2709
داروهائی که نباید به کودکان خردسال داد

داروهائی که نباید به کودکان خردسال داد

1392/12/26 بازدید1872

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دچار عوارض داروئی می شوند و بنابر این در دادن داروهائی که بدون نسخه می توان از داروخانه ها تهیه کرد و همچنین داروهای گیاهی به کودکان دقت داشته باشید.(در کودکان پیش دبستانی این مسئله حتی مهمتر هم می شود زیرا  خوردن اتفاقی داروها در در این سن ،معمولا بیشتر از سایر سنین اتفاق می افتد.)

در این مقاله توضیحاتی در مورد داروهائی که هرگز نباید به کودکان دو تا چهار ساله داد،آورده شده است.

 

آسپرین

هیچوقت از آسپرین یا داروهائی که حاوی ترکیبات آسپرین هستند برای کودک استفاده نکنید مگر اینکه پزشک آنها را تجویز کرده باشد.آسپرین کودک را مستعد سندرمی به نام "رای" میکند که مقاله ای در مورد آن در این سایت آورده شده است و یک سندرم بالقوه کشنده است. توضیحات روی بسته دارو ها را بخوانید تا مطمئن شوید حاوی آسپرین نیستند(گاهی از کلمه سالیسیلات به جای آسپرین استفاده می شود) و در صورتیکه هر گونه تردیدی در این مورد داشتید برای راهنمائی بیشتر  از داروساز یا پزشک کمک بگیرید.

جایگزین مناسب برای تب یا درد ،استامینوفن یا ایبوپروفن است که البته باید دوز مناسب آنها برای بچه ها استفاده شود اما به یاد داشته باشید چنانچه کودک استفراغ هم می کند یا بدنش کم آب است ، آسم دارد،بیماری کلیوی دارد و زخم یا هر بیماری مزمن دیگری در بدنش وجود دارد ،قبل از دادن ایبوپروفن با پزشکش مشورت کنید. در مورد استامینوفن هم اگر فرزندتان بیماری کبدی دارد به پزشک بگوئید تا از داروی مشابه مناسب دیگری استفاده کند.

 

 

 

 

 

داروهای سرماخردگی یا سرفه که بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند

 

این گونه داروها برای کودکان این سن نه تنها عملا علائم سرماخوردگی و سرفه را کاهش نمی دهند بلکه می توانند مضر هم باشند به خصوص زمانی که اشتباها بیش از حد مجاز خورده می شوند.علاوه بر آثار جانبی مانند خواب آلودگی، تهوع و استفراغ و جوش های پوستی،ممکن است عوارض جدی مانند افزایش ضربان قلب،تشنج و حتی مرگ هم اتفاق بیفتند.

 

داروهای ضد تهوع

این داروها را هرگز بدون نسخه پزشک به کودک ندهید.در اکثر موارد بدون اینکه نیاز به این داروها باشد، بدن کودک خودش از پس استفراغ یا تهوع بر می آید زیرا معمولا تهوع در کودکان کوتاه مدت است.

 

 

داروهای مخصوص نوزادان یا بزرگسالان

در این سنین،دادن دوز کمتر از دوز مخصوص بزرگسالان به همان اندازه دادن دارو با دوز بیشتر از دوز مخصوص نوزادان، خطرناک است و اکثر والدین نمی دانند که قطره های مخصوص نوزادان غلظت بیشتری در بدن ایجاد می کنند تا شربت که مخصوص کودکان بزرگتر است. توجه داشته باشید چنانچه بر روی دارو دوز آن بر اساس سن و جنس کودک درج نشده،از دادن آن به فرزندتان خودداری کنید.

 

داوهائی که برای شخص دیگر یا علائم دیگر تجویز شده اند

در این موارد نه تنها آن دارو ها احتمالا برای کودک شما موثر نیستند بلکه ممکن است عوارض هم ایجاد کنند.

 

دارو یا هر چیزی که تاریخ مصرفش گذشته است

تمام موادی که تاریخ مصرفشان گذشته است باید در اولین فرصت به دور انداخته شوند زیرا از آن زمان به بعد نه تنها موثر نیستند بلکه اثرات نا مطلوب نیز بر بدن می گذارند. به یاد داشته باشید تغییر رنگ هم از مواردی است که لازم است دارو کنار گذاشته شود.ضمنا بهتر است به گونه ای آنها را معدوم کنید که کودک به هیچ طریقی نتواند به آنها دسترسی داشته باشد.

 

استامینوفن بیش از حد

به جز خود استامینوفن ،بعضی از داروها ی ضد درد در ترکیبات خود استامینوفن دارند.مراقب باشید مقدار استامینوفنی که از این طریق نیز وارد بدن کودک می شود از حد معینی تجاوز نکند. یک راه مناسب این است که تا زمانی که مطمئن نشدید ،از دادن استامینوفن یا ایبوپروفن به کودک خودداری کنید.

 

شربت ایپکاک

شربت ایپکاک باعث  استفراغ می شود و برای پیشگیری از مسمومیت استفاده می شود. امروزه پزشکان دیگر استفاده از آن را توصیه نمی کنند زیرا معلوم نیست که واقعا چقدر به درمان مسمومیت کمک میکند. بنابر این بهتر است که این شربت را در خانه نگه ندارید و برای پیشگیری از مسمومیت هم دقت کنید مواد خطرناک را از دسترس کودک دور نگه دارید.

 

نکته آخر اینکه در مورد قرص های جویدنی مراقبت بیشتری کنید. در مورد کودکان باید به اینکه چگونه و چه موقع آنها به کودک بدهید،دقت کنید. کودکان چهار ساله در اکثر موارد ارحت با اینها کنار می آیند به خصوص اگر موادشان در دهان زود حل شوند اما به هر حال در هر کودکی که هنوز نمی تواند عمل جویدن غذاها را به خوبی انجام دهد باید در دادن جویدنی ها احتیاط کرد. گاهی پزشک اجازه می دهد که این قرص ها را خورد کنید و داخل غذاهای نرم مانند ماست بریزید و به کودک بدهبد و البته در آن صورت باید مطمئن شوید کودک تمام آن غذا را خورده است تا بدانید دوز کامل دارو را دریافت کرده است. 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha

پربازدیدترین ها

آموزش کاشت سبزه عید با گندم

نوشته

1 هفته پیش
|
13486 بازدید

چه شیرخشکی برای نوزاد من مناسبه؟

نوشته

1 هفته پیش
|
6559 بازدید

عواقب سکوت در زندگی‌های امروزی

نوشته

1 هفته پیش
|
14576 بازدید