2737
2734
عنوان

فلسفه و خدا !

2632 بازدید | 42 پست

" اگه خدا میتونه خالقی نداشته باشه پس جهان هم میتونه بدون خالق باشه " !

این  جمله  ،موضوع تایپک چند روز پیش و استدلال برخی از کاربران اینجا بود .

اینکه از کجا به این استدالال پربار رسیدن بماند اما دوست دارم از منظر فلسفه هم به این موضوع نگاه کنیم.

خدا خالق دارد ؟!

جهان میتواند بدون خالق خود به خودی خلق شود ؟!

دقت کنید که موضوع تایپک " فلسفه" هست نه بیولوژی یا فیزیک یا تکامل شناسی و..

.. من یکبار این موضوعات رو از نگاه علمی در تایپک ' علم یا توّهم' نوشتم و نقاط ضعف اتئیستی رو از نظر نکات علمی گفتم پس لطفا در این تایپک از دید فلسفه بحث کنید ...

و مطمئنم گفتن نظرات مخالف و موافق همگی در چهارچوب ادب و به شکل متمدانه ای خواهد بود !-

انسان توان پاسخ به این سوال رو نداره

و همه جوابها از روی ترس از جهنم و یا ذوق بهشتی هست که هزارسال قبل به انسان وعده دادن و کسی‌هم ندیده بهشت و جهنم رو

🖤 Nili ❤ Nili 💛 Nili 💖 Sara 💜 Nili 💚 Nili 💙 Nili 🤍

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید.

این تصویر مسجد سلیمانیه ترکیه است .

به عنوان یک انسان نوعی میخواهیم در مورد " این مسجد چطور ساخته شده " فکر کنیم :

از دیدگاه فلسفه چهار گزینه پیش روی من است :

1. گروهی افراد کور ، کر و فلج که نزدیک این مسجد زندگی میکردند دور هم جمع میشوند و تصمیم میگیرند یک مسجد بسازند

2.آجر های این مسجد دور هم جمع شدند و گفتند چرا بیکار نشستیم بیایید جمع بشیم و یک مسجد بسازیم

3. در داخل مسجد یک کاغذ یا دفتری که چگونگی ساختن این مسجد را نوشته پیدا میکنیم و می گوییم این دفتر این مسجد را ساخته

4. یک معمار دارای علم ، اراده ، قدرت و حیات را در نظر میگیریم که متکی بر دانایی خودش و فهمی که از معماری داشته این مسجد را ساخته است .

مسلما منطق ما حکم میکند گزینه ی 4 را انتخاب کنیم . این منطق را در نظر داشته باشید !-

2731

بنظر من بهتره کلا به این چیزا فکر نکنیم چون جواب نهایی ندارن و فقط بیشتر ما رو گیج میکنن

هرچی بیشتر راجع بهش مطالعه کنیم بیشتر گم میشیم 

من هیچ وقت به اینکه خدا چجوری وجود امده فکر نمیکنم

همین که یک منبع انرژی مثبت و کمک کننده و یه پناه کنار خودم حس میکنم برام حکم خدا رو داره که مراقبمه

مردم گناه را نمی بینند ، مگر آنکه زنی مرتکب آن شود.....!
2738

وقتی یک انسان را از نظر بیولوژی و آناتومی آنالیز میکنیم متوجه میشویم از یک مسجد بسیار پیچیده تر و شگفت انگیز تر است . در هر انسان میلیون ها سلول وجود دارد و هر سلول متشکل از 8 میلیون انبار میتوکندری و 10 هزار کارخانه  ریبوزوم است و میلیون ها نورون وجود دارد که هر نورون با ده هزار نورون دیگر در ارتباط است و این سلول ها در هرلحظه درحال تازه سازی هستند .

خب ! دوباره  میخواهیم فکر کنیم این انسان چطور به وجود آمده است :

و دوباره 4 گزینه داریم :

1.این انسان را طبیعت " کور ، کر و فلج" ساخته و عواملی مثل باد و باران و تگرگ و نور خورشید و ... در به وجود آمدن این انسان پیچیده دخیل هستند . این دیدگاه در واقع دیدگاه طبیعت گراها هست. ولی از نظر منطق میتواند زیر سوال برود چرا که عوامل بدون عقل، قدرت لازم برای به وجود آوردن این پیچیدگی را ندارند .
طبیعت در واقع تاثیرگذار و یا تاثیرپذیر از شرایط جوی یک محیط هست که شعور انتخابی ندارد .

ببینید خدا حتما این چالش رو برای ما ایجاد کرده که ببینه کی شک داره که مومن واقعیه

تو آخرت این پاسخ ها جواب خواهد داشت

همون طور که گفتید این قابلیت در ما نیست و علم ما نمیکشه

سلام    لطفا برای ظهور آقا امام زمان یه صلوات بفرست❤🤩

2. اتم های انسان ها دور هم جمع شدند و مثل آجر ها گفتند بیایید یک انسان خلق کنیم و این پیچیدگی را  آفریدند . و حتی برای این کار میلیون ها سال باهم همکاری کردند .

این دیدگاه بسیار مورد صحبت قرار میگیرد و خود به خودی خلق شدن جهان بیشتر از این دیدگاه نشأت میگیرد .

اینکه خود آن اتم ها چطور تشکیل شدند و یا اتم تک سلولی مادر چطور به وجود آمده بماند ولی این دیدگاه هم منطقی به نظر نمیرسد .

چراکه از آنالیز همه ی اتم ها و زیر اتمی ها اینطور نتیجه گیری میشود که اتم ها ذرات بی جان و بدون شعور هستند . چطور اتمی که خودش شعور انتخاب ترکیبی ندارد موجودی با قدرت اختیار خلق میکند؟

چطور اتمی که واژه هایی مثل " شفقت و فداکاری" برایش بی معنی هست میتواند موجودی با این ویژگی ها خلق کند ؟

حتما میگویید اخلاقیات مربوط به مغز است !

خب خود مغز نیز از اتم ساخته شده ... !

همانطور که از آجر انتظار نمی رود خودش یک مسجد معماری کند حتی اگر میلیون ها سال بگذرد . از یک اتم بی جان داشتن این توقع کمی خنده دار هست !

(دقت کنید ترکیبات اتمی و تشکیل مواد صحبت مورد نظر ما نیست )

ضمن اینکه 100 تریلیون اتم در ساختار انسان به کاررفته که همگی در نظم خاصی قرار گرفتند، اگر این 100 تریلیون اتم دور هم جمع شوند و تصمیم به کاری بگیرند باید همه ی آن ها هم در جایگاه حاکم باشند و هم جایگاه محکوم ، هم خودشان برای نظم دادن اتم های دیگر دستور بدهند و هم خودشان دستور بگیرند ... که وجود 100 تریلیون رهبر و پادشاه در یک مملکت نمیتواند باعث ایجاد نظم شود !

3.  خالق انسان   و کائنات dna  و Rna است !

مثل مثال کتاب ، dna  یک کتاب هست ولی نویسنده نیست !-

فکر کنید شما نویسنده هستید و کتابهای زیادی نوشتید شخص سومی از من میپرسد فلان کتاب را چه کسی نوشته است و من میگویم " مرکب خودکار" !

منطقی هست؟!

خودکار فقط وسیله هست و نوشتن کتاب نیاز به کسی دارد که علم ، اراده و قدرت و حیات داشته باشد !-

و یک انسان از بزرگترین کتابخانه ی جهان دارای اطلاعات زیادی است ...

4. و یا مثل مثال مسجد که وجود یک معمار به نظرمان منطقی آمد ، قبول کنیم که خلقت انسان و کائنات نیازمند کسی هست که اراده و علم لازم را داشته باشد !

خالق خدا ...

نداشتن خالق برای خدا دلیل بر این نیست که جهان هم میتواند خالق نداشته باشد .

چون " زمان و مکان"  دو مسئله ای هستند که بعد از به وجود آمدن کائنات معنی پیدا کردند ...

مثلا من یک گوشی اختراع کردم و ساختم ، دو مسئله قابل اثباته

1. من قبل از گوشی وجود داشتم

2. خودم تابع اختراع خودم نیستم

یعنی اگر گوشی ساخته باشم که با یک دکمه روشن و خاموش میشه انتظار ندارید که خود من هم با یک دکمه روشن و خاموش بشم ؟!  

اگر این مثال درست بود مخترع خودپرداز هم باید با چند دکمه به همه پول میداد و ...

با این مثال هم مفهوم زمان " قبل ، حال ، بعد"  برای خدا معنا نداره این مفاهیم برای کائنات هستند   و خدا تابع خلقتش نیست وقتی در جایی زمان وجود نداشته باشد پس " آغاز" وجود ندارد ...!

نگاه تک بعدی به این مسئله و برداشت های فیلسوفانه کمی سطحی و کودکانه  به نظر می رسید !-

قبول خود به خودی خلق شدن کائنات از نظر فلسفه مثل این است که  وارد یک اتاقی بشوید  و تابلوی مونالیزا رو ببینید همینطور قوطی های رنگ را هم در اطراف تابلو مشاهده کنید .

و فکر کنید بادی آمده و رنگ ها را به حرکت در آورده و باعث شده تابلوی مونالیزا کشیده شود ، یا رنگ ها میلیون ها سال تلاش کردند تا بلاخره توانستید با هم ترکیب شوند  و یک اثر خلق کنند !

حال این که دواینچی برای این اثر 4 سال زحمت کشیده است ... و خود انسان داوینچی اثری شگفت آور تر از تابلوی مونالیزاست ...

اگر منطق شما این احتمال را می پزید پس میتوانید از تصادفی بودن خلقت دفاع کنید ..

یا فکر کنید در یک آزمایشگاه پر از مواد شیمی ، همه ی مواد به طور تصادفی باهم ترکیب شدن و حاصل این ترکیبات و تصادفات این نظم هست ...و هیچ تصادفی هم به خطا نرفته ..!    مواد شیمی ای که با ذره ای مواد اشتباه انفجارهای بزرگی رخ میدهند ...

خب تصادف تا کجا ....

کمی برای " منطق  " عجیب است ....

و در مورد نظم

همه ی آفرینش دارای نظم هست اگر من سنگی رو بردارم و به جلو پرتاب کنم سرعت پرتاب ، قدرت پرتاب ، اندازه ی پرتاب و ... همگی قابل محاسبه و فرمول گذاری هستند .

اگر بخواهم فقط یک قدم به جلو بردارم نزدیک به 200 عضله ی من در این یک حرکت به کار گرفته میشود ، عضلاتی که من دستوری به آنها نمیدهم و حتی اسمشان را هم نمیدانم .

متوسط پلک زدن من 25 صدم ثانیه است که در این زمان کوتاه 15000 ستاره متولد میشود و جهان 527250 کیلومتر گسترش میابد و همزمان که شما دارید این مطالب رو میخوانید خورشید 400 کیلومتر به دور کهکشان راه شیری  میچرخد ...

در جهانی که این همه فرمول وجود دارد بی نظمی و تصادف نمی تواند وجود داشته باشد ...

در فلسفه یک رابطه " علت و نتیجه" داریم هر علت تصادفی نمیتواند همیشه نتیجه ی درست بدهد!

2706