787
هفته بیستم
نوشته : 1393/01/10 46

کودک شما چگونه تغییر می‌کند؟

وزن جنین در هفته بیستم بارداری به 320 گرم رسیده است. طول بدن جنین 20 هفته نیز از فرق سر تا باسن برابر 16.5 سانتی‌متر و از فرق سر تا پاشنه پا به‌صورت کشیده و صاف حدود 25 سانتی‌متر است. 

(در بیست هفته اول جنین، طول بدن او را از سر تا باسن محاسبه می‌کنیم. بعداز هفته بیستم بارداری اندازه را از سر تا نوک انگشتان پا محاسبه می‌کنیم. زیرا اگر به عکس جنین 20 هفته‌ای خود نگاه کنید خواهید دید او در تمام نیمه اول بارداری پاهای خود را خمیده کرده و پاهایش در مقابل نیم‌تنه بالایی او قرارگرفته‌اند و به‌سختی می‌توان طول آن‌ها را اندازه گرفت).

یک ماده چرب و سفیدرنگ بنام ورنیکس تمام بدن کودک را می‌پوشاند تا از پوست او در مدت طولانی غوطه‌ور بودن در مایع آمنیوتیک محافظت کند. این پوشش نرم و لیز حرکت کودک در مجرای زایمان را نیز آسان‌تر می‌کند.

جنین در هفته 20 بارداری، عمل بلعیدن را بیشتر انجام می‌دهد که یک تمرین خوب برای دستگاه گوارش او است. 

او مکونیوم نیز تولید می‌کند که یک ماده چسبنده و سیاه‌رنگ است و مخلوطی از سلول‌های مرده ترشحات دستگاه هاضمه و همچنین مایع آمنیوتیک بلعیده‌شده هست. این ماده در روده‌های او جمع می‌شود و در اولین مدفوع او پس از تولد از بدنش خارج می‌شود (البته بندرت برخی از کودکان این ماده را در رحم یا در طول زایمان دفع می‌کنند).

 

شما چگونه تغییر می‌کنید؟

تنها یک هفته دیگر به رسیدن به نیمه دوران حاملگی باقی‌مانده است. شما ممکن است در ناحیه پایین شکم خود احساس درد داشته باشید که این درد ممکن است تا کشاله ران نیز امتداد یابد.

یا ممکن است یک درد ناگهانی و شدید (مثل تیر کشیدن) خصوصا در پایان یک روز کاری یا هنگامی‌که تغییر وضعیت می‌دهید، در یک یا دو طرف شکم احساس کنید. این درد به درد لیگامان گرد موسوم است و به خاطر کشیده شدن ماهیچه‌ها و رباط‌هایی که از رحم در حال رشد شما حمایت می‌کنند، ایجاد می شود. این درد خطرناک نیست اما اگر در حالت استراحت هم ادامه پیدا کند یا شدید و پایدار شود، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

همچنین ممکن است اخیرا تغییراتی در پوست خود مشاهده کرده باشید. آیا کف دستهای شما قرمز شده اند؟ لازم نیست نگران چیزی باشید؛ این اتفاق در اثر افزایش میزان هورمون استروژن است.

همچنین مشاهده لکه های تیره رنگ در بعضی قسمتهای پوست در دوران حاملگی معمول است. هنگامی که این لکه ها بر روی لب بالایی، گونه ها و پیشانی ظاهر شوند به آن کلوآسما یا نقاب حاملگی می گویند. شما ممکن است این لکه ها را روی بازوها یا دیگر اندامهایی که در معرض نور خورشید هستند نیز مشاهده کنید.

نوک پستانها، کک و مک ها ، اثر قدیمی زخمها، زیر بغل یا قسمت داخلی بازوها، قسمت داخلی رانها و فرج نیز ممکن است در دوران حاملگی تیره رنگ شوند. مسیر تیره رنگی که از ناف شما بسمت پائین و تا استخوان شرمگاهی امتداد پیدا می کند لینه آ نیگرا یا خط سیاه نامیده می شود.

این لکها و تیرگیها به دلیل افزایش موقت ملانین (ماده ای که رنگ مو پوست و چشمان را ایجاد می کند) است و در اکثر خانمها پس از زایمان به سرعت از بین می رود. بهتر است خود را در برابر نور خورشید قرار ندهید زیرا موجب تشدید تغییرات رنگدانه های پوست می شود. هنگامی که می خواهید از منزل خارج شوید لباس کامل بپوشید، از کلاه لبه دار یا نقاب دار استفاده کنی،د عینک آفتابی به چشم بزنید و حتما از محلولها یا کرمهای ضدآفتاب استفاده کنید.

نهایتا اگر دچار تیرگی شدید پوست در قسمتهای در معرض دید شوید یا از نقاب حاملگی خود خجالت بکشید، کمی آرایش می تواند آنها را بپوشاند. لطفا خودسرانه از کرمهای لک بر استفاده نکنید، بعضی از آنها حاوی موادی هستند که مصرف آن در دوران بارداری ممنوع است، بعدا وقت کافی برای بهسازی پوست خود خواهید داشت. 

 

فعالیت‌های هفته بیستم بارداری

نیمی از راه گذشته است؛ تبریک! 

اکنون قسمت بالایی رحم در کنار ناف شما قرار دارد و احتمالا وزن شما حدود 4.5 کیلوگرم اضافه‌شده است. از هفته 20 حاملگی به بعد ممکن است هر هفته حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه کنید. (اگر حاملگی را با لاغری و کسر وزن آغاز کرده‌اید شاید لازم باشید که کمی بیشتر وزن اضافه کنید. اگر هم حاملگی را در حالتی که اضافه‌وزن داشته‌اید آغاز کرده‌اید شاید کمی کمتر وزن اضافه کنید). 

اطمینان حاصل کنید که آهن به میزان کافی مصرف می‌کنید، زیرا این ماده به‌طور عمده در تولید هموگلوبین نقش دارد (هموگلوبین‌ها بخشی از گلبول‌های قرمز خون هستند که اکسیژن را در بدن شما جابجا می‌کنند). در دوران حاملگی بدن شما به مقدار بیشتری آهن نیاز دارد تا بتواند کودک در حال رشد شما، جفت و افزایش حجم خون خود شما را تامین کند. 

هر متخصص تغذیه و بارداری که از او سوال کنید در هفته بیستم بارداری چه بخوریم شما را به مصرف آهن توصیه می‌کند. غذاهای سرشار از آهن که می‌توانید مصرف کنید شامل گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوشت ماهی، تخم‌مرغ، عدس و دیگر حبوبات، اسفناج و غلاتی که با آهن غنی‌شده‌اند، هستند.

اگر تاکنون در کلاس‌های مربوط به زایمان و تولد نوزاد ثبت‌نام نکرده‌اید بهتر است پرس‌وجو را آغاز کنید. اگر دفعه اول حاملگی شما باشد و یا بار چندم، بازهم می‌توانید از کلاس منظمی که شما را برای سختی‌های حاملگی و زایمان آماده می‌کند بهره ببرید. 

این‌گونه کلاس‌ها ممکن است جلسات هفتگی باشند یا به‌صورت یک کلاس فشرده یک‌روزه برگزار شوند و ممکن است شما بتوانید با همسر یا مادر خود در آن شرکت کنید. 

بهتر است بدانید که در هفته سی و هفتم رشد کودک شما تقریبا کامل شده و شما باید برای تولد فرزندتان آماده‌باشید؛ لذا به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که قبل از آن زمان آمادگی‌های لازم را کسب کرده باشید.

 

رژیم غذایی

هشت نوع ویتامین "ب" وجود دارد که به آن‌ها خانواده "ب" گفته می‌شود. در رژیم غذایی هفته بیستم بارداری این گروه باید گنجانده شوند.

اسیدفولیک، مهم‌ترین ویتامین گروه "ب" است زیرا مانع بروز نواقص لوله عصبی در جنین می‌شود. اما هفت ویتامین دیگر نیز در تغذیه هفته 20 بارداری مهم هستند. آن‌ها به بدن کمک می‌کنند که انرژی و مواد غذایی را دریافت کنند. 

بهترین روش استفاده از مواد غذایی خوردن است! در مادرانی که گیاهخوار هستند ذخایر ویتامین B12 در نوزادان آن‌ها پایین است پس دقت کنید که حتما مواد غذایی که دارای ویتامین "ب" هستند در برنامه غذایی خود قرار دهید. 

ویتامین b12 که به نام "کبالامین" هم شناخته می‌شود، ماده غذایی اساسی است که اغلب در فراورده‌های حیوانی یافت می‌شود. رژیم غذایی فقیر از این ویتامین می‌تواند در ابتلا به کم‌خونی دخیل باشد، بنابراین از رژیم‌های غذایی استفاده کنید که شامل b12 مثل برشتوک‌های آماده صبحانه باشد.

 

نگران نباشید

ممکن است حس بویایی تیز و تقویت‌شده شما به حالت طبیعی خود بازگردد و یا به همین منوال تا آخر دوران بارداری باقی بماند. 

در همه خانم‌ها حس بویایی در این دوران خیلی بالا نمی‌رود. اگر حس بویایی شما قوی شده است نگران نباشید. بینی شما دیر یا زود به حس اولیه خود بازمی‌گردد.

 

توصیه‌های مذهبی هفته بیستم بارداری

هفته بیستم بارداری جزئی از ماه پنجم، یعنی ماه حرکت است. در ابتدای این ماه جنین درون رحم حرکت می‌کند. 

توصیه‌شده است سوره مبارک "یس" در هرروز و سوره "واقعه" و سوره "توحید" حداقل 10 مرتبه در شب‌ها قرائت شود. 

شنبلیله خام یا پخته بخورید زیرا جنین را گیسو بلند و پر مو می‌کند. برای استخوان‌بندی جنین خوردن هر نوع مربا خصوصا مربای شقاقل تاثیر دارد. مادر در روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره "الفتح" تلاوت کند. همچنین در موقع تکان بچه دست روی شکم بگذارد و صلوات و سوره توحید را تلاوت کنید.

 

بایدهای هفته بیستم بارداری

بر اساس تحقیقات استرس خیلی بالا می‌تواند باعث زایمان زودرس یا کمبود خون در نوزادان شود. برای محافظت از خود و جنینتان از افراد و شرایط استرس‌آور پرهیز نمایید.
برای کاهش استرس، خواب کافی داشته باشید، خوب غذا بخورید، به‌طور منظم ورزش کنید و وقت کافی را با دوستان و خانواده بگذرانید.

 

نبایدهای هفته 20 حاملگی

در هفته 20 بارداری به این نکات توجه کنید

خونریزی از مهبل: لکه کوچک خون، آن‌هم بعد از نزدیکی در طی اولین 18 هفته چیزی نیست که درباره‌اش نگران باشید اما خونریزی زیاد در سه ماه اول علامت سقط‌جنین و در سه ماه دوم علامت مشکلات جفت یا زایمان زودرس می‌باشد.

ترشحات مهبل: این وضعیت تقریبا نگران‌کننده است و باید سریع به پزشک اطلاع دهید زیرا ممکن است نشانه پارگی زودهنگام لایه‌ها یا گردن رحم باشد.

دل‌پیچه‌های شکمی: چنانچه دردهای بی‌وقفه‌ای در شکمتان احساس می‌کنید به پزشک اطلاع دهید.

تهوع شدید: اگر میزان تهوع‌تان به‌حدی زیاد است که نمی‌توانید جلوی بیرون ریختن آن را بگیرید باید فورا به پزشک اطلاع دهید .

سردر د و سرگیجه شدید و تاری دید: ازآنجاکه این نشانه‌ها می‌تواند علامت دل‌پیچه‌های بارداری یا بیماری‌های غیر مرتبط با بارداری باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

 

ویدیو

ارسال نظر شما

login captcha
ghazii
ghazii
2 هفته پیش

سلام من الان بيست هفته هستم ولي ١٦ هفته و ٦ روز بهم گفتن بچه دختره به نظرتون احتمال داره اشتباه شده باشه؟؟ 

من تمام وسايلشو دخترونه خريدم ☹️

@ghazii

سلام دوست عزیز احتمال خطا بالای ۱۶ هفته ضعیف است اما برای اطمینان می توانید در سه ماهه دوم بارداری مجدد سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

سلام من بیست هفته و دوروز هستم صبح که ازخواب بلند میشم چنان ترشح بدنم زیاده که لباسمم خیس میشه میخواستم بدونم طبیعیه ولی فقط دو سه روز صبح اینجوری میشم بعد چند روزم اینجوری نیستم. یه چیزدیگه من تالاسمی مینورم دکترم رفتم بهم قرص فولیک اسید 5داده میخواستم بگم چه موادغذایی بخورم که سطح هموگلوبین خونم بیاد بالا 

@ااااااااااالهههههههه

سلام دوست عزیز نگران نباشید در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی ترشحات واژن خانم های باردار افزایش می یابد و این مسئله طبیعی است در رژیم غذایی خود از گوشت، ماهی، آجیل ترجیحا خام، تخم مرغ،حبوبات و سبزیجات استفاده نمایید موفق باشید. 

سلام من20 هفتمه ولی اصلا حرکات جنین رو متوجه نمیشم

به نظرتون مشکلی وجود داره؟ 

موقع ادرار زیر دلم درد میگیره و ترشحاتم زرد کمرنگ ولی نه خارش و نه بو هیچ کدوم ندارم

پاپ دادم واژینوز باکتریال داشتم ممکنه ممکنه رحمم عفونت داشته باشه که زیر دلم درد میکنه موقع ادرار؟ 

علائم التهاب رحم تو بارداری چیه؟

میترسم عفونت به جنین آسیب بزنه البته کشت دادم ولی باکتریها رشد نکردن 

دمای بدنم 36.5 هست

@غزل#24035

سلام دوست عزیز نگران نباشید تا پایان هفته ۲۲ بارداری برای احساس کردن حرکات جنین زمان دارید اگر موقع دفع ادرار درد دارید بهتر است مایعات ومیوه  زیاد استفاده کنید و زود به زود ادرار خود را تخلیه کنید اگر درد شما کمتر نشد باید برای اطمینان آزمایش ادرار انجام بدهید اگر ترشحات بد بو و سوزش ویا خارش ندارید جای نگرانی وجود ندارد  موفق باشید. 

سلام من بیست هفته و سه روزمه تازه دارم حرکات بچه رو متوجه میشم ولی اصلا منظم نیست مثلا یهو از صبح خبری نیست ولی بعداز ظهر متوجه میشم یا فقط صبح میفهمم اونم چند لحظه آیا این طبیعی هستش من خیلی نگرانم

@farkl68

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما این مسئله طبیعی است با افزایش سن بارداری و رشد جنین حرکات آن را واضح‌تر احساس خواهید کرد بنابراین جای نگرانی وجود ندارد موفق باشید 

سلام خسته نباشید من تازه وارد هفته بیستم بارداری شدم تو 18 هفته و سه روز بهم گفتن که بچم دختره میخوام بدونم صد در صد درسته؟ آخه همه وسایل رو تو این هفته خریدم.

@مامان0جونی

سلام دوست عزیز با توجه به سن بارداری شما احتمال خطا در سونوگرافی در تعیین جنسیت جنین ضعیف است موفق باشید 

سلام من هفته بیستم بارداری هستم. واژنم خارش داره و موقع ادرار زیر دلم درد می‌گیره و تیر می‌کشه ادرارم رنگش تیره هست و بوی بدی داره چیکار کنم؟ طبیعیه؟ در ضمن اگه مشکلی هست بدون قرص حل میشه؟ 

@نینااا

سلام دوست عزیز خیر این علائمی را که ذکر کرده اید طبیعی نیست و نشانه عفونت است باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما با انجام آزمایش ادرار بررسی شود موفق باشید.

سلام

من تا هفته ی پیش حالم بد بود از همه نظر اذیت شدم

ولی الانا حس میکنم بهترم

من ۱۹ هفته و ۳ روز باردار هستم. وضعیت جنین بریچ بود و جفت قدامی. می خواستم بدونم برای زایمان و رشد جنین مشکلی پیش نخواهد آمد؟

سلام.من هفته نوزدهم بارداریم‌.هفته هفدهم سونو شدم و جفتم هوب بود و سرویکسم ۳۳ بود. چند روز پیش خونریزی داشتم که قطع شد.الان ترشحات قرمز و قهوه ای دارم .لطفا راهنمااییم کنید.

@elijannafas

سلام دوست عزیز باید استراحت کافی داشته باشید وزیر نظر پزشک معالج دارو مصرف کنید موفق باشید.

سلام....

سه روزه ک رفتم توهفته ی بیستم.خیلی خوشحالم ...واسم دعاککنید  فتم سونو بگه بچت پسره،اخه بچه اولم دختربوده