی کند.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha