2733
2739
چرا علمای دین به کامل بودن عقل انسان خیلی معتقدن   ولی همیشه اصرار دارن سوالامونو از خودشون ب ...

شما بد متوجه شدید اتفاقا دقیقا بر عکسه.  علمای دین میگن چون عقل انسان کامل نیست برای هدایت نیاز به تعالیم خداوند هست. همونجور که تو هر زمینه ای باید به متخصصش مراجع کرد خوب مسلمه در مورد تعالیم دینی هم باید به کسی که عمری در این زمینه کار کرده  و با تعالیم خداوند آشنا هستمراجعه کرد. اما همین دین میگه هر حکمی به خدا و پیغمبر نسبت داده میشه خلاف عقل باشه دروغه. زیر سوال بردن مراجعه به متخصص مثل اینه بپرسید چرا باید پیش پزشک رفت چرا به راهنمایی های همسایه مون برای مداوا عمل نکنیم. که البته خیلی از ما همین کارم میکنیم.

شما میگید خدارو خودمون ساختیم. روح چیه؟ نمیدونم شرح حال افرادی که تجربه نزدیک به مرگ را داشتن خوندید ...

اگه جسارت نباشه بهتون پیشنهاد میکنم منابع مطالعاتیتون رو عوض کنید و هر چیزی رو هم باور نکنین..کتابای ریچارد داوکینز و پیشنهاد میدم.اول نامه ی هفده صفحه ای به دخترش رو پیشنهاد میکنم.کتاب انسان خردمند یووال نوح هرری یه منبع مطالعه ی عالیه. و شایدم واسه شروع بهتره اول کتاب بیست و سه سال علی دشتی و دو قرن سکوت و مطالعه کنین و یا کتابهای مربوط به دوران صفوی..فقط اینکه تک منبعی نباشید.تک منبعی بودن خطرناکه.سمه.

من برای جای ترک های پوستی بعد از زایمانم از روغن آنتی استرچ مارک برند آنانه استفاده کردم که یک برند سوییسی بود.

برای من واقعا مثل معجزه عمل کرد. حتما تو دوران بارداری قبل از ایجادترک ها یا تا وقتی که ترک ها هنوز قدیمی نشدن و قرمز هستن استفاده کنید که زود برطرف بشه. برای ترک های ایجاد شده با چاقی یا لاغری هم عالیه. لینکشو میزارم چون میدونم دغدغه خیلی از ماماناس .

برای سفر به گذشته نیار به تولد هست تا مرغ از تخم در نیاد  نمیتونه بره به قبل از خلقت خودش چون م ...

از نظر علمی امکان سفر در زمان اثبات شده فقط فناوری علم روز کافی نیست

و این منطق انسانی ماس که برای هر چیزی دنبال مبدا میگرده شاید در واقعیت اصلا نیازی به مبدا نباشه(منظورم همون داستان تخم مرغ و مرغه که میگی حتما باید به دنیا اومده باشه) و گرنه در واقع هیچ چیزی هیچ مبدا قابل درکی نداره یکیش خود جهان ما که نمی تونیم درک کنیم 

از طرفی شاید روند زمان و جهان ما بی نهایت باشه که در اینصورت ما نمی تونیم با مغزمون درکش کنیم

باران هستم، خردادی✌
من از لحاظ علمی گفتم که هیچ کس تا امروز وجودشو نتونسته ثابت کنه توی کتاب ها و فیلمهای تخلیم راجبش مط ...

زمانی علم کامل میشه که با دین یکی بشه (ینی اینکه علم بتونه تمام معجزه ها و حتی خرافات رو توجیه کنه) و هنوز هم مونده تا کامل شدنش پس برای همینه که خیلی اوقات با پشتوانه ی صرفا علمی  ممکنه کم بیاریم 

به نظر من اینا (علم و دین یا ...) صرفا زبونای مختلف برای درک جهانن 

منظور هردو یک چیزه ولی مدل استدلال هاشون با هم فرق میکنه 

باران هستم، خردادی✌
2731
کسی کسی رو نیافرید در اثر انفجار بینگ بنگ کل جهان به وجود امده و طی گذشت ۴۰۰میلبون سال موجودات و گیا ...

اولا که علم فقط میتونه بگم انفجار بزرگی بوده حتی نمیتونه بگه اون ماده اولیه از کجا اومده و حتی نمیتونه بگه چرا باید انفجاری اتفاق می افتاده!!! حتی در مورد قوانین فیزیک همون لحظات اولیه هیچی نمیدونه. اینایی که من میگم تخصص منه. اینکه بگیم از انفجار بزرگ بدون هیچ ناظری انسان خلق شده میدونید مشابه چی هست ؟ همین قدر غیر قابل باوره که بگید با انفجار بمب اتمی میشه از خاک  یک آسمان خراش ساخت. محاله نتیجه  هرج و مرج تصادفی اینهمه نظم میشه.  اتفاقا همین علم میگه غیر ممکنه. حالا انسان را با همه پیچیدگی هاش که با آسمان خراش هم قابل مقایسه نیست پس محاله نتیجه انفجار بزرگ بدون وجود خالقی منجر به خلق انسان بشه.

اگه جسارت نباشه بهتون پیشنهاد میکنم منابع مطالعاتیتون رو عوض کنید و هر چیزی رو هم باور نکنین..کتابای ...

بهتون پیشنهاد میدم  به جای اینکه اجازه بدید دیگران براتون فکر کنند خودتون فکرتون را به کار بندازید. من  تو خانواده ای بزرگ شدم که اتفاقا اکثرا یا دیندار نبودن یا مقابل دین بودن و همه این استدلالت را دیدم و برای همه شون  در حد خودم جواب دارم.

از نظر علمی امکان سفر در زمان اثبات شده فقط فناوری علم روز کافی نیست و این منطق انسانی ماس که برای ...

خیر همچین چیزی نه تنها اثبات نشده بلکه خلاف علم امروز ماست. در تخیل همه فرض های غلطی میتونه مطرح بشه اما واقعیت چیز دیگست

2740
ماشین زمان بیشت  یه بحث علمی تخیلی چون سفر در زمان نیاز به جرخش زمان و گرانش هست وسیله فیزیکی ق ...

من منظورم صرفا دیدن گذشته نبود

مستقیما سفر  در زمان رو گفتم که از لحاظ تئوری اثبات شده

و از طرفی تمام فناوری امروز ما ، یه زمانی فقط یه بحث علمی تخیلی بودن

باران هستم، خردادی✌
تا امروز هیچ کس نتونسته وجود جن رو اثبات کنه فقط یه سری اختلالات شخصیتی مثل دوشخصیتی لودن میتونه تصو ...

بشر علمش در برابر مجهولاتش بسیار اندکه. بشر حتی در مورد جهان مادی به خیلی سوالات نتونسته پاسخ بده چه برسه به زمینه هایی که اصلا در موردش نظر نمیتونه بده چون اصلا حوزه کارش نیست. شما علمی که ساخته خود بشر هست اینقدر بزرگش میخواید بکنید که بعد بشر از پسش بر نیاد؟ خوب نمیشه. علمی که بشر ساخته همون محدودیت های بشر را داره.

چقدر تاپیک شما رو دوس داشتم.واقعا دمتون گرم..لذت بردم و استفاده کردم

خیلی ممنون این لطف شماس

راستش خودمم فلسفه ی خونم تو قرنطینه پایین اومده بود واقعا به همچین چیزی نیاز داشتم...😅😅😁

باران هستم، خردادی✌
من منظورم صرفا دیدن گذشته نبود مستقیما سفر  در زمان رو گفتم که از لحاظ تئوری اثبات شده و از ط ...

بزارید حرفتون را اینطور اصلاح کنم. طبق تیوری نسبیت  عام انیشتین  از لحاظ ریاضی اثبات میشه که ما یک سری راه های میان بر داریم که بهش میگن کرم چاله. علم نمیتونه این مسیر های میان بر را پیدا کنه فقط میتونه بگه وجود دارن. از طرفی ما از لحاظ دینی طی الارض داریم که معنیش یعنی همون پیدا کردن راه های میان بر. منتها علم این راه هارو نمیتونه پیدا کنه ولی یک عارف واقعی میتونه. منظورم از این استدلال این بود  مفاهیمی مثل طی الارض که شاید برخی خرافه ممکنه بدوننش از لحاظ علم ثابت شده.

بهتون پیشنهاد میدم  به جای اینکه اجازه بدید دیگران براتون فکر کنند خودتون فکرتون را به کار بندا ...

مطالعه کردن به معنای این نیست دیگران به جات فکر کنن.چون بعد از مطالعه باید راجع بش فکر کرد و انحرافاتش رو کنار گذاشت و با عقل و منطق سنجید.

دلیل اینکه اینا رو به شما گفتم غرض ورزی یا چیز منفی نبود..فقط دیدم هر چی رو کتابای دینی جویدن گذاشتن دهنت داری قرقره میکنی...این شمایی که دیگران بجات فکر میکنن..جوری که تمام کیهان و هستی رو و حتی خدات رو در یک شخص خلاصه میکنی..تا این اندازه دگم بودن تنها از افراد متعصب مذهبی برمیاد و شما در اندازه خوندن اون کتابایی که گفتم نیستی.شما نهج البلاغه و مفاتیح الجنان بخون.

نه عزیزم اشتباه نکن ،من گفتم حس خداشناسی در وووجود یه انسان متولد میشه اونم با تعامل با طبیعت ،حتی ا ...

حرف شما درسته نیاز به خدا تو ذات همه ی آدما هست در واقع یه نیازه به یه قدرت تا مبدا دلایلی باشه که خودمون نمی تونیم پیدا کنیم

اما اینکه واژه ی خدا رو چجوری معنی کنیم دست جامعه ی اطرافمونه 

مثلا تو گذشته خدا همون بت هاشون بوده ، یا تو هند گاو ها رو میپرستن یا یکی معتقده خدا باید بخشنده باشه و یکی دیگه میگه باید عذاب دهنده باشه و ....

باران هستم، خردادی✌
2706