2109
آغازغربالگری تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 ساله

آغازغربالگری تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 ساله

1395/08/03 بازدید4342

نی نی سایت: طرح ملی «غربالگری تنبلی چشم» کودکان 3 تا 6 سال آغاز و تا پایان آذرماه ادامه دارد.

مینو رفیعی، معاون پیشگیری از معلولیتهای سازمان بهزیستی کشور، ضمن بیان اینکه والدین می‌توانند به همراه کودکان خود تا پایان آذر ماه به مراکز پیشگیری از طرح تنبلی چشم از جمله مهدهای کودک مراجعه کنند، هزینه معاینه هر کودک را ۲۰ هزار ریال اعلام کرد که خانواده ها باید پرداخت کنند.

به گفته وی بدلیل آنکه تنبلی چشم به علت ظاهر سالم چشم قابل تشخیص نیست، کودکان باید معاینه شوند این در حالیست که اگر کودکان زمان طلایی غربالگری را از دست بدهند، دیگر نمی‌توان اختلالات بینایی اعم از کم بینایی و یا نابینایی را درمان کرد.

رفیعی اختلال در دید عمقی، اختلالات تحصیلی و یادگیری، نابینایی یا کاهش بینایی دائم، کاهش قدرت تمرکز و تفکیک و احتمال بیشتر بروز حوادث و معلولیت از عوارض ناشی از تنبلی چشم در کودکان را از جمله عوارض ناشی از تنبلی چشم در کودکان عنوان کرد.

وی با اشاره به استقرار گروه های سیار در مناطق صعب العبور و روستایی، میزان مشارکت در این طرح طی سال گذشته را ۷۴ درصد عنوان کرد و گفت: علت مشارکت نکردن ۲۶ درصد کودکان در طرح تنبلی چشم ، عدم آگاهی والدین و فقر فرهنگ سلامت در برخی مناطق گزارش شده است.

معاون سازمان بهزیستی ادامه داد: از ابتدای اجرای طرح در سال ۷۴ تاکنون، ۲۳میلیون کودک معاینه شده اند و از این شمار، ۲۵۰هزار کودک ، دچار اختلال بینایی بوده اند که در زمان مناسب، اقدامات درمانی برای آنان انجام شد. امسال نیز بهزیستی ۶ میلیارد تومان برای اجرای موفق این طرح و همچنین جهت ارائه عینک و یا کمک هزینه‌های جراحی اختصاص داده است.

رفیعی ضمن بیان اینکه هدف کلی طرح غربالگری تنبلی چشم ارتقای سطح سلامت بینایی کودکان سه تا ۶ سال است اظهار کرد: کاهش شیوع و بروز تنبلی چشم در کودکان سه تا ۶ سال، افزایش میزان دسترسی کودکان به خدمات غربالگری بینایی به ویژه در مناطق محروم، روستایی و صعب العبور، افزایش میزان آگاهی آحاد جامعه از تنبلی چشم، بیماری های چشمی و راه های پیشگیری و درمان آن از اهداف اختصاصی طرح غربالگری تنبلی چشم محسوب می شود.

به گفته وی؛ تنبلی چشم یا «آمبلیوپی» نوعی اختلال بینایی است که دید را کاهش می دهد و پیشرفت آن منجر به کم بینایی و حتی نابینایی می شود ؛ بنابراین این اختلال در یادگیری و تمرکز کودکان تاثیرات سوء دارد و فرد را در معرض حوادث قرار می دهد.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha

پربازدیدترین ها

فواید مصرف زینک در بارداری

نوشته

6 روز پیش
|
7950 بازدید

هموروئید در بارداری خطرناکه؟

نوشته

5 روز پیش
|
5702 بازدید

روزه‌داری در زمان شیردهی

نوشته

2 هفته پیش
|
15043 بازدید