833
مراقبت از کودکان در شب‌های محرم

مراقبت از کودکان در شب‌های محرم

1395/07/12 بازدید13989

نی‌نی سایت: روزهای عزاداری محرم آغاز شده است و هیات‌ها و تکایای مختلف پذیرای مهمانان و عزاداران حسینی هستند. حال و هوای خاص این روزها به گونه‌ای است که همه از بزرگ و کوچک علاقه و اشتیاق وافری برای شرکت در مراسم آن دارند که اوج آن در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی و همزمان با بیرون آمدن دسته‌های عزاداری اتفاق می‌افتد. شاید یکی از دشوارترین کارها برای مادران در این روزها کنترل و مراقبت از کودکان باشد؛ کودکانی که دوست دارند همراه این دسته‌ها باشند و در مراسم عزاداری حضوری فعال داشته باشند. حتی کودکان کم سن و سال‌تر نیز نسبت به این مراسم واکنش و کنجکاوی زیادی نشان می‌دهند و شما به سختی می‌توانید آنها را برای لحظاتی از تماشای دسته‌های عزاداری و سیل جمعیت دور نگه دارید.
اما برای شرکت در این مراسم مخصوصا حضور کودکان باید نکاتی رعایت شود که سلامتی و ایمنی او را به خطر نیندازد. در این مورد چند نکته وجود دارد که به اختصار آنها را برای‌تان بازگو می‌کنیم؛

1. باید مراقب باشید که حضور در مجالس عزاداری که عموما در ساعاتی از شب برگزار می‌شود اختلالی در ساعات خواب و استراحت کودک به وجود نیاورد. همچنین شام خوردن در مجالس عزاداری می‌تواند برنامه غذایی کودک را نیز می‌تواند به هم بریزد. بهتر است حضور کودک خود را در این مجالس به گونه‌ای تنظیم کنید که علاوه بر استفاده از این فضای معنوی به این موارد لطمه‌ای وارد نشود.

2. بچه‌های کوچک‌تر معمولا آسیب‌پذیرتر هستند و زودتر و بیشتر دچار بیماری می‌شوند. اکنون هم فصل سرماست و امکان ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا بیشتر است. بنابراین توصیه ما به شما این است که از بردن کودکان زیر چهار سال به هیات و تکایا خودداری کنید. چون هر جایی که افراد زیادی در آن تجمع کرده باشند احتمال وجود ویروس بیشتر است و از آنجایی که در این دست مراسم افراد مختلف و بسیاری شرکت می‌کنند احتمال وجود انواع ویروس‌ها و میکروب‌های تنفسی و گوارشی بیشتر است.

3. تکایا و هیات‌های عزاداری اغلب با صداهای بلند و باندهای بزرگ عجین شده‌اند. کودکان نوپا از این صداها می‌ترسند اما ممکن است خردسالان به آنها علاقه نشان دهند و نزدیک منابع صدا باشند. مراقب باشید که حتما کودکان خود را از منابع صدا دور نگه دارید تا برای دستگاه شنوایی آنها مشکلی ایجاد نشود.

4. والدین باید مراقب کودکان با نیازهای خاص باشند. اگر کودک شما بیماری خاصی دارد باید همیشه داروهای او را به همراه داشته باشید و ملاحظات رفتاری که موظف به رعایت آنهاست، مرتب به او گوشزد کنید. حضور در این مراسم و شلوغی نباید او را از باید و نبایدهایی که موظف به رعایت‌شان است، دور کند. به عنوان مثال، کودکانی که دچار مشکلات مزمن قلبی و ریوی هستند نباید در محل‌های پر ازدحام حضور داشته باشند؛ در مورد این کودکان باید تهمیداتی بیندیشید که همزمان با شرکت در این مراسم از جمعیت دور بماند.

ارسال نظر شما

login captcha
خیلی ممنون از توضیحات خوبتون
خیلی خوب توضیح دادید، متشکرم، میخواستم دختر کوچیکم رو ببرم، حالا با این بیماریهایی که هست نمیبرم.
شیعه های باحالی هستین متشکرم
1066
1133