2109
تب و جوش‌های قرمز در کودکان چرا ایجاد می‌شود؟

تب و جوش‌های قرمز در کودکان چرا ایجاد می‌شود؟

1398/10/01 بازدید6992
بسیاری از کودکان به طور همزمان دچار تب و بثورات ( جوش‌ها یا لکه‌های قرمز یا هر دو) می‌شوند. این می‌تواند نشانه عفونت باشد. بیشتر این عفونت‌ها در اثر ویروس‌ها ایجاد می‌شوند و چند روز ادامه دارند. بهتر است بدانید که آنها به تنهایی و خود به خود از بین می‌روند و هیچ اثر طولانی مدتی ندارند.

عفونت‌هایی که با تب و جوش همراه است

شایع‌ترین عفونت‌ها شامل روزلا و بیماری دست، پا و دهان است. اما به لطف برنامه‌های واکسیناسیون سرخک و سرخجه بسیار نادر است. آبله مرغان هم به دلیل اینکه به تازگی واکسن آن ارائه شده، کمتر دیده می‌شود. گاهی مننژیت باکتریایی و ویروسی هم باعث تب و جوش در کودک می‌شود.

جوش در روی صورت نوزاد

روزلا

روزلا با تب بالا که بعد از 3 تا 5 روز متوقف می‌شود، مشخص می‌شود. لکه‌های صورتی کوچک در صورت، گردن و تنه ظاهر می‌شود تا زمانی که جوشهای قرمز ظاهر می‌شوند، کودک تقریبا بهبود پیدا می‌کند.
رزولا در اثر ویروس ایجاد شده و در کودکان 3 تا 24 ماهه شایع‌تر است. مشخص نیست که این بیماری چطور گسترش پیدا می‌کند و هیچ واکسنی برای جلوگیری از آن وجود ندارد اما این بیماری چندان مسری نیست و در بیشتر موارد حال عمومی کودک بد نیست و حتی می‌تواند به فعالیت عادی خود ادامه دهد.
چه کار کنیم؟
هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد. اگر کودک احساس خوبی ندارد و تب دارد می‎‌توانید به او استامینوفن بدهید. اگر کودک بالای 6 ماه داشت می‌توانید به او ایبوپروفن هم بدهید. دقت داشته باشید که لازم نیست او را قرنطیه کنید و به محض اینکه احساس کند حالش خوب است می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود بازگردد.

بیماری دست، پا، دهان

بیماری دست، پا، دهان نوع دیگری از عفونت‌های ویروسی است. این بیماری معمولا در تابستان رخ می‌دهد و به طور کلی کودکان خردسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد تب، ناراحتی و زخم‌های کوچک و دردناک در دهان شود. جوش‌های کوچک قرمز یا تاول‌های کوچک هم ممکن است روی دست‌ها و پاها و گاهی اوقات روی بقیه بدن ظاهر شود.
بیماری دست، پا، دهان عموما جدی نیست.

چه کار کنیم؟

هیچ درمانی برای این عفونت وجود ندارد و معمولا درمان آن 7 تا 10 روز طول می‎کشد. در صورتی که کودک احساس بدی نداشته باشد، می‌تواند فعالیت‌های روزانه‌اش را انجام دهد.

مننژیت باکتریایی

کودکان علیه سه باکتری اصلی ایجاد کننده مننژیت واکسینه می‌شوند: مننژوکوک، پنوموکوک و آنفلوآنزای هموفیلوس. در نتیجه این عفونت‌ها حالا بسیار نادر است اما گاهی ممکن است اتفاق بیفتد زیرا واکسن‌ها همه انواع باکتری‌ها را پوشش نمی‌دهند. کودکان مبتلا به مننژیت به سرعت بیمار می‌شوند. آنها تب، درد و سردرد دارند. ممکن است تحریک پذیر و بسیار خواب آلود باشند. لکه‌های قرمز یا آبی ممکن است روی بدن ظاهر شود.
کودکان مبتلا به مننژیت باکتریایی را باید بلافاصله نزد پزشک برد.

جوش روی بدن نوزاد

مننژیت ویروسی

ویرو‌س‌های مختلفی باعث این نوع مننژیت می‌شوند. هیچ درمان خاصی وجود ندارد و معمولا این نوع مننژیت خطرناک نیست و به طور کلی بدون ایجاد اثرات ماندگار از بین می‌رود.

اگر فرزندتان تب و جوش دارد چه باید کرد؟

به طور کلی وجود جوش‌های قرمز روی پوست همراه با تب، نشان دهنده بیماری جدی نیست. معمولا بهتر است وضعیت عمومی کودک را در نظر گرفت نه وجود جوش و تب بالا. به وضعیت عمومی، رفتار و سایر علائم کودک توجه کنید. طبیعی است که کودک تب دار نیاز به نوازش بیشتری داشته باشد و بیش از حد معمول گرسنه شود. اگر فرزندتان بیش از 72 ساعت جوش و تب بالا داشته باشد، بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

ارسال نظر شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید
login captcha

پربازدیدترین ها

فواید مصرف زینک در بارداری

نوشته

6 روز پیش
|
8126 بازدید

هموروئید در بارداری خطرناکه؟

نوشته

5 روز پیش
|
5832 بازدید

روزه‌داری در زمان شیردهی

نوشته

2 هفته پیش
|
15058 بازدید