2750
اهمیت سواد مالی کودکان (پول توجیبی و آموزش پس‌انداز)

اهمیت سواد مالی کودکان (پول توجیبی و آموزش پس‌انداز)

1396/06/01 بازدید689

پس‌انداز یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ایجاد ثروت و داشتن پایه مالی امن است. با این حال بسیاری از ما در دوران بزرگسالی اهمیت صرفه‌جویی و پس‌انداز را از طریق آزمون و خطا و گاهی تجربه فرا گرفته‌ایم. متاسفانه در مدارس هم آن‌طور که باید و شاید به این مسئله پرداخته نمی‌شود.

اما راه‌هایی برای آموزش راه‌های صرفه‌جویی و دلایل آن برای نسل‌های آینده وجود دارد. قطعا بهتر است والدین از همان سال‌های اولیه مسائل مالی، پس‌انداز و مهارت‌های هزینه کردن را به فرزندانشان بیاموزند. اگر شما هم از آن دسته والدینی هستید که به این مسائل اهمیت می‌دهید، نکات زیر می‌تواند برایتان مفید باشد:

قلک بخرید

یکی از بهترین و در عین حال ساده‌ترین راه‌ها برای شروع این آموزش خرید قلک است. به کودکانتان بگویید هدف از خرید این قلک پُر کردن آن با اسکناس و سکه و پس‌انداز برای هزینه‌های احتمالی در آینده است. بنابراین هر چه بیشتر پس‌انداز کنید در آینده پول بیشتری خواهید داشت.

زمانی که قلک پر شد، فرزندتان را به بانک ببرید و یک حساب پس‌انداز مخصوص کودکان برایشان باز کنید. از آنها بخواهید پولی که پس‌انداز کرده‌اند را بشمرند تا بهتر حجم پولی را که در مدت زمانی مشخص جمع کرده‌اند درک کنند. بردن فرزندان به بانک به آنها کمک می‌کند که مفهوم پس‌انداز برایشان واقعی‌تر جلوه کند. مفاهیمی نظیر سود و بیشتر شدن میزان پول در طول یک سال را برایشان توضیح دهید. این موضوع‌ می‌تواند انگیزه بیشتری برای پس‌انداز به کودکانتان بدهد.


به موقع و مداوم بیاموزید
تحقیقات نشان می‌دهد که تاثیر یک درس مالی به کودکان پس از حدود 5 ماه از بین می‌رود. بنابراین برای بهتر کردن فرآیند آموزش‌های مالی، باید درس‌های به‌موقع و مداوم به آنها بدهید. به عنوان مثال اگر می‌دانید که فرزند شما قرار است در روز تولدش 50 هزار تومان به عنوان هدیه دریافت کند، بهترین زمان برای یاد دادن برنامه‌ریزی مالی، چند روز قبل از برگزاری مراسم تولد است.

یکی از بهترین‌ روش‌ها برای آموزش‌های مداوم و پیوسته این است که یک جدول زمانی برای کودکانتان ترسیم کنید. این موضوع به آنها کمک می‌کند که زمان رسیدن به اهداف خود را بهتر تجسم کنند.


خودتان هم پس انداز کنید
همچنین درک بسیاری از مسائل برای کودکان از طریق مثال ساده‌تر است. یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش پس‌انداز به کودکان این است که خودتان هم به پس‌انداز بخشی از درآمد ماهیانه خود برای آینده بپردازید.

دستمزد بدهید

در خانه به فرزندانتان وظایفی را بسپرید و بابت انجام این وظایف به آنها پول پرداخت کنید. مفهوم پس‌انداز درآمد با پس‌انداز مبلغی که به عنوان هدیه دریافت کرده‌اند، بسیار متفاوت است. با این روش، فرزندان شما این تفاوت را بهتر درک می‌کنند. علاوه بر آن، یادگیری مفاهیمی نظیر اخلاق کاری و مسئولیت‌پذیری نیز در این فرآیند صورت می‌پذیرد. همچنین کودکان شما احساس رضایت بیشتری نسبت به افزایش پول و سرمایه خود پیدا می‌کنند.

در مورد پول صحبت کنید

یکی از مسائل مهم که خانواده‌ها باید به آن توجه کنند، صحبت کردن در مورد موضوع «پول» و همین‌طور اهمیت پس‌انداز است. سعی کنید از بحث‌های مالی به عنوان درس‌های آموزشی استفاده کنید. به عنوان مثال پاسخ به سوال «آیا ما ثروتمند هستیم؟» می‌تواند به تنهایی یک درس باشد. برای بسیای از والدین پاسخ دادن به چنین سوالی بسیار دشوار است. در حالی که با پاسخ به این سوال، به راحتی می‌توانید بسیاری از ارزش‌های خانوادگی از جمله سخت‌کوشی و مسئولیت‌پذیری و به دنبال آن پس‌انداز و دلایل آن را به کودکان خود آموزش دهید.پول توجیبی بدهید
به کودکان خود پول توجیبی بدهید، اما مسئولیت پس‌انداز کردن را بر عهده خودشان بگذارید. سعی کنید تفاوت میان «نیازها» و «خواسته‌ها» را برایشان شرح دهید. پرسیدن سوال‌هایی نظیر «چرا پولت را پس‌انداز می‌کنی؟» و «دوست داری چطور آینده‌ای داشته باشی؟» می‌تواند تاثیر مثبتی در یادگیری هرچه بهتر این مفاهیم داشته باشد.

فضا را به گونه‌ای مهیا کنید که کودکانتان در مورد مسائل مالی و پولی از شما سوال کنند. پرسش‌های بیشتر تشویقی خواهد بود برای آینده‌نگری و پس‌انداز بیشتر.

 

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha

پربازدیدترین ها

این هفته رو بشنوید با نی نی کست

نوشته

2 هفته پیش
|
18330 بازدید

تاریخچه سزارین!

نوشته

2 هفته پیش
|
12703 بازدید